Limon otu çayı: Böbrek işlevini geliştirir

Mide krampları ve ağrıları, gerilim, öksürük, soğuk algınlığı ve hatta bitkinlik gibi hastalıkların giderilmesine nasıl destek olabileceği birçok emek verme tarafınca kanıtlanmıştır.

Limon otu esansiyel yağı bilhassa solunma kanalıyla, kas ağrısını tedavi etmek için kullanılır. Bitki ek olarak yiyecek ve içeceklerde bir lezzet artırıcı olarak kullanılır. Bu bitkinin başka birçok kullanım şekli vardır. Çay olarak tüketildiğinde ne olabileceğine gelin beraber bakalım.

Sağlık Yararları Nedir?

Çay kilo yitirilmesine destek sunar ve kan şekerini düşürme kabiliyeti yardımıyla, diyabet için iyi bir tamamlayıcı tedavi olabilir. Emekler, çayın hipertansiyon ve kanserle de savaşabileceğini göstermiştir. Ek olarak cilt ve saç sağlığını da artırır.

Kilo Vermenize Yardım Eder

Limon otu çayı, kalori bakımından çok düşüktür. Bu, kilo vermek için uyguladığınız rejime iyi bir takviye sağlayacak anlama gelir. Çay ek olarak aşırı yiyecek yemeyi önleyerek sizi tok meblağ. Gün süresince yudumlayarak, bununla beraber yiyecek isteğinizi bastırabilirsiniz.

Çay, enerji tüketimini ve yağ oksidasyonunu artıran ve böylece kilo yitirilmesine katkıda bulunan polifenoller ihtiva eder. Detoks için de kullanılabilir ve metabolizmanızı hızlandırır ve zayıflamanıza destek sağlar. Limon otu çayı doğal bir idrar söktürücü olduğundan, yeterince su içtiğinizde, idrarla yağ atılmasına destek olabilir.

Diyabet Tedavisinde Destek Olabilir

Bazı emekler, limon otu çayının kan şekeri seviyesini düşürebildiğini ve bu durumun şeker hastaları için yararlı olabileceğini göstermektedir. Sadece aslına bakarsan diyabet ilacı kullanıyorsanız, doktorunuza danışın. Emekler ek olarak limon otu çayı içilmesinin, açlık kan şekeri düzeylerini artırabildiğini göstermiştir. Ek olarak, detoks edici özelleri barındırdığı için pankreası temizleyebilir ve işlevselliğini artırabilir.

Kan Basıncını Düzenler

Emekler, hipertansiyon için geleneksel bir deva olarak limon otu kullanılmasını yararlı bulmuştur. 2012 senesinde meydana getirilen bir çalışmada, limon otu çayı tüketmenin, tansiyon seviyelerinde ılımlı bir düşüşe neden olabileceği, yeşil çay alımına kıyasla daha iyi sonuçlar verebileceği bulunmuştur. Sadece kalp problemi olan bireylerin, aynı sebepten dolayı, dikkatli bir halde kullanmasını öneriyoruz.

Kanserle Savaşmanıza Yardım Eder

Laboratuvar emekleri, limon otu özütünün kanseri, bilhassa de karaciğer kanserinin erken evrelerini önleyebileceğini göstermiştir. Limon otu içinde bulunan sitral isminde olan bir bileşiğin, göğüs kanseri anında, zararı olan hücrelerin ölümüne neden olduğu bulunmuştur.

Emekler ek olarak limon otu özütünün, kanser tedavisine toksik olmayan bir alternatif olabileceğini de göstermiştir. Bazı kaynaklar, limon otunun prostat kanserini tedavi etmeye de destek bulunduğunu söylüyor sadece somut araştırmalar eksiktir.

Sindirim Sağlığını Geliştirir

Limon otu çayı, mide krampları, mide hastalıkları ve öteki sindirim sorunları için alternatif bir deva olarak mükemmel bir halde çalışır. Emekler, limon otunun gastrik ülser tedavisinde etkili olabileceğini göstermiştir. Limon otu esansiyel yağı ek olarak mide astarının aspirinden korunmasına da destek olabilir şu sebeple tertipli olarak aspirin kullanılması, mide ülserine neden olabilir. Yağ sindirimini iyileştirmek için de kullanılır.

Böbrek İşlevini Geliştirir

Etkili bir detoks maddesi olarak çalışır ve böbrekleri temizleyebilir. Detoks, böbrek işlevlerinin gelişmesine yardım eder.

Rahat Bir Uyku Uyumanızı Sağlar

Derin uykuya destek olabilecek sakinleştirici bir etkiye haizdir. Ek olarak uykusuzluğu azaltır ve sinir durumunu hafifletmeye destek olabilir, bilhassa içindeki esansiyel yağ bu etkilere neden olmaktadır.

Mantar Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Limon otu yağı, bakteri ve mantarların büyümesini engellemiş olan iki mühim bileşen olan sitral ve limonen ihtiva eder. Yağ, maya enfeksiyonlarını tedavi etmede destek olabilecek antibiyotik benzeri etkilere haizdir. Bir Brezilya çalışmasında, limon otunun antifungal aktivitesi ve Candida mantarının tedavisine nasıl destek olabileceği anlatılmaktadır.

Kaygıyı Azaltır

Limon otunun aynı sakinleştirici tesirleri, burada da etken bir rol oynar. Aslına bakarsak, bir Brezilya emek vermesi, anksiyeteyi azaltmak için limon otu aromasının kullanılabileceğine değinmiştir.

Baş Ağrısını Tedavi Edebilir

Araştırmalarda, limon otu çayının baş ağrısını, aspirine benzer şekillerde tedavi etmiş olduğu tespit edildi. Çay, insan vücudunda kan trombositlerinin kümelenmesini engeller, böylece baş ağrılarını tedavi eder. Bu özellik, limon otunda bulunan ve eugenol isminde olan bir maddeden meydana gelmektedir.

Boğaz Ağrısını Hafifletir

Limon otu çayının antibakteriyel ve antienflamatuvar özellikleri solunum sisteminizi açabilir, böylece boğaz ağrısını giderebilir. Çay ek olarak, toksinleri vücuttan arındırıp lenf drenajını uyarma özelliğine de haizdir.

Soğuk Algınlığı, Öksürük ve Alerjileri Tedavi Eder

Bunun için çoğunlukla yalnız anekdot kanıt vardır. Çay, bağışıklığı artırabilir ve bu, soğuk algınlığı, öksürük ve ilgili alerjilere karşı savaşmaya destek olabilir.

Cilt Sağlığını Geliştirir

Limon otu çayının antiseptik ve sıkılaştırıcı özellikleri cilt sağlığını artırabilir. Esansiyel yağ cildinizi tonlar ve ışıltılı hale getirir. Çayını içebilir yada esansiyel yağını şampuan yada vücut jelinize ekleyebilirsiniz. Çay ek olarak cildinizdeki gözenekleri sterilize edebilir ve cilt dokularınızı güçlendirebilir. Limon otu içindeki sitral, cilt kanserini önlemeye destek olabilir.

Limon otu çayı, bakterilerin neden olduğu folikülit ve selülit gibi enfeksiyonları da tedavi edebilir. Antifungal tesirleri sebebiyle, bununla beraber cilt üstündeki mantar enfeksiyonlarının tedavisine de destek olabilir.

Saç Sağlığını Sağlamlaştırır

Limon otu çayı içmek saç köklerini güçlendirebilir, böylece saç dökülmesini önleyebilir. Kepek hakkında endişeleniyorsanız, limon otu uçucu yağı harikalar yaratabilir. Emekler, limon otu yağının saçlara uygulanmasının kepek oluşumunu 7 gün içinde azaltabileceğini göstermiştir.

Yağ, günlük olarak kullanıldığında en etkilidir. Şampuanınıza birkaç damla yağ ilave edin.

Nasıl Hazırlanmış olur?

Malzemeler:

4 bardak su

2 adet kıyılmış limon otu sapı

İsteğe nazaran şeker

Bir demlikte 4 bardak su kaynatın. Limon otu saplarını ilave edin ve 5 dakika daha kaynatın.

Sıcaklığınız azaltın ve 5 dakika da demleyin. Ocaktan aldıktan sonrasında süzgeçten geçirin. Şeker ekleyebilirsiniz. Sıcak yada soğuk tüketebilirsiniz.

Yan Tesirleri Nedir?

Akciğer sorunları: Bazı kişiler limon otunu solunum ettikten sonrasında akciğer problemleri yaşadığını bildirmiştir. Bu yüzden tüketmeden ilkin doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Hamilelik ve Emzirme Esnasında Problemler: Limon otu adet akışını uyarabilir ve düşükle sonuçlanabilir. Hamilelik esnasında kullanmayın. Emzirme döneminde tüketimi mevzusunda kafi bilgiye haiz değiliz, bu yüzden, güvende olmak için kullanımından kaçının.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın