Tutku meyvesi: Cildinizi nemlendirir

Çarkıfelek olarak da malum tutku meyvesi, tatlı bir aromaya haiz tropikal bir meyvedir.

Bu meyve Cenup ABD’nın subtropikal bölgelerine özgüdür ve Paraguay kökenli olduğu söylenir. Tutku meyvesi, çok sayıda tohumla dolu, yumuşak ve sulu bir etli içeriğe haizdir ve yuvarlak şekillidir. Çoğu zaman iki ana tutku meyvesi vardır, sarı ve mor renklidir. Sarı meyveler çoğu zaman mor olanlardan daha büyüktür, sadece mor meyvenin aslı daha azca asidiktir ve daha varlıklı bir aromaya haizdir. Dahası, mor meyvenin daha yüksek oranda su ihtiva ettiği bilinmektedir. Çarkıfelek meyvesi, herhangi bir şey üstünde büyüyebilen bir tırmanıcı bitkidir. Bu meyve olduğu gibi yenebilir yada meyve suyu yapılabilir. Suyu çoğu zaman aromasını çoğaltmak için öteki meyve sularına eklenmiş olur.

Bu egzotik meyvenin inanılmaz iyileştirici özellikleri vardır ve aroması kuvvetli bir sakinleştirici etkiye haizdir. Yağ bakımından düşüktür ve A vitamini, C vitamini, demir, rejim lifi, potasyum, karbonhidratlar ve proteinlerin muhteşem bir deposu olan tutku meyvesi, günlük olarak neredeyse tüm gıda gereksinimlerini karşılayabilir. Ek olarak tohumları bile yenilebilir ve son aşama besleyicidir.

Yararları Nedir?

Vitaminler, mineraller ve öteki sağlıklı besinler ile dolu olan bu egzotik meyve, aşağıda verilen çeşitli sağlık yararlarına haizdir.

Kanseri Önler

Tutku meyvesi özütünün kanser hücrelerini öldürmede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Meyvede bulunan karotenoidler ve polifenoller, kanser hücresi büyümesini engelleyebilen kuvvetli antioksidanlardır.

Gevşetir ve Rahat Bir Uyku Uyumanıza Yardım Eder

Bir bardak soğuk çarkıfelek suyu içmek sinirlerinizi rahatlatır ve zihninizde sakinleştirici bir etkiye haizdir. Fenellikle sindirim sorunlarını ve mide hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Bu meyve, uykusuzluk yada uyku bozuklukları olan kişiler için bilhassa yararlıdır. Yatağa gitmeden ilkin alındığında, rahatlamanıza ve rahat bir uyku uyumanıza destek olan özelliklere haizdir. Yatmadan ilkin bir bardak tutku meyvesi suyu bu mevzuda oldukça etkilidir.

Sindirim Sağlığını Destek sunar

Sindirim sistemini ve bağırsakları temiz tutmak için çok yararlı olan yüksek lif içeriğine haizdir. Böylece, hafifçe bir müshil gibi davranır. Bu meyvenin tohumları da bununla beraber kolonun temizlenmesi ve sindirimin iyileştirilmesine destek olan büyük bir lif deposudur.

Astımı Hafifletir

Son aşama besleyici ve sağlıklı olmakla beraber, çarkıfelek meyvesi astım krizlerini yatıştırır. Ek olarak, astım semptomlarına neden olan histamin üstünde bloke edici tesiri olan C vitamini ihtiva eder. Kısa sürede meydana getirilen bir emek verme, flavonoidler bakımından varlıklı olan mor tutku meyvesi özütünün astıma bağlı hırıltıyı azaltabileceğini kanıtlamıştır.

Osteoartriti Hafifletir

Mor tutku meyvesi ekstresinin, osteoartritin neden olduğu ağrı ve sertliği azaltmada yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Anemi Tedavisinde Yararlıdır

Anemi, azalmış kırmızı kan hücreleri yada hemoglobin konsantrasyonlarından oluşur. Heme yada bitki bazlı demirden varlıklı bir meyve olan çarkıfelek bu problemle mücadelede destek olabilir. Bir fincan pişmemiş tutku meyvesi ortalama 4 miligram demir sağlar. Günlük gereksinim erkekler için 6 mikrogram ve bayanlar için 8,1 mikrogramdır. Ek olarak, tutku meyvesindeki C vitamini, vücudun demir içeriğini emmesine destek sunar.

Kardiyovasküler Sağlık İçin Gereklidir

Tutku meyvesinde bulunan fenolik asitler ve flavonoidler kalbin korunmasında destek sağlar. Tutku meyvesi tohumlarında bulunan polifenollerin, kan damarı duvarlarının içindeki düz kas hücrelerinin gevşettiği ve bu gevşemenin bir sonucu olarak kan damarlarının genişlemesini teşvik etmiş olduğu bulunmuştur. Kan damarlarına tesiri, vasküler streste bir azalmaya neden olur, böylece kalp sağlığını geliştirir. Ek olarak kolesterol seviyelerini düşürmede destek olan ve böylelikle kardiyovasküler sağlığa katkıda bulunan bitki sterolleri de ihtiva eder.

Kilo Vermenize Destek Olur

Bu meyve, kalori, sodyum ve yağ bakımından düşük olduğundan diyetisyenler için muhteşem bir seçimdir. 100 gramlık bir tutku meyvesi, yalnız 97 kalori ihtiva eder. Hem de yüksek karbonhidrat ve doğal şeker içeriğine haizdir. Bu besinler vücuttaki kolesterol seviyelerini azaltmada etkilidir. Öte taraftan yüksek lif içinde ne olduğu sizi doyurur, böylece öteki yiyecekler için aşırı talep duymazsınız. Bu da, zayıflamanıza ve ideal vücut ağırlığının korunmasına destek sunar.

Meyvenin Tohumları da Faydalıdır

Tohumları % 100 yenilebilir ve gevrek bir tada haizdir. Bu tohumlar son aşama besleyicidir, antioksidan koruma ve kardiyovasküler ve bağırsak sistemlerinin bakımı gibi çeşitli sağlık yararları sunar. Piceatannol ve scirpusin B gibi polifenolik bileşiklerin yanı sıra rejim lifi ve magnezyum açısından da zengindir.

Öteki Yararları:

Tutku meyvesi, muhteşem bir C Vitamini ve A vitamini deposudur. C vitamini, bağışıklık sistemini sağlamlaştırır, böylece vücudu çeşitli kanser türlerinden ve kalp hastalıklarından korur. A vitamini göz sağlığı için yararlıdır, birçok rahatsızlıktan korur ve enfeksiyonlarla savaşır. Tutku meyvesinin çiçeği, bronşiyal astımın, sinirsel gastrointestinal bozuklukların ve menopozal problemlerin tedavisinde destek olan hafifçe bir yatıştırıcıdır. Meyvenin kendisi, kronik alerji semptomlarının iyileştirilmesinde de yararlıdır ve karaciğer ve böbrek hastalarının iyileşmesini kolaylaştırır.

Yaşlanma Karşıtıdır

Çarkıfelek meyvesi yüksek oranda; cildin yaşlanmasını hızlandıran özgür radikallerin neden olduğu hasarı yavaşlatan C vitamini ve öteki antioksidan içeriğine haizdir. Ek olarak kolajen ve elastin seviyelerinin korunmasına destek sunar, böylece cildinizi genç ve sağlıklı meblağ.

Cildinizi Korur

Kansere neden olan etkenlere karşı koruma sağlar, böylece cildinizi DNA’ya zarar veren özgür radikallerden de koruyabilir.

Cildinizi Nemlendirir

Her türlü cildi nemlendirir ve gözenekleri tıkamadığıdan akneye yatkın ciltler için mükemmeldir.

Cildi Gençleştirir

Hücre büyümesi ve onarımı için dirimsel öneme haiz olan karotenoid formunda bulunan A vitamini deposudur. Tutku meyvesi yağı, vücudun, bununla beraber ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltan A vitamininin üretilmesine destek olan birkaç fitokimyasal ihtiva eder.

Cilt İltihabını Yatıştırır

Şişlik ve tahrişin azaltılmasında yararlı olan antienflamatuvar özelliklere haizdir.

Saç Dökülmesine Karşı Savaşım Eder

Kuvvetli bir antioksidan olan C Vitamini açısından zengindir. Bu vitamin, saçınızın kırılmasını önleyen kolajen oluşumunda rol oynar. Bununla beraber vücudu özgür köktencilik hasarından korur, böylece strese ve dengesizliklere neden olan ve saç yitirilmesine yol açabilecek harici sorunları ortadan kaldırır.

Gıda Kıymeti:

Tutku meyvesi, enerji, yağ, lif, protein, mineraller, kalsiyum, fosfor, demir, karoten, tiamin, riboflavin, niasin, askorbik asit ve sitrik asit ihtiva eder ve bu yüzden varlıklı bir beslenme profiline haizdir. Gıda kıymeti, bu meyveyi sağlıklı ve leziz bir yiyecek atıştırmalık haline getirmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın