Bektaşi üzümü: Adet kramplarını hafifletir

Amla olarak da bilinir ve yüksek C vitamini içeriğine haizdir. Besin emilimini artırır, mide asitlerini dengeler, karaciğeri sağlamlaştırır, beyin ve zihinsel işlevleri düzenler ve kalbi destek sunar. Hem de akciğerleri sağlamlaştırır, özgür radikallerin yok edilmesini düzenler, doğurganlığı artırır, üriner sisteme destek sağlar, cilt standardını geliştirir ve sağlıklı saç oluşumuna destek sağlar. Bu meyve bir vücut soğutucu olarak işlev görür, toksinleri atar, canlılık kazandırır, göz sağlığına destek sağlar, kas yoğunluğunu geliştirir ve bir antioksidan gibi davranır.

Bektaşi Üzümü Nedir?

Euphorbiaceae ailesine aittir. Bu meyve, sonbaharda, Hindistan alt kıtasındaki ıslak, ormanlık, tepelik bölgelerde olgunlaşır ve Hindistan’da mukaddes bir ağaç olarak kabul edilir. Meyve çok besleyicidir fakat ekşi bir tadı vardır. Hem kurutulmuş hem de taze meyveler, sağlık yararları için tüketilebilirler.

Bir çok hastalık için deva sağlar ve bu yüzden Ayurvedik tedavilerde yaygın olarak kullanılır. C vitamini bakımından oldukça zengindir ve kalsiyum, fosfor, demir, karoten ve vitamin B kompleksi gibi birçok mineral ve vitamin ihtiva eder. Bununla beraber kuvvetli bir antioksidan ajandır.

Birçok sağlık problemi oksidatif hasara (vücut hücreleri oksijen kullanamadığında, hasara neden olabilen özgür köktencilik isminde olan yan ürünler üretir) neden olur. Antioksidan ajanlar bu hasarları önler ve onarır. C vitamini, çeşitli kanser türleri de dahil olmak suretiyle değişik sağlık problemlerine karşı kuvvetli bir vasıta olarak kullanılan iyi bir antioksidan ajandır.

Sağlık Üstündeki Yararları Nedir?

Fazlaca amaçlı bir besin olan Bektaşi üzümü, antioksidandır ve hepimiz için çok daha çok kabiliyetle beraber çok sayıda avantaja haizdir. Şimdi büyük yararlarına beraber göz atalım.

Saç Sağlığını Destek sunar

Bektaşi üzümü birçok saç toniğinde kullanılır bu sebeple saç uzamasını ve saç pigmentasyonunu zenginleştirir. Kökleri sağlamlaştırır, rengi korur ve parlaklığı geliştirir. Meyveyi kurutarak yada yaprağını saç köklerine uygulayarak saç uzamasını teşvik edebilir ve rengini koruyabilirsiniz. Bilhassa yağı, Hindistan’da çok popülerdir bundan dolayı saç dökülmesi ve kellik olasılığını azalttığı gösterilmiştir. Karoten içerikleri, demir içinde ne olduğu ve antioksidan kapasitesinden dolayı özgür radikallerin saç köklerine zarar vermesini engeller ve erken saç dökülmesine neden olabilecek hormonların aktivitesine izin vermeyerek saç dökülmesini azaltır.

Göz Sağlığına Destek Olur

Bektaşi üzümü suyunu bal katarak içmek görme düzeyini iyileştirmek için yararlıdır ve emekler göz yakınında görülen kataraktları iyileştirirken, göz içi gerginliğini de azalttığını gösteriyor. Bu, esas olarak, özgür köktencilik aktivitesinden kaynaklananlar da dahil olmak suretiyle, görme ile ilgili koşullar üstündeki kuvvetli etkisiyle tanınan etkisi altına alan karoten içeriğinden meydana gelmektedir. A vitamini ve karotenler, yaşla ilişkili özgür radikallerin bozulması oluşmadan ilkin görme kabiliyetinizi güçlendirirken, maküler dejenerasyonu ve gece körlüğünü azaltır.

Kalsiyum Emilimine Destek Olur

Bektaşi üzümünün daha azca tartışılan yararlarından biri, vücudun kalsiyumu pozitif bir halde emmesine yardım kabiliyetidir. Kalsiyum, kemiklerin, dişlerin ve tırnakların olmazsa olmaz bir bileşenidir ve bununla beraber güzel parlak saçlarınız olmasını sağlar. Böylelikle, Bektaşi üzümü gibi C vitamini bakımından varlıklı meyveler tüketmek, kemik yoğunluğunu korumak ve zinde duymak için muhteşem bir yoldur.

Metabolik Aktiviteyi Geliştirir

Proteinler bakımından yüksek yiyecekler tüketmek, proteinler vücudumuzun metabolik faaliyetlerinin mühim bir parçası olduğundan, sağlıklı kalmanın en mühim yollarından biridir. Enzimlerimiz, bitki proteinlerini amino asitler ve vücudumuz için kullanışlı proteinler haline getirebilir. Protein, hücresel gelişme, kas gelişimi, organ sağlığı ve sağlıklı kalmamız ihtiyaç duyulan çok çeşitli metabolik aktiviteler için gereklidir.

Adet Kramplarını Hafifletir

Bektaşi Üzümü içindeki mineraller ve vitaminler, menstrüel krampların tedavisinde çok faydalıdır. Vücutta lüzumlu elementlerin birikmesi birazcık vakit aldığından a tertipli olarak tüketip, gıda maddelerini daima sistemde bulundurmak, adet kramplarını önleyebilir yada hafifletebilir.

Diyabeti Denetim Ediyor

Bektaşi üzümü, diyabetik hastalar için iyileştirici kıymeti olan krom ihtiva eder. İnsülin hormonu salgılayan izole hücre gruplarını uyarır ve böylece diyabetik hastalarda kan şekerini düşürür ve vücutlarının dengeli ve sağlıklı kalmasını sağlar. Kan şekeri azaltıldığında, glukoz da fonksiyonel enerji olarak hücreler tarafınca kullanılır, bu yüzden metabolizma daha güçlüdür ve diyabetliler için tehlikeli olan kan şekeri dalgalanmaları olmaksızın daha çok enerjiye haiz olmuş olursunuz. Krom, vücuttaki fena (LDL) kolesterol seviyelerini düşürerek kalp sağlığı için kullanılan betablokerlerin tesirini de artırıyor.

Diüretiktir

Bektaşi üzümü, su içinde ne olduğu bakımından çok yüksek bir meyve olmasının yanı sıra, idrar söktürücüdür. Bu, idrara çıkma sıklığını ve hacmini artırdığı anlamına gelir. İdrar atma, vücudumuzun istenmeyen toksinleri ve fazla su, tuz ve ürik asit seviyelerini ortadan kaldırmasına destek sunar. Ek olarak idrar % 4’lük bir oranla yağ içerdiğinden zayıflamanıza destek olabilir. Böbreklerinizi sağlıklı tutmak ve üriner ve rahim enfeksiyonlarını önlemek için kesinlikle bir diüretik madde tüketmeniz gerekir.

Sindirime Yardım Eder

Bektaşi üzümü, bir çok meyve gibi lif bakımından çok yüksektir. Lif, dışkıyı kıvamlar ve gıdaları bağırsaklardan geçirmeye destek sunar. Böylece bağırsak hareketlerini tertipli meblağ. Bu, kabızlık ihtimalini azaltır. Lif, gevşek dışkıları toplayabilir ve ishali azaltabilir. Bununla beraber gastrik ve sindirim sularının salgılanmasını da uyarır, bu yüzden besin verimli bir halde sindirilir, besinler optimal bir halde absorbe edilir ve daha sağlıklı hissedersiniz. Kabızlığı azaltmak sizi çeşitli gastrointestinal bozukluklardan ve hatta kolorektal kanserden bile koruyabilir.

Kalp Hastalıklarını Önler

Yukarıda belirtildiği gibi, kalp kaslarını sağlamlaştırır, böylece kan dolaşımını kolaylaştırır. Fazla kolesterol birikimini azaltarak, damarlarda ve arterlerde ateroskleroz yada plak oluşum şansını azaltabilir. Bu inme ve kalp krizi olasılığını azaltabilir.

Bektaşi üzümündeki demir içinde ne olduğu, kan damarlarını ve arterleri temiz tutarken, dokuların büyümesini ve yenilenmesini en üst düzeye çıkarmak için kan dolaşımını ve organların ve hücrelerin oksijenlenmesini artıran yeni kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu teşvik eder.

Enfeksiyonu Azaltır

Bektaşi üzümü, antibakteriyel özelliklerinden dolayı enfeksiyona karşı koruma sağlar ve vücudun bağışıklık tepkisini iyileştirir. Ek olarak etkisi altına alan antioksidan kabiliyetleri ile meşhur olan C vitamini için çok iyi bir kaynaktır. Bu hücreler vücudun her tarafında kan dolaşımındaki yabancı toksinlere ve maddelere saldırıp, ortadan kaldırdığı için vücudun beyaz kan hücrelerini artırır, bu hücreler bağışıklık sisteminin ana müdafa hattıdır.

Dizanteri ve İshali Tedavi Edebilir

Bektaşi üzümü, kuvvetli soğutma ve müshil özelliklerinden dolayı diyare ve dizanterji tedavisinde yararlı bir bileşen oluşturmaktadır. Mide sendromu ve hiperklorhidri (karında yanma hissi) için büyük rahatlama sağlar. Bir müshil olarak, hastalık yada hastalığa neden olan toksinleri yada zararı olan maddeleri dışarı atmaya destek sunar, bu yüzden iyileşme sürecini başlatabilir. Sonrasında yangı hissini ve çoğunlukla ishal esnasında hissedilen rahatsızlığı azaltır.

Yaşlanma Karşıtı Tesirleri Vardır

Antioksidan nitelikleri ile vücuttaki özgür köktencilik sayısını azaltarak sağlıkla ilişkili hiperlipidemi sorununu önler. Özgür radikaller, kırışıklıklar ve yaşlanma lekeleri gibi yaşlanma emareleri ile ilişkilidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın