Uyku apnesine ne iyi gelir?

Uyku apnesi, kişinin solunumunun kesildiği yada uyku esnasında istemsizce durduğu çok yaygın bir uyku bozukluğudur.

10 saniye yada daha uzun sürebilir ve bir gecede yüzlerce kez oluşabilir. Uyku apnesi burun, ağız yada boğazınızdaki tıkalı yada daralmış solunum yollarından kaynaklanabilir. Beyin, solunum kaslarına sinyal göndermediği vakit da ortaya çıkabilir.

Ulusal Uyku Vakfı’na gore, bu bozukluk yalnız ABD’da 18 milyondan fazla insanı etkiliyor. Uyku apnesi çocuklar da dahil olmak suretiyle herkeste görülebilir. Bununla beraber, erkekleri kadınlardan daha çok etkilemektedir.

Sizi risk altına sokan öteki faktörler 60 yaşın üstünde, aşırı kiloluluk, kalınca boyun çevresi, boğaz darlığı, kalp hastalıkları, aile öyküsü, tertipli alkol alımı, sakinleştiriciler yada aşırı sigara kullanımıdır.

Uyku apnesinin ortak emareleri ve semptomları uyku standardını kötüleştirme, aşırı gündüz uykusu, yüksek sesle horlamak, (başka bir şahıs tarafınca şahit olunan) uyku esnasında nefes kesilme atakları, nefes almak için boğulur gibi uyanmak, ağız kuruluğu, uyanma üstüne baş ağrıları, uykusuzluk ve dikkat sorunları.

Tedavi edilmediği takdirde, uyku apnesi yüksek gerilim, kalp hastalıkları, inme, diyabet ve depresyon gibi birçok sağlık sorununa yol açabilir. Doğrusu, eğer uyku apneniz var ise, uygun şekilde tedavi edilmelidir. Geleneksel tedavi ile beraber, uyku apnesi semptomlarını azaltmak için bazı doğal yöntemler ve yaşam seçimi değişimleri deneyebilirsiniz.

Bal

Bal uyku apnesinin tedavisinde faydalıdır. Antienflamatuvar özellikleri, boğaz bölgesindeki, solunum sistemini tıkayabilecek şişmeyi azaltmaya destek sunar. Ek olarak, uyku apnesinin en yaygın semptomlarından kabul edilen horlamayı önlemek için boğazı nemlendirir.

Bal ek olarak kaliteli uyku uyumanızı ve rahatlamanızı sağlar. Ek olarak, sağlıklı kilonuzu korumaya ve obeziteyi önlemeye destek sağlar. Kilo vermek, uyku apnesinin tedavisi için mühim bir adımdır.

Bir bardak ılık suya 1 çorba kaşığı bal ilave edin ve her gün yatağa gitmeden ilkin için.
Bir başka seçenek de, 1 tatlı kaşığı bal ve bir tutam karabiberi, bir bardak ılık su içine ilave etmektir. Yatağa gitmeden ilkin yavaşça yudumlamalısınız.
Kilo vermek için, 1 çorba kaşığı bal eklediğiniz bir bardak ılık suyu, sabahları mideniz boşken içebilirsiniz.

Papatya

Uyku apnesi için bir başka etkili bitkisel tedavi papatyadır. Bitki, kasları ve sinirleri rahatlatacak sedasyona neden olan ve uyku standardını artıran kimyasal bileşikler ihtiva eder. Ek olarak, antienflamatuvar tesirleri, horlamaya neden olan solunum sistemi tıkanıklığından kurtulmanıza destek olabilir.

Bir bardak sıcak suya 2 çay kaşığı kuru papatya ilave edin. Kapak kapatın ve 5 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonrasında birazcık bal ve bir tutam tarçın ilave edin. Her gün yatmadan 1 saat ilkin bu çayı için.
Ek olarak bir ölçü papatya yağı ve iki ölçü zeytinyağı ile masaj yağı hazırlayabilirsiniz. Günde birkaç kez bu yağ ile boynunuza masaj yapın.

Tarçın

Ayurveda’ya gore, tarçın, daha iyi uyumanıza ve uyku apnesiyle ilişkili solunum sorunlarını tedavi etmenize destek olabilecek sakinleştirici özelliklere haizdir.

1 bardak sıcak suya 1 yiyecek kaşığı rendeden geçirilmiş zencefil ve orta boy bir tarçın çubuğu ilave edin. Birkaç dakika kaynatın, süzgeçten geçirin ve birazcık bal ilave edin. Yatmadan ilkin günlük olarak için.
Alternatif olarak, bir fincan sıcak suya 1 ila 2 çay kaşığı toz tarçın ilave edin ve karıştırın. Günde bir kez için.
Ek olarak toz tarçın ve gerektiği kadar su ile bir macun hazırlayabilir ve bunu boyun ve göğüslere uygulayabilirsiniz. Birkaç dakika beklemeye alın, sonrasında suyla durulayın.

Lavanta

Lavanta, uyku apnesi semptomları ile başa çıkmak için iyi malum başka bir doğal ilaçtır. Sakinleştirici, yatıştırıcı ve dinlendirici doğası, boğazdaki kas tıkanıklığını önler ve bu da kaliteli bir uykunun tadını çıkarmanıza destek sunar.

Sıcak banyo suyuna birkaç damla lavanta esansiyel yağı ekleyip, yatmadan ilkin buharını soluyarak banyo yapın.
Öteki bir seçenek ise, bir miktar yağ damlasını bir mendil üstüne damlatıp yastığınızın altına koymaktır ya da yatağa gitmeden ilkin difüzöre birkaç damla lavanta yağı ekleyebilirsiniz.
Ek olarak 2 çay kaşığı kurutulmuş lavanta tomurcuğunu bir fincan sıcak suya ekleyip, 5 ila 10 dakika demleyin. Süzgeçten geçirin ve birazcık bal ilave edin. Günde 2 yada 3 kez için.

Sarımsak

Sarımsak, uyku apnesi tedavisi için iyi bir doğal yöntemdir. Antienflamatuvar özelliği, solunum sistemindeki inflamasyonu azaltmaya destek sağlar, böylece uyurken nefes almanızı kolaylaştırır. Ek olarak bademciklerin sakinleşmesine ve horlamanın önlenmesine destek sağlar.

Aç karnına 2 ila 3 diş sarımsak yiyin ve peşinden bir bardak su için. Enflamasyon ve semptomlar azalana kadar günlük olarak tekrarlayın.
Ek olarak, yiyecek pişirirken sarımsak ilave edin yada doktorunuza danışarak sarımsak takviyeleri alın.

Nane

Nane, solunum yolu tıkanıklıklarını azaltmak için muhteşem bir bitkidir. Antienflamatuvar özelliği, inflamasyonu azaltmaya destek sunar. Böylece uyku standardını iyileştirir.

Bir bardak suya birkaç damla nane yağı ilave edin ve peşinden bu karışımla gargara yapın. Yatmadan ilkin günlük olarak tekrarlayın.
Ek olarak her gün birkaç fincan nane çayı içebilirsiniz. Nane çayı yapmak için 1 çorba kaşığı ezilmiş taze nane yaprağını, bir bardak sıcak suya ilave edin. Kapak kapatın ve 10 dakika demleyin. Süzgeçten geçirin ve birazcık bal ilave edin. Çay hala sıcakken için.

Sıcak Zerdeçallı Süt

Süt ve zerdeçal kombinasyonu, uyku apnesi semptomlarının tedavisine destek olacaktır. Süt, uykuyu destekleyen bir amino asit olan triptofan ihtiva eder. Zerdeçalın antienflamatuvar özelliği, siz uyurken özgürce nefes almanıza destek olmak için solunum sistemindeki inflamasyonu azaltmaya destek sunar.

Bir bardak sütün içine, 1 çay kaşığı toz zerdeçal ilave edin.
Kaynatın ve düşük ısıda birkaç dakika daha kaynamasına izin verin.
Alevden alın ve birazcık bal ilave edin.
Uyumadan 30 dakika ilkin, günlük olarak tüketebilirsiniz.

Epsom Tuzu ile Banyo

Epsom tuzunun içindeki magnezyum, ağrılı kasların gevşemesine destek sağlar ve rahatlama sağlar. Bu da kaliteli uykunun tadını çıkarmanıza destek sunar. Ek olarak, Epsom tuzu vücuttaki inflamasyonu azaltmaya destek sunar.

Sıcak banyo suyuna, 2 bardak Epsom tuzu ilave edin ve iyice karıştırın.
Banyo suyunun içine uzanıp, minimum 1 saat 20 dakika kadar bekleyin.
Bu yöntemi haftada 2 yada 3 kez uygulayabilirsiniz.

Badem

Uyku apnesi tedavisi için bir başka kolay yöntem de bademdir. Magnezyum bakımından yüksek olan badem, boğazınızdaki kasların gevşemesini destek sunar.

Her gün bir avuç işlenmemiş badem yiyin.
Alternatif olarak, yatmadan minimum 1 saat ilkin, üstüne badem ezmesi sürdüğünüz kızarmış ekmek yiyip, peşinden da bir bardak su içebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın