Zahter: Akne oluşumunu önleyebilir

Bir kekik türüdür. Cenup Avrupa, Asya ve Şimal Afrika’da yetiştirilir. Antik Yunan hekimi ve botanikçi Dioscorides, zahteri etkili bir balgam söktürücü olarak kabul eder ve bitki, Romalı Pliny tarafınca etkili bir dezenfektan olarak bahsedilmiştir. Roma lejyonları tarafınca İngiltere’ye getirdi ve Orta Çağ süresince İngilizler tarafınca yetiştirildi ve yaygın olarak kullanıldı.

Sağlık Yararları Nedir?

Bağışıklık sistemini sağlamlaştırır ve bazı hastalıkları önlemek için etkili olduğu malum birçok bileşik ihtiva eder. Bu bileşikler şunlardır:

Antioksidanlar: Zeaksantin, lutein ve luteolin gibi varlıklı bir fenolik antioksidan deposudur. Bu bileşik sınıfının, kanser karşıtı faydalara haiz olduğuna ve sağlıklı yaşlanmayı artırabileceğine inanılmaktadır.
Vitaminler: C vitamini de dahil olmak suretiyle en mühim vitaminleri ihtiva eder ve bu da vücudun, enfeksiyonlara ve özgür radikallerin zararlarına karşı korunmasına destek sağlar. Bununla beraber göz sağlığı ve sağlıklı ciltler için lüzumlu olan varlıklı A vitamini deposudur.
Mineraller: Sıhhatli kemikler ve dişler için lüzumlu olan kalsiyum dahil olmak suretiyle çeşitli temel mineraller ihtiva eder. Hem de vücudunuzun sıvı dengesini düzenlemek ve gerilim dengesini korumak için kullandığı mühim oranda potasyum ihtiva eder.

Antifungal Tesirleri Vardır

Zahterde bulunan en etken bileşen timoldür. Bu organik bileşik, mantar ve viral enfeksiyonları önleme kabiliyetine haizdir ve böylece bağışıklık sistemi üstündeki baskıyı azaltabilir.

Candida albicans yaygın bir ağız ve vajinal maya enfeksiyonları nedenidir ve sık sık yinelenen bir durumdur. İtalya’daki Torino Üniversitesi’nden araştırmacılar, insan vücudunda mayaya neden olan C. albicans’ta hücre içi ölümünü mühim seviyede artırdığını keşfettiler.

Antioksidan Kapasitesi Yüksektir

Herhangi bir bitkide bulunabilecek en yüksek antioksidan konsantrasyonlarından birine haizdir. Binlerce senedir genel bir sağlık artırıcı olarak övgüyle kullanılmıştır. Lutein, zeaksantin ve tiroksin de dahil olmak suretiyle zahterde bulunan fenolik antioksidanlar, vücuttaki özgür radikalleri nötralize etmeye ve yok etmeye katkıda bulunur.

Özgür radikaller, hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri olup, apoptoz yada spontan mutasyona neden olarak, sağlıklı hücrelerinizde büyük hasara yol açabilir. Bu antioksidanlar, organlarınızda ve ek olarak beyin sinirlerindeki, kalpteki, gözlerdeki ve cildinizdeki oksidatif stresi önlemeye destek sağlar.

Kan Dolaşımını Artırır

Zahterdeki demir ve öteki mühim minerallerin yüksek konsantrasyonu onu kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyarmak için ideal bir bileşik haline getirmiştir. Böylece kan dolaşımını hızlandırır ve vücudun temel organlarına oksijen ulaşmasını sağlar.

Kalp Sağlığını Korur

Zahterde bulunan antioksidanlar, mineraller ve vitaminlerin varlıklı karışımı, kalp için çok etkili değildir, sadece potasyum ve manganez bilhassa önemlidir. Potasyum vazodilatatördür, kısaca kan damarlarını gevşeterek ve kan basıncını düşürerek kardiyovasküler sistemdeki stresi azaltabilir. Dolayısıyla, aterosklerozu, inme, kalp krizi ve koroner kalp hastalıklarını önleyerek ömrünüzü uzatabilir.

Göz Sağlığını Korur

Zahterde bulunan karotenoidler ve A vitamini konsantrasyonu baharatı göz sağlığınız için etkili bir antioksidan içerik haline dönüştürmektedir. Karotenoidler, oküler sisteminizdeki özgür radikalleri nötralize edebilir ve maküler dejenerasyonun başlamasını yavaşlatabilir ve kataraktı önleyebilir.

Bağışıklık Sistemini Sağlamlaştırır

Bu bitkide bulunan yüksek C vitamini seviyeleri çok yararlıdır ve zahteri doğal bir bağışıklık sistemi güçlendiricisi yapar. C vitamini vücudun bağışıklık sisteminde ilk müdafa hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır. Ek olarak hücrelerin, kasların, dokuların ve kan damarlarının yaratılması ve onarılması için lüzumlu olan kolajen üretiminde de mühim bir rol oynar.

Stresi Azaltır

Zahterde bulunan B6 vitamini, beyindeki stres hormonlarına direkt bağlı olan belirli nörotransmiterler üstünde kuvvetli bir etkiye haizdir. Rejiminize tertipli olarak dahil edilmesi, stresli düşünceler ulaştığında ruh halinizi düzeltmenize ve zihninizi rahatlatmanıza destek olabilir.

Solunum Sorunlarının Tedavisinde Yararlıdır

Geleneksel tıpta en iyi malum ve uzun süredir denenmekte olan kullanımlarından biri de solunum iyileştirici özelliğidir. Eğer bronşit, kronik astım, burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı, grip, sinüzit yada mevsimsel alerjileriniz var ise, zahter bir balgam söktürücü ve bir antienflamatuvar madde olarak davranır.

Solunum yollarından mukusu ve balgamı temizler, nefes almayı kolaylaştırmak için iltihabı azaltır ve değişik hastalıklara neden olabilen mikrobiyal gelişmeyi önler.

Besin Kaynaklı Bakteriyel Enfeksiyonları Azaltabilir

Portekiz Hayvan ve Veterinerlik Bilimleri Araştırmaları Merkezi’nde bir ekip, zahter bitkisi de dahil olmak suretiyle çeşitli aromatik bitkilerden elde edilmiş uçucu bitki yağlarının antimikrobiyal aktivitesini inceledi.

Zahterden elde edilmiş yağın, düşük konsantrasyonlarda bile, insan hastalıklarına neden olan bazı yaygın besin kaynaklı bakterilere karşı doğal bir koruyucu olarak potansiyel gösterdiğini bildirmişlerdir. Polonya’da meydana getirilen bir çalışmada Staphylococcus, Enterococcus, Escherichia ve Pseudomonas bakterilerinin dirençli türlerine karşı etkili bulunduğunu gözlemledi.

Meme Kanserini Tedavi Edebilir

Türkiye’deki araştırmacılar, zahterin meme kanseri aktivitesi üstündeki tesirini ve bilhassa de meme kanseri hücrelerinde apoptoz yada hücre ölümünü ve epigenetik vakaları nasıl etkilediğini incelediler.

Epigenetik, DNA sekansında değişimler içermeyen mekanizmaların neden olduğu gen ekspresyonundaki değişikliklerin incelenmesidir ve zahterin meme kanseri hücrelerinde hücre ölümüne neden bulunduğunu bulmuşlardır.

Cilt Sorunlarını Azaltır

Cilt sorunları, dünya genelinde yaygındır. Bazı ülkelerde bitkisel preparatlar mühim bir tedavi türüdür. Etiyopya’da bulunan Addis Ababa Üniversitesi’nden bir ekip, egzama benzeri lezyonlar için zahter bitkisinin yağıyla hazırlanın antifungal kremin terapötik faydalarını değerlendirmek için bir emek verme yürütmüştür.

Bu krem ile tedavi edilenlerin % 66,5’inin tamamen iyileştiğini ve plasebo kullananların ise % 28.5’inin iyileştiğini belirtmişlerdir. Araştırmacılar şu sonuca varıyor: Krem, hafifçe ve orta dereceli mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek ve iyileştirmek için nispeten ekonomik ve kolay ulaşılabilir bir alternatif olabilir. Sadece, daha çok araştırma yapılmalıdır.

Akne Oluşumunu Önleyebilir

İngiltere’deki bilim adamları, akneye neden olan bakteriler üstünde çeşitli kekik tentürlerinin etkilerini kontrol ettiler. Ve zahterin, akne tedavisinde etkili olabileceğini buldular.

Antibakteriyel tesiri, standart konsantrasyonlardaki benzoil peroksit konsantrasyonundan daha etkili olmuştur, benzoil peroksit maddesi bir çok krem ve akne için tavsiye edilen jellerde kullanılır. Sadece ciltte yanma hissine ve tahrişe neden olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın