Demirhindi: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Sağlığa olan yararları, vücudun tümündeki iltihaplanmayı azaltma, görmeyi iyileştirme, solunum sağlığını geliştirme, cilt koşullarını iyileştirme ve sindirim sistemini geliştirme kabiliyetini içermektedir. Ek olarak ağrıyı hafifletir, bağışıklık sistemini sağlamlaştırır, ateşi düşürür, kardiyovasküler sağlığı iyileştirmek için kolesterolü düşürür, basuru tedavi eder, kanseri önler ve parazitlere ve solucanlara karşı korur.

Demirhindi Nedir?

Hem tıbbi hem de yiyecek amaçlı, geniş bir yelpazede kullanılan leziz, tatlı ve ekşi bir meyvedir. Yeşil yapraklı, orta boy bir ağaçta ve uzun, kahverengi kabuklarla kaplı olarak gelişen bir meyvedir. İçinde demirhindi meyvesi olan yapışkan, etli, sulu bir kabuk vardır. İşte tam olarak bundan dolayı lezzetlidir! Tatlı ve ekşi tadı olduğundan insanoğlu ya derhal çok hoşlanıyor ya da asla tercih etmiyorlar.

Fabaceae ailesinin bir üyesidir ve bilimsel adı Tamarindus indica’dır. Demirhindi ağacı, Afrika’nın tropik bölgelerinin, bilhassa Sudan’ın yerli halkının yetiştirdiği bir besindir sadece böylesine yararlı ve arzulanan bir ürün olduğundan dünyanın neredeyse tüm tropikal alanlarına yayılmıştır. Binlerce senedir yetiştirilmiş ve ortalama 5000 yıl ilkin Asya’ya ulaşmıştır. 500 yıl kadar ilkin, İspanyol kaşifleri vasıtasıyla ABD’ya yayıldı. Cenup ABD ve Meksika, dünyadaki en büyük demirhindi tüketici ve üreticileri olarak anılmaktadır.

Bir pişmemiş meyve olarak tüketilebilir, tatlılara tamamen olgunlaştıktan sonrasında ilave edilebilir yada kurutulup baharat haline getirilebilir. Sık sık reçel ve soslarda kullanılır ve hatta dünyanın bazı yerlerinde kurutulur ve şeker haline getirilir. Bu, ufak meyvenin sağlamış olduğu sağlık yararlarından dolayı, Asya ve Cenup ABD’daki çorbalar ve yemeklerin düzgüsel bir bileşenidir. Bu meyveyi rejiminizin bu kadar kuvvetli ve mühim bir parçası haline getiren bileşenler hakkında daha çok informasyon edinmek için okumaya devam edin!

Gıda Değerleri Nedir?

İçerisindeki gıda bileşenleri sebebiyle dünyada çok kıymetli bir yere haizdir. Demirhindi mühim oranda C vitamini, E vitamini, B vitamini, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, manganez ve rejim lifi ihtiva eder. Hem de içinde, kendisini kuvvetli bir antioksidan ve antienflamatuvar gizmen haline getiren bir ekip organik bileşikler de barındırır

Sağlık Yararları Nedir?

Sindirimi Geliştirir

Demirhindi uzun süredir doğal bir müshil olarak düşünülmüş ve rejim lif içinde ne olduğu bunun için mühim bir neden oluşturuyor. Bir meyve yada baharat olarak tüketmeniz, sindirim sisteminizin verimliliğini artırabilir; lif ise dışkıyı kıvamlandırarak toplayıp, bağırsak yolunun düz kasları üstünden kolayca geçirebilir. Bununla beraber safra aktivitesini uyarır, bu da gıdayı daha acele çözmeye destek olabilir ve lif sindirimi hızlandırmak için gastrik suyu uyarır. Tüm bunlar bir arada, sindirim sisteminizde daha süratli dolaştığından, kronik kabızlıktan muzdarip olmanız durumunda bu meyvenin, kuvvetli bir müshil olacağı anlamına gelir. Garip bir halde, lif gevşek dışkıları azaltabilir ve emekler kronik ishale karşı etkili bulunduğunu da göstermiştir!

Kalp Sağlığını Koruyor

Demirhindi ile alakalı araştırmalar kan basıncını ve kolesterolü düşürmede etkili bulunduğunu gösterdi. İçerisindeki lif içinde ne olduğu, aşırı fena (LDL) kolesterolü damarlardan ve arterden hurdaya çıkarmaya başladığından, kesinlikle kolesteroldeki düşüş ile ilgisi vardır. Ek olarak potasyum, kardiyovasküler sistem üstündeki baskıyı azaltacak bir vazodilatatör olarak bilindiğinden gerilim düşürücü etkisinden görevli olabilir.

İçerisinde etkisi altına alan oranda bulunan vitamin C seviyesinin de bununla bir ilgisi vardır. C vitamini, özgür radikallerin kalp hastalıklarına ve öteki sağlık koşullarına bağlı hücresel metabolizmanın sinir bozucu yan ürünlerinin tesirini azaltabilen bir antioksidandır.

Kan Dolaşımını İyileştirir

Demirhindi çok iyi bir demir deposudur ve tek bir porsiyon günlük gereksiniminizin %10’undan fazlasını sağlayabilir. Vücutta sağlıklı bir oranda bulunan demir temini, değişik kasların ve organların muntazam şekilde emek vermesi için uygun oksijenasyonu sağlayabilen, doğru kırmızı kan hücresi sayısını güvence eder. Ek olarak, demir eksikliği halsizlik, bitkinlik, baş ağrısı, bilişsel bozukluklar ve mide sorunları ile karakterize olan anemi ile sonuçlanır. Kısaca, anemiyi uzak tutmak için demirhindi tüketmelisiniz.

Sinir Fonksiyonunu İyileştirir

İhtiva etmiş olduğu en mühim vitaminlerden biri B vitamini kompleksidir. B vitamini ailesinin mühim bir parçası olan tiamin, içinde yüksek miktarlarda bulunur. Tiamin, etken kalmanıza, refleksleri korumanıza ve kuvvetli kalmanıza destek olabilecek sinir fonksiyonunun yanı sıra kas gelişimini de geliştirir.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Bir özüt yada baharat olarak kullanıldığında benzersiz bir bileşik olan hidroksisitrik asit (HCA) açığa çıkar. HCA’nın, bilhassa vücutta yağ depolamak için çalışan bir enzimi inhibe etmiş olduğu gösterildiğinden, zayıflamaya yardım edebilir. Ek olarak, nörotransmitter serotonini artırarak iştahı bastırdığı bilinmektedir. Bu ilgili alanlarda araştırma devam ediyor, sadece bir kilo kaybı takviyesi olarak ümit verici işaretler sergiliyor.

Diyabeti Yönetir

Kilo alımını durdurma kabiliyetinin yanı sıra, esas olarak karbonhidratların emilmesini durduran alfa-amilazı enzimini de önler. Karbonhidrat ağırlıklı bir rejim, diyabetten muzdarip insanoğlu için en büyük sorun olan, kontrolsüz glikoz ve insülin düzeyleri şansını artırabilir. Demirhindi, bu dalgalanmaların azalmasına ve denetim edilmesine destek olabilir.

Antienflamatuvar Kapasitesi Yüksektir

Eklem ağrısı, irin, artrit, romatizmal koşullar ve gut hastalığının azaltılması da dahil olmak suretiyle bir ekip antienflamatuvar kabiliyetler sergilemektedir. Bununla beraber göz tahrişini azaltır. Göz tahrişinin en yaygın biçimlerinden kabul edilen konjunktivit, hem de pembe göz olarak da bilinir. Demirhindi bu durumda; kati bir yatıştırıcı ve antienflamatuar kabiliyeti gösterdi ve bu yüzden, irin için birçok bitkisel ilaçta kullanılır.

Bağışıklık Sistemini Sağlamlaştırır

İçerisindeki yüksek C vitamini düzeyinin yanı sıra öteki antioksidan tesirleri ile bağışıklık sisteminizi çoğaltmak ve mikrobik ve fungal enfeksiyonlardan uzak kalmak için destek verir. Uzun solukta sağlık kazanmak için muhteşem bir takviye olabilir. Ek olarak antiseptik ve antimikrobiyal tesirleri sebebiyle vücuttaki parazitlerin oluşumunu da azaltır. Bilhassa demirhindi yetiştirilen tropik bölgelerdeki çocuklarda bağırsak parazitlerini ortadan kaldırmak için kullanılır.

Yan Tesirleri Nedir?

Temel kaygı şudur: Kan basıncını düşürür ve kan sulandırıcıdır, bu yüzden bir yaralanma durumu oluşursa kanamayı azaltmak zor olabilir. Aspirin yada öteki kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız aşırı kullanımından kaçının.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın