Cennet Hurması (Trabzon Hurması): Antioksidanlar ile Yüklüdür

Tatlı, leziz ve antioksidanlar ve besinler ile doludur ve aslına bakarsak bu durumda, Yunanlılar tarafınca “mukaddes meyve” olarak adlandırılması şaşırtıcı değildir. Bu meyve, çok yönlü, besleyici ve lezzetlidir ve birçok Asya ülkesinde yaygın olarak tüketilir. Ek olarak dünyadaki öteki bölgelerde gittikçe yaygınlaşıyor ve şu anda birçok yerde turta, kek ve tatlı yapımında içeriyor.

Tatlılara bolca oranda lezzet katmanın yanı sıra, sindirim sağlığının artırılmasından kolesterol ve kan basıncının düşürülmesine kadar ciddi sağlık yararları sağlayabilir. Vitamin A, vitamin C ve manganez gibi birçok mühim gıda ihtiyacınız olan şeyi karşılamak için leziz bir gıda olabilir.

Aden Hurması Nedir?

Trabzon hurması olarak da bilinir ve hurma ağacında yetişen bir meyvedir. Ağaç bununla beraber Brezilya fındığı, yaban mersini ve çay da içeren Ericales ailesinin bir üyesidir.

Trabzon hurması, kanamayı durdurucu özelliklere haizdir. Yüksek konsantrasyonda tanenler ihtiva eder ve tamamen olgunlaşmadan ilkin tüketilirse hoş olmayan bir tada haiz olabilir. Sadece, olgunlaştıkça ve yumuşaklaştıkça, leziz tatlı ve şekerli olur. Bu meyveler pişmemiş, pişmiş yada kurutulmuş olarak yenilebilir.  İnanılmaz seviyede çok yönlü olmanın yanı sıra birçok mühim besleyici ve antioksidan bakımından yüksektir.

Antioksidanlar ile Yüklüdür

Antioksidanlar hücrelere zarar vermemek ve kronik hastalık riskini azaltmak için zararı olan özgür radikallerle savaşım etmeye destek olan bileşiklerdir. Bazı araştırmalar antioksidanların kalp rahatsızlığı, kanser ve diyabet gibi durumlara karşı koruyucu bulunduğunu göstermiştir.

Aden hurması, yararlı antioksidanlar ile doludur. Koruyucu Beslenme ve Besin Bilimleri’nde gösterilen Kore’de meydana getirilen 2012 araştırmasında, meyve çözümleme edildi ve antioksidan özelliklere haiz iki bileşik olan galik asit ve epikateşin galat bakımından bilhassa varlıklı olduğu bulunmuş oldu. Öteki yüksek antioksidan gıdalar, çilek, kişniş, bitter çikolata ve tarçın ihtiva eder.

Sindirim Sağlığını Geliştirir

Beslenme düzeninize aden hurması eklersiniz; kabızlığı önlemeye ve sindirim sağlığını artırmaya destek olabilir. Hurmalar yüksek lifli gıdalardır; bir porsiyonu, günlük lif ihtiyacınız olan şeylerin neredeyse dörtte birini karşılar.

Lif vücuda sızmadan hareket eder, dışkıya hacim katarak sindirimi teşvik eder. Beş analizden oluşan 2012 yılı analizi, rejim lifinin kabızlık hastalarında bağırsak hareket sıklığını artırmada etkili bulunduğunu gösterdi. Tanik asit (tanen) bakımından  yüksektir ve aslına bakarsak kabızlık ile ilişkili olabilir. Tannik asit bağırsak salgılarını azaltabilir ve sindirim sisteminin hareketini yavaşlatabilir.

Göz Sağlığını Korumaya Destek Olur

İçerisindeki A vitamini, göz sağlığını korumak için lüzumlu olan gıda maddelerindendir. Aslına bakarsak, yalnız bir tane aden hurması günlük A vitamini gereksiniminin yüzde 55’ini sağlar.

Vitamin A eksikliğinin sık görülen emareleri içinde, gece körlüğü, göz kuruluğu ve Bitot lekeleri bulunur. Bitot lekeleri, gözün konjunktivası üstünde birikebilen keratin ışınlarıdır.

Rejiminize, aden hurması gibi gıdaları dahil ederek A vitamini alımınızı çoğaltmak, bu eksikliğin emarelerini önlemeye destek olabilir ve gözlerinizin verimli bir halde çalışmasını sağlar. A vitamini bakımından yüksek öteki gıdalar sığır karaciğeri, havuç, tatlı patates, lahana ve ıspanak ihtiva eder.

Kolesterol Seviyelerini Azaltır

Kolesterol vücutta bulunan yağ benzeri bir maddedir. Aslına bakarsak kan damarlarında fazla oranda kolesterole ihtiyacımız olsa da, fena kolesterol damarların sertleşmesine ve daralmasına neden olabilir ve vücudunuza kan pompalamak için kalbinizi daha da zorlamaya adım atar.

Bazı emekler, aden hurmasının düşük kolesterol seviyelerine etkili bir halde destek olabileceğini göstermiştir. Beslenme ve Metabolizma Yıllıkları’nda gösterilen bir çalışmada, 40 katılımcıya, 12 hafta süresince günde üç kez, düşük yada yüksek dozda hurma lifi içeren bir bar verildi. Çalışmanın sonunda, her iki grubun fena (LDL) kolesterol düzeylerinde mühim düşüşler oldu.

Benzer şekilde, Journal of Nutrition’da gösterilen bir hayvan araştırmasında, toplam ve fena (LDL) kolesterolü ve ek olarak sıçanlarda trigliseridleri azalttığını gösterdi. Düşük kolesterol seviyesine doğal ve süratli şekilde destek olmanın öteki yolları tertipli olarak egzersiz yapmak, bolca oranda çözünebilir lif yiyecek ve omega 3 yağ asitleri alımını artırmaktır.

Enflamasyonu Azaltır

Kandaki kolesterolü düşürmenin yanı sıra, gözlerinizi sağlıklı tutmak ve sağlığını korumak için, iltihabı azaltmaya bile destek olabilir. Enflamasyon düzgüsel ve sağlıklı bir bağışıklık yanıtı iken, kronik enflamasyon kanser ve koroner kalp hastalığı gibi hastalıklara katkıda bulunabilir.

Yüksek miktardaki antioksidanlar ve tanenler yardımıyla, aden hurmasının iltihaplanmayı azalttığı görülmüştür. PLoS One Dergisi’nde gösterilen bir hayvan araştırmasında, tanenlerle tedavi edilen farelerde, iltihabın çeşitli belirteçlerinin seviyelerinin düşmesine destek olduğu bulunmuş oldu. Ek olarak öteki antienflamatuvar gıdalar içinde; yeşil yapraklı sebzeler, çilek, brokoli, ceviz ve Hindistan cevizi yağı bulunur.

Kan Basıncını Düşürür

Aden hurmasında bulunan tanenler, daha düşük tansiyon seviyelerine destek olabilir. Yüksek gerilim kalbe fazladan bir yük getirir ve kalp rahatsızlığı için en mühim risk faktörlerinden biridir.

Çoklu emekler, tanik asidin kan basıncını düşürmede etkili olabileceğini önermektedir. Mesela, 2015 senesinde meydana getirilen bir hayvan çalışmasında sıçanlara tanik asit verilmesinin kan basıncının düşmesine destek olduğu yayınlandı. Yaşam Bilimleri’nde gösterilen bir başka hayvan araştırması, geleneksel Çin otlarından elde edilmiş taninlerin, kan basıncını denetim eden bir enzim düzeyini düşürmeye destek bulunduğunu gösterdi.

Aden Hurmasının Gıda İçeriği Tablosu

Trabzon hurması olarak da bilinir ve düşük kalorili fakat lif, A vitamini, manganez ve C vitamini ile yüklüdür. Bir tane pişmemiş aden hurmasında ortalama olarak aşağıdaki değerler bulunur:

118 kalori

31,2 gram karbonhidrat

1 gram protein

0.3 gram yağ

6 gram lif

2,733 internasyonal birim A vitamini (Günlük ihtiyacın % 55’i)

0.6 miligram manganez (Günlük ihtiyacın % 30’u)

12.6 miligram C vitamini (Günlük ihtiyacın % 21’i)

0.2 miligram bakır (Günlük ihtiyacın % 9’u)

270 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın % 8’i)

0.2 miligram B6 vitamini (Günlük ihtiyacın % 8’i)

1.2 miligram E vitamini (Günlük ihtiyacın % 6’sı)

4.4 mikrogram K vitamini (Günlük ihtiyacın % 5’i)

Yukarıdaki gıda değerlerine ek olarak, aden hurması ek olarak bazı magnezyum, tiamin, folat ve fosfor ihtiva eder.

Önlemler

Nadiren de olsa, bazı insanlarda aden hurması alerjik reaksiyona neden olabilir. Kaşıntı, şişme yada ürtiker gibi negatif besin alerjisi semptomları yaşarsanız derhal kullanmaya son vermeli ve doktorunuzla konuşmalısınız.

Buna ek olarak, bazı türlerinde bulunan bileşikler kan basıncını düşürebilir. Bir etkileşime neden olabileceğinden kan basıncınızı düşürmek için ilaç kullanıyorsanız ilkin doktorunuzla görüşün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın