Reishi Mantarı: Yaşlanma karşıtı özellikler barındırır

Reishi mantarının en mühim sağlık yararları, enerjiyi artırma, kan basıncını düşürme, yaşlanmayı yavaşlatma ve kanseri önleme kabiliyetlerini ihtiva eder. Ek olarak vücudu detoks eder, iltihabı ortadan kaldırır ve bilişsel kabiliyetinizi geliştirir.

Reishi Mantarı Nedir?

Gezegendeki en popüler ve en yararlı mantar türlerinden biridir. Yerden yetişir. Bilhassa bu mantar Asya’da binlerce senedir kullanılıyor sadece son zamanlarda daha geniş bir kitlenin ilgisini çekti. Bilimsel olarak Ganoderma lucidum olarak malum “reishi”, Japonya’da bu isimle bilinirken, Çin’de ise lingzhi mantarı olarak anılır. Lingzhi mantarı, bir grup olarak, aslına bakarsak birçoğu tüm dünyada kullanımda olan türlerin kompleksini temsil etmektedir. Bu büyüleyici mantarlar, triterpenler, alkaloidler, steroller ve çeşitli mühim polisakaritler içeren organik bileşiklerin ve bileşenlerin eşi olmayan birleşiminden dolayı çok güçlüdür.

Öteki mantarlar gibi açık havada yetişen bir mantar türüdür. Çin, Kore ve Japonya da dahil olmak suretiyle Asya’nın bazı bölgelerinde yaşıyorlar. Yenilebilir oldukları halde bu tarz şeyleri ek, tentür yada toz formunda bulmak çok daha ihtimaller içindedir.

Bir çok vakit Geleneksel Çin Tıbbında; yetiştirilen reishi mantarı kurutulmuş, dilimlere kesilmiş, sıcak suda kaynatılarak bir çay yada çorba hazırlanmış şekilde tüketilir. Günümüzde, reishi ürünlerinin üreticileri, reishinin yüksek basınçta birkaç kez kaynatıldığı bir işleme tekniği kullanıyor ve bir tentür oluşturmak suretiyle özütlenmesi sağlanıyor.

Kullanım Şekli

Sağlık faydalarının tadını çıkarmak için yiyebilirsiniz, bununla beraber en yaygın kullanım şekli kurutulmuş mantarın ezilip suda eritilmesidir. Tadı son aşama acıdır, bu durum da direkt yada yoğun olarak sıvı halde tüketilmesini zorlaştırır. Bu yüzden ve geleneksel bitkisel ilaçların yerini verimli bitki takviyelerinin alması sebebiyle, reishi mantarı takviyelerini bir hap yada kapsül formunda bulabilirsiniz. Bununla beraber, dünyada bu tür mantarların hala işlenip direkt uygulanması ihtiyaç duyulan birçok yer var.

Sağlık Yararları Nedir?

Büyüleyici sağlık yararlarına daha detaylı bir göz atalım.

Yaşlanma Karşıtı Özellikler Barındırır

“Otların kralı” ve “10.000 senelik mantar” gibi popüler isimlerle anılır ve uzun senelerdir tesirleri sebebiyle alternatif tıp alanında büyük beğeni toplamıştır. Antik çağlarda, ölümsüzlük arayanlar, bu inanış sebebiyle bu mantarları çoğunlukla kullandı. Bununla beraber, çağıl emekler, bu mantarların etkisi altına alan polisakarit içeriğinden dolayı yaş uzatma etkilerini anlamlı bulmuştur. Bu, bağışıklık sisteminin sağlığını artırarak ve belirli kan damarı problemi oluşumunu önleyerek gerçekleştirilir. Ek olarak içindeki öteki organik bileşiklerin bazı antioksidan özellikleri, kronik hastalıklara ve erken yaşlanmaya neden olabilecek özgür radikalleri nötralize eder.

Kanseri Önler

Toplumumuzun karşı karşıya olduğu yaygın ve ölümcül hastalıklardan biri olduğundan kanser mevzusunda binlerce etkin araştırma var. Emekler reishi mantarına odaklanmış ve içinde bulunan triterpenoidlerin kanserli hücrelerin metastazını azaltma ve tümör gelişimini önleme kabiliyeti taşımış olduğu tespit edilmiştir. Ek olarak, ikinci bir araştırma özütündeki etken bileşenlerin vücuttaki kanserli hücreleri araştırıp nötralize edebildiğini bulmuştur.

Detoks Tesirleri Vardır

Karaciğerimiz duyarlı ve lüzumlu bir organdır, bu yüzden toksin seviyesini azaltmak insanoğlu için büyük bir hedeftir. Araştırmalar reishi mantarı özütünün sağlıklı karaciğer hücrelerinin daha süratli yenilenmesi ve organda biriken özgür radikallerin salınımına bağladı ve böylece genel sağlık ve dayanıklılığı artırdı.

Bilişsel Etkinliği Geliştirir

Nörolojik hastalıklar en acı verici ve çözümlenemez gizemlerdir ve Alzheimer yada Huntington hastalığı gibi bilişsel bozukluklar için kanıtlanmış bir tedavi yoktur. Bununla beraber, araştırma, reishi mantarı özlerinin, bilhassa sağlıklı bir bilişsel işlevin mühim bir parçası olan sinir gelişme faktörünün uyarılmasında bilişsel aktiviteyi uyarabildiğini ve belirli nöroprotektif etkisinde bırakır gösterebildiğini kanıtlamıştır.

Antienflamatuvar Özellik Gösterir

En mühim etkilerinden biri de antienflamatuvar kapasitesidir. Kısmen bu, beynin kan akış miktarını artırarak, bilişsel bozuklukların önlenmesine destek olabilir. Artrit yada gut hastalığından şikayetçi insanoğlu için reishi özleri çok destek olabilir. Ek olarak baş ağrısı ve yaralanmaların iyileşmesi için çalışır.

Sıhhatli Solunumu Destek sunar

Astım, bronşit yada öteki kronik solunum koşullarından şikayetçi olan kişiler için, reishi mantarı özütü tahrişi azaltma ve vücuttaki alerjik reaksiyonları ortadan kaldırmada kuvvetli bir etkiye haiz olabilir. Vücudun mast hücrelerinden histamin salınmasını önleyerek, hafifçe cilt tahrişinden yaşamı tehdit eden anafilaksiye kadar, alerjik reaksiyonları önler.

Tansiyonu Dengeler

Hipertansiyon dünyadaki en yaygın problemlerden biridir ve aslına bakarsak kardiyovasküler hastalıklar toplumumuzdaki en mühim katildir. Reishi mantarının kalbe kan akışının etkinliğini artırdığı ve kan basıncını düşürdüğü kanıtlanmıştır; hem de kalbin tükettiği oksijen miktarını da azaltır; bu da vücudun geri kalan kısmı ve organ sistemleri için daha çok oksijenasyon anlamına gelir. Ek olarak, özütündeki belli unsurlar, sisteminizdeki fena (LDL) kolesterol seviyesini düşürebilir ve sizi inme ve kalp krizinden korur.

Bağışıklık Sistemini Sağlamlaştırır

Reishi mantarı, bağışıklık sisteminin mühim bir bileşenini oluşturan antioksidanların yanı sıra, bildiğimiz en etkili ve kuvvetli bağışıklık sistemini güçlendiricilerden kabul edilen betaglukanları da içeriyor. Vücudunuzdaki betaglukanların sayısını artırarak, sizi çok çeşitli potansiyel hastalıklara karşı koruyabilir ve yaşlanma emarelerini azaltabilir. Bazı uzmanlar, tarihsel olarak ölümsüzlüğe ve canlılığa neden atfedilmesini, bu yüksek glukan içeriğine başlıyorlar.

Enerji Seviyelerini Artırır

Ölümsüzlüğe ek olarak, geleneksel tıpta enerjiyi çoğaltmak için de kullanılır. Yaşlandıkça, enerji düzeylerimiz düşme eğilimi gösterir, sadece bu mantar yardımıyla altın yıllarınıza ruh katabilirsiniz.

Nasıl Tüketebilirsiniz?

Yenilebilir olmasına karşın yemeklerde kullanmak yada sote yapmak için en iyi seçenek olmayabilir. Bununla beraber, bu benzersiz mantarın faydalarını edinmek istiyorsanız, umarız çay ya da kahve seviyorsunuzdur, bundan dolayı çoğunlukla tentür, çay, toz yada özüt formunda bulunan Reishi mantarı, bağışıklığı geliştiren yüksek antioksidan bir gıdadır. Çoğu zaman kahvesini ve çayını kullanabilirsiniz.

Yan Tesirleri Nedir?

Uzun soluklu kullanımı (1-2 ay süresince), tarih süresince bazı yan etkilere neden olmuştur. Bunlardan bazıları şunları ihtiva eder:

Baş ağrısı
Baş dönmesi
Burun kanamaları
Ağız kuruluğu

Bu yan etkisinde bırakır ılımlı gibi gözükse de, sağlık planınıza ilave etmeden önce bir tıp uzmanı yada eğitimli bir bitki uzmanıyla konuşmak mantıklı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın