Köknar iğnesi yağı: Solunum sistemini temizler

Köknar, harikalar diyarından çıkmış gibi görünen bir ağaç türüdür. Bu ağaç ve uçucu yağları, yıl süresince sağlıklı kalmak için kullanabileceğiniz bir içeriğe haizdir. Köknar iğnesi uçucu yağı, köknar ağacının yumuşak, düz, iğne benzeri yapraklarından buharda damıtma işlemiyle çıkarılır. İğneler etken kimyasalların ve mühim bileşiklerin çoğunu bünyesinde barındırır.

Uçucu yağ, tıpkı ağaç gibi, taze, odunsu ve toprak kokuludur. En yaygın olarak, köknar iğnesi uçucu yağı boğaz ağrısı ve solunum yolu enfeksiyonları, bitkinlik, kas ağrıları ve artrit ile savaşmak için kullanılır. Ek olarak kozmetik ürünler, parfümler, banyo yağları, oda spreyleri ve tütsü üretiminde de kullanılır.

Köknar (Abies), çam ailesine ilişik 48 ila 56 tür bakışımlı, yaprak dökmeyen, iğne yapraklı ağaç cinsidir. Köknar ağacının kökleri, toprak erozyonunun önlenmesine destek sunar. Şimal ve Orta ABD, Avrupa, Asya ve Şimal Afrika’nın çoğunda ve bir çok vakit dağlık bölgelerde yetişir. Köknar iğnesi uçucu yağı en çok Abies balsamea yada Abies alba ağaç türlerinin köknar iğnelerinden elde edilmektedir.

Yararları Nedir?

Bir çok uçucu yağ gibi, çok çeşitli şekillerde ve değişik amaçlar için kullanabilirsiniz.

Kanserle Savaşır

Etkili bir antikanser içinde ne olduğu olduğu bulunmuştur. Fransa dışındaki çağıl emekler, içindeki anti-tümör özelliklerinin çok yoğun bulunduğunu göstermiştir ki, bu da doğal bir kanser tedavisi olarak iş görmesine sebep olur. Çalışmada, köknar yağı ve alfa-humulen; hücresel glutatyon (GSH) muhteviyatında doz ve zamana bağlı bir azalmaya ve reaktif oksijen türleri (ROS) üretiminde artışa neden olmuştur. Bu sonuçlar alfa-humulen ve köknar yağının; kanserle savaşmada büyük bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Enfeksiyonu Önler

Köknar iğnesinin uçucu yağı, yüksek konsantrasyonda, tehlikeli enfeksiyonların önlenmesine destek olabilecek organik bileşikler ihtiva eder. Bu yüzden etken bir ilk yardım ajanı olarak da kullanılabilir. Köknar iğnesi uçucu yağı içeren bir macun ya da merhem, enfeksiyonlara karşı muhteşem bir müdafa hattı oluşturabilir.

Fitoterapi Araştırmaları’nda gösterilen bir çalışmada, köknar iğnesi uçucu yağının antibakteriyel aktivitesi Escherichia coli ve Staphylococcus aureus’a karşı değerlendirilmiş ve sonuçlar uçucu yağın içindeki üç bileşenin; S. aureus’a karşı etken bulunduğunu göstermiştir. Bu üç bileşen şunlardır, alfa-pinen, beta-karyofillen ve alfa-humulen. Demek oluyor ki, enfeksiyonla savaşım gücü yüksektir.

Köknar ağacının iğnelerinde; tricyclene, alpha-pinene, camphene, limonen ve myrcene gibi kuvvetli kimyasal bileşikler bulunabilir. Bilhassa alfa-pinen ve limonen kimyasal bileşiklerinin, yaygın patojenik bakterilere ve mantarlara karşı antimikrobiyal aktivite sergiledikleri bulunmuştur. Dünya Mikrobiyoloji ve Biyoteknoloji Dergisi’nde gösterilen araştırmalar, öteki temel yağlarla beraber, köknar iğnesi uçucu yağının, kişisel hijyen ve bakım ürünlerinde yararlı olabilecek antimikrobiyal ve antioksidan maddeler ihtiva ettiği sonucuna varmıştır.

Aromaterapik Olarak Kullanılabilir

Köknar iğnesinin uçucu yağı aromaterapik tesirleri sebebiyle kullanılabilir yada solunabilir. Vücudu gevşemeye teşvik ederken, zihni uyaran bir içeriğe ve güçlendirici etkiye haiz olduğu söylenir. Stresli yada aşırı bitkin hissettiğiniz vakit, köknar iğnesi uçucu yağını koklamak, sakinleşmenize ve enerji seviyelerini tekrardan artırmanıza destek olacaktır.

Ağrı Kesici Etkisinde bırakır Barındırır

Köknar iğnesi uçucu yağı muhteşem bir analjeziktir. Kasları rahatlatmak, vücut ağrılarını hafifletmek ve kasların iyileşmesi için önemlidir. Ağrıyan bölgeye, bir taşıyıcı yağ ile bire bir oranında karıştırılarak topikal olarak uygulanabilir. Yağın uyarıcı doğası, cildin yüzeyine kan akışını uyarır, böylece iyileşme hızını artırır ve ağrı süresini kısaltır.

Sırt yada ayak masajı için kullanılan bir losyona yada yağa, ilave edilebilir. Kaslarınız ağrıyorsa, yatmadan ilkin bölgeye, köknar iğnesi uçucu yağı içeren bir yağ, losyon yada merhem uygulanması sabahları ağrısız uyanmanıza destek olabilir.

Detoks Edicidir

Vücudu toksinlerden arındırmak için tetikleyebilen etken bileşikler ihtiva eder. Detoks özellikleri sebebiyle, vücudunu detoksifiye etmeye çalışan insanoğlu için mükemmeldir. Köknar iğnesi uçucu yağı hem de genel vücut uyarıcı olarak hareket edebilir, sindirim verimliliğinden kalp atış hızına kadar her şeyi geliştirerek, metabolizmayı hızlandırmak için çalışır.

Ev Temizliğinde Kullanılır

Genel olarak, uçucu yağlar ev yapımı temizlik solüsyonlarında kullanılabilir. Fazlaca amaçlı bir temizleyici arıyorsanız, kuvvetli bir dezenfekte tesir için temizleme suyunun içine birkaç damla köknar iğnesi uçucu yağı ekleyebilirsiniz. Ek olarak evin içi orman gibi ferah kokacaktır.

Solunum Sistemini Temizler

Kokusunu içinize çekmek isteyebilirsiniz. Klinik Biyokimya ve Beslenme Dergisi’nde gösterilen çalışmalara gore, köknar iğnesi uçucu yağı, soğuk algınlığı ve griple beraber birlikte rol alan solunum sorunları için çok yararlı olabilir.

Solunduğunda, soğuk algınlığı yada gripten korumak için emek vererek, hem de solunum sıkıntısını hafifletmeye çalışır. Mukozayı gevşetmeye destek sağlar ve boğaz ve bronşiyal tüpler üstünde bir antienflamatuvar etkiye haizdir. Buna ek olarak, özgür köktencilik hasarı ile savaşır.

Ter Kokusunu Azaltabilir

Taze ve temiz kokusu ile fena vücut kokusuna karşı muhteşem bir müdafa olabilir. Bununla beraber fena vücut kokusuna yol açabilecek bakteri miktarını da azaltır. Bu sebeple, bu çok yönlü uçucu yağı içeren ürünleri kullanabilirsiniz.

Kırık Kemikleri İyileştirir ve Osteoporozu Önler

Bazı esansiyel yağların topikal olarak kırık bir kemik üstüne uygulanması, iyileşmeyi hızlandırabilir. Köknar iğnesinin yağı, kemik onarımında destek olabilir. Sorunlu bölgeye günde üç kez sürebilirsiniz, sadece cilde uygulama etmeden ilkin bire bir oranında Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltin. Rejim ve egzersiz ile beraber, uçucu yağlar osteoporoz için çok yararlı bir doğal tedavi olabilir. Topikal olarak uygulandığında, köknar, selvi ve helichrysum yağları gibi uçucu yağlar, kemik yoğunluğunu artırmaya destek sağlar.

Ihtimaller içinde Yan Tesirleri

Seyreltilmemiş yada yüksek konsantrasyonlarda kullanıldığında, ciltte tahrişe neden olabilir. Esansiyel bir yağı cildinize uygulamadan ilkin, taşıyıcı yağ içinde seyrelttikten sonrasında kullanmalısınız. Ek olarak kullanmadan ilkin küçük bir bölgede alerjik anlamda kontrol etmelisiniz. Cilde uygulama edilmeden ilkin daima seyreltilmelidir.

Ek olarak, uçucu yağlar kullanırken gözlerinizle yada öteki mukus zarlarıyla direkt temastan kaçının. Tüm temel yağlar gibi köknar iğnesi uçucu yağı, çocuklar tarafınca ulaşılamayacak yerlerde saklanmalıdır. Eğer hamileyseniz ya da herhangi bir tıbbi hastalık için tedavi görüyorsanız, doktorunuza danışmadan kullanmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın