Horlamaya ne iyi gelir?

Horlama, tüm Dünya’da milyonlarca erkeği ve hanımı etkileyen çok yaygın bir sorundur. Bu sinir bozucu ses, partnerinizin huzurunu ve uykusunu da bozabilir.

Boğazdaki yapılar (ses telleri) titreştiğinde ve ses çıkarmaya başladığında horlama oluşur. Çoğu zaman bir uyku bozukluğu olarak kabul edilir ve ağır horlama ciddi tıbbi ve toplumsal sonuçlara neden olabilir.

Eğer, horlama alışkanlığınız var ise, sorunla savaşım etmek için lüzumlu adımlar atmanız gerekir. Her insanın dinlenmeye ihtiyacı bulunduğunu ve gecelerinizi horlayarak geçirirseniz, rahat uyuyamayacağınızı ihmal etmeyin.

Horlama tedavisi için çok sayıda ürün mevcuttur, sadece bunların çoğunun etkinliği, güvenilir bir halde kanıtlanmamıştır. Horlama için olağanüstü bir tedavi yoktur, sadece bazı yaşam seçimi değişimleri ve doğal yöntemler, durumu denetim etmenize destek olabilir.

Nane

Nanenin içindeki antienflamatuvar özellikler, boğazın ve burun deliklerinin iç yüzeyindeki membranların şişliğini azaltmaya destek sağlar, böylece kolay ve sorunsuz bir soluma sağlar. Nane; alerji, soğuk yada kuru hava sebebiyle oluşan geçici horlama sorunları için çok yararlıdır.

Bir bardak suya bir yada iki damla nane yağı ilave edin. Yatağa girmeden bu karışımla gargara yapın. Sadece yutmayacağınızdan güvenilir olun. İstediğiniz sonucu alana kadar günlük olarak tekrarlayın.
Eğer horlamaya, kuru hava ve burun tıkanıklığı neden oluyorsa, yatağa girmeden ve nemlendiriciyi açmadan ortalama 30 dakika ilkin içine birkaç damla nane yağı (okaliptüs yağı da kullanabilirsiniz) ilave edin. Nemlendiriciyi gece süresince çalıştırın. Bu, solunum yollarınızı açmaya destek olacak, böylece horlamayacaksınız.
Yatağa gitmeden ilkin burun deliklerinizin her birinin alt kısımlarına birazcık nane yağı sürün.

Zeytinyağı

Kuvvetli bir antienflamatuvar gizmen olan zeytinyağı, tüm solunum sistemi süresince uzanan dokuları rahatlatır ve açık bir hava geçişi sağlamak için şişmeyi azaltır. Boğazdaki titreşimleri azaltmak ve horlamayı durdurmak için bu yöntemi tertipli olarak kullanabilirsiniz.

Her gün yatmadan ilkin iki yada üç yudum zeytinyağı yutun.
Bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı balı karıştırın. Yatmadan ilkin günlük olarak tüketin.

Buğu

Burun tıkanıklığı, horlamanın ardındaki temel nedenlerden biridir. Tıkanıklığı azaltmak için en iyi çözümlerden biri, buğu solumaktır.

Büyük bir kaba kaynar su dökün.
Üç yada dört damla okaliptüs esansiyel yağı yada çay ağacı esansiyel yağı ilave edin.
Kafanızın etrafını bir havlu ile kapatın ve 10 dakika süresince buharı burnunuzdan derin derin soluyun.
Tıkanıklık azalana kadar yatmadan ilkin her gün bu yöntemi uygulayın.

Temizlenmiş Tereyağı

Arıtılmış tereyağı, tıkalı burun pasajlarını açmaya destek olabilecek bazı tıbbi özelliklere haizdir. Bu da horlamayı azaltır ve daha iyi uyumanıza destek sunar.

Mikrodalgada azca oranda arıtılmış tereyağını birazcık ısıtın.
Her bir burun deliğine iki yada üç damla ılık tereyağı damlatmak için bir damlalık kullanın.
Bunu, yatmadan ilkin ve ertesi sabah uyandıktan sonrasında yeniden yapın.

Kakule

Kakule bir balgam söktürücü ve dekonjestandır, bu da tıkanmış burun pasajlarını açmak için etkilidir. Özgür hava geçişi, daha azca horlamaya neden olur.

Bir bardak ılık suya bir buçuk çay kaşığı toz kakule ilave edin.
Yatmadan 30 dakika ilkin için.
Horlamayı azaltmak için her gece yavaş yavaş tüketebilirsiniz.

Zerdeçal

Kuvvetli bir antiseptik ve antibiyotik gizmen olan zerdeçal, enflamasyonu tedavi edebilir ve ağır horlamanın azalmasına destek olabilir. Zerdeçal, horlama tedavisi için sütle beraber kullanılmalıdır. Aşağıdaki içecek uyurken, bununla beraber bağışıklık sisteminizi güçlendirirken, özgürce nefes almanıza destek olacaktır.

Bir bardak ılık süte iki çay kaşığı toz zerdeçal ilave edin.
Uyumadan 30 dakika ilkin için.
Bunu günlük olarak yapın.

Isırgan Otu

Yalnız senenin belirli bir döneminde horluyorsanız, bu durum mevsimsel alerjiden kaynaklanıyor olabilir. Bu tip geçici horlama, antienflamatuvar ve bununla beraber antihistaminik özelliklere haiz olan ısırgan otu ile tedavi edilebilir.

Bir bardak kaynar suya bir çorba kaşığı kurutulmuş ısırgan otu ilave edin.
Beş dakika süresince demleyin ve sonrasında süzgeçten geçirin.
Bu çayı sıcakken ve yatmadan ilkin için.
Alerji mevsimi süresince günde iki ila üç bardak ısırgan otu çayı içmek horlamayı önleyebilir.

Sarımsak

Sarımsak, nazal geçişlerde mukus birikimini ve solunum sisteminde irin oluşumunu azaltmaya destek sağlar. Doğrusu, sinüs tıkanıklığı sebebiyle horluyorsanız, sarımsak rahatlama sağlayabilir.

Bir ila iki diş pişmemiş sarımsağı çiğneyin ve sonrasında bir bardak su için. Günlük olarak, tercihen uykudan ilkin yapın. Uykunun tadını çıkarmanız ve horlamayı azaltmanız için yararlı olacaktır.
Ek olarak akşam yemeğini pişirirken sarımsak kullanın ve yemeği sıcakken yiyin.

Bal

Antienflamatuvar özellikleri sebebiyle bal, boğaz bölgesindeki solunum sistemini tıkayabilecek şişlikleri azaltabilir. Ek olarak, bal boğazını nemlendirir, bu da horlama titreşimlerinin oluşmasını engeller.

Bir bardak ılık suya bir çorba kaşığı bal ilave edin, karıştırın ve yatmadan ilkin için. Günlük olarak tüketin.
Alternatif olarak, akşam yemeğinden sonrasında içtiğiniz bitkisel çayınızı tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz.

Papatya

Papatya, horlamayı durdurmaya destek olabilecek iyi malum antienflamatuvar etkilere haizdir. Hem de, boğaz çevresindeki gerilmiş kasları ve sinirleri rahatlatan ve daha iyi uyumanıza destek olabilecek bir sinir ve kas gevşeticidir.

Bir bardak suya bir çorba kaşığı papatya çiçeği ilave edin.
Ortalama 15 dakika kaynatın.
Süzgeçten geçirin ve bir tatlı kaşığı bal ilave edin.
Yatmadan ilkin ılık olarak için.

Horlamaya destek olabilecek bazı ek ipuçları şunlardır:

Aşırı kiloluysanız, kilo verin.
Sırt üstü değil, yan yatın. Sırt üstü uyurken, diliniz ve damağınız boğazınızın arkasına yaslanır, hava yolunu tıkar ve horlamaya neden olur.
Yastığınızı ortalama 10 santimetre kadar yükseltin ya da fazladan yastıklar kullanın.
Yatmadan minimum iki saat ilkin alkollü içecek tüketmekten kaçının. Alkol, merkezi sinir sisteminize girerek horlamaya neden olabilir.
Yatmadan ilkin şarkı söylemeyi deneyin. Müzikle uğraşmak, yumuşak damak ve üst boğaz kas kontrolünü artırmaya destek sunar.
Sigarayı bırakın.

Yukarıdaki önleyici tedbirlerle beraber, horlamayı azaltabilir yada ortadan kaldırabilirsiniz. İyi bir gece uykusu için, yukarıda doğal şekilleri deneyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın