Arnika yağı: Ciltte oluşan çürükleri iyileştirir

Cilt için; yağ, krem, merhem yada pomad şeklinde uygulanan arnika, 1500’lerden beri tıbbi amaçlı kullanılmaktadır. Kuvvetli bir antienflamatuvar olan ve her türlü doğal ilk yardım kiti için lüzumlu olan helenalin ihtiva eder.

Cilde uygulandığında ağrı ve hastalığa neden olan inflamasyonu azaltma kabiliyeti, her türlü çürük, ağrı, burkulma ve hatta artrit alevlenmeleri için elverişli olmasını sağlar. Tahriş ve inflamasyonu azaltmak için böcek ısırıklarına bile uygulanabilir.

Birçok arnika türü vardır, sadece en meşhur olanı ve ticari olarak satılanları içinde dağ tütünü olarak malum Arnica montana bulunur. Arnika bitkileri yaz mevsiminde tomurcuklanmaya ve sonbaharda çiçeklenmeye süregelen büyük, parlak sarı yada sarı-turuncu çiçeklere haizdir.

Buğu damıtma yada CO2 ekstaksiyonu yardımıyla, günümüzde yaygın olarak kullanılan arnika yağı üretilmektedir. Palmitik, linolenik, linoleik ve miristik gibi çeşitli yağ asitlerini barındırır ve ek olarak timol ihtiva eder. Arnika esansiyel yağında bulunan timol içinde ne olduğunun antibakteriyel aktivitesi, pek çok bilimsel çalışmada takdir edilmiştir.

Ciltte Oluşan Çürükleri İyileştirir

Çürük, kan damarlarının delinmesi yada yaralanmasının neden olduğu bir durumdur. Çürükleri süratli bir halde doğal yollardan iyileştirmek için arnika yağı kullanabilirsiniz. Arnika yağını günde iki kez çürüklere uygulayın.

Northwestern Üniversitesi’nin Dermatoloji Kısmı’nden meydana getirilen bir araştırmada, arnikanın topikal şekilde uygulanmasının morlukları azaltmada, düşük konsantrasyonlu K vitamini formülasyonlarından ziyade daha etkili olduğu bulunmuştur. Araştırmacılar içinde, kafein türevleri de dahil olmak suretiyle, bir takım yararlı bileşen tespit ettiler.

Osteoartrit Tedavisine Yardım Eder

Arnikanın, osteoartrite karşı etkili olduğu ve artrit tedavisini kolaylaştırdığı gösterilmiştir. Süratli rahatlama için topikal olarak kullanımı osteoartrit söz mevzusu olduğunda daha yaygın görülmektedir. Rheumatology International’da gösterilen bir 2007 emek vermesi, topikal olarak uygulanan arnika yağının, ellerdeki osteoartrit tedavisinde nonsteroidal antienflamatuvar bir ilaç olan ibuprofen kadar etkili bulunduğunu bulmuştur.

Ek olarak diz osteoartriti için etkili bir topikal tedavi olduğu bulunmuş oldu. Topikal uygulamanın güvenliğini ve etkinliğini değerlendiren bir İsviçre emek vermesi, hem adam hem de bayanların altı hafta süresince günde iki kez arnika uygulamasını sağlamış oldu. Emek verme arnika’nın; dizde hafifçe ila orta dereceli osteoartrit için güvenli, iyi tolere edilen ve etkili bir tedavi bulunduğunu buldu.

Karpal Tünel Sendromunun Neden Olduğu Ağrıyı Azaltabilir

Arnika yağı, karpal tünel için muhteşem bir doğal çözümdür. Karpal tünel ile ilişkili ağrının azalmasına ve ideal olarak cerrahiden kaçınmak için hastalara destek olabilir. Ek olarak meydana getirilen emekler arnikanın, cerrahiye kabul eden insanoğlu için, karpal tünel ameliyatı sonrası ağrıyı azaltabildiğini de göstermiştir.

1998 ve 2002 yılları aralığında, ameliyat sonrasındaki hastalara arnika uygulandı. İki hafta sonrasında iştirakçilerin ağrısında belirgin bir azalma oldu. Ek olarak kuvvetli antienflamatuvar tesirleri, karpal tünel sendromu için zekice bir seçimdir.

Burkulma, Kas Ağrısı ve Öteki İltihapları Hafifletir

Arnika yağı, çeşitli inflamatuvar problemler ve egzersizle ilgili yaralanmalar için kuvvetli bir ilaçtır. Topikal olarak uygulanan arnikanın; ağrıyı, iltihaplanma emarelerini ve kas hasarını azaltmada etkili olduğu ve bunun da atletik performansı artırabileceği kanıtlanmıştır. Avrupa Spor Bilimi Dergisi’nde gösterilen sonuçlara gore, arnika kullanan iştirakçilerin yoğun egzersizden 72 saat sonrasında daha azca ağrı ve kas hassasiyeti yaşamış olduğu bulunmuş oldu.

Arnika geleneksel tıpta, hematom, ezilme, burkulma ve romatizmal hastalıklardan ciltteki yüzeysel iltihaplara kadar her şey için kullanılmıştır. Bu şekilde kuvvetli bir antienflamatuvar olmasını elde eden bileşenlerinden biri, helenalindir.

Ek olarak, arnikada bulunan timol maddesinin, kan ve öteki sıvı birikimlerinin dağılmasını kolaylaştırmaya destek olan ve düzgüsel iyileşme sürecini hızlandırmaya destek olmak için bir antienflamatuvar olarak işlev gören, etkili bir vazodilatatör olduğu bulunmuştur. Ek olarak, belirli bir bölgede toplanan kanı; kaslara, eklemlere ve çürük dokuya dağıtmaya destek olmak için işleyen beyaz kan hücrelerinin akışını uyarır.

Saç Uzamasını Teşvik Ediyor

Adam tipi kellik ya da herhangi bir sebepten dolayı saç dökülmesi yaşayan hepimiz, doğal saç bakımı ürünü olarak arnika yağını denemelidir. Şundan dolayı saç dökülmesini tersine çevirmek için en iyi gizli saklı tedavilerden biridir.

Arnika yağı ile kafa derisine tertipli olarak masaj yapmak; yeni ve sağlıklı saçların gelişimini desteklemek için saç köklerini uyaran canlandırıcı bir tesir sağlayabilir. Arnikanın kellik durumunda yeni saçların büyümesini uyarabildiği bile söylenmektedir. Ek olarak, arnika içeren şampuan, saç kremi ve öteki saç ürünlerini de kullanabilirsiniz.

Ihtimaller içinde Yan Etkisinde bırakır ve Dikkat Edilecek Noktalar

Topikal kullanımı çoğu zaman güvenli kabul edilir. Temas bölgesinde kızarıklık yada iltihaplanma olursa, arnika yağı kullanımını durdurun. Asteraceae yada Compositae familyasına duyarlı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu ailenin üyeleri kanarya otu, krizantem, marigold ve papatyadır. Bu bitki yada bitki ailelerinden herhangi birine karşı alerjiniz var ise, arnika içeren ürünleri kullanmadan ilkin sağlık uzmanınıza danışın. Yağa herhangi bir alerjik reaksiyonunuz olup olmadığını görmek için bir yama testi de yapabilirsiniz.

Açık yara bulunmayan cilt üstünde kullanılır. Hasarlı yada açık yara olan cilde sürmeyin şu sebeple çok fazla emilebilir ve vücuttan içeri girerse toksik olabilir. Ek olarak mukoza ile temastan kaçının.

Hamile ve emziren bayanların yanı sıra aşırı duyarlı cildi olan insanoğlu, kullanmaktan kaçınmalıdır. Daima evlatların ulaşamayacağı yerlerde tutulmalıdır. Oral olarak alınan yüksek oranda arnika zehirleyebilir ve hatta ölümcül olabilir. Arnikayı asla oral olarak tüketmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın