Menekşe Yağı: Yatıştırıcı özelliklere sahiptir

Mor ve mavi çiçekleri olan, kokulu aroması ile karakterize olan bir bitkidir ve bazıları çok senelik olan Violaceae ailesine ilişik 200’den fazla bitki ihtiva eder. Naturel yaşam alanı Fransa, İtalya, Çin ve Yunanistan’dır sadece şimdi parfüm fabrikalarında kullanılan mor ürünlerin toplanması ve gıdalar için lezzet sanayisine girmesiyle beraber gezegenin dört bir yanında yetiştirilmeye başlanmıştır.

Bitki, evde ve bahçelerde birçok şahıs tarafınca güzel görünüşü sebebiyle yaygınlaşmış ve çoğaltılmış olmasına karşın, bir çok şahıs iyileştirici yararlarından habersizdir. Menekşe yağı bitkinin çiçeklerinden ve koyu yeşil yapraklarından çıkarılır. Yeşil yapraklar çoğu zaman bu amaçla kullanılır. Bir kilogram üretmek için 1000 kilogram’lık menekşe yaprağına gereksinim duyulması sebebiyle; yağın üretimi çok düşüktür ve çok streslidir. Yaprak yağından elde edilmiş yağ, koyu yeşil renktedir ve kalınca dokulu bir sıvıdır. Düzgüsel oda sıcaklığında katı olabilir. Menekşe yağı, birçok basamak gerektiren bir süreçle elde edilir.

Yararları Nedir?

Menekşe yağı, birçok sağlık problemininin ve hastalığın tedavisinde kullanılan iyileştirici özelliklere haizdir. Ağrı kesici, antienflamatuvar, sterilizatör, diüretik, sedatif ve müshildir.

Cilt Sağlığı İçin Faydalıdır

Egzama ve akne gibi birçok cilt problemini tedavi eder ve kaşıntıyı hafifletmeye destek olun. Kuru cildi nemlendirir ve pürüzsüzlük ve tazelik görünümü kazandırır ve cilt çatlaklarını önler. Topikal olarak cilde uygulamak için kullanmadan ilkin seyreltmek için; badem yağı yada jojoba yağı kullanabilirsiniz. Antienflamatuvar özelliklerinden dolayı eklem, kas ve romatizma ağrısının tedavisinde etkili olur.

Yatıştırıcı Özelliklere Haizdir

Yatıştırıcı özelliklere haizdir ve vücuda rahatlama ve canlılık hissi verir. Bu yüzden baş ağrısı ve migreni, kaygı, bozukluk, hiddet ve uykusuzluk emarelerini hafifletmeye destek sunar ve birçok durumda kullanılan ilaçlara karşı doğal bir alternatif olabilir.

Solunum Sağlığını Destek sunar

Menekşe yağı solunumu, letarji, grip, sinüzit ve boğaz ağrısı emarelerini ortadan kaldırmaya destek sunar. Yumuşatıcı ve balgam sökücü gibi davranır, burun ve solunum tıkanıklığını hafifletir.

Tansiyonun Düşürülmesine Yardım Eder

Bitkinin yaprakları alkaloidler ve flavonoidler ihtiva ettiği için kan basıncını düşürebilir. Alkaloidlerin kan damarı üstünde rahatlatıcı tesiri vardır. Netice olarak, daha kolay bir kan akışı elde edebilirsiniz. Bildiğimiz gibi düzgüsel kan dolaşımı, kan basıncının yükselmesine engel olur. Öte taraftan, flavonoidler, diüretik gibi davranabilir ve bu da yüksek tansiyonu olanlar için yararlıdır. Yüksek kan basıncını etkin bir halde azaltır.

Öksürüğü Azaltır

Öksürük krizlerinden bıktıysanız, öksürüğünüzü rahatlatmak için size yol izah edebilir. Müsilaj tesiri ve saponinler gibi pulmoner sağlık için yararlı bir kıymet ihtiva ettiği için kuvvetli bir balgam söktürücü olabilir. Bronşit için tavsiye edilen bir çözümdür. Herhangi bir solunum problemi için kuvvetli olan öteki doğal madde baldır.

İltihaplanmayı Azaltır

Menekşe yağının sağlık yararlarından biri iltihaplanmayı azaltmaktır. Evet, kuvvetli bir antienflamatuvar özelliğe haizdir. Sinüs enfeksiyonu, bronşit ve boğaz ağrısı gibi irin türlerini azaltabilir ve sizi rahatlatabilir.

Kanser Tedavisini Destekleyici Niteliktedir

Kanser büyümesinin ana faktörü olarak özgür radikallerle savaşım edebilen yüksek antioksidan seviyesine haizdir. Menekşe yağı, erken safhada tümör ve kanseri azaltabilir yada küçültür.

Hemoroidi Tedavi Edebilir

Menekşe yağı rutin bakımından zengindir. Rutin çoğunlukla hemoroid için genel bir deva olarak kullanılır. Bundan dolayı rutin, hemoroiddeki iltihapları hafifleten büyük bir antienflamatuvar içeriktir. Rutin, herhangi bir hemoroid ilacında bulunabilen bir içeriktir.

Kanı Temizleyebilir

Menekşenin yapraklarının kan temizleyicisi olarak kullanılabileceği söylenir. Ek olarak metabolizma geliştirmek için faydalıdır. Kandaki bakteri ve öteki istenmeyen içeriklerin temizlenmesine destek olan lenfatik bezleri uyarır. Kan damarlarının üstüne yağ dökerek masaj yapabilirsiniz.

Menekşe Yağı Kullanma Şekilleri Nedir?

Uykusuzluk, kaygı ve burun tıkanıklığından kurtulmak için yağın solunması, kokusunun odaya dağıtılması ve sıcak su ilavesiyle çıkan buharın solunum edilmesi ya da temiz bir peçeteye damlatarak solunması yada direkt solunum edilmesi önerilir.

Bitkin bir günün peşinden vücudu dinlendirmek için küvete yada yada duş suyuna birkaç damla menekşe yağı dökün, ek olarak güzel bir koku da verir. Sivilceleri gidermek için kullanacaksanız su ile seyreltip o şekilde kullanın, sonrasında bir pamuğa azca oranda dökün ve hafifçe etkilenen yüze yada bölgeye masaj yapın.

Menekşe yağı, Hindistan cevizi yağı, ayçiçeği yağı yada badem yağı ile seyreltildikten sonrasında vücuda masaj yapmak için kullanılabilir. Menekşe yağı kullanarak meydana getirilen uygulamalar genel olarak zararsızdır sadece bazı durumlarda zararı olan da olabilir. Aşağıdakiler de dahil olmak suretiyle bazı uyarılara uymanız gerekmektedir:

Menekşe yağı oral olarak ve gıda olarak kullanılmaz. Güvenli kullanımı yalnız dışarıdan ve topikal olarak sınırlandırılmıştır. Topikal olarak vücuda uygulanırken ilkin sulandırılmalı, vücutta tek bir merkeze yada bölgeye yerleştirilmemeli ve kullanmadan ilkin cildin ufak bir bölümünde kontrol yapılması önerilir. Yağı, hedef alanının tamamına uygulamadan ilkin duyarlılığınız olmadığından güvenilir olmalısınız. Hamile ve emziren anneler doktora danışmadan kullanmaktan kaçınmalıdır.

Oral olarak kullanmak isterseniz:

Bir çok şahıs menekşe yapraklarını çay olarak kullanır. Çay için kuru yapraklar tercih edilir. Yaprakların muhteşem bir halde kurutulduğundan güvenilir olun, böylece istenmeyen mikroplar barındırmaz. Bir fincan menekşe yaprağı çayı hazırlamak için, fincana birazcık yaprak koyup üzerine kaynar su dökebilirsiniz. Ortalama beş dakika süresince demleyin ve sıcakken için. Menekşe yaprakları çoğu zaman çocuklar, gençler ve yetişkinler için güvenlidir. Şu sebeple yapraklar nazik gıda bitkilerinden biri olarak düşünülür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın