Balık yağı: Kilo vermeye yardım eder

Balık yağının sağlık yararları içinde kilo vermek ve hamile sağlığına destek verme kabiliyeti bulunmaktadır. Ek olarak doğurganlığı ve cilt bakımını da (bilhassa sedef hastalığı ve sivilce tedavisi) destek sunar. Çeşitli kalp hastalıkları, yüksek kolesterol, depresyon, anksiyete, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, zayıf bağışıklık sistemi, kanser, diyabet, enflamasyon, artrit, İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları, AIDS, Alzheimer hastalığı, göz bozuklukları, maküler soysuzlaşma ve ülser tedavisinde faydalıdır.

Balık yağının sağlık yararlarının bir çok, içindeki dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA) gibi omega-3 esansiyel yağ asitlerinin varlığına bağlanabilir. Balık yağı içindeki öteki yararlı esansiyel yağ asitleri, alfa-linolenik asit (ALA) ve gama-linolenik asit (GLA)’dır.

İyi bir yağ deposu olan ve yaygın olarak bulunan değişik balık türleri içinde uskumru, göl alabalığı, ringa balığı, sardalya, kılıç balığı, istiridye, beyaz ton balığı, mavi yüzgeçli orkinos, sarı yüzgeçli orkinos, kalkan balığı, sardalye, hamsi ezmesi ve somon bulunur. Yağın kalitesi büyük seviyede yağın alındığı balık türüne bağlıdır.

Sağlığa Yararları Nedir?

Kilo kaybı, cilt bakımı, görme gelişimi ve aşağıda detaylı bir şekilde açıklanan öteki sağlık problemlerine destek olduğundan vücudumuz üstünde büyük bir etkiye haizdir.

Kalp Sağlığını Artırır

Amerikan Kalp Derneği’ne (AHA) nazaran, klinik emekler omega-3’ün kardiyovasküler hastalıkların (KVH) riskini azaltmada etkili bulunduğunu göstermiştir. Büyük bir omega-3 deposudur ve bu yüzden kalp hastalıkları ve kalp aritmisi riskini azaltır. Bununla beraber fena kolesterol (LDL) düzeyini düşürür ve iyi kolesterol (HDL) düzeyini artırır. Balık yağı trigliseritlerin birikmesini önler ve ek olarak aşırı trigliserit düzeyini azaltır.

Ön araştırmalar, balık yağının koroner hastalarda aterosklerozu önlemek için kullanılabileceğini göstermiştir. Bu yüzden, balık yağı, inmeyi önlemede etkilidir ve balık yağının tertipli kullanımı ani kalp krizinden ölümü önlemeye destek olabilir. Amerikan Kalp Birliği’ne nazaran, bu ön bulguların daha detaylı bir araştırma ile teyit edilmesi gerekmektedir.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Cenup Avustralya Üniversitesi’nde Profesör Peter Howe tarafınca meydana getirilen araştırma, balık yağının, zayıflama girişimlerinde egzersizin etkinliğini artırdığını göstermiştir. Rejimlerinde balık yağı alan gönüllüler, tertipli olarak tüketmeyenlere gore daha çok kilo kaybı göstermiştir. Balık yağı, kilo kaybını desteklemeye destek olan omega-3 yağ asitleri ihtiva eder, bu yüzden fizyolojik egzersiz ve bu yağın alınmasının birleşimi, vücut yağının daha süratli yakılmasına destek sağlar.

Bağışıklığı Artırır

Tertipli olarak tüketiminin bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye destek olduğu, böylece soğuk algınlığı, öksürük ve grip gibi sık görülen hastalıkların ortaya çıkmasını önlemeye destek olacağına inanılmaktadır. İçerisinde bulunan Omega-3 yağ asitleri vücudumuzda bulunan sitokin ve eikosanoidlerin aktivitesini ve miktarını etkileyerek bağışıklık sistemini sağlamlaştırır. Araştırmacılar ek olarak domuzların bağışıklık sistemi üstündeki etkilerini incelediler ve hayvanların büyümesine destek bulunduğunu keşfettiler. Tayvan’daki Taichung Veterans Genel Hastanesi’ndeki fareler üstünde meydana getirilen benzer araştırmalar da pozitif sonuçlar verdi.

Kendi organlarına ve dokularına hücum eden bağışıklık sistemi ile karakterize otoimmün bir hastalık olan lupustan muzdarip hastalara faydalıdır. Emekler ek olarak ateş, cilt kızarıklıkları ve yorgunluğu azaltmaya destek olmak için önermektedir.

AIDS’i Tedavi Eder

Lexington’daki Beslenme Bilimleri Programı tarafınca yürütülen araştırmalar, AIDS için bir tedavi bulunduğunu iddia etmiştir. Sadece, bunun üstünde derinlemesine bir araştırmanın yapılması gerekmektedir.

Enflamasyonu Azaltır

Kan ve dokulardaki inflamasyonu azaltmada etkilidir. Balık yağı takviyeleri, tabletler, haplar ve kapsüllerin tertipli tüketimi, kronik inflamatuar hastalıklardan muzdarip olanlara faydalıdır. Gastrointestinal hastalıklar, Çölyak hastalığı, kısa bağırsak sendromu ve Crohn Hastalığı ve ülseratif kolit gibi enflamatuvar bağırsak hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Crohn hastalığından muzdarip hastalar çoğu zaman vitaminleri, yağları ve temel takviyeleri almakta zorlanmaktadır. Sadece bu tür hastalar için etkili bir gıda takviyesidir.

Ülseratif kolit açısından, kolonda lökotrien birikimini önler. Bilhassa öteki rejim takviyeleri ve ilaçlarla beraber kullanıldığında, antienflamatuvar tesirini çoğaltmak için araştırmalar yapılmaktadır.

Artirit Tedavisine Yardım Eder

Artrit, romatizma, Raynaud semptomları ve benzer hastalıkların tedavisinde faydalıdır. Balık yağı kullanılması, büyük dozlarda NSAID (steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar) ihtiyacını azaltmaya destek olabilir. Avustralya’da bulunan Royal Adelaide Hastanesi ve Newcastle Üniversitesi, artrit tedavisinde pozitif tesirleri bulunduğunu bildirmiştir. Osteoartrit vakalarında, kıkırdağı yok eden enzimlerin tesirini azaltmaya destek olabilir.

Bununla beraber, bir hastanın iyileşmesine yardım etmesi için lüzumlu olan balık yağı dozu bilinmediği için, John Hopkins Üniversitesi Romatoloji Anabilim Dalı Arthritis Center, omega-3 yağ asitleri ve balık yağı da dahil olmak suretiyle artrit tedavisinde kontrollü alınması icap ettiğini bildirmektedir. Üniversite ek olarak artrit hastalarının, yağın getirebileceği öteki tüm yan etkilere karşı dikkatli olmaları gerektiğine de dikkat çekiyor.

Depresyon ve Anksiyeteyi Hafifletir

Omega-3 yağ asitlerinin varlığı sebebiyle, depresyon, üzüntü, kaygı, huzursuzluk, zihinsel bitkinlik, stres, cinsel talep azalması, intihar eğilimleri ve öteki sinir bozukluklarını gidermek için kullanımı teşvik edilmiştir. Cleveland, Ohio’daki Case Western Reserve Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, duygudurum stabilizasyonu ve bipolar bozuklukların tedavisinde yararlı olabileceğini belirtiyorlar.

Bu yüzden, sık sık balık tüketilen ülkelerde, depresyonun daha azca görülmesi şaşırtıcı değildir. Benzer şekilde, tutuklular üstünde meydana getirilen araştırmalar, mahkumlara daha yüksek oranda omega-3 yağ asidi içeren deniz ürünleri verildiğinde, katliam oranında ve şiddetin sıklığında mühim bir düşüş bulunduğunu göstermiştir. Balık alımı da depresyon için iyi bir ilaçtır. Bir araştırma çalışmasının bulguları, balık tüketiminin hanım ruh sağlığı açısından yararlı olabileceğini ve hanımlarda depresyon gelişme riskini azalttığını göstermektedir.

Göz Sağlığını Destek sunar

Göz sağlığını ve görmeyi geliştirme kabiliyetine haiz olduğu iyi bilinmektedir. Ek olarak yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önlemeye destek sunar. ABD Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Enstitüsü, makula dejenerasyonunun tedavisinde balık yağının tesirini değerlendirmek için ülke çapında bir emek verme yürütmeyi planlamaktadır. Bu emek verme, yağın göz bakımı için yararları hakkında kuvvetli bilimsel kanıtlar elde edecektir.

Alzheimer Hastalığını Tedavi Eder

Louisiana Eyalet Üniversitesi’nde yürütülen araştırma, yağ asitlerinin Alzheimer hastalığının tedavisinde etkili bulunduğunu göstermiştir. EPA ve DHA dahil olmak suretiyle en mühim esansiyel yağ asitlerini barındırdığı için Alzheimer hastalığının tedavisine destek sağlar. Los Angeles’taki California Üniversitesi’nde (UCLA) meydana getirilen daha çok araştırma, balık yağının hastalık için ihtimaller içinde bir ilaç olarak yararlılığını doğrulamaktadır. Alzheimer Derneği, Alzheimer hastalığına ve bunamaya karşı bir müdafa görevi görmüş olduğu için hastalara daha yüksek oranda omega-3 yağ asidi içeren balıklar önermektedir.

DEHB Tedavisinde Destek Olur

Yüksek konsantrasyondaki yağ asitleri sebebiyle Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu’nu tedavi etme kabiliyetine haizdir. Hiperaktivite, disleksi, dispraksi, görevleri tamamlamada yetersizlik, duygusal dengesizlik, fena tavır, zayıf koordinasyon, dikkat dağınıklığı, bellek zayıflığı, düşük konsantrasyon, öteki insanları rahatsız etme eğilimi, pervasızlık, acelecilik, dürtüsellik, düşük IQ yada öğrenme bozuklukları için kanıtlanmış bir ilaçtır.

Ek olarak, beynin düzgüsel gelişiminde yararlı olduğuna ve çocuğunuzun çalışmalarına konsantre olmasına destek olduğuna inanılmaktadır. Bunların yanı sıra, hamile bayanlara tertipli olarak verildiğinde, ufak evlatlarının daha çok el-göz koordinasyonu sergiledikleri bulunmuştur.

Cilt Bakımına Destek Verir

Parlak ve canlı görünmesini sağlayarak cilt kuruluğunu iyileştirmek için harikadır. Egzama, sedef hastalığı, kaşıntı, deri kızarıklığı, deri lezyonları ve döküntüler gibi çeşitli cilt problemlerinin tedavisinde yararlıdır. Sedef hastalığı açısından, içinde bulunan EPA, araşidonik asit üreterek pro-enflamatuvar ajanların büyümesini kısıtlar. Bu yüzden, sedef hastalığından kurtulmak için topikal olarak da uygulanabilir.

Tertipli tüketimi cildin rutubet kaybını azaltmaya destek sunar. Bazı insanoğlu tarafınca yağın, güneş yanığının önlenmesine destek olduğu, sadece bu iddianın arkasındaki araştırmanın doğrulanmadığı iddia edilmektedir.

Diyabeti Denetim Eder

Tip 2 diyabetli hastalar; koroner kalp hastalığı, ateroskleroz ve inme gibi kardiyovasküler hastalıklara eğilimlidir. Oxford Üniversitesi’nde yürütülen araştırma, diyabetli hastalarda trigliserit düzeylerini azaltmada yararlı bulunduğunu göstermiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın