Şeker Otu: Dolaylı olarak kilo vermeye yardım edebilir

Sağlığa olan yararları içinde; kilo yitirilmesine, düşük kan basıncına, diyabet kontrolüne, belirli kanser türlerini önlemeye, ağız sağlığını korumaya, kuvvetli kemikler oluşturulmasına ve cilt bakımına destek olma özelliği bulunur.

Şeker Otu Nedir?

Cenup ABD’ya özgü ve son aşama tatlı yaprakları olan, yüzlerce senedir kullanılan yeşil yapraklı bitki örtüsüne verilen addır. Başta steviosid ve rebaudiosit gibi glikozitler ihtiva eder ve bu içerik, tatlılığından görevli etken bileşiklerdir. Şekerden 40 kat daha tatlıdır fakat kan şekeri düzeylerini etkilemeyen suni bir tatlandırıcı olarak son zamanlarda popülerlik kazanmaya adım atmıştır. Düzgüsel şekerin aksine, vücuda negatif yan tesirleri yoktur ve bilhassa diyabetliler için yararlıdır.

Ayçiçeği familyasında 240’dan fazla çalı türü vardır ve ayçiçeği ile aynı familyadandır. Resmi bilimsel adı Stevia rebaudiana’dır. Şimal ve Cenup ABD’nın tropik bölgelerinde yetişir sadece bitki genel olarak tanınmaz.

Karbonhidrat kontrollü rejimler tatbik eden insanoğlu için bu mükemmel yeni seçenek hakkında giderek daha çok araştırma ortaya çıktıkça, şeker otunu bir tatlandırıcı ve bir besin katkı maddesi olarak onaylayan ülke sayısı giderek artıyor.

Gıda Kıymeti

Şeker yerine kullanılmasını mümkün kılan tatlı tadıyla aslına bakarsak çok değerlidir. Daha da önemlisi, çok düşük bir kalori kıymeti vardır. Gıda kıymeti üstüne kafi araştırma yapılmamıştır. Şu anda, yaprağının, karbonhidratlar ve daha ilkin bahsedilen glikozitler haricinde herhangi bir besleyici madde içerip içermediği bilinmiyor.

Sağlık Yararları Nedir?

Bilhassa şeker yerine kullanılmasından dolayı diyabet yönetimi, kilo kaybı, cilt bakımı ve çok daha fazlasını ihtiva eder. Gelin, bazı sağlık yararlarını detaylı bir şekilde beraber keşfedelim.

Diyabeti Denetim Ediyor

İnsan sağlığıyla ilgili endişeler için en çok övülen özelliği, vücuttaki kan şekeri düzeylerini düzenleme kabiliyetidir. Şeker hastaları yada karbonhidrat kontrollü rejimler tatbik eden insanoğlu için düzgüsel şeker yerine kullanılabilen ideal bir besindir şundan dolayı diyabetik komplikasyonlar hakkında endişelenmeden tatlı yiyecekler yemenizi sağlar.

Düzgüsel şekerdeki sakaroz ile karşılaştırıldığında meydana getirilen tatlıları şeker kadar tatlandırır, sadece karbonhidrat dışı bir glikozit olan steviosid ihtiva eder. Yukarıda açıklanmış olduğu gibi, steviosid bozulduğunda, glukoz içeren partiküller, vücuttaki glikoz seviyelerini etkileyerek ve kan dolaşımına absorbe edilmek yerine, kolondaki bakterilerce emilir.

Dolaylı Olarak Kilo Vermeye Yardım Edebilir

Şeker otu kalori bakımından çok düşüktür ve çeşitli türlerine bağlı olarak, şekerden 40 ila 300 kat daha tatlıdır. Bu, insanların bolca oranda kalori almadan kek, kurabiye ve şekerleme gibi yiyecekler yiyebilecekleri anlamına gelir, bu yüzden kilo alma şansını azaltırlar. Bununla beraber çocuk beslenmesinde aşırı şeker içinde ne olduğunun denetim edilmesine destek olabilir.

Kan Basıncını Düzenler

Belirtildiği gibi, steviosid bir glikozit türüdür, sadece şeker otunda kan damarlarını rahatlatıp idrara çıkma ve vücuttan atılmayı kolaylaştıracak başka glikozitler bulunmaktadır. Bu, kardiyovasküler sisteme daha azca stres yüklenmesine, kalp sağlığının korunmasına ve ateroskleroz, kalp krizi ve nüzul gibi bazı durumları önleyen kan basıncında bir düşüşe neden olabileceği anlamına gelir.

Kanseri Önlüyor

Şeker otunda bulunan varlıklı antioksidan bileşik kaynakları, pankreas kanseri dahil olmak suretiyle çeşitli kanser türlerini önlemek için ideal bir gıda takviyesidir. Quercetin, kaempferol ve öteki glikozit bileşikler vücudun özgür radikallerini yok etmeye destek sağlar, böylece sağlıklı hücreleri kanser hücrelerine dönüştüremezler. Antioksidanlar bununla beraber erken yaşlanmayı, bilişsel bozukluğu ve kalp hastalığı gibi çeşitli öteki durumları önlemeye destek sağlar.

Kolesterol Seviyelerini Düşürür

Emekler, şeker otu tüketilmesinin fena (LDL) kolesterol ve trigliserit düzeylerinde belirgin azalmaya neden bulunduğunu gösteriyor. Ve iyi (HDL) kolesterol düzeyinin yükselmesi ve iyi lipid profili için gereklidir.

Ağız Sağlığını Destek sunar

Ağızda bakteri oluşumunu azalttığı ve diş macunu ve ağız gargaraları için popüler bir katkı maddesi olduğu bulunmuş oldu. Çürükleri ve diş eti iltihabını da önler. Aslına bakarsak başka bir yolla da ağız sağlığını dolaylı şekilde destekleyebilir. Şeker dişleri çürütür sadece şeker yerine kullanılan şeker otu dişlere yapışmayacağı için diş çürüklerini azaltabilir.

Cilt Bakımına Destek Verir

Egzama ve deri iltihabı gibi cilt problemlerine karşı faydalıdır. Topikal uygulama bakterilerin yayılmasını engeller ve bu durumlarda steroid gibi davranır, ilaçlarla rahatlamayan birçok insan için popüler bir seçenek haline gelmiştir.

Osteoporozu Önler

Şekerin aksine, kemik mineral yoğunluğunu artırmaya ve osteoporozu tedavi etmeye destek sağlar. Hayvanlar üstünde meydana getirilen bir emek verme, artmış kalsiyum metabolizmasındaki önemini göstermektedir. Araştırmacılar insan sağlığı için kullanmanın değişik yollarını bulmaya çalışıyorlar.

Yan Etkisinde bırakır ve Önlemler

Genel anlamda iyi ve güvenilirdir, sadece yaban mersinine alerjiniz var ise, o vakit şeker otu içeren ürünler için alerjik bir tepki gösterebilmeniz çok ihtimaller içindedir. Oral alerjik tepki emareleri; dudak, ağız, dil ve boğazda şişme ve kaşıntı, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma ve ağız ve boğazda karıncalanma hissi ihtiva eder. Bu şekilde bir durumda, tedaviyi bırakın ve semptomlar ciddiyse tıbbi yardım isteyin.

Hamileyseniz yada emziriyorsanız, şeker otuna dair güvenlik detayları maalesef eksiktir. Doktorunuza danışabilirsiniz, sadece muhtemelen kullanımından kaçınmak en iyisidir. Genel olarak, halen devam eden tıbbi bir durumunuz var ise yada öteki ilaçları kullanıyorsanız yapraklarını kullanmadan ilkin doktora başvurun.

Nasıl Kullanabilirsiniz?

Yaprakları toz ve sıvı formda çeşitli gıdalarda şeker yerine geçebilir.

İçeceklerde; kahve ve çay
Süt ürünlerinde; yoğurt ve dondurma
Paketlenmiş yiyeceklerde; turşu, soslar, alkolsüz içecekler ve şekerlemeler
Ekmek ürünleri; ekmek, pasta ve çörekler

Evde çeşitli yemekler pişirmek için de kullanabilirsiniz. Bununla beraber, şekerden çok daha tatlı olduğundan şeker yerine koymadan ilkin miktarı denetlemek önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın