Kuzukulağı: Göz sağlığını iyileştirir

Sağlığa olan yararları; görme düzeyini geliştirme, yaşlanma sürecini yavaşlatma, cilt enfeksiyonlarını azaltma, bağışıklık sistemini güçlendirme ve sindirimi iyileştirme becerisini ihtiva eder. Hem de kuvvetli kemikler oluşturur, dolaşımı ve enerji düzeylerini artırır, kanseri önler, kan basıncını düşürür, iştahı artırır, şeker hastalığına karşı korur, kalp sağlığını sağlamlaştırır ve böbrek sağlığını geliştirir.

Kuzukulağı Nedir?

Dünyanın her yerinde kullanılan ve geniş bir kullanım yelpazesi için yetiştirilen büyüleyici bir çok senelik ottur. Temelde keskin ve acı tadı vardır sadece gıdada kullanılmak suretiyle yetiştirilmektedir, bununla bağlantılı olarak geniş sağlık avantajları yelpazesine haizdir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yetişen bir takım kuzukulağı türü bulunur ve bunların bir kısmı birazcık değişik özelliklere ve buna bağlı sağlık yararlarına sahipken, geneli aynıdır.

En çok yetiştirilen ve kullanılan çeşit olan ortak kuzukulağının bilimsel adı Rumex acetosa’dır. Bitkinin yüzey alanının büyük bir bölümünü oluşturan geniş yeşil yaprakları vardır, sadece kökleri derinlere kadar uzanır. Kırmızı ve mor çiçekler her yıl çiçeklendiğinden, kuzukulağı bulmak için en iyi yollarından biri bu çiçeklerdir.

Dünyadaki kültürler yüzlerce senedir çorba ve salatalardan, bitkisel mezeler ve çaylara kadar her alanda kullanıyor. İçerisindeki oksalik asit içinde ne olduğu yüksek olduğundan azca oranda tüketilmeli ve alım miktarı düzenlenmelidir. Daha ufak miktarlarda yiyecek, tamamen zararsızdır. Oksalik asit, yabani çilekleri ve kivileri çağrıştıran dil yakıcı tattan da mesuldür. Yapraklar bitkinin büyük bir bölümünü oluşturur ve bu bölümleri kullanılır. Ek olarak meşhur “Essiac çayı” da dahil olmak suretiyle kuvvetli antioksidan bileşiklerinden dolayı çeşitli çay preparatlarında kullanılan mühim bir unsurdur.

Gıda Değerleri Nedir?

Yemeklerinize benzersiz bir lezzet katmanın yanı sıra mühim oranda lif, çok azca kalori, neredeyse sıfır yağ ve azca oranda protein sağlar. Vitamin açısından, bilhassa C vitamini açısından zengindir ve ek olarak A vitamini, B6 vitamini, demir, magnezyum, potasyum ve kalsiyum ihtiva eder. Yararlı organik bileşikler açısından, polifenolik asitler, flavonoidler ve antosiyaninler ihtiva eder.

 

Kuzukulağının Yararları Nedir?

Yeşil yapraklı bir sebze olmanın yanı sıra, bir sürü şaşırtıcı ve besleyici nitelikleri vardır. Dere ağızlarında bulunan otların sağlık faydalarını, beraber görelim.

Sindirime Yardım Eder

Kuzukulağının bir çok çeşidinde bulunan rejim lifinin yüksek içinde ne olduğu, bu yaprakları çorbalara ve salatalara ilave ederek sindirim sağlığınızın geliştirilebileceği anlamına gelir. Rejim lifi, gastrointestinal sağlığınızı iyileştiren ve kabızlık, ishal, şişkinlik ve kramp gibi öteki gastrointestinal sorunları azaltarak sindirim sistemi süresince ilerledikçe gıdaya katı madde katan bir besindir. Rejim lifi bununla beraber vücuttaki toplam kolesterolü düşürebilir, böylece kalp sağlığını korur ve ateroskleroz, kalp krizi ve nüzul olasılığını azaltır.

Kan Basıncını Düzenler

Kuzukulağı, insan sağlığı için olmazsa olmaz bir mineral olan potasyumun çok mühim bir seviyesine (1 fincanlık porsiyon günlük tavsiye edilen miktarın % 15’ini ihtiva eder) haizdir. Potasyum bir vasodilatatördür, bu yüzden vücudun her yerinde sıvı dengesinin korunmasında destek sunar. Bu, kan damarlarını ve arterleri rahatlatarak kardiyovasküler sistem üstündeki baskıyı azalttığı anlamına gelir. Düşük tansiyon, kalp üstündeki tehlikeli kan pıhtılaşması ve aşırı zorlanma şansını azaltır. Bu da koroner kalp hastalığına ve öteki komplikasyonlara karşı koruma sağlayabileceğini gösterir.

Kanseri Önlüyor

Kuzukulağının antioksidan bileşenlerini inceleyen emekler halen devam etmekle beraber, insan vücudunda antioksidan olarak işlev gören polifenolik bileşikler, flavonoidler ve antosiyaninler içerdiğine dair kafi kanıt bulunmaktadır. İçerisindeki antioksidanlar, sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesine neden olmadan ilkin, vücuttaki özgür radikalleri bulmakta ve onları nötralize etmekte etkilidir. Antioksidanlar vücut üstünde çok çeşitli etkilere haizdir, sadece kanseri önlemek en mühim yararıdır.

Göz Sağlığını İyileştirir

Kuzukulağındaki bir öteki mühim vitamin olan A vitamini görme gelişimiyle ve maküla dejenerasyonunun ve kataraktların azaltılmasıyla yakından ilişkilidir. A vitamininin bir türevi olan beta-karoten bir antioksidan görevi görür ve vücudun öteki mühim antioksidan bileşikleriyle kombine edildiğinde göz sağlığını mühim seviyede artırabilir ve yaşla ilişkili bozulmayı önleyebilir.

Dolaşımı Artırır ve Enerji Seviyelerini Yükseltir

Kuzukulağındaki mühim demir seviyeleri, kırmızı kan hücresi üretimini artırmakta ve anemiyi (demir eksikliği) önlemektedir. Artan dolaşım, dirimsel organlarda vücut süresince oksijen seviyelerini artırır, saç uzamasını teşvik eder, enerji seviyelerini artırır ve sebzenin protein içeriğiyle beraber iyileşme sürecini hızlandırır.

Bağışıklık Sistemini Sağlamlaştırır

Kuzukulağındaki C vitamini içinde ne olduğu etkileyicidir (tek bir bardaklık porsiyonu, tavsiye edilen günlük ihtiyacın % 106’sını ihtiva eder), bu da bağışıklık sisteminizin optimize edilebileceği anlamına gelir. Askorbik asit olarak da malum C vitamini, bağışıklık sistemini uyarır ve vücuttaki beyaz kan hücresi sayısını artırır. Beyaz kan hücreleri, vücutta patojenlere ve öteki yabancı istilacılara karşı savunmanın ilk satırıdır. C vitamini ek olarak şişmeyi azaltmaya, üşümeyi önlemeye ve hatta yüksek oranda tüketildiğinde analjezik (ağrı yok etme) özelliklerine haizdir.

Cilt Sorunlarını Düzeltir

Kuzukulağı yaprakları cilt koşullarını tedavi etmek için iki şekilde kullanılmıştır. Yapraklar, bir bitki olarak kurutulup, yenilebilir ve kaşıntılı, kuru ciltte iyi etkisinde bırakır yaratır. Taze yapraklar öğütüldüğünde, çıkarılan sıvı topikal olarak tahrişi azaltmak için enfekte bölgeye uygulanabilir. Bunun sebebi büyük olasılıkla yapraklardaki C vitamini ve A vitamini içinde ne olduğu ve bu bitkide bulunan öteki nutrasötiklerdir.

Kalp Sağlığını Artırır ve Diyabeti Önler

Öteki kalp kaynaklı yararların yanı sıra, şeker hastalarının durumunun iyileştirilmesi ve genel olarak kalp sağlığının iyileştirilmesi ile yakından bağlantılı olan “Oxalis” ailesine ilişik bulunduğunu da anımsamak önemlidir. Gene, bunun sebebi muhtemelen işlevselliği ve sağlığı çoğaltmak için vücuttaki neredeyse her sistemle etkileşen, kuzukulağında bulunan organik bileşikler ve antosiyaninlerdir.

Böbrek Sağlığını Geliştiriyor

Bilhassa kurutulmuş olarak, birkaç gün içinde tüketildiği vakit diüretik etkiye haiz olduğu gösterilmiştir. Bir diüretik olarak kuzukulağı, böbrekleri temizleyen, fazladan toksinleri, tuzu, su ve hatta belirli bir yağ yüzdesini idrar kanalıyla atmaya destek sağlar.

Dikkat Edilmesi Ihtiyaç duyulan Hususlar Nedir?

Oksalik asit toksindir, bu yüzden orta derecede tüketmek önemlidir. Ek olarak, oksalik asit böbrek taşlarının büyümesine katkıda bulunur ve aslına bakarsan bu şekilde bir sağlık problemi olduğu takdirde, kuzukulağı gibi oksalik asit bakımından varlıklı gıdaları tüketmemek gerekir. Bunun yanı sıra pişirirken, metal oksalik asit ile etkileşime girdiğinden ve ot çok hoş olmayan bir metalik bir tat alacağı için, demir yada alüminyum tencere kullanmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın