Zona hastalığına ne iyi gelir?

Herpes zoster olarak da malum zona, varicella zoster virüsünün neden olduğu bir enfeksiyondur. Hastalık Denetim Merkezleri’ne (CDC) nazaran, her yıl yalnız ABD Birleşik Devletleri’nde ortalama bir milyon zona örneği ortaya çıkıyor.

Varisella zoster virüsü hem de suçiçeğine de neden olur. Bir şahıs suçiçeği geçirdiğinde, virüs tedaviden sonrasında bile vücudun sinir dokularında uykuda kalır. Zona, virüs yeniden etken hale ulaştığında ortaya çıkar. Virüsün tekrardan aktifleşmesine neyin sebep olduğu hemen hemen bilinmemektedir.

Suçiçeği geçiren hepimiz zona olabilir. Yaşlılar ve bir yaşından ilkin suçiçeği geçirenler daha yüksek risk altındadır. Ek olarak zayıf bağışıklık sistemi olan ve kanser, lenfoma, HİV ve lösemi gibi sağlık problemlerinden muzdarip olan insanlarda zona riski daha yüksektir.

Ana özelliği ağrı ve yanma hissi veren kırmızı deri döküntüsüdür. Döküntü çoğu zaman vücudun bir tarafındadır ve çoğunlukla beden, kalça yada yüzdeki ufak lekeler halinde ortaya çıkar. Kızarıklık çok kaşıntılı olabilir ve kabarcıklara dönüşebilir. Zonanın öteki emareleri baş ağrısı, ateş, vücut ağrısı, bitkinlik ve ışığa karşı duyarlılıktır.

Ortalama üç ila dört hafta içinde kendi kendine temizlenebilir. Zona tedavisinde çok etkili antiviral ilaçlar vardır. Zona rahatsızlıklarını hafifletmek ve muhtemelen iyileşme sürecini hızlandırmak için bazı doğal ev ilaçlarını da kullanabilirsiniz.

Soğuk Su

Soğuk su, kabarcıklardaki acının kontrolüne destek olabilir. Ek olarak kaşıntı ve tahrişi hafifletebilir.

Bir havluyu soğuk suda ıslatın, fazla suyu sıkın ve yavaşça kabarcıkların üstüne yerleştirin. 20 dakika beklemeye alın ve sonrasında alın. Ağrı azalıncaya kadar tekrarlayın.
Ek olarak, ağrıyı hafifletmek için serin bir banyo yapabilirsiniz. Birkaç dakika etkilenen bölgeyi soğuk suya daldırın ve sonrasında cildinizi tamamen kurulayın.

Not: Buz paketleri yada çok soğuk su kullanmayın. Ek olarak, virüsün yayılmasını önlemek için kullanılmış havluları yıkadığınızdan güvenilir olun.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesinin tahriş edici ve yatıştırıcı özellikleri, zona ile ilgili tahriş, ağrı ve devamlı kaşıntıda açısından rahatlama sağlar.

Ilık suyla doldurulmuş bir küvete iki fincan ince toz halinde yulaf ezmesi dökün. Bunu banyo suyunda 10 ila 15 dakika beklemeye alın. Bu sakinleştirici banyoyu, durumunuzda iyileşme olana kadar günde iki yada üç kez yapabilirsiniz.
Ek olarak, bir çorba kaşığı kabaca öğütülmüş yulaf ezmesi ve sudan da macun yapabilirsiniz. Macunu etkilenen bölgeye uygulayın, kendi başına kurumaya bırakın ve sonrasında ılık suyla sudan geçirin. Minimum yedi gün süresince günde birkaç kez tekrarlayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, zona için başka etkili bir ilaçtır. Yaraları kurutmaya ve kaşıntıyı durdurmaya destek sunar. Naturel bir dezenfektan ve antiviral olması sebebiyle, bununla beraber kurtarma işlemini hızlandıracaktır.

Eşit oranda elma sirkesi ve suyu karıştırın. Çözeltiye pamuk batırın ve etkilenen bölgelere yerleştirin. Kendi kendine kuruyana kadar açıkta bırakın. Zona tamamen iyileşene kadar günde birkaç kez tekrarlayın.
Ek olarak, bir bardak ılık suya bir çay kaşığı bal ve bir çorba kaşığı elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Bu çözeltiyi günde üç kez bir yada iki hafta yemekle beraber için.

Aloe Vera

Yatıştırıcı ve serinletici özelliklerinden dolayı aloe vera, zona için muhteşem bir ev ilacı olarak kabul edilir. Etkilenen cildi rahatlatabilir, ağrı ve kaşıntıyı azaltabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Etkilenen alana yeni çıkarılan aloe vera jeli uygulayın, dairesel hareketlerle hafifçe ovalayın.
Ortalama 30 dakika beklemeye alın ve sonrasında soğuk suyla sudan geçirin. Ek olarak soğuk bir banyo da yapabilirsiniz.
Bu yöntemi ortalama yedi gün süresince günde iki yada üç kez uygulayın.

Meyan Kökü

Meyan, zona tedavisinde destek olan çeşitli antiviral ve bağışıklık sistemini güçlendirici bileşikler ihtiva eder.

Bir macun yapmak için bir çay kaşığı meyan kökü tozuna birazcık su ilave edin. Bu macunu etkilenen alana uygulayın, kendi başına kurumaya bırakın ve peşinden ılık suyla durulayın. Bu yöntemi bir yada iki hafta süresince günde iki yada üç kez uygulayın.
Ek olarak meyankökünden kuvvetli bir çay hazırlayabilir, soğumaya bırakabilir ve sonrasında pamuk kullanarak kabarcıklar üstüne uygulayabilir ve kurumasını bekleyebilirsiniz. İyileşme görene kadar bunu günde üç yada dört kez yapın.

Sarımsak

Sarımsak, en kuvvetli antiviral yiyeceklerden biridir ve zona için muhteşem bir evde tedavi yöntemidir.

Beş diş sarımsak ezin ve etkilenen bölgeye uygulayın. Beş dakika beklemeye alın ve sonrasında ılık suyla sudan geçirin. Bunu bir yada iki hafta süresince günde birkaç kez yapın.
Ek olarak günde üç ila dört diş pişmemiş sarımsak da yiyebilir yada yedi gün süresince günde iki kez 1000 mg sarımsak kapsülü de alabilirsiniz.

Bal

Bal, zona ile ilgili kabarcıkları tedavi etmek için iyi bir ilaçtır. Balın iyileştirici ve cildi canlandırıcı özellikleri, ağrının ve tahrişin giderilmesinin yanı sıra kabarcıkların temizlenmesine destek olacaktır.

Bir bandajın üstüne bal uygulayın ve etkilenen bölgeye koyun. Alanı kaplamak için ne kadar bandaj gerekiyorsa kullanın. Her birkaç saatte bir taze balla yenileyin. Durumunuz düzelene kadar devam edin.
Ek olarak, daha süratli iyileşme ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için günlük bir çorba kaşığı bal yiyin.

Saf Hindistan Cevizi Yağı

Saf Hindistan cevizi yağı, antienflamatuvar ve antiviral özelliklere haizdir.

Birazcık saf Hindistan cevizi yağını hafifçe ısıtın. Bu yağı etkilenen cilde uygulayın ve alanı gazlı bezle kaplayın. Birkaç saatte bir değiştirin. Durumunuzda iyileşme fark edinceye kadar ilaç tedavisine devam edin.
Ek olarak günlük rejiminize iki yada üç yiyecek kaşığı Hindistan cevizi yağı eklemeyi deneyin. Günde bir çorba kaşığı alarak başlayabilir ve miktarı kademeli olarak artırabilirsiniz. Bu, vücudunuzun süratli iyileşmesine destek olmak için mükemmel bir yoldur.

Limon Otu

Limon balsamı, bu bitkiyi antiviral özelliğine veren polifenollere haizdir. Limon balsamı, kabarcıklar ve kızarıklıklardan meydana gelen acı ve rahatsızlıklardan kurtulmanıza destek olabilir.

İki ila dört çay kaşığı limon otunu 5 ila 10 dakika süresince bir bardak kaynar suda demlemek suretiyle bir limon otu çayı yapın.
Çayın ısısının düşmesini bekleyin.
Bir top pamuğu çaya batırın, etkilenen bölgeye solüsyonu uygulayın ve tamamen kuruyana kadar açık bırakın.
Rahatlama sağlanana kadar süreci günde minimum dört kez tekrarlayın.

Deniz Tuzu

Deniz tuzu antiseptik özelliklere haizdir. Daha süratli iyileşme için kabarcıkların acele kurumasına destek olacaktır.

Bir buçuk bardak suya bir çorba kaşığı deniz tuzu karıştırın. Karışımı etkilenen bölgeye uygulamak için bir top pamuk kullanın. Bunu, kabarcıkların iyileşmesine destek olmak için yedi gün süresince günde üç yada dört kez yapın.
Ek olarak, yarım litre içme suyuna bir bardak deniz tuzu ekleyebilir ve her gün 30 dakika süresince içinde bekleyebilirsiniz.

Bu yöntemlerle beraber, aşağıdakiler dahil olmak suretiyle bazı ihtiyati tedbirleri uygulamanız gerekir:

İltihaplı cildi temiz ve kuru tutunuz.
Kabarcıkların mümkün olduğunca havaya maruz kalmasını sağlayın.
Etkilenen bölgeye kalamin losyonu yada capsaicin krem ​​uygulayabilirsiniz.
Havlunuzu yada başka bir eşyanızı başkalarıyla paylaşmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın