Siyah sarımsak: Hastalıklardan koruma sağlar

Bazı yiyeceklere eklendiğinde benzersiz bir tat kazandırır, ek olarak bu hususi mutfak malzemesinin etkisi altına alan bazı sağlık yararları vardır.

Siyah Sarımsak Nedir?

Aslına bakarsak karamelize edilmiş bir sarımsak şeklidir, sadece üretmek kolay değildir. Son zamanlarda batıda yaygınlaşan bu sarımsak, yüzyıllardır öteki ülkelerde de mevcuttur. Ilk olarak kabuksuz sarımsağı uzun süre ısıya ve neme maruz bırakarak yapılır, hem de kimi zaman 40 güne kadar! Bu, sarımsaktaki bazı bileşiklerin parçalanmasına, bilhassa sarımsağa bu şekilde acılı bir tat veren içeriğin parçalanmasına neden olur. Zaman içinde bu bileşikler bozulduğunda, pişmiş et yada soğanı çağrıştıran daha leziz bir tada haiz olur, sadece muntazam bir halde hazırlandığında ortaya çıkan tatlı bir element de vardır.

Geleneksel sarımsaktan bazı gıda farklılıklarına haizdir ve yüksek kaliteli pişirme uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ürünün üretimindeki güçlük ve sonraki maliyeti sebebiyle bir baharat rafında bulunabilecek en yaygın bileşen değildir, sadece bir ekip benzersiz sağlık yararları sağlar.

İnsanlar siyah sarımsağı kendi başına tüketebilir, toz haline getirilir, yağ içine konur, sebze yemeklerine katılır ve sosların içine koyulur. Siyah sarımsağın lezzeti, beyaz sarımsak ile kıyaslandığında oldukça yansız olabilir, bu yüzden bir çok yemekte etkili olması için oldukça büyük bir miktara gereksinim vardır. Isıtma işlemi bununla beraber içindeki allisin konsantrasyonunu artırır ve ek olarak sarımsak etken bileşeni olan allisin’in biyoyararlanımını geliştiren S-Allyl cysteine (SAC) seviyelerini yükseltir.

Kanseri Önlüyor

Sarımsakları kararttığınızda oluşan S-Allyl cysteine (SAC) bileşeni, vücudunuzdaki kanserli hücrelerin oluşumunu direkt etkiliyor ve beyaz sarımsaktan bile daha etkilidir. Bu durum, egzotik bir rejimle sağlığını artırmaya çalışan insanoğlu için bu hususi malzemeyi daha da mühim hale getiriyor.

Oluştuğu aylık fermantasyon süreci, süper bir sarımsak yaratmaya katkıda bulunur. Yeni sarımsağın doğal bir bileşeni olan ve amino asidi sistein maddesinin bir türevi olan S-Allyl cysteine (SAC)  bileşeni, siyah sarımsakta çok daha çok konsantrasyonda bulunmuştur ve bildirilen raporlara gore, kolesterolü düşürmeye ve kanser riskini azaltmaya destek olduğu düşünülmektedir.

Şeker Hastalığını Tedaviye Yardım Eder

Düzgüsel sarımsaktan daha yüksek konsantrasyonda allisin içinde ne olduğu ile beraber siyah sarımsak, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesinde daha etkili olur. Bu bitki içindeki etken içerikler, diyabetik hastalar ve bu durumun gelişme riski yüksek kişiler için mühim olan insülinin vücuda salınmasını yavaşlatmaya destek olabilir.

Enfeksiyondan Koruma Sağlar

Beyaz sarımsağın etken bileşeni olan allisin içinde antimikrobiyal, antibiyotik ve antifungal ajanlar ihtiva eder. Siyah sarımsakta S-Allyl cysteine (SAC) içinde ne olduğu, allisin emilimine destek sunar ve bu da enfeksiyonlara karşı artırılmış koruma sağlayabilecek şekilde daha kolay metabolize olmasına destek sunar.

Hastalıklardan Koruma Sağlar

Sarımsak antioksidanlardan bakımından yüksektir. Siyah sarımsağın geleneksel sarımsağın antioksidan özelliklerinin iki katına haiz olduğu bulunmuştur. Antioksidanlar, hücreleri hastalığa karşı koruyor ve yaşlanmayı yavaşlattığı düşünülüyor. Bundan dolayı siyah sarımsak çok güçlüdür, antioksidanların artmış seviyeleri, özgür köktencilik hasarına karşı koruma sağlar, kronik hastalıkları engellemek için ideal bir besindir. Özgür radikaller, kalp rahatsızlığına, Alzheimer hastalığına, dolaşım problemlerine, romatoid artrite ve öteki kronik hastalıklara neden olan hücrelere zarar verir.

Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

Vücudumuzda bulunan amino asitlerden kabul edilen homosistein, kan damarlarının duvarlarına hakikaten zarar verebilir ve kalp-damar sağlığını tehlikeye atabilir. Araştırmalar, siyah sarımsağın kandaki homosistein seviyelerini düşürmede çok iyi bulunduğunu ve ondan sonra kalp sağlığımızı korumamıza destek bulunduğunu buldu.

Bağışıklığı Artırıyor

Sarımsak bağışıklık sistemi üstündeki tesiri ile ünlüdür ve aynı şey siyah sarımsak için de geçerlidir. Bağışıklık sisteminin enerjisini artırdığı ve birçok yaygın bakteri ve viral enfeksiyonu önlediği bilinmektedir. Bilhassa sindirim sistemi ve solunum sistemlerinin temizlenmesi için iyidir.

Kronik Hastalıklardan Korur

Allicin rejiminize ekleyebileceğiniz en kuvvetli antioksidanlardan biridir ve siyah sarımsak pişmemiş kuzeninden daha yüksek konsantrasyonlara haizdir. Kronik hastalıklara ve oksidatif strese karşı savunmalarınızı çoğaltmak istiyorsanız, haftalık rejiminize bu baharatı eklemelisiniz.

Dolaşım Sağlığını İyileştirir

Sarımsak, hidrojen sülfür üreterek artan dolaşımla bağlantılıdır, sadece sülfürik bileşiklerinin kan basıncını düzenlemeye destek olduğu ve vücudun ekstremitelerine kaynak ve oksijen verilmesini sağlamış olduğu bilinmektedir.

Libidoyu Artırır

Bazı kültürler geleneksel olarak erkeklerde cinsellik becerisini uyarmak için hem beyaz sarımsak hem de siyah sarımsak kullanmışlardır ve bu bitkinin içinde bulunan antioksidanların metabolizma artırıcı özellikleri, kan akışı, enerji seviyeleri ve cinsel aktivite için eleştiri olan öteki faktörleri etkileyebilir.

Öteki Özellikleri

Siyah sarımsak üretilmesi için ihtiyaç duyulan fermantasyon, keskin kokusunu ve kuvvetli lezzetini azaltır ve böylece bazı insanlara siyah olanı, daha leziz ve cazip gelir. Antioksidanlar, siyah sarımsağın tadını kurutulmuş bir baharata kıyasla, daha tatlı ve hafifçe yapıyor. Geleneksel sarımsak, dondurularak kurutulmuş sarımsak kapsülleri kullanan insanlarda rahatsız edici nefes kokusuna neden olabilir. Siyah sarımsak, beyaz sarımsağın kuvvetli kokusundan yoksundur ve koku verici tesirleri olmaksızın büyük miktarlarda tüketilebilir.

Siyah Sarımsak Nasıl Üretilir?

Bu gıda maddesini evde yapabilirsiniz, sadece bazı ustalaşmış ekipmana ihtiyacınız olacak, bir çok insanoğlunun mağazalardan siyah sarımsak satın almasının sebebi budur. Bu amaçla, ısı ve rutubet koşullarını ayarlayabileceğiniz bir pirinç pişirme makinesi kullanabilirsiniz. Bir fermantasyon tenceresi daha da iyidir, sadece bir çok kişinin mutfağında bulunmayan iki üründen bahsediyoruz.

Adım 1: 6-8 diş sarımsak alın ve iyice sudan geçirin. Kabuğunu hiçbir şekilde çıkarmayın.

Adım 2: Kuruduktan sonrasında, 60° C ve % 70 nemde 10 saat duracak şekilde fermantasyon tenceresine yerleştirin.

Adım 3: İlk turdan sonrasında sıcaklığı 71° C ve % 90 rutubet oranına yükseltin.

Adım 4: Son olarak, ayarı 200 saat süresince % 95 nemde ve 80° C olarak değiştirin.

Adım 5: İçinde kararmış olan sarımsakların dişlerini çıkarın.

Adım 6: Siyah sarımsağı, yemeklerde kullanılmak suretiyle hazırlayın.

Sadece bunu yapmak bir çok kişinin işine gelmeyeceği için, hazır satın alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın