Isırgan otu çayı: Gebelik Sonrasında Yararlıdır

Isırgan otunun en mühim sağlık yararları içinde zayıflatmak, metabolik etkinliği ve bağışıklığı çoğaltmak, dolaşımı iyileştirmek, enerji seviyelerini yükseltmek, adet periyodunu dengelemek, menopoz semptomlarını azaltmak ve cilt bakımına destek olmak gibi kabiliyetler vardır. Ek olarak, böbrek ve safra kesesi sağlığını koruma, inflamasyonu azaltma, kas kütlesini artırma, hormonal aktiviteyi düzenleme, diyabeti önleme, kan basıncını düşürme, hemoroidi yatıştırma ve solunum koşullarını iyileştirme gücüne haizdir.

Isırgan Otu Nedir?

Bu otsu çiçekli bitki keskin ve yapışkan yapraklarına temas edildiğinde pek çok kişiye sorun yaşatabilir sadece binlerce senedir dünya çapındaki insanoğlu çeşitli sağlık koşullarını tedavi etmek için ısırgan kullandı. Bilimsel adı Urtica dioica’dır ve bitki Urtica cinsinin 6 alt türünden biridir. Başta Afrika, Avrupa, Asya ve Şimal ABD da dahil olmak suretiyle bir çok ülkede yetişir. Bazı alt türlerin yaprakları ve sapları, histamin, formik asit, serotonin ve asetilkolin de dahil dokunulduğunda bir takım kimyasal madde enjekte eden uzun tüylere haizdir. Bu cildinizde tahriş edici ve rahatsız edici bir his oluşturur.

Bununla beraber, saplarını ve yapraklarını kaynattığınızda yada kuvvetli yağlarını çıkardığınızda, tutunan maddeler etkisiz hale gelir ve bitkinin gerçek yararlarından faydalanabilirsiniz. Bilhassa zeytinyağlılarda ve çorbalarda kullanılır yada otlu peynir yaparken içine eklenmiş olur. Çoğunlukla mühim sağlık yararları elde etmek için ısırgan otu çayı olarak tüketilir. Sadece bitki yağlı bir özüt şeklinde topikal olarak da uygulanabilir. Bununla beraber, bu doğal yağı taşıyıcı yağlarla birleştirdiğinizden güvenilir olmalısınız.

Vücutta Detoks Tesiri Vardır

Isırgan otu çayında bulunan varlıklı besleyici içerikler vücuda muhteşem şekilde detoks yaparlar ve toksinleri vücuttan nazikçe temizlediği bilinmektedir. İdrar söktürücü olarak iş görür ve vücutta nötralize edilen toksinlerin çabucak yok edilmesini sağlar. Alternatif olarak, bağırsağın gıda alımı etkinliğini artırabilir ve sindirim süreçlerinin sorunsuz çalışmasını sağlayarak tehlikeli toksinlerin birikmesini önleyebilir. Hem de böbreklerdeki aşırı toksinlerin vücuttan atılmasına destek olan lenfatik sistemi uyarır.

Gebelik Sonrasında Yararlıdır

Isırgan otu çayı, bir koagülan gibi davranabileceği için aşırı kanamayı durdurmaya destek olabilir. Ek olarak süt üretimini teşvik etmiş olduğu ve emzirmeyi (laktasyonu) daha kolay hale getirmiş olduğu bilinmektedir. Hamile bayanların kullanıp kullanmaması münakaşaya açıktır. Şundan dolayı ısırgan otu çayı, menstruasyon döngüsünü etkisinde bırakır ve rahim kasılmalarını uyarabilir, bu düşük yapma olasılığının yükselmesine neden olabilir. Bu sebepten, hamile bayanların kullanımı önerilmez.

Hanım Sağlığını Teşvik Eder

Isırgan otu çayı, hanım sağlığını etkileyen bazı etken bileşenlere haizdir. Acı dolu adet öncesi semptomları için, krampları ve şişkinlikleri yatıştırırken, bununla beraber menstrüel kabiliyetleri sebebiyle menstruasyon esnasında kan akışını en aza indirebilir. Menopoz geçiren bayanlar için geçiş sürecini düzeltebilir ve onarıcı olarak hareket edebilir.

 

 

Dolaşımı İyileştirir

Isırgan otu çayı yüksek C vitamini ve demir içinde ne olduğu kombinasyonu ile, kırmızı kan hücresi üretimini uyarmak için idealdir. Demir, hemoglobinin mühim bir bileşeni iken, C vitamini bağırsaktaki demir alımını optimize eder. Vücuttaki eritrosit sayısını artırarak kan dolaşımını hızlandırır, yara iyileşmesi hızlanır ve enerji seviyelerini yükseltmek için vücuttaki uzuvlara lüzumlu oksijeni sağlar. Aynı nedenle, genel zayıflık, tükenme, bilişsel güçlükler ve baş ağrısı ile karakterize olan bitkinlik yada anemi hafifletmek için önerilir.

Böbrek Taşlarını Önler

Isırgan ve ısırgan otu çayı, uzun süredir diüretik olarak bilinir, sadece böbrekleri de değişik bir halde etkisinde bırakır. Nefritik niteliklere haizdir, kısaca böbrek ve safra kesesi taşlarını parçalamaya destek olabilir, bu sıkıntılı koşulların kötüye gitmesini yada taşın ve çamurun cerrahi olarak alınmasını önler. Ek olarak, diüretik olarak, toksinleri çabucak yok etmeye destek sunar, böylece mesane enfeksiyonlarına ve aşırı sıvı tutulumuna (ödem) karşı koruma sağlar.

Antienflamatuvar Aktiviteye Haizdir

Artrit yada kronik kas ağrısı gibi çeşitli enflamatuvar koşullara karşı çok yetenekli olan uyarıcı etkili bir maddedir. Araştırmalar, ısırgan otu çayının yada bitkisel ısırgan otu desteğinin gut hastalığını etkili bir halde tedavi edebileceğini, kas ağrısını yatıştırdığını ve artrit semptomlarını azalttığını gösterdi.

Osteoporozu Önler ve Kemik Sağlığını Destek sunar

Bor hakkında fazla informasyon sahibi değilseniz de, ısırgan otunda büyük yer tuttuğunu bilmeniz  gerekir. Bor, kemiklerde kalsiyum içeriğini korumakla bilimsel olarak bağlantılıdır, bu da osteoporozun başlamasını yavaşlatmasına destek olabileceği anlamına gelir. Bu etkiyi, ısırgan otunun haiz olduğu hormon düzenleyici etkiyle birleştirdiğinizde, kemik sağlığını da düzenleyip geliştirmeye destek sunar.

Solunum Sorunlarını Giderir

Isırgan otu çayı, saman nezlesi, astım ve öteki mevsimsel alerjileri de içeren çeşitli solunum koşullarının tedavisine yardım eder. Araştırmalar, ısırgan otundan alınan bazı özüt kombinasyonlarının alerjik reaksiyonları mühim seviyede azaltabileceğini göstermiştir. Çayının tertipli tüketimi, Avustralya’da nesiller boyu astım kürü olarak gösterilmiştir.

Kalp Sağlığını Korur

Bu inanılmaz şifalı bitkinin kalbi pozitif bir halde etkileyebileceğini düşünmek mantıklı olur. Araştırmalar, ısırgan otu çayının tertipli tüketilmesinin sistolik kan basıncını düşürmeye ve kardiyovasküler sistem üstündeki gerilimi ve stresi azaltmaya destek bulunduğunu ortaya koydu.

Prostat Sağlığını İyileştiriyor

Prostat büyümesi ve kanser için erkeği yaşı etkili bir faktördür. Sadece ısırgan otu çayı prostat büyümesini önlemenin etkili bir aracı olabilir. Bununla beraber, kanserli hücrenin büyümesini önleyebilir, gelişme faktörü ve testosteron uyarımı gerçekleştikten sonrasında onu tersine çeviremez.

 

Cilt Bakımını Destek sunar

Özütü yada ısırgan otu çayı cilde uygulandığında ısırgan otunun aknenin sertliğini azalttığı kanıtlanmıştır ve hatta bakteriyel enfeksiyonları önleyebilir. Antioksidan özelliklerinden dolayı, iyileşmeyi hızlandırabilir, yara ve lekelerin görünümünü düşürebilir ve kırışıklıkları ve yaşlanma lekelerini azaltmak için yaşlanmayı önleyici tesirleri teşvik edebilir.

Isırgan Otuyla İlgili Öteki İlginç Bilgiler

Antik Yunan’da ısırgan, doktorlar Galen ve Dioscorides tarafınca diüretik ve müshil olarak kullanıldı. Ortaçağ Avrupa’sında ısırgan otu, eklem ağrısını tedavi etmek ve doğal olarak azaltmak için kullanıldı ve ek olarak diüretik olarak iş görmüş oldu.

Neolitik çağlardan beri kumaş ve kağıt gibi ürünler yapmak için kullanılmıştır. Kenevir ve keten gibi liflerle beraber kullanmak için mükemmel bir alternatiftir. Lif boş olduğundan doğal yalıtım sağlar. Alman ordusu Birinci Dünya Savaşı’ndaki üniformaları için ısırgan otu kullandı ve 2. Dünya Savaşı’nda üniformalarını boyamak için otun yapraklarını kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın