Diyabete iyi gelen bitkiler

Şeker yüksekliğinin çok fazla sağlık sorununa yol açabileceği gerçeğini artık bildiğiniz gibi.En belirgin ve tehlikeli olan hastalık diyabettir. Son zamanlarda diyabet yaşlarının 20’lere düştüğünü fark ettiniz mi? Bu tamamen hareketsiz yaşam tarzından kaynaklanıyor. Diyabet ciddi bir sağlık meselesidir ve göz ardı edilmemelidir. Bu yüzden, çok geç olmadan kan şekeri seviyenize dikkat etmelisiniz. Bunu yapmanın en zekice yolu doğal besinler kullanmaktır. Bu yüzden, aşağıdaki bitkileri nasıl tüketeceğinizi ve çok daha fazlasını öğrenin. Hadi başlamış olalım!

Ginseng

Ginseng, bağışıklık sistemini güçlendirici bir gıda olarak bilinir ve hastalıkları önlemek için savaşım eder, ek olarak araştırmacılar son zamanlarda anti-diyabetik özellikler içerdiğini buldular. Ginseng aldığınızda, karbonhidratların emilimi yavaşlar ve hücreler daha çok glikoz kullanır. Bunun haricinde pankreasta insülin üretimi de artmaktadır. Tüm bunlar diyabet için daha düşük risk ve daha sağlıklı bir vücut anlama gelir. Eğer aslına bakarsan diyabetiniz var ise, ginseng, Toronto Üniversitesi araştırma ekibinin kanıtladığı suretiyle, kan glikoz seviyelerini düşürmeye destek olabilir. Ginsengi, kök yada toz olarak tüketebilirsiniz. Kökünü doğrayın ve kaynamış suya atın. 5 ila 6 dakika demleyin. Toz ginsengi ılık suyla karıştırabilir ve içebilirsiniz.

Adaçayı

Boş mideye içilen adaçayı, kan glikoz seviyelerini mühim seviyede düşürmeye destek olabilir. Gizli saklı şeker hastalarında kan şekerini frenlemeye destek sağlar ve tip 2 diyabetlilerde insülin salgılanmasını ve aktiviteyi artırır. Ek olarak, karaciğer fonksiyonunu da pozitif etkisinde bırakır, böylece bağışıklığı geliştirir. Et yemeklerinde bir baharat olarak tercih edilmesine karşın, bu bitki çay olarak tüketildiğinde daha iyi tesir edecektir.

Adaçayı tüketmenin en iyi yolu çayını içmektir. Ek olarak, adaçayı yapraklarını çiğneyebilir yada yemeğinize ekleyebilirsiniz. Adaçayı çayı hazırlamak için 1-2 adaçayı yaprağını bir bardağa atın ve üstüne kaynar su dökün. 5 dakika demleyin. Günde 2 bardak içebilirsiniz. Sabah erken vakitte aç karnına içebilirsiniz. Öğle ve akşam yemeği için yiyeceklerinize adaçayı yaprağı ekleyebilirsiniz.

Yabanmersini

Diyabet tedavisi için çok büyük bir tıbbi potansiyel gösteren başka bir etkili gıda de yabanmersinidir. Yalnız yüksek kan şekeri seviyelerinden muzdarip tip 2 diyabet hastalarına destek olmakla kalmaz, bununla beraber şeker hastalığı tedavisinde de oldukça etkilidir.

Yabanmersini, kan şekeri seviyelerinin düşmesinden görevli olan glukokinin isminde olan bir bileşik ihtiva eder. Yabanmersini, bu hastalıktan dolayı göz sağlığı tehlikede olan kişilere de destek olabilir. Bununla beraber, kan şekerinizin tehlikeli seviyelere düşmesine neden olabileceğinden, diyabet ilacı ile beraber yabanmersini kullanıyorsanız dikkatli olmalısınız. Yabanmersini kan şekeri seviyesini denetim etmenin en güvenli yoludur.

Kekik

Bu egzotik İspanyol ve Akdeniz bitkisinin, vücuttaki kan şekeri seviyesini düşüren glikozid ihtiva ettiği bilinmektedir. Kekik suyu özleri, meydana getirilen gözlem tüpü çalışmalarında glikosidaz inhibitör aktivitesi göstermiştir. Özütten ayrıştırılan Rozmarinik asidin pankreatik amilaz aktivitesini artırdığı gösterilmiştir. Bununla beraber bağışıklık sistemini sağlamlaştırır. İnsülin aktivitesinin artmasına destek sağlar ve hücrelerdeki glukozu harekete geçirir, böylece karbonhidrat oluşumunu azaltır. Kekik, bir çok mutfakta tertipli olarak kullanılmaktadır. Yemeklerinizde taze yada kuru kekik kullanabilirsiniz, yapraklarını çiğneyebilirsiniz, kekik çayı yapabilirsiniz, seyreltilmiş kekik yağı yada kapsülleri tüketebilirsiniz. Bir bardak kaynamış suya bir çay kaşığı kuru yada taze kekik ilave ederek kekik çayı yapabilirsiniz. 5 dakika demleyin, süzgeçten geçirin ve için. Sabah erkenden kekik çayı içmek en iyisidir. Ek olarak sabahları taze kekik yaprakları çiğneyebilirsiniz. Öğle ve akşam yemeği için kuru kekik kullanabilirsiniz.

Aloe Vera

Bu tombik yapraklar; Hindistan, Cenup Afrika, Meksika, Avustralya ve Çin’de yaygın olarak yetiştirilmektedir. Daha çok kozmetik ve ilaç endüstrilerinde kullanılır. Aloe vera iltihabı tedavi etmek, sindirimi iyileştirmek, akne oluşumunu önlemek ve saç dökülmesini azaltmak için kullanılmıştır. Son bilimsel emekler aloe vera jelinin lipit düşürücü ve kan şekeri düşürücü özellikler içerdiğini bulmuştur. Piyasada aloe vera suyu ve özütü mevcuttur. Bu tarz şeyleri, şişe üstündeki talimatlara uygun şekilde tüketebilirsiniz. Evde aloe vera suyu da hazırlayabilirsiniz. Aloe vera yaprağını kati, jelini çıkartın alın ve sulandırmak için su ve limon suyu ilave edin. Ek olarak aloe vera kapsülleri de tüketebilirsiniz. Sabah erken saatlerde aloe vera suyu tüketebilirsiniz. Öğle yemeğinden ilkin de bir kapsül alabilirsiniz.

Zencefil

Zencefil, Asya mutfaklarında yaygın olarak kullanılmaktadır ve Çin, Hindistan, Avustralya, Afrika ve Jamaika’da yetiştirilmektedir. Aloe vera gibi, zencefil de eski zamanlardan beri bitkisel ilaçlarda kullanılmaktadır. Bu aromatik kök bitki, kan glikoz seviyelerinin düşürülmesine destek olabilir. Birçok bilimsel emek verme, zencefilin insülin salgılanmasını ve insülin duyarlılığını artırarak kan şekeri düzeylerini denetim etmeye destek bulunduğunu doğrulamıştır. Pişmemiş zencefili çiğneyebilir, yemeklerinizde kullanabilir, zencefil çayı içebilir, zencefil tozu tüketebilir, yağını kullanabilir ve bir bardak smoothie içine bir dilim pişmemiş zencefil ekleyebilirsiniz. Güne zencefil çayı ile başlamayı deneyin. Akşam 6’dan sonrasında zencefil tüketmekten kaçının. Öğle yemeğinden ilkin, zencefil eklediğiniz smoothie içeceği tüketebilirsiniz.

Çemenotu

Çemenotu tohumu ve yaprakları metabolik bozuklukları ve sindirim sorunlarını tedavi etmek için son aşama faydalıdır. Bu bitki İspanya, Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Türkiye, Fransa, Mısır, Arjantin ve Fas’a özgüdür. Saç dökülmesini, cilt sorunlarını ve yavaşlayan metabolizma hızını tedavi etmek için eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Bir emek verme çemenotu tohumunun kan şekeri düşürücü etkilere haiz bulunduğunu ve tip 2 diyabetin tedavisinde kullanılabileceğini doğrulamıştır. Çemenotu tüketmenin en iyi yolu, tohumları bir gece suyla ıslatmaktır. Tohumlarını ve yapraklarını yemeklerin içine de ekleyebilirsiniz.

Tarçın

Tarçın ağacının kabuklarından elde edilmiş bu kuvvetli kokulu baharat, Cenup Asya mutfağında ve tatlılarda tertipli olarak kullanılmaktadır. Diyabet için inanılmaz bir bitkisel tedavidir ve aşırı kiloluluk, kas spazmları, ishal ve soğuk algınlığı tedavisi için kullanılır. Birçok emek verme, tarçının tertipli olarak tüketilmesinin yüksek kan şekerini denetim etmeye destek olabileceğini ve dolayısıyla diyabet tedavisi için alternatif bir ilaç olarak kullanılabileceğini doğrulamıştır.

Tarçın kabuğu, toz tarçın yada takviye olarak tüketebilirsiniz. Sabah ve akşam tarçın çayı içebilirsiniz. Kahvaltıda smoothie ya da meyve suyuna tarçın tozu ekleyebilirsiniz.

Karanfil

Karanfil, Hint, Pakistan, Bangladeş, Sri Lanka ve Tanzanya mutfaklarında yaygın olarak kullanılan bir çiçek tomurcuğudur. Bu aromatik baharat, antienflamatuvar, antioksidan ve sindirimi teşvik edici özelliklere haizdir. Araştırmalar, karanfilin insülin duyarlılığını artırmaya ve fena kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürmeye destek bulunduğunu doğrulamıştır. Karanfil çiğneyebilirsiniz. Ek olarak, karanfil takviyesi tüketebilirsiniz. Demlediğiniz çay içine atabilirsiniz. Bir fincan suya 3-4 karanfil atın, gece süresince beklemeye alın ve ertesi sabah aç karnına için. Akşam yemeğinden ilkin de kullanabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal, Hint, Bangladeş, Pakistan ve İran mutfaklarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu zencefil benzeri baharat, bakteriyel enfeksiyonları, cilt sorunlarını ve sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanılan Ayurvedik bir ilaçtır. Araştırmalar, zerdeçalın tıbbi özelliklerinin curcumin denilen bir fitokimyasaldan ileri geldiğini bulmuştur. Curcumin ek olarak kan şekeri düşürücü etkiye haizdir. Aslına bakarsak, bir emek verme tip 2 diyabetli hastaların zerdeçal tüketerek kan glikoz seviyelerini düşürdüğünü doğrulamıştır. Aç karnına zerdeçal çiğneyin ve toz zerdeçalı yiyeceklere, smoothie yada meyve sularına ilave edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın