Sinirli ot: Obezite Riskini Azaltır

Sinirli ot, tüm Dünya’da Plantago major olarak  bilinir, Şimal ABD, Avrupa ve Asya’ya özgü yeşil, yabani bitkilerden biridir.

Dünya üstündeki kültürler yaprağını kullanıyor şundan dolayı Plantago major, bin yıl süresince sağlık rahatsızlıklarının hafifletilmesine destek olmuştur. Bitki, Anglo-Sakson tıbbi metinlerinin bir koleksiyonu olan antik Lacnunga’da bahsedilen dokuz mukaddes ottan biridir. 1500’lü ve 1600’lü yıllarda, köpek ısırıkları ve alevden gribe kadar her şey için Avrupalılar tarafınca kullanılmıştır. Sinirli otun başlıca bileşenleri iridoid glikozitler (bilhassa aucubin), müsilaj içinde ne olduğu ve taninlerdir. Hepsinin beraber, tahrişi azalttığı, zararı olan organizmaları bastırdığı ve balgam söktürücü eylemlerde bulunmuş olduğu düşünülmektedir.

Sinirli Ot Nasıl Kullanılır?

Günümüzde halen halk içinde çoğunlukla kullanılmaktadır. Bosna Hersek’te “mehlem” isminde olan bal mumu formunda “ürogenital sistem bozuklukları, solunum sistemi bozuklukları, gastrointestinal sistem hastalıkları, cilt hastalıkları, kan sistemi bozuklukları, sinir sistemi bozuklukları, kardiyovasküler sistem bozuklukları ve romatizma” için kullanılır.

Kolombiya’daki insanoğlu sağlık kazanmak için kullanıyorlar. Meksika’daki kullanımı gastrointestinal kategoriye aittir. Bunlar, dünya genelinde nasıl kullanıldığına dair birçok örnekten yalnız birkaçıdır. Dünyanın her yerinde uzun süre kullanılan geçmişi ile ve bazı terapötik (iyileştirici) özelliklerinin onaylanması sebebiyle, esasen üst solunum yolu sağlığı için bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Sinirli Ot İle İlgili Meydana getirilen Klinik Araştırmalar

Çağıl bilim, mera bitki örtüsünün etkilerini hemen hemen incelemeye başlıyor ve emekler, bu geleneksel kullanımların bazılarını doğruluyor. ABD Birleşik Devletleri’nin FDA’sına benzeyen, sadece otların tıbbi kullanımını düzenleyen Alman Komisyonu E, üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla ilişkili mukoza zarının öksürük ve tahrişini hafifletmek için ot yapraklarının dahili kullanımını onayladı.

Deneysel araştırmanın rahatsızlığa neden olan akciğer dokularının tahrişini azaltmaya destek olabilecek yararlı özelliklerini doğruladığını buldular. Hem de bağışıklık sistemini uyarmaya destek olabilir. Sinirli ot bitkisini, bilhassa çocuklar için, orta derecede kronik irritatif öksürük için öneriyorlar.

Bulgaristan’da meydana getirilen iki klinik araştırmada, bitkinin kronik bronşit için etkinliği belgelendi. Öksürük şurupları ve boğaz damlalarında sık kullanılan bileşenler olan pektin ve gliserin gibi nazikçe hareket eder. Etkilenen mukoza zarı üstüne yatıştırıcı bir film oluşturarak hafifçe hastalık ve tahrişe karşı koruyucu tesir gösterir.

Bu özelliği ile, grip, soğuk algınlığı ve tahriş sebebiyle öksürük için etkili bir rahatlama sağlayabilir. Yatıştırıcı olarak, akciğerlerde daha çok mukus üretimine neden olabileceğinden, kuru öksürükleri hafifletmek için daha sık kullanılır.

Halk tıbbında solunum, idrar ve sindirim kanallarıyla ilgili çeşitli bulaşıcı rahatsızlıklar için kullanıldığı Tayvan’da meydana getirilen bir araştırmada, bitkiden alınan sinirli ot özütlerinin zararı olan organizmalara karşı direnç gösterdiği bulunmuş oldu. Komisyon E. tarafınca bulunan immün sistemi uyarıcı tesirleri de doğrulandı.

Arjantin Universidad Nacional Río Cuarto’daki Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Kısmı ek olarak, 8 değişik bitkiden alınan özütleri incelerken bu otun zararı olan organizmalara karşı direncini doğruladı.

Brezilyalı bir üniversite tarafınca meydana getirilen araştırmalar, Plantago major da dahil olmak suretiyle, Asteraceae ailesinden üç bitkinin, maya da dahil olmak suretiyle zararı olan organizmalara karşı bir miktar etkinliğe haiz bulunduğunu buldu. Brezilya halk tıbbında birçok enfeksiyöz hastalık için kullanımının doğruluğu da böylece kanıtlanmış oluyor.

Kardiyovasküler Sağlığı Destek sunar

Araştırmalar, bu bitkinin trigliserid seviyesini düşürme ve koruma potansiyeline haiz olduğuna işaret etti. Fena (LDL) kolesterol seviyesini düşürmek, iyi (HDL) kolesterol seviyesini çoğaltmak ve ikisi arasındaki dengeyi korumak için de yararlı olduğu biliniyor. Tüm bu unsurlar denetim altına alındığında çeşitli kardiyovasküler sağlık sorunları riski azalır.

Sinirli ot, nadiren negatif reaksiyonlar veriyor gibi görünmektedir ve kullanılması oldukça güvenlidir. Bununla beraber, daima maksimum sağlık yararlarını elde etmek için tavsiye edilen dozu uyguladığınızdan güvenilir olun.

Cilt Bakımına Destek Verir

Sinirli ot, güneş yanığını tedavi edebilir. Taze yapraklarının suyunu alın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Benzer yararları için bu yaprakları soğuk su ile ezerek bir haşere kovucu yapabilirsin. Antienflamatuvar etkisiyle yanıkları ve kızarıklıkları yatıştırırken, antibakteriyel özellikleri kaşıntıyı önler.

Bu bitkinin yapraklarından elde edilmiş özüt, böcek ısırıkları ve arı sokmaları ile bağlantılı kaşıntı, iltihaplanma ve acıyı azaltan bazı elementler ihtiva eder. Böylece cildi rahatlatır ve iyileştirir. Aynı şekilde özüt olarak kullanımının, cilt yenilenme sürecini canlandırdığı bilinmektedir. Bu da, yaralar ve lekeler sebebiyle deride yara izi kalma şansını azaltır. Akne ve Gül hastalığı (rosacea) gibi iltihaplı deri koşullarını, topikal uygulamalarla  azaltır.

Enflamasyonun azaltılması ve bölgenin enfeksiyonlardan korunması ile beraber, bu bitki ek olarak cilt hücrelerinin daha süratli iyileşmesini ve yenilenmesini sağlayarak yara izi oluşumunu engeller. Yukarıda belirtildiği gibi, bu bitkinin kir karşıtı özelliklere haiz olduğu bilinmektedir. Araştırmalar, bir kişinin bilhassa sivilce yada akne var ise tertipli olarak bir takviye olarak kullanabileceğini, lekeleri temizlemek ve cildi parlak tutmak için işe yarayacağını gösteriyor.

Naturel Diüretik Özellikler Sergiler

İdrar kesesi ve böbrekleri etkileyen enflamatuvar durumlar için doğal bir tedavi yöntemidir. Naturel bir idrar söktürücü ve yatıştırıcı olarak; sık idrara çıkma imkanı sağlar, böylelikle böbrekler ve mesanedeki toksinleri ortadan kaldırır. Çeşitli sağlık mevzularında, bilhassa ödem koşullarının hafifletilmesinde de etkilidir. Ek olarak, çocuklarda yatak ıslatma için etkili bir tedavi olarak da kullanılabilir.

Sindirim Sistemi İçin Yararlıdır

Sinirli otu, sindirim rahatsızlığı ile devam eden iltihaplanmayı hafifletmek için bir bardak çay olarak yada salatalarınızda kullanabilirsiniz. Bununla beraber sindirimin iyileştirilmesine destek sağlar ve hatta kabızlık sorunlarıyla sağlıklı bir halde savaşım eder. Yapraklarından elde edilmiş tentürü ishal, gastrik ülser, bağırsak ülseri, dispepsi ve dizanteri için etkili bir deva ve tedavi olarak kullanılır.

Potansiyel Kanser Önleyici Özellikleri Vardır

Sinirli otun antienflamatuvar yapısı oldukça iyi bilinmektedir. Bu, bir anti-kanser ve anti-tümör ajanı olarak da işlev görmesini sağlar. Kanserli hücrelerin ve tümörlerin büyümesini engeller, dolayısıyla bu habis durumun yayılmasını önlemede oldukça etkilidir

Aşırı kiloluluk Riskini Azaltır ve Tedaviye Yardım Edebilir

Bu bitkinin diüretik ve detoks özeliklerine haiz olduğu bilinmektedir. Ek olarak, açlık sancılarını büyük seviyede önlemeye destek olan iştah kesici özelliklere de haizdir. Sinirli ottan 3 gram alıp, 250 ml su ile demleyin. Her yemekten otuz dakika ilkin için. Günde maksimum üç kez tüketebilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorununuz var ise doktora danışmadan fazla oranda tüketmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın