Isırgan otu: Saç dökülmesi problemini azaltır

Dünya genelinde popüler “halk ilacı” olarak da malum bitki, ne yazık ki bir çok vakit bir yabani ot gibi çıkarıp, atılır.

Isırgan Nedir?

Bitki, yaz ayları süresince ortalama 1 ila 2 metre kadar büyür ve parlak sarı rizomları bulunmaktadır. Bitkinin sapı ve yapraklarının çevresinde çok ince kıllar vardır ve bu bitkiye adını veren de bu kıllardır. Temas edildiğinde bölgeyi tahriş eder.

Beslenme İçeriği

A vitamini, C vitamini, D vitamini ve K vitamini bakımından zengindir.
Ek olarak B vitamini açısından da zengindir.
İyi bir demir, potasyum, manganez, kalsiyum, magnezyum, fosfor, silika, iyot, silikon, sodyum ve sülfür deposudur.
Yüksek oranda protein ve amino asit ihtiva eder.
Düşük yağ oranı vardır ve kalorisi yok denecek kadar azdır.
İyi bir klorofil ve tanin deposudur.

Isırgan Otunun Yararları

Ortaçağdan bu yana sağlık yararları ile bilinmektedir. Kökü, yaprakları, tohumları ve çiçeklerinin hepsi değişik faydalara haizdir ve hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Cilt için Yararları:

Nasıl göründüğümüze çok dikkat ediyoruz. Cildimiz büyük seviyede çekiciliğimizi belirler. Isırgan yaprakları kusursuz bir cilt elde etmek için mükemmel bir halde destek sağlar. Isırgan yapraklarının cildinize değişik şekillerde nasıl yarar sağladığını buradan öğrenebilirsiniz.

Akne Tedavisinde Destek Olur

Kurutulmuş ısırgan otu akne ve lekeleri tedavi etmek için dışarıdan ve topikal olarak kullanılır. Kurutulmuş özleri, yalnız aknenin azaltılmasında değil, hem de herhangi bir yara izi yada kir için de destek olduğundan yağlı ve akneye eğilimli ciltler için bir cilt toniği olarak kullanılır.

Büzücü Özellikler Barındırır

Egzama, böcek ısırıkları ve su çiçeği gibi cilt hastalıklarının tedavisinde destek olan büzücü özelliklere haizdir. Isırgan yaprakları ile hazırlanan aslı yada yağ karışımı, egzama tedavisi için topikal olarak uygulanabilir.

Antienflamatuvardır

Isırgan, antienflamatuvar özelliklere haizdir ve cilt yanıklarını tedavi etmek ve yanık izlerini azaltmak için kullanılabilir.

Egzamayı Tedavi Etmeye Yardım Eder

Tertipli olarak ısırgan çayı tüketmek egzama dahil olmak suretiyle birçok inatçı cilt hastalığının iyileştirilmesinde destek sunar. Günde bir fincan ısırgan otu çayı içerek, vücudunuzu toksinlerden arındıracaksınız ve cildinizi güzelleştirecek. Egzamaya birlikte rol alan düzensiz döküntülerin acele iyileşmesi için otuntentürünü topikal olarak da uygulayabilirsiniz.

Saç İçin Yararları:

Saçlarımıza destek olabilir mi? Elbet yapabilir! İşte saç yararları şunlardır:

Saç Dökülmesi Problemini Azaltır

Saç dökülmesi ile savaşım için malum en eski tedavilerden biridir. Isırgan otu yağı ile iyi bir kafa derisi masajı saç dökülmesine karşı çok etkilidir.

Saçın Oluşmasına ve Uzamasına Destek Olur

Isırgan otu, saç dökülmesine karşı mücadeleye destek olmakla kalmaz, hem de saçların tekrardan oluşmasına da destek sunar. Isırgan yaprakları silika ve kükürt açısından zengindir. Bu, saçları daha parlak ve daha sağlıklı hale getirmede destek sunar. Demleyip soğuttuğunuz çayı saçlarınızı durulamak için kullanabilirsiniz. Dökülen saçların tekrardan çıkmasına ve bununla beraber orijinal saç renginin yenilenmesine de destek sağlar.

Kepeği Önler

Kuru ısırgan yaprakları ile infüze edilen Hindistan cevizi yağı yada hardal yağı ile kafa derisi masajı yapabilir ve gece süresince saçınızda bekleterek kepek oluşumundan kurtulabilirsiniz. Taze ısırgan yapraklarını ezerek çıkardığınız suyunu da kepek tedavisi için kafa derisi üstüne uygulayabilir ve masaj yapabilirsiniz.

Sağlık Yararları:

Daha ilkin de belirtildiği gibi, gıda maddeleri söz mevzusu olduğunda çok kıymetlidir. Isırgan otunun sağlık yararları şunlardır:

Artritik Ağrıyı Azaltır

Isırgan otu, ağrı giderici ve antienflamatuvar özelliklere haizdir, bu da onu artritik ağrı için iyi bir tedavi haline getirir. Ek olarak romatizma, gut, bursit ve tendinit gibi öteki eklem hastalıklarını da tedavi eder. Otun öz suyunun yada yağının eklemler üstünde masaj yaparak kullanılması ağrıyı dindirir. Isırgan otu tentürü ve ağızdan alınan çay da ağrının hafifletilmesine destek sunar.

İyi Huylu Prostat Hiperplazisi Tedavisinde Yardımcıdır

Isırgan otu, BPH ve öteki prostatla ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarda bulunur. Emekler, ısırganın esasen genişlemiş bir prostatın boyutunu azaltmadığını bulmasına karşın, semptomlar ortaya çıkmaya başladığı vakit erken evrede hastalığı azaltmada ve tedavi etmede etkili bulunduğunu buldular. Bu bitki, hücre büyümesini ve bölgedeki bölünmeyi durdurmaya ve prostat sağlığını geliştirmeye destek sağlar.

İdrar Yolu Enfeksiyonunu Tedavi Eder

Diüretik kısaca idrar söktürücüdür. İdrar yolu enfeksiyonu, mesane enfeksiyonu ve böbrek ve mesane taşlarının neden olduğu öteki idrar problemlerinin tedavisinde kullanılır. Taşları küçük boyutlara indirir ve idrarla temizler. Hem de ishal ve dizanteri tedavisinde de yararlıdır.

Alerjileri Azaltır

Bitkinin yaprakları alerjileri tedavi etmek ve hafifletmek için kullanılır. Isırgan otu yapraklarının yiyeceklerden ilkin tüketilmesinin besin duyarlılıklarını iyileştirebileceğine inanılmaktadır. Vücutta bulunan histamine ve ek olarak alerjik rinite karşı etkili olan antihistamin özelliklerine haizdir. Bu yapraklar mevsimsel alerjileri, saman nezlesi, öksürük, hapşırma, kurdeşen ve astım tedavisinde yararlıdır.

Libidoyu Uyarır

Testosteron düzeyini artırdığı ve vücudun daha uzun süre dayanmasına destek olduğundan libido uyarıcısı gibi kullanılır. Cinsellik sürüşünü iyileştirmek için etkili bir çözümdür.

Bir Stiptik Olarak Hareket Eder

Lokal kanamaya karşı bir koruyucu olarak işlev gören stiptik özellikleriyle de bilinmektedir. Aşırı adet kanaması, vajinal kanama, hemoroit, akciğer ve mide kanaması gibi iç kanamalara destek sağlar. Hem de burun kanaması gibi dış kanamaların da durdurulmasına destek sağlar.

Kan Yapıcıdır

Demir bakımından yüksek olduğundan anemi tedavisinde kullanılır. Kan temizleme özellikleri ile bilinir. Bir kase ısırgan otunun tertipli olarak tüketilmesi, aneminin tedavisi için ve ek olarak kan şekeri seviyelerinin düşürülmesi için iyi bir ilaçtır.

Kadınsal Sorunların Azaltılmasına Yardım Eder

Bayanlara tertipli olarak ısırgan otu tüketmeleri tavsiye edilir. Yalnız cilt ve saç için etkili değildir, bununla beraber kadınsal birçok problemi önler ve tedavi eder. Isırgan otu, adet sancısının yanı sıra menopozal ağrıyı hafifletmeye de destek sunar.

DNA’yı Hasarlardan Korur

Değişen besin alışkanlıklarımız, toksinleri vücuttan içeri sokabilir. Bu toksinler DNA ve hücresel zarlara zarar verebilir. Isırgan çayı içinde bulunan antioksidanlar bu toksinleri ve hasara neden olan özgür radikalleri uzaklaştırır ve DNA’yı ve hücresel zarları korur.

Kas Ağrısını Azaltır

Büyük iyileşme ve gençleştirici özelliklere haiz bazı bileşenler ihtiva eder. Sporcular, zorlanma ve aşırı gerilmeden meydana gelen kas ağrısını tedavi etmek için çay olarak tüketebilirler.

Soğuk Algınlığı ve Gripten Korur

Isırgan otu yapraklarından yapılmış tek bir fincan çayın çeşitli sağlık artırıcı özellikleri vardır ve doktorlar bunu soğuk algınlığı ve gripten sakınan bir önleyici ilaç olarak önermektedir. Vücudunuzun bağışıklığını artırabilir.

Yan Tesirleri:

 

Kan basıncını arttırdığı bilinmektedir. Bu yüzden yüksek gerilim hastası insanoğlu üstünde negatif tesirleri olabilir.
Öteki diüretik ilaçlarla beraber kullanıldığında dehidrasyona neden olabilecek kuvvetli bir diüretiktir.
Bazı emekler, kan inceltici ilaçların kan pıhtılarını tedavi etme işlevini önlediğini göstermiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın