Adet öncesi semptomlara ne iyi gelir?

Bayanların ortalama % 75’i her ay minimum bir kez adet adet öncesi sendromu (PMS) emareleri yaşamaktadır. 20’li yaşların sonları ile 40’lı yaşların ortaları içinde daha yaygın görülür. Kati neden açık değildir, sadece adet döneminizden önceki hafta süresince değişen hormon seviyeleri ile ilişkilidir. Fena beslenme, stres, yüksek vücut kitle indeksi, çevresel toksinler ve kalıtsal faktörler gibi şeyler de bu soruna katkıda bulunur.

Adet öncesi sendromu (PMS), şişkinlik, ödem, baş ağrıları, kramplar, ruh hali değişimleri, sinirlilik, besin istekleri, mide hastalıkları, kabızlık, akne, meme hassasiyeti ve bitkinlik gibi çok çeşitli semptomlarla kendini gösterir. Adet öncesi sendromu için gerçek bir tedavi olmamasına karşın, bazı doğal ve kolay evde tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz ve bu problemi azaltmak için birkaç sağlıklı alışkanlık edinebilirsiniz. Semptomlarınız çok şiddetliyse ve günlük aktivitelerinizi yapmanızı engelliyorsa, doktorunuza danışın. Şiddetli adet öncesi sendromu, adet öncesi disforik bozukluk (PMDD) olarak adlandırılır.

Zencefil

Zencefil, adet öncesi sendromu ve düzensiz adet kanaması dahil olmak suretiyle adet sorunları için muhteşem bir doğal yöntemdir. İnternational Scholarly Research Notices Dergisi’nde gösterilen bir çalışmada, zencefilin PMS semptomlarının sertliğini azaltmada etkili olduğu bulunmuştur.

Bir bardak kaynar suya 1 çay kaşığı rendeden geçirilmiş zencefil ilave edin.
Birkaç dakika pişirin.
Süzgeçten geçirin ve bal ilave edin.
Bu zencefil çayını, günde 2 yada 3 bardak ve adetten minimum yedi gün öncesinden başlayarak tüketin.

Not: Safra kesesi taşı ile ilgili sorunlarınız var ise, zencefil kullanmadan ilkin doktorunuza danışın.

Hayıt Otu

Hayıt otu, ek olarak “vitex” olarak adlandırılır, endokrin sistemi ve hormonların sentezini düzenler. PMS emarelerine katkıda bulunan faktörlerden biri olduğuna inanılan bir hormon olan prolaktin salınımını bastırır. Ek olarak düzensiz adet görmenin önlenmesine destek sunar.

Günlük olarak 400 mg standart vitex/chasteberry taviyesi alın.
Çayını demleyip günlük olarak tüketebilirsiniz.
Minimum birkaç ay süresince bu yöntemlerden herhangi birini uygulayın. Tüm takviyelerde olduğu gibi, ilkin bir doktora danışın.

Not: Bu bitki, hipofiz bezini etkileyen ilaçlarla etkileşime girebilir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, çeşitli hastalıkların tedavisinde faydalıdır. Bununla beraber şişkinlik, su tutma, kramp, baş ağrısı, sinirlilik ve bitkinlik gibi adet öncesi sendromu semptomlarını azaltmaya da destek sunar.

Bir bardak suya 1 ila 2 çay kaşığı organik elma sirkesi dökün.
Birazcık organik bal ilave edin.
Bu çözeltiyi günde bir yada iki kez için.

Keten Tohumu

Keten tohumu, depresyon, anksiyete, şişkinlik, meme hassasiyeti ve baş ağrıları gibi PMS semptomlarının azaltılmasına destek olduğu bulunan omega-3 yağ asitleri ihtiva eder. Ek olarak, aşırı östrojen salınımını ve hormon metabolizmasını düzenleyen lignanlar ihtiva eder. Hem de muhteşem bir lif deposudur.

Günde iki kez 1 yiyecek kaşığı taze öğütülmüş keten tohumu tüketin. Yulaf ezmesi, tahıl gevrekleri, salatalar yada pişmiş sebzelerin üstüne ekleyebilirsiniz.

Ek olarak yağlı balık, Hindistan cevizi yağı, yumurta, kabak çekirdeği, chia tohumu, badem, ceviz ve esansiyel yağ asitleri bakımından varlıklı öteki yiyecekleri de tüketebilirsiniz.

Kalsiyum ve Magnezyum İçeren Besinler

Kalsiyumun hormon düzeylerini dengelemeye destek olduğu ve dolayısıyla adet öncesi sendromu (PMS) semptomlarını azalttığı düşünülmektedir. Ek olarak, genel sağlığınız kadar kemikleriniz için de faydalıdır.

Magnezyum; besin istekleri, meme hassasiyeti, sıvı tutulması, şişkinlik ve menstrüel baş ağrıları gibi semptomların azaltılmasına destek sağlar. Her iki gıda de stresi azaltır ve krampları hafifletir.

Yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, pekmez, muz, kuruyemiş ve tohum gibi kalsiyum ve magnezyum açısından varlıklı besinler yiyin.
Dut yada keçiboynuzu pekmezi iyi bir demir, kalsiyum, magnezyum, selenyum, çinko, B6 vitamini deposudur. 1 yiyecek kaşığı pekmezi, bir bardak süte karıştırın ve günlük olarak için.
Ek olarak günde 1.200 mg kalsiyum ve 300 ila 500 mg magnezyum takviyesi alabilirsiniz. Herhangi bir takviye almaya başlamadan ilkin doktorunuza danışın.
B6 vitamini ve E vitamini de PMS için faydalıdır.

Egzersiz

Adet öncesi sendromu semptomlarını azaltmak için tertipli egzersiz önerilir. Bunu doğrulamak için daha çok araştırmaya gereksinim duyulmasına karşın, birkaç ufak emek verme, egzersizin bilhassa ağrı ve ruh hali değişimleri olmak suretiyle bazı semptomları azaltabileceğini düşündürmektedir. Ek olarak stresi azaltacak, ruh halinizi yükseltecek, metabolizmanızı hızlandıracak, kilo vermeyi kolaylaştıracak ve genel sağlığınızı güçlendirecektir.

Bayanlar, haftada minimum 30 dakika ve 4 ya da 5 kez orta derecede fizyolojik aktivite yapmalıdır.
Haftada birkaç kez yoğun egzersiz de yapılabilir.
Haftada iki kez kas güçlendirici aktivite de yapmalısınız.
Bazı bayanlar aerobik egzersiz programına katıldıktan sonrasında semptomlarında iyileşme bildirmektedir.

Not: Egzersizin, adet döneminde ve ilerleyen günlerde dahi sizin için tehlikesiz olduğundan güvenilir olun. Sadece, aşırı egzersiz yapmayın.

Kırmızı Ahududu Yaprağı

Ahududu, yaşamın her aşamasında bayanlar için faydalıdır. Rahatlatıcı gizmen olarak çalmış olduğu ve bu yüzden krampları ve spazmları azalttığı bulunmuştur. Çeşitli vitamin ve mineraller, bilhassa B karmaşık vitaminleri, kalsiyum ve magnezyum açısından zengindir. Ek olarak sindirime destek sağlar ve adet dönemlerini düzenler.

Bir bardak kaynar suya 1 yiyecek kaşığı ahududu yaprağı ilave edin. Ortalama 15 dakika demleyin. Günde 3 kez bu çayı süzgeçten geçirin ve adet döneminden minimum yedi gün ilkin içmeye başlayın.
Başka bir seçenek kırmızı ahududu yaprağı takviyesi yada ekstresi almaktır. Uygun dozaj için doktorunuza danışın.

Not: Bu bitki hemokromatozis yada demir seviyesi yüksek olanlar için uygun olmayabilir.

Çuha Çiçeği Yağı

Araştırma, çuha çiçeği yağının PMS semptomlarını azaltmaya destek olabileceğini göstermektedir. Meme hassasiyeti yaşayanlar için bilhassa yararlıdır. Ek olarak, vücuttaki ağrı ve iltihaplanmayı düzenlemeye destek olan gama linolenik asit (GLA) ile yüklüdür.

Ortalama 3 ay süresince günde 1000 mg çuha çiçeği yağı takviyesi alabilirsiniz. Herhangi bir takviyeye başlamadan ilkin doktorunuza danışın.

Rezene

Rezene hanım hormonlarının tekrardan dengelenmesine destek olduğundan adet öncesi sendrom ve menstürasyonla ilişkili kramp ve hastalıkların giderilmesinde yararlı olarak kabul edilir. Ek olarak, doğal bir diüretik ve sindirim yardımcısıdur, su tutma ve şişkinliği azaltmaya destek sağlar.

Bir fincan kaynar suya 1 tatlı kaşığı ezilmiş rezene tohumu ilave edin. 10 ila 15 dakika demleyin. Bu rezene çayını günde minimum bir kez, birkaç ay süresince süzgeçten geçirin ve için.
Ek olarak günlük olarak birkaç rezene tohumu da çiğneyebilirsiniz. Ek olarak ağız kokusunu da önler.

Tarçın

Tarçının, kramp gibi PMS emarelerini hafifletmeye destek olan kuvvetli antienflamatuvar ve antispazmodik özellikleri vardır. Ek olarak kalsiyum, manganez ve demir gibi gıda maddeleri ihtiva eder. Tarçın, sindirim ve kan şekeri kontrolü için de faydalıdır.

Bir fincan kaynamış suya 1 çay kaşığı tarçın ilave edin. Birazcık süt ve birazcık bal ilave edin. Birkaç dakika kaynatın. Bu çayı günlük olarak, minimum yedi gün öncesinden içmeye başlayın.
Yediğiniz birçok yiyecek ve içeceğe tarçın ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın