Kara mürver: Doğal müshildir ve kabızlığı önler

Oldukça uzun bir tıbbi kullanım öyküsü olan doğal bir ilaç mı aramıştınız? Mürverin prehistorik (tarih öncesi) insanoğlu tarafınca yetiştirilmiş olabileceğine dair kanıtlar var. Eski Mısır’a uzanan mürver tabanlı ilaç tarifleri de mevcuttur. Bununla beraber, bir çok tarihçi, iyileştirme kabiliyeti ve tedavi etmiş olduğu geniş kapsamlı sağlık problemlerinden dolayı bitkiyi “tıp sandığı”  şeklinde tanımlayan “tıbbın babası” olarak malum antik Yunan’ın Hipokrat’a kadar gittiğini söylüyor. İster mağara adamı, ister eski Mısırlılar, ister eski Yunanlılar olsun, bu doğal ilaç kesinlikle geri dönüyor, bu yüzden gezegendeki en iyi antiviral bitkilerden biri olarak tanınmaya başladı bile.

Meyvenin sağlık yararları içinde, soğuk algınlığı, grip, sinüs sorunları, sinir ağrısı, iltihaplanma, kronik bitkinlik, alerjiler, kabızlık ve hatta kanser bile bulunur. Semptomların başlangıcından sonraki ilk 48 saat içinde kullanıldığında, grip süresini, averaj olarak dört gün ilkin hafiflettiği ve semptomları azalttığı bulunmuştur. 1995 Panama grip salgını esnasında hükümet aslına bakarsak grip ile savaşım etmek için mürver kullanımını tercih etti. Antioksidan söz mevzusu olduğunda yaban mersini, kızılcık, goji ve böğürtlene kıyasla daha flavonoidler bakımından daha yüksektir.

Soğuk Algınlığı ve Grip Tedavisi Olarak Çalışır

Kara mürver, muhteşem bir genel bağışıklık sistemi güçlendiricisidir. İmmün uyarıcı etkilere haiz oldukları malum ve antosiyanidin olarak adlandırılan kimyasal bileşikler ihtiva eder. Mürver aslı, hem soğuk algınlığı hem de grip semptomları için güvenli, verimli ve düşük maliyetli bir tedavi olarak gösterilmiştir.

Nutrients’de gösterilen bir 2016 emek vermesi, mürver takviyesinin solunum yollarındaki soğuk algınlığının süresini ve semptomlarını azaltabildiğini göstermiştir. 10 gün içinde bu bitkiyi kullananlar, averaj soğuk algınlığı süresinin iki gün daha kısa sürdüğünü ve hem de soğuk algınlığı semptomlarında gözle görülür bir azalma yaşadıklarını belirtmişlerdir.

Birçok emek verme, grip benzeri semptomları hafifletmede oldukça etkili bulunduğunu göstermiştir. Bilhassa, mürver özündeki flavonoidler; H1N1 insan influenza virüsüne ve ek olarak H5N1 kuş gribi virüsüne tesir edebilir. 2009 senesinde meydana getirilen bir çalışmada, hastalar iki gruba ayrıldı: Bir gruba günlük olarak dört doz 175 miligram tescilli kara mürver aslı verildi ve öteki gruba iki gün süresince günlük olarak bir plasebo verildi. Özüt ile tedavi edilen grup, bir çok grip semptomunda belirgin iyileşme gösterirken, plasebo grubu, herhangi bir iyileşme yada semptomların şiddetinde bir artış göstermedi. Araştırmacılar, özütün influenza semptomlarını denetim etmede etkili olduğu sonucuna varmışlardır.

Internasyonal Tıbbi Araştırmalar Dergisi’nde gösterilen bir başka emek verme, özütün, grip semptomlarının başlangıcından sonraki ilk 48 saat içinde kullanıldığında, grip semptomlarının süresini averaj dört gün kısalttığını göstermiştir.

Sinüzit Tedavisine Yardım Edebilir

Kara mürver antienflamatuvar ve antioksidan özellikleriyle sinüs problemlerine destek olabilir. Sinüzit, burun geçişlerinin etrafındaki boşlukların iltihaplandığı bir durumdur ve bu antiviral bitki, sinüziti doğal yollardan tedavi etme açısından ümit vericidir.

İsviçre Zürih Üniversitesi Hastanesi’nde Tamamlayıcı Tıp Enstitüsü İç Hastalıkları Anabilim Dalı tarafınca yürütülen bir emek verme, mürverin çiçeklerini de içeren tescilli bir ürün olan Sinupret’in kullanımını incelemiştir. Araştırmacılar, Sinupret’i; bir antibiyotik yada dekonjestan ile beraber bakteriyel sinüziti tedavi etmek için kullanmışlardır. Kombinasyonu alan kişiler, Sinüpret almayanlara nazaran daha iyi netice verdi.

Kan Şekerini Düşürür

Hem çiçeği hem de meyvesi, geleneksel olarak diyabet tedavisinde kullanılmıştır. Araştırma, kara mürver özütünün glikoz metabolizmasını ve insülin salgısını uyardığını ve kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü doğrulamıştır.

Journal of Nutrition’da gösterilen araştırmalar, insülin benzeri ve insülin salgılatıcı eylemlerini in vitro (tüp emek vermesi) olarak değerlendirdi. Emek verme, insülin eklenmemiş kara mürver özütünün; glikoz taşınımı, glikoz oksidasyonu ve glikojenezi mühim seviyede artırdığını bulmuştur. Glikojenez nedir ve neden önemlidir? Glikojenez, fazla kan şekerinin kan dolaşımından temizlendiği ve kaslarınızın ve karaciğerinizin düzgüsel kan şekerinin korunmasına destek olduğu süreçtir.

Diüretik Etkisinde bırakır Barındırır ve Ödem Attırır

Hem idrara çıkma hem de bağırsak hareketini teşvik etmiş olduğu görülmüştür. Emekler kara mürverin doğal diüretik tesirleri bulunduğunu göstermiştir. İdrar söktürücüler, idrar üretimini teşvik eden maddelerdir. Doktorlar, vücut çok fazla sıvı tuttuğunda diüretikler reçete eder, bu da yaşlı yetişkinlerde yaygın bir problemdir.

Naturel Müshildir ve Kabızlığı Önler

Mürver kabızlık mevzusunda destek olabilir. Ufak, rastgele bir emek verme, kabızlığı tedavi etmek için Brezilya’da yaygın olarak kullanılan bir bileşiği inceledi. Bu bileşik kara mürver ihtiva eder. Çalışmanın neticeleri bu bileşiğin, kabızlık tedavisinde etkili bir doğal laksatif bulunduğunu göstermektedir. Ne yazık ki, şu anda kabızlık için yalnız mürverle ilgili hiçbir emek verme bulunmamaktadır, bu yüzden daha çok araştırmaya gereksinim vardır.

Cilt Sağlığını Teşvik Eder

Kozmetik ürünlerde yerini aldı. Biyoflavonoidleri ve antioksidanları, yüksek A vitamini içinde ne olduğu ile beraber, cilt sağlığı için mükemmel sonuçlar doğurur. Araştırmacılar, mürverde bulunan bir bileşiğin cilde doğal bir destek verebileceğinden şüpheleniyorlar.

Alerjiyi ve Semptomlarını Azaltır

Kara mürverin çiçekleri etkili bir bitkisel alerji ilacı olarak bilinir. Alerjiler, bağışıklık sisteminin ve iltihaplanma karşısında vücudun verdiği aşırı tepkimedir. Mürverlerin bağışıklık sistemini ve genel iltihabı iyileştirme kabiliyeti, alerjide rahatlama sağlamaya destek olabilir.

Bazı bitki uzmanları, saman nezlesi benzeri semptomları tedavi etmek için kullanılan en etkili otların listesine kara mürver eklediler. Alerjiler için kendi başına yada öteki bitkilerle beraber kullanılabilir. Çiçeği ek olarak karaciğer fonksiyonunu artırarak detoksifikasyon yardımcısı olarak vazife yapar.

Kanseri Önlemeye Destek Olabilir

Mürver aslı gibi yenilebilir meyve özleri, antosiyaninler açısından zengindir ve geniş bir terapötik, farmakolojik ve antikarsinojenik özellik yelpazesine haiz olduğu gösterilmiştir. Laboratuvar emekleri, ek olarak bazı kemopreventif özelliklere haiz olduklarını göstermektedir. Kemopreventif, kanser oluşumunu engeller, geciktirir yada tersine çevirir.

Tıbbi Besin Dergisi’nde gösterilen bir emek verme, Avrupa ve Amerikan mürver meyvelerinin antikanser özelliklerini karşılaştırdı. Avrupa kara mürveri (Sambucus nigra), tıbbi kullanımıyla bilinir ve antosiyanin, flavonoidler ve öteki polifenolikleri ihtiva eder, bunların hepsi meyvenin yüksek antioksidan kapasitesine katkıda bulunur. Amerikan kara mürveri (Sambucuscanadensis), Avrupalı akrabası gibi bir tıbbi bitki olarak yetiştirilmemiştir ya da geliştirilmemiştir.

Bu emek verme, her iki meyvenin özütlerini aldı ve antikanser potansiyelin öğrenmek için bu tarz şeyleri kontrol etti. Her iki özüt de anlamlı kemopreventif etkinlik göstermiştir. Ek olarak, Amerikan özüt, kanser oluşumunun teşvik aşamasına ilişkin bir enzim belirteçi olan ornitin dekarboksilazın inhibisyonunu gösterdi. Bu bulgular doğal bir kanser tedavisi seçeneği olarak tesir edebileceğini göstermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın