Badem sütü:  Alzheimer sürecini yavaşlatabilir

En sevdiğiniz kafede, inek sütü yerine alternatif olarak badem sütü kullanılsa mutlu olur musunuz? Piyasada mevcut olan en iyi bitkisel bazlı süt ürünlerinden biridir ve badem sütü kanserin doğal olarak önlenmesine, zayıflamaya ve hatta Alzheimer hastalığının yayılmasını yavaşlatmaya destek olabilir.

Süt ürünleri arasındaki farkları idrak etmek zor olabilir, bu yüzden size birazcık daha informasyon vermeye çalışacağız. Günlük beslenme rutininde her üründen ılımlı olarak tüketmenin mühim bulunduğunu ihmal etmeyin ve bu ilke, badem sütü için de geçerlidir. Bu popüler ürünün vücudunuza ve zihninize nasıl yarar sağlayabileceğini öğrenmek istiyorsanız, doğru yere geldiniz.

Sağlığa Yararları Nedir?

Bazı Kanser Türlerinin Önlenmesinde yada Yönetilmesinde Yararlı Olabilir

Daha ilkin de belirtildiği gibi, laboratuvar testlerinde prostat kanseri hücrelerinin büyümesini azalttığı gösterilmiştir. Tekli doymamış yağ varlığı sebebiyle, badem sütü endometrial kanserin önlenmesinde rol oynayabilir.

Internasyonal Kanser Dergisi ve Amerikan Kanser Araştırmaları Birliği’nde gösterilen araştırmaya nazaran, yüksek düzeyde tekli doymamış yağ tüketimi, hepatoselüler karsinoma (ender görülen bir karaciğer kanseri) ve bazı göğüs kanseri belirteçlerinin riskini azaltabilir. Bu yüzden badem, kanserle savaşan en iyi besinler arasındadır ve badem sütü de aynı etkiyi yaratabilir.

Kilo Vermeye Destek Olabilir

Kalori bakımından çok düşüktür ve bu da zayıflamaya yardım edebilir. Keçi sütü ile karşılaştırıldığında, porsiyon başına 40 kalori ihtiva eder, sadece keçi sütü 168 kaloridir. Ketojenik rejim yada öteki düşük karbonhidratlı rejim gibi sağlıklı yağ tüketimi teşvik edilen rejimlerde, çoğu zaman badem sütü tertipli olarak tüketilir. Bundan dolayı kalori, karbonhidrat ve şeker bakımından düşüktür.

Düşük kalorisine ek olarak kilo kaybı ile ilgili öteki yararları da vardır. Birincisi, badem sütü kan şekerinizi minimum düzeyde etkisinde bırakır, kısaca şeker hastaları için harikadır ve vücudunuz badem sütünün içinde bulunan gıdaları yağ üretmek için değil, enerji oluşturmak için kullanır. Badem bazlı ürünler de enerji seviyelerini artırmaya ve hatta enerji tüketimini azaltmaya destek sunar; bu da yağ yakmak için daha azca enerji ve daha çok yağ harcadığınız anlamına gelir.

Kalp Sağlığını Destek sunar

Badem sütündeki yağ, kalbe büyük seviyede yarar sağlar. Doymuş yağlar yerine tekli ve çoklu doymamış yağlar tüketerek, kalbinizi koroner kalp hastalığına karşı korunmasına destek olmuş olursunuz. Bu sebeple, bu tekli doymamış yağlar çeşitli vücut işlevlerini etkileyebilir. Mesela, badem içeren ürünler, doğal olarak kolesterolü düşürürken, bununla beraber iyi (HDL) kolesterol seviyelerini artırır.

Kuvvetli Dişler ve Kemikler Yapmaya Destek Olur

Diyetinizde hayvansal süt tüketmezseniz, kemikleriniz kuvvetli olmaz mı? Kaygı etmeyin! Hayvansal sütler porsiyon başına D vitamini yada protein içermemesine karşın, badem sütü, kemik ve dişleri kuvvetli tutmaya destek olan iyi bir D vitamini ve protein deposudur.

Badem sütünün içindeki mükemmel yağlar da kemik sağlığına katkıda bulunur. Tekli doymamış yağ tüketmek, dişi farelerde gösterildiği gibi osteoporoz ve kemik zayıflığının önlenmesine destek olan bir yöntemdir.

Özgür Köktencilik Hasarına Karşı Savaşır

Badem sütü kuvvetli bir antioksidandır. Antioksidanlar, besin maddelerinin, güneş ışığının ve öteki çeşitli durumlarda kimyasalların neden olduğu özgür köktencilik hasarlarıyla savaşarak çalışırlar. Vücuttaki bazı özgür radikaller tamamen normaldir, sadece Batılı yaşam tarzını benimseyen birçok insan için fazlası zararlıdır. Bu yüzden bu moleküllerin neden olduğu oksidatif hasarı önlemeye destek olabilecek antioksidan gıdalar tüketmek önemlidir.

Badem sütü bu yiyeceklerden biridir. Mühim oranda E vitamini tükettiğinizde vücudunuz, özgür radikallerin hastalığa neden olan etkileriyle savaşabilir. Cildinizin sağlıklı kalmasına destek sunar ve yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Alzheimer Sürecini Yavaşlatabilir

Alzheimer’in şu anda tedavisi yoktur, sadece bilim adamları bu hastalığı önleyebilen yada yavaşlatmaya destek olduğu malum birçok doğal gıda bulmuştur. Badem sütü içindeki E vitamini, Alzheimer hastalığında meydana gelen dejenerasyonu yavaşlatmaya destek sağlar.

Gıda Değerleri

Badem sütü, bademlerden elde edilir. Badem sütü oluşturma sürecinde, bademin tüm besinsel yararları korunmaz. Günde yarım bardak tüketildiğinde, günlük olarak tavsiye edilen E vitamini miktarının yarısını karşılar ve mühim oranda D vitamini ve kalsiyum ihtiva eder. Hem de öteki süt ürünlerine kıyasla çok düşük kalorisi bulunmaktadır ve süratli zayıflamaya çalışıyorsanız kıymetli bir içecektir.

Badem sütünün 2 yaşın altındaki çocuklar için hayvan bazlı süt yada anne sütü yerine kullanmak için kafi olmadığını bilmelisiniz. Yetişkinler ve büyük çocuklar, tüketebilir. Bir bardak şekersiz badem sütü aşağıdaki gıda değerlerini ihtiva eder:

40 kalori

2 gram karbonhidrat

1 gram protein

3 gram yağ

1 gram lif

10 miligram E vitamini (Günlük ihtiyacın % 50’si)

100 IU D vitamini (Günlük ihtiyacın % 25’i)

200 miligram kalsiyum (Günlük ihtiyacın % 20’si)

500 IU A vitamini (Günlük ihtiyacın % 10’u)

16 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın % 4’ü)

40 miligram fosfor (Günlük ihtiyacın % 4’ü)

Yüksek yağ içeriğinden dolayı, badem sütü Orta Çağ’da bitki bazlı tereyağına dönüştürülüyordu. Ek olarak, birçok doktor de Orta Çağ’da tıbbi anlamda kullanıyordu. Süt içeren badem ürünlerinin sperm üretimini artırmaya destek olması için reçete edilmiş olduğu söyleniyor.

Çağıl zamanlarda, inek sütü ile karşılaştırıldığında sınırı olan gıda kıymeti sebebiyle bir süredir popülerlik kazanmıştır. 2014 senesinde bitki bazlı süt satışlarının % 60’ını oluşturmuştur. Bugün, ABD’deki genel süt satışlarının ortalama % 4,1’ini oluşturmaktadır.

Potansiyel Yan Etkisinde bırakır ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuruyemiş alerjileri yaygın olduğundan, badem yada öteki fındıklara alerjiniz yoksa, badem sütü içebilirsiniz.

Bademde bulunan oksalat sebebiyle aşırı badem sütü tüketimine bağlı böbrek taşı gelişebilir. Bu şekilde olan birkaç olay bildirilmiştir. Çocuğunuza badem sütü vermek istiyorsanız, böbrek taşlarına neden olabilecek oksalat birikmesini önlemek için Hindistan cevizi sütü ile kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın