Civanperçemi yağı: Romatizmaya iyi gelir

Civanperçemi yağının sağlığa yararları, antienflamatuvar, antiromatizmal, antiseptik, antispazmodik, astrenjan, gaz giderici, terletici, hazmı kolaylaştırıcı, balgam söktürücü, kanamayı durdurucu ve hipotansif özelliklerine bağlanabilir.

Botanik adıyla Achillea Millefolium, Avrupa çapında iyi malum çok senelik bir bitkidir. Bu bitkinin bir takım hastalık ve hastalık için bir şifa olduğu ve Avrupa kültüründe de başka bir önemi olduğu düşünülmektedir. Bitkinin suyu, sağlık yararlarını çoğaltmak için kimi zaman alkollü içeceklere de karıştırılmaktadır.

Yağ, kurutulmuş bitkinin buharla damıtılmasıyla elde edilir. Başlıca bileşenleri: Alpha Pinene, Borneol Acetate, Borneol, Beta Pinene, Camphene, Cineole, Camphor, Chamazulene, Gamma Terpinene, Isoartemisia Ketone, Limonene, Sabinene ve Tricyclene.

Sağlık Yararları Nedir?

Antienflamatuvardır

Naturel antienflamatuvardır. Herhangi bir tipte iltihabı etkili bir halde azaltabilir. Soğuk algınlığından tutun da sindirim sistemi yada solunum yollarındaki iltihaplanmaya, baharatlı yiyeceklerin aşırı tahrişinden, herhangi bir toksinin neden olduğu dolaşım sisteminin iltihaplanması sonucu oluşan çeşitli sağlık problemlerine kadar her türlü mesele için çok etkili bir şifa deposudur.

Romatizmaya İyi Gelir

Dolaşım için iyi bulunduğunu yukarıda belirttik dolayısıyla, romatizmal yada artritik hastalar için de yararlıdır. Kan dolaşımını artırır ve böylece eklemlerde ve kaslarda ürik asit birikimini önleyerek romatizma ve artritin tedavisine destek sağlar. Buna ek olarak, bu yağın terletici özelliği, toksinlerin vücuttan atılmasına destek sağlar.

Antiseptiktir

Piyasada bulunan yaygın antiseptik kremler ve losyonlar, antiseptik olarak performanslarını neredeyse asla gösterememektedir. Civanperçemi yağı yaraları; septik ve öteki bakteriyel, fungal yada viral enfeksiyonlara karşı korur. Yara üstünde koruyucu bir örtü oluşturur ve etkilenen yerde kan trombositlerini ve lökositleri aktive eder, böylece mikropların girişini denetim eder. Dahası, yağın kendisi etkili bir halde mikrop öldüren bakterisit ve fungisidal özelliklere haizdir.

Spazm Oluşumunu Önler

Spazmdan şikayetçi olan insanoğlu, tek başına ne kadar tehlikeli olabileceğini bilirler. Spazm yada vücuttaki muhteşem kasılmalar, en ciddi ve hatta ölümcül hastalıklardan bazılarına yol açabilir. Solunum sisteminde, şiddetli ve kesintisiz öksürüklere neden olabilir ve sinir sistemine ilişik konvülsiyonlara neden olabilir.

Bağırsak spazmı, akut karın ağrısı ile sonuçlanabilir ve son olarak, kaslarda ağrılı kramplara neden olabilir. Bundan kurtulmanın tek yolu kasılmayı rahatlatmaktır. Bu gibi durumlarda, civanperçemi yağı kaslar, sinirler, bağırsaklar ve solunum sistemi üstünde rahatlatıcı, antispazmodik bir etkiye haiz olduğundan destek olabilir.

Astrenjandır (Büzücüdür)

Saç derisi ve saç foliküllerini uyarır, saçı sağlamlaştırır ve saç kaybını önler. Ek olarak, yaşlanmayla sonuçlanan cilt sarkmasını önler ve kasları iyileştirir. Böylece daha genç bir görünüm elde etmiş olmuş olursunuz. Ve hepsi bu kadar da değil! Kan damarlarında büzücü tesir sağlayarak kanamayı da azaltabilir..

Gaz Giderilmesine Yardım Eder

Şişkinlik, göğüste ve bağırsakta sıkışma hissi, hazımsızlık, göğüs ağrısı, iştahsızlık yada mide ağrıları gibi rahatsızlıklardan şikayetçiyseniz, bu uçucu yağı deneyin. Gazları bağırsaklardan atmanıza destek sunar ve ta en başından gaz birikmesine izin vermez. Evde deneyin ve rahatlatıcı etkilerini kendiniz görün!

Yara İzlerini Azaltır

Bu esansiyel yağın iyileştirici özelliği, yaraları tedavi etmek ve yara, akne, sivilce ya da çıbanların bıraktığı izleri ortadan kaldırmak için suni olarak hazırlanmış kremlerden çok daha faydalıdır.

Ter Atmanıza Yardım Eder

Bu yağ terlemeyi artırır ve vücuttan toksinlerin, fazladan tuz ve suyun giderilmesine destek sunar. Dolayısıyla hem de vücudu soğutur ve idrarın ortalama % 4’ü yağ olduğundan, hem ateşi düşürür hem de kilo verdirebilir.

Sindirim Sağlığını Destek sunar

Civanperçemi yağı sindirimi teşvik eder. Sindirim suları (asitler ve safra) salgılanmasını uyarır ve bununla beraber karaciğer ve öteki sindirim organlarının sağlığını geliştirir.

Balgam Söktürücüdür

Bir balgam söktürücü olarak, sizi rahatlatırken, göğüs, bronş ve burun tıkanıklığını temizler. Ek olarak soğuk algınlığının geçmesine destek sağlar ve öksürük krizlerinin denetim edilmesinde bilhassa yararlıdır.

Adet Söktürücü Özellikler Barındırır

Adet düzensizliğini tedavi etmeye yardım edebilir. Ek olarak, bitkinlik, baş ağrısı, karın ağrısı yada mide bulantısı gibi adet dönemiyle ilişkili öteki sorunlarda da yardım edebilir. Bu uçucu yağ, erken menopozun ortaya çıkmasını önlemeye destek olabilir.

Mideyi Rahatlatır

Sindirim suyunun akışını sağlar. Mideyi rahatlatır ve iltihaptan kurtulmanıza destek sunar.

Tüm Vücut Sistemleri İçin Faydalıdır

Karaciğer, mide ve bağırsakları yumuşatarak besinlerin parçalanması ve gıda emilimi gibi metabolik fonksiyonları optimize eder ve daha kuvvetli ve sağlıklı hissetmenize destek sağlar. Ek olarak, hormonların ve enzimlerin endokrin salgılarını düzenler ve sinir sistemini uyarır, böylece sizi daha uyanık ve etken hale getirir, son olarak da bağışıklık sistemini sağlamlaştırır ve sizi enfeksiyonlardan korur.

Yaraları İyileştirir

Bu yağ seyreltilip topikal olarak yada bir cilt kremi ile karıştırılıp yaralara uygulanırsa, bölgenin daha süratli iyileşmesine ve enfeksiyonlardan korunmasına destek olabilir. Ek olarak kesik ve ülseri iyileştirmede de eşit derecede faydalıdır.

Uyku Sağlığını Geliştirir

Uykusuzluk ve aşırı stres yaşayanlar için bir nimet olabilir ve rahatlama sağlar. Sinirlerde, beyin ve kaslarda gevşemeye neden olur; kan basıncını azaltır ve uykunuzu getirir. Yağ kullanımı, uzun solukta sağlığınızı bozabilecek ihtimaller içinde zararı olan maddelerle dolu uyku hapları kullanmaktan çok daha iyidir.

Ateş Düşürücü Olarak Çalışır

Civanperçemi yağının febrifüj özelliği, ateşe neden olan enfeksiyonlarla savaşmanın yanı sıra terlemeyi teşvik ederek vücut ısısını düşürmeye destek sağlar. Bununla beraber alevden meydana gelen iltihabı da rahatlabilir.

Kanamayı Durdurur

Bu yağ hemostatik özelliklerinden dolayı kanamayı etkili bir halde azaltabilir ve hatta durdurabilir. Gene bu özellik, kan damarlarında kasılmalar gerçekleştiren ve böylece kanamayı durduran büzücü özelliğinden gelmektedir.

Tansiyonu Dengeler

Hipertansiyon ile, devamlı kalp krizi ya da beyin kanaması tehdidi altında olanlar, bu yağı kan basıncını düşüren bileşik ilaçlara, güvenli bir alternatif olarak deneyebilirler. Düşük ve hafifçe dozlarda tertipli uygulama, kan basıncını dizgesel olarak azaltabilir. Bununla beraber, çok uzun süre kullanılmamalıdır.

Öteki Yararları:

Civanperçemi yağı, varisli damarlar ve hemoroid gibi dolaşım hastalıklarının yanı sıra bazı cilt hastalıkları, yaralar, yanıklar, akne, dermatit, kabızlık ve sindirim sistemi, üriner sistem ve üreme organlarındaki enfeksiyonların tedavisinde faydalıdır.

Dikkat Edilmesi Ihtiyaç duyulan Hususlar

Civanperçemi yağı nörotoksik etkisinde bırakır izah edebilir ve yüksek dozlarda uzun süre kullanmaya devam ederseniz baş ağrılarına ve cilt tahrişine neden olabilir. Hamilelik esnasında ağızdan alınmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın