Burun kanamasına ne iyi gelir?

Tıbbi olarak “epistaksis” olarak malum burun kanaması çok yaygın bir sorundur. Burnun içi, küçük kan damarlarıyla doludur ve vücudun en duyarlı kısımlarından biridir. Bu damarlar rahatsız olduğunda, burun deliğinden yada kimi zaman her iki burun deliğinden de kan akmaya adım atar. Kanama hafifçe yada ağır olabilir ve birkaç saniyeden 10 dakikaya kadar sürebilir. Bazen, baş dönmesi, güçsüzlük, kafa karışıklığı ve bayılma gibi emareler burun kanamasına eşlik edebilir.

Hepimiz burun kanaması yaşayabilir, sadece en çok 2-10 yaş arası çocuklarda ve 50 ila 80 yaşlar arasındaki yetişkinlerde görülür. Bazı sebeplerden dolayı olabilir. Burun zarlarını kurutan hava kuruluğu, en yaygın nedenidir. Öteki sebepleri, burundan sık nefes alma, kimyasal irritanlara maruz kalma, alerjik reaksiyonlar, burun yaralanması, tekrarlayan hapşırmalar, aşırı ısı, yüksek irtifa, sert kaşıma, çok burun çekme, aşırı alkol kullanımı, aşırı sigara içmek ve büyük dozlarda aspirin kullanmak olabilir.

Burun kanaması ek olarak gıda eksiklikleri, hamilelik esnasında oluşan hormonal değişimler, üst solunum yolu enfeksiyonları, yüksek gerilim, kan pıhtılaşma bozuklukları ve kansere neden olabilir. Ürkütücü olsa da burun kanaması ciddi bir sorun değildir. Bir çok insan, bazı kolay ve kolay yöntemler yardımıyla problemi kolayca halledebilir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi burun kanamasını süratli bir halde durdurmada çok etkilidir. Vücudu aşırı kan kaybından korur ve ek olarak yaralı kan damarı duvarını kapatmaya destek sunar.

Ufak bir top pamuğu, elma sirkesine batırın ve hafifçe burun deliğine yerleştirin. Minimum 10 dakika beklemeye alın, böylece kanama duracaktır. Bu şekilde beyaz sirke de kullanabilirsiniz.
Sık sık burun kanamasını önlemek için elma sirkesi de kullanılabilir. Bir bardak ılık suya 2 çay kaşığı organik elma sirkesi ilave edin ve günde 3 kez için.

Kırmızı Toz Biber

Burun kanamasını durdurmak için bir başka etkili çözüm, kırmızı toz biberdir. Bir hücre uyarıcısı olarak çalışır ve kan basıncını düzenler. Bu, kanama bölgesinden gelen ağır basıncı azalttığı ve hızlıca pıhtılaşmasına yardım etmiş olduğu anlamına gelir.

Bir fincan ılık suya 1 çay kaşığı kırmızı toz biber ilave edin ve için. Kısa zamanda burun kanaması duracaktır.
Sık sık burun kanaması yaşayanlar, günde 3 kez biber takviyesi alabilirler. Doğru dozaj için bir doktora danışın.
Ek olarak, tertipli olarak kırmızı toz biber yiyin.

Soğan

Soğan, iyi bir pıhtılaşma ajanıdır, dolayısıyla burun kanamasını durdurmada oldukça etkilidir. Soğanın kokusu kan pıhtılaşmasına destek sağlar.

Bir soğanı kalınca dilimler halinde kati. Burnunuzun altına 1 dilim yerleştirin ve kokusunu soluyun. Kanama birkaç dakika içinde duracaktır.
Öteki bir seçenek, her bir burun deliğine 2 yada 3 damla taze sıkılmış soğan suyu damlatmaktır. Gerektiği kadar tekrarlayın.

Tuzlu Su

Kış mevsiminde burun zarlarının içinde oluşan kuruma, burun kanamasının en yaygın sebeplerinden biridir. Bu problemi çözmek için, tahriş olmuş burun zarlarını tuzlu su ile yatıştırıp, nemlendirebilirsiniz.

Bir tutam tuzu yarım bardak suya ilave edin ve iyice karıştırın. Burnun iç astarını nemlendirmek için bu çözeltiden birkaç damla burnunuza damlatın.
Piyasada bulunan birkaç tuzlu burun spreyini de kullanabilirsiniz.
Soğuk ve kuru iklimlerde yaşıyorsanız, kış aylarında günde 2 yada 3 kez bu yöntemlerden birini uygulayın.

Isırgan Otu

Isırgan otu, burun kanaması için etkili bir ilaçtır. Pıhtılaşmayı teşvik eden ve kan akışını durduran büzücü özelliklere haizdir. Ek olarak, kılcal damarların güçlendirilmesine destek sağlar ve burun kanamasına neden olabilecek alerjilerin tedavisinde faydalıdır.

Burun kanamasını durdurmak için, yalnız kuru ısırgan otu soluyun.
Ek olarak birkaç ısırgan otunun suyunu çıkarın ve her burun deliğine birkaç damla damlatın. Kanama kısa sürede duracaktır.
Kuru aylarda burun kanamasına eğilimli iseniz, günlük 1 ila 2 bardak ısırgan otu içilir.

Kişniş

Ayurvedik tıpta, burun kanaması için şiddetle tavsiye edilir. Serinletici ve sakinleştirici doğası kanamayı kısa sürede durdurmaya destek sağlar. Ek olarak, doğal bir antihistamin olarak, burun kanamasına neden olabilecek birçok alerjiyi önlemeye destek sunar.

İç burun astarına birkaç damla kişniş yağı yada taze kişniş suyu damlatın yada sürün. Kısa süre sonrasında kanama duracaktır.
Kişniş yapraklarından bir macun hazırlayıp alnınıza da uygulayabilirsiniz. Soğutma tesiri burun kanamasını çok süratli bir halde durduracaktır.

Mukaddes Fesleğen

Ayurvedik tıpta oldukça popüler bir bitkisel ilaçtır. Fesleğen yaprakları, burun kanaması geçiren bir kişinin sinirlerini yatıştırmaya destek olan özelliklere haizdir.

Birkaç adet taze fesleğen yaprağını iyice çiğneyin. Bu vücudu sakinleştirecek ve çok geçmeden kanama duracaktır.
Öteki bir seçenek, birkaç fesleğen yaprağının suyunu çıkarmak ve her burun deliğine 2 damla damlatmaktır. Bu da kanamayı durdurur.

Vazelin

Kuru havalarda burun kanamasını önlemek için, burun deliklerinin iç kısımlarını nemli tutmak önemlidir. Vazelin ile kolayca halledebilirsiniz. Vazelin çok viskozdur ve burun pasajlarını tahriş etmez.

Parmağınıza azca oranda vazelin alın ve burnunuzun içine uygulayın.
Burnunuzu nemli tutmak için günde birkaç kez yapın.

Not: Solunduğunda yutulma riskini azaltmak için aniden çok fazla vazelin kullanmayın.

Ek ipuçları:

Burun kanaması esnasında uzanmayın. Bunun yerine başınızı yüksekte ve kalbin üstünde tutun. Ağızdan nefes alın.
Kanama durduktan sonrasında, düz bir halde oturun ve başınızı birazcık öne doğru eğin. Ek olarak, herhangi bir zorlamadan kaçının.
Yatak odanızda bir nemlendirici kullanın, böylece hava çok kuru olmaz.
Mukoza zarlarını nemli tutmak için, her gün bolca oranda su için.
Sıcak bir duş alın ve burnunuzu nemlendirmek için derin nefes alın.
Sigara içmeyin, bundan dolayı sigara burun pasajını kurutur. Dumanlı ortamlardan uzak durun.
Eksikliği burun kanamasına neden olabileceğinden, K vitamini açısından varlıklı olan daha çok yiyecek yiyin.
Kan damarlarını sağlıklı tutmak için C vitamini ve biyoflavonoidler bakımından varlıklı yiyecekler yiyin.
Hemoglobin düzeyini çoğaltmak için diyetinizde demir alımını artırın.
Vücuttaki kan damarlarını korumak için kahverengi pirinç, kepekli ekmek ve patlamış mısır gibi çinko bazlı gıdalar tüketin.
Baharatlı ve kızarmış yiyeceklerden kaçının.
Burun kanamasını önlemek için burnunuzu çok sert çekmeyin.
Kan sulandırıcı kullanımını sınırlandırın. Kan sulandırıcı kullanmanız gerekiyorsa, herhangi bir burun kanaması hakkında doktorunuza informasyon verin.
Burun kanaması 20-30 dakika içinde durmazsa derhal doktorunuza danışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın