Göz Kanlanması Nasıl Geçer?

Kırmızı ve kanlı gözlerle uyanmak ve güne adım atmak çok sinir bozucu olabilir, fakat birçok insan bu problemi yaşıyor. Gözlerinizin beyazları kırmızımsı hale geliyorsa, endişeli hissedebilirsiniz. Aslına bakarsak daima ciddi bir mesele değildir, sadece gözünüzle ilgili herhangi bir problemi dikkatsizlik etmemelisiniz.

Göz beyazı, gözün ön kısmını kaplayan zarı besleyen kan damarlarındaki değişikliklere bağlı olarak kanlı ya da kırmızı görünür. Bu konjonktivit gibi bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Göz kanlanmasına neden olabilecek öteki yaygın durumlar içinde blefarit, arpacık ve göz kuruluğu bulunmaktadır.

Kornea çizikleri yada sıyrıklar, üveit ve glokom gibi göz kızarıklığı ile bağlantılı bazı ciddi problemler da vardır. Bu ciddi problemler göz doktoru tarafınca teşhis edilmeli ve tedavi edilmelidir. Öteki günlük aktiviteler, alışkanlıklar ve hastalıklar göz kanlanmasına yol açabilir.

Polen yada duman gibi alerjenlere devamlı olarak maruz kalan insanlarda da göz kızarıklığı sık görülür. Kuru hava, rutubet, rüzgar ve güneş ışığına maruz kalmak, çok fazla öksürmek, hatta soğuk algınlığı yada grip bile gözünüzde kırmızı lekelerin oluşmasına neden olabilir. Sadece çabucak geçer.

Ek olarak, uzun saatler süresince bilgisayar başlangıcında çalışmak, uzun süre kontakt lens kullanmak, aşırı alkol almak ve gözleri ovuşturmak da geçici göz kanlanmasına yol açabilir. Amerikan Oftalmoloji Akademisi’ne nazaran, göz kanlanması rahatsız hisettirebilir, kaşındırabilir yada göz sulanmasına neden olabilir.

Bir çok durumda, göz kızarıklığına neden olan durumlar ciddi değildir ve bir yada iki hafta içinde tıbbi tedavi olmaksızın iyileşir. Ayrıca, yaşadığınız herhangi bir semptomu hafifletmeye destek olabilecek birkaç doğal yöntem bulunmaktadır.

Sadece, hem de ağrı ve ışığa karşı hassaslaşma var ise derhal bir göz doktoruna görünün.

Gül Suyu

Gül suyunun gözleriniz üstünde rahatlatıcı bir tesiri vardır. Antienflamatuvar özellikleri gözlerinizdeki irin ve tahrişi azaltır, bu da kızarıklığı ortadan kaldırmaya yardım eder. Oftalmoloji ve Göz Hastalıkları’nda gösterilen bir 2010 emek vermesi, konjunktiviti tedavi etmek için göz damlaları içinde kullanıldığında; gül suyunun antiseptik ve analjezik özelliklerinin çok destek bulunduğunu bildirmektedir.

2 top pamuğu ya da hazır pamuk pedini gül suyuna batırın ve kapalı gözlerinize yerleştirin. 15 dakika beklemeye alın. Bunu günde bir yada iki kez yapabilirsiniz.
Bir öteki seçenek ise günde iki kez, 2 yada 3 damla gül suyunu gözünüze damlatmaktır. Saf, katkısız ve kaliteli gül suyu kullandığınızdan güvenilir olun.

Poşet Çay

Kullanılmış siyah çay poşetlerini atmayın. Göz kızarıklığını azaltmak için bu tarz şeyleri kullanabilirsiniz. Çay, göz kanlanması ve kızarıklığının tedavisinde etkili olabilen tanen ve bioflavonoid açısından zengindir. Farmakognozi ve Fitokimya Dergisi’nde gösterilen bir 2012 araştırması, çayda bolca oranda bulunan tanenlerin büzücü özelliklerini vurgulamaktadır.

Buzdolabında 2 adet siyah çay poşetini, 30 dakika beklemeye alın.
Uzanın ve kapalı göz kapaklarınızın üstüne soğutulmuş çay poşetlerini koyun.
10 ila 15 dakika beklemeye alın.
Günde birkaç kez yada kızarıklık ortadan kalkıncaya kadar tekrarlayın.

Salatalık

Salatalık, göz kanlanması için başka muhteşem bir tedavidir. Gözlerdeki kan damarlarını daraltmaya destek sunar ve rahatsızlığı azaltır. Salatalığın yatıştırıcı doğası, gerilmiş gözleri rahatlatır ve hatta göz kızarıklığının neden olduğu huzursuzluk hissini azaltır. Internasyonal Kimya ve Eczacılık Bilimleri Dergisi’nde gösterilen bir 2014 araştırması, salatalıktaki nemlendirici, besleyici ve büzücü özellikleri vurgulamaktadır.

Birkaç dilim buzdolabında soğutulmuş salatalık kati.
Her bir gözünüze bir dilim salatalık yerleştirin.
Ortalama 30 dakika beklemeye alın.
En iyi netice için, günde 2 yada 3 kez tekrarlayın.

Aloe Vera

Aloe vera, kırmızı ve tahriş olmuş gözlerle başa çıkmaya destek olan antienflamatuvar ve antioksidan özelliklere haizdir. Enflamasyonu önlemek için etanol ve etil asetat ekstreleri çoğu zaman göz damlalarında kullanılır. Pharmaceutical Biology’de gösterilen bir 2012 araştırması, aloe veranın hücresel fenotipleri ve fonksiyonları modüle edebilen çoklu farmakolojik etken maddeler içerdiğini bildirmektedir. Aloe vera etanol ve etil asetat ekstreleri göz damlalarında, kornea gibi gözlerin dış kısımlarındaki irin ve öteki hastalıkları tedavi etmek için kullanılabilir.

Eşit miktarlarda aloe vera jeli ve suyu karıştırın.
Karışımı 1 saat soğutun.
İçine 2 top pamuk batırın ve göz kapaklarının üzerine koyun.
20 ila 30 dakika beklemeye alın.
Bunu günde 2 yada 3 kez yapın.

Daha Fazla Su İçin

Ağlamak yada çok fazla alkol almaktan meydana gelen göz kanlanmasından kurtulmanın en iyi yolu su içmektir. Fazla oranda ağlamak yada içmek dehidrasyona sebep olabilir ve içme suyu vücudun nemlenmesini sağlamaya destek sunar. Vücut iyice nemlendirildiği vakit, gözlerin önünü örten zarları besleyen kan damarları muntazam bir halde işlev görecektir. Su ek olarak toksinleri vücuttan dışarı atmaya da destek sağlar.

Suyu tertipli aralıklarla yudumlayın. Mütevazı sudan hoşlanmıyorsanız, birazcık limon sıkın yada aromalı su deneyin.
Hem de, kahve, alkol ve sodadan kaçının. Vücut üstünde dehidrasyon etkisine haizdir.

Papatya

Kuvvetli antialerjik tesirleri sebebiyle, papatya çayı göz kızarıklığını azaltmaya destek olmak için soğuk kompres yada göz yıkama suyu olarak kullanılabilir. Göz kızarıklığına yol açabilecek alerjik reaksiyonları önlemeye destek olan histamin salgısını engeller. Papatya ek olarak göz kuruluğu için de yararlıdır.

Kurutulmuş papatyayı, 1 bardak sıcak suda, 5 dakika demleyin ve çayın ısısının düşmesini bekleyin. Soğumuş çayı günde 2 yada 3 kez ev yapımı göz yıkama suyu olarak kullanın.
Alternatif olarak, kullanılmış papatya çayı poşetlerini buzdolabına koyun. Soğutulmuş çay poşetlerini kapalı göz kapaklarınızın üstüne ortalama 10 dakika süresince yerleştirin. Süratli netice almak için günde 3 yada 4 kez yapabilirsiniz.

Sık Durulama

Toz, güneş ışınları, polen ya da herhangi bir kimyasal maddeye maruz kaldığında gözleriniz kızarıyorsa, iltihabı artıracağından ve daha çok kızarıklığa neden olacağından, gözlerinizi devamlı olarak ovalamaktan kaçının. Bunun yerine, bu rahatsızlığı gidermek için, gözlerinizi günde birkaç kez bolca su ile durulayın. Bunu yapmak için, gözünüze bolca su çarpın. Göz kızarıklığına neden olan tahriş edici maddelerden kurtulmak için birkaç kez yapın.

Ek ipuçları:

Göz enfeksiyonu olan herhangi biriyle temas halinde olursanız ellerinizi sudan geçirin.
Göz makyajınızı çıkarmadan asla uyumayın.
Uzun süre kontak lens takmayın. Kontak lenslerinizi daima kullanmadan ilkin ve sonrasında paklayın.
Uzun saatler süresince bilgisayar önünde oturmaktan kaçının, gözlerinizi zorlayabilir. Gözlerini dinlendirmek için molalar verin.
Gözlerinizde tahrişe neden olabilecek maddelerle temastan kaçının.
Herhangi bir yabancı madde yada tahriş edici gözünüze girerse, derhal gözünüzü bolca su ile durulayın.
Alkol ve sigara içmek ek olarak gözlerinizi kurutabilir ve kızarıklığa neden olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın