Pikan Cevizi: Yüksek enerji verir, kilo verdirir

Pikan ağaçları şiddetli bir halde büyür ve pikan cevizi; kilo yitirilmesine destek olmak, vücudu ateroskleroz (damar sertleşmesi ve daralması) ve şeker hastalığı gibi hastalıklardan korumak ve hatta beyin sağlığını iyileştirmek için mükemmel bir besindir.

Birçok şahıs düşük yağlı bir diyetin sağlıklı bir yaşam hayata devam etmenin en iyi yolu bulunduğunu iddia etse de, bolca miktardaki gıda kaynaklı sağlıklı yağlar, antioksidanların üretilmesinde, iltihaplanmanın azalmasında güçlüdür ve neredeyse her yemeğe doğal lezzet katmaktadır.

Pikan cevizinde mevcut olan gıda çeşitliliği, oldukça etkileyicidir ve birer ufak porsiyonda 11 mühim vitamin barındırır. Yağ oranı yüksektir, sadece endişelenmeyin; sağlıklı kilo ve kalp sağlığını desteklemek de dahil olmak suretiyle vücudunuza çok çeşitli şekillerde destek olan sağlıklı yağlardır. Sıhhatli yağların yanı sıra anemiden beyin hastalıkları riskine kadar değişebilen tehlikeli mineral eksikliklerine karşı koruma elde eden çeşitli mineraller de sunmaktadır. Ortalama 28 gram pikan cevizinde aşağıdaki gıda içerikleri bulunur:

193 kalori

3.9 gram karbonhidrat

2,6 gram protein

20,2 gram yağ

2,7 gram lif

1,3 miligram manganez (Günlük ihtiyacın % 63’ü)

0.3 miligram bakır (Günlük ihtiyacın % 17’si)

0.2 miligram tiamin (Günlük ihtiyacın % 12’si)

33.9 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın % 8’i)

1,3 miligram çinko (Günlük ihtiyacın % 8’i)

77.5 miligram fosfor (Günlük ihtiyacın % 8’i)

0,7 miligram demir (Günlük ihtiyacın % 4’ü)

0.1 miligram B6 vitamini (Günlük ihtiyacın % 3’ü)

115 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın % 3’ü)

Yüksek Enerji Verir ve Kilo Vermeye Destek Olur

Birçok popüler diyetin aksine, gıda yağı bakımından düşük bir rejim aslına bakarsak sizin için pek yararlı değildir. Bunun bir sebebi, yağlı bir diyetin kendinizi doygun hissetmenize destek olmasıdır. Mesela, sağlıklı yağlar kilo kontrolünün dirimsel bir parçası olan grehlin hormonunu etkisinde bırakır. Beyinde yüksek oranda bulunan grehlin, yüksek stres seviyeleri ve devamlı atıştırmalık hissi ya da çok fazla yiyecek arzusu ile ilişkilendirilir.

Pikan cevizi, sağlıklı yağlar bakımından yüksek olmanın yanı sıra günlük olarak lüzumlu olan manganez miktarının yarısından fazlasını ihtiva eder. Bu, kilo vermek de dahil olmak suretiyle çeşitli şekillerde yararlıdır. Manganez, bilhassa öteki destekleyici besinlerle kombine edildiğinde sebebi açıkça anlaşılamamasına karşın, obez yada şişman erkekler ve hanımlarda zayıflamaya destek sunar.

Ek olarak mühim miktarlarda bakır bulunur. Bakır, süratli bir metabolizmanın sürdürülmesi için lüzumlu olan 50’den fazla değişik metabolik enzim reaksiyonu ve vücudun enerji deposu olan adenosin trifosfat (ATP) oluşumunda gereklidir.

Bakır, ATP üretiminde lüzumlu olan tek gıda değildir. Vücudunuzun ek olarak, B1 vitamini olarak da malum tiamin de dahil olmak suretiyle bu görevi tamamlamak için başka gıda maddelerine ihtiyacı vardır. Tiamin, ATP üretimindeki enerji düzeylerini artırmanın yanı sıra, hem de vücudunuzun enerjiyi akaryakıt olarak kullandığı kırmızı kan hücresi üretimi sürecinde de katkıda bulunur.

Oksidatif Stresi Önler

Pikan cevizinin, sağlıklı yağlar bakımından varlıklı öteki gıdalar gibi antioksidan yükleri çok fazladır. Pek çok çevresel ve beslenme problemi vücudunuzda oksidatif hasarı teşvik ettiğinden, bu hasarın önlenmesi için yüksek antioksidan besinler tüketmek önemlidir. Oksidatif strese bağlı hasar çoğu zaman kanser, kalp rahatsızlığı ve hücrelerin mutasyon geçirdiği öteki hastalıkların görülme sıklığını artırır.

Kaliforniya’daki Loma Linda Üniversitesi’nden meydana getirilen bir araştırma, pikan cevizi tüketimin peşinden 24 saat içinde kan dolaşımındaki antioksidanları hızla artırdığını tespit etti. Bu etkisinde bırakır, tıpkı vücutta özgür radikallerin oluşumunun tam tersi gibi oluşuyor ve birbiri üstüne kurulma eğilimi gösteriyor. Bu yüzden pikan, antioksidan bakımından yüksek bir rejim için yararlı bir takviye olabilir.

Bir başka çalışmada, pikan cevizi tüketimi de dahil olmak suretiyle kuru yemiş tüketiminin tesiri ve dejeneratif hastalıkların oluşumu ile nasıl ilişkili olduğu incelenmiştir. Hafta içinde daha çok yemiş yiyen insanlarda, sık görülen ve çoğunlukla ölümcül olan bazı hastalıklarda düşüş yaşandı.

Değişik kuru yemişlerin (ceviz ve fındık) spesifik antioksidan yüklerinin değerlendirmesinde; Pikan cevizi bilhassa fenoller, protonosiyanidinler, hidrolize olabilen tanenler, flavonoidler ve fenolik asitler açısından yüksek bulunmuştur.

Kalp Sağlığını Artırır

Pikan cevizi içindeki antioksidanların bolluğu sebebiyle, sağlıklı bir kalp için anahtar bir bileşendir. Bir çok ceviz ve fındık çeşidinin; diyabetsiz hastalarda sistolik kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir. Kalp ile ilgili ölümleri azaltmanın yanı sıra, kan basıncını mühim seviyede düşürdüğü malum yüksek yağlı Akdeniz rejiminin bir parçası olarak görülebilir.

Loma Linda Üniversitesi’ndeki bir başka araştırma, yüksek oranda pikan cevizi tüketmenin “serum lipidlerinde” yada kan dolaşımındaki yağ miktarında bir azalmaya bağlı bulunduğunu tespit etmiştir. Bu, yüksek kolesterol oluşumunun bir göstergesidir. Bu emek vermeyi yürüten bilim adamları, bilhassa yüksek kolesterol ve öteki kalp ile ilgili durumlara yakalanma riski altında olanlar için tekli doymamış yağdan yüksek bir rejim önermektedir. Tertipli olarak tüketimi birçok dejeneratif hastalığı, bilhassa de kalp rahatsızlığını azaltır. Ek olarak, içindeki tiamin, kalp işlevini geliştirmeye destek sunar.

Hanımlarda Osteoporoza Bağlı Kemik Erimesini Önleyebilir

Öteki gıda maddeleri ile beraber, manganez, bakır ve çinko; osteoporoz semptomlarının tedavisine destek olmak için kullanılmıştır. Erken araştırmalar, bu besinlerin, kemik hacminin artırılmasına ve kemik kaybının azaltılmasına destek olarak kemik kaybı sıkıntısı yaşayan bayanların tedavisinde bilhassa yararlı bulunduğunu bulmuştur.

Beyin Fonksiyonunun Geliştirilmesine Destek Olur

Pikan cevizinde bulunan minerallerin birçoğu beynin muntazam işleyişine katkıda bulunur. Tiamin, alkolik kişilerin yüzde 30 ila 80’ini etkileyen, tiamin eksikliğinden dolayı görülen bir beyin hastalığı olan Wernicke-Korsakoff sendromlu hastalara verilir.

Bakır, iyi beyin fonksiyonu için lüzumlu olan başka bir besindir; zira dopamin ve galaktoz içeren beyin yollarını etkisinde bırakır. Hem de beyindeki dejeneratif hasara ve Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklara katkıda bulunan özgür köktencilik hasarını durdurmaya destek sağlar.

Beyindeki sinaptik süreçler bununla beraber süratli reaksiyonlar ve beyin sinyali için çok mühim olan manganeze bağlıdır. Manganez eksikliği; duygu durum sorunları, odaklanma problemi, öğrenme bozukluğu, akıl hastalığı ve muhtemelen epilepsiyle yakından ilişkilidir. Tüm bu bileşiklerin Pikan cevizi tarafınca sağlandığı düşünüldüğünde, beyin fonksiyonunun iyileştirilmesi için görkemli bir besindir.

Şeker Hastalığının Tedavisinde Destek Olur

Bu alandaki araştırmalar bu aşamada çok azca olmasına karşın; diyabet semptomlarının yönetiminde manganez bakımından varlıklı gıdalar yiyecek önemlidir. Daha yüksek manganez seviyeleri, daha iyi insülin salgısı ve yüksek glikoz toleransı ile ilişkilidir.

Adet Öncesi Semptom (PMS) Emarelerini Azaltabilir

Ruhsal değişimler ve kramplar gibi PMS semptomlarını azaltmak isterseniz, manganez bakımından yüksek pikan cevizi gibi gıdalar tüketmek yarar sağlayabilir. Manganez, kalsiyum ile tüketildiğinde, PMS semptomları üstünde mühim bir etkiye haiz gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın