Kırışıklığa iyi gelen besinler

Kırışıklıklar, doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak, cildin bağ dokusu; içindeki elastin, kolajen ve elastin üreten fibroblastlarda meydana gelen değişikliklere bağlı olarak zayıflar ve kırılır.Erken yaşta meydana gelen kırışıklıklar; güneş ışığına yada fena şartlara maruz kalmak, sigara, belirli ilaçların kullanımı, aşırı stres, ani kilo kaybı, E vitamini eksikliği ve genetik yatkınlık gibi faktörlerden de kaynaklanabilir. Kırışıklıkların azaltılmasına ve yenilerinin oluşmasını engellemeye destek olacak birçok doğal yöntem vardır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı cildiniz için muhteşem bir masaj yağıdır. Cilde zarar veren özgür radikallerle savaşan A ve E vitamini gibi yararlı antioksidanlar ihtiva eder.

Etkilenen cilt bölgesine, tertipli olarak zeytinyağı ile masaj yapmak; cilt hücrelerini nemlendirir, onarır ve hatta yeniler. Yağ cildin derinliklerine nüfuz ettiğinden, uzun soluklu koruma sağlar ve nemlendirir.
Öteki bir seçenek ise; birkaç damla bal, birkaç damla zeytinyağı ve gliserin ile bir macun hazırlamak ve karışım ile cildinize günde iki kez masaj yapmaktır. Bu, ölü hücreleri ortadan kaldıracak ve cildi sıkılaştırmaya destek olacaktır.
Kırışıklıkları önlemek ve azaltmak için cildinize Hindistan cevizi yağı, badem yağı yada E vitamini yağı ile masaj yapabilirsiniz.

Çemen Otu

Çemen otu yaprakları, tohumu ve hatta yağı, kırışıklıklar da dahil olmak suretiyle değişik cilt problemleri için bir panzehir olarak çalışır. Yapraklar vücut tarafınca kolayca emilen vitaminler ve mineraller açısından zengindir ve bu yöntem, tertipli olarak kullanıldığında kırışıklıkların ve ince çizgilerin azalmasına destek sunar.

Yoğun kıvamlı bir macun yapmak için bir avuç taze çemen yaprağını ezin. Macunu yüzünüze uygulayın ve gece süresince beklemeye alın. Sabah, ılık su ile sudan geçirin.
Yüzünüzü çemen otu tohumu ile demleyip, soğuttuğunuz çayla yıkayabilir yada kırışıklarınıza ve ince çizgilerinize çemen otu yağı uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera bitkisi cildinizin elastikiyetini artırarak kırışıklıkların azaltılmasına destek olan malik asit ihtiva eder.

Aloe vera yaprağını kati ve bitkiden jelini çıkartın. Taze jeli cildinize uygulayın ve 15 ila 20 dakika beklemeye alın. Ilık suyla sudan geçirin.
Bir başka seçenek ise bir çay kaşığı aloe vera jelinin bir E vitamini kapsülü ile karıştırılmasıdır. Karışımı kırışıklıkların oluştuğu bölgelere uygulayın. Otuz dakika beklemeye alın ve sonrasında ılık su ile sudan geçirin.

Zencefil

Zencefil yüksek antioksidan içinde ne olduğu sebebiyle muhteşem bir kırışıklık karşıtı çözüm olarak çalışır. Dahası, kırışıkların ve ince çizgilerin başlıca sebeplerinden kabul edilen elastinin azalmasını önlemeye destek sağlar.

Bir çorba kaşığı bal ile bir çay kaşığı rendeden geçirilmiş zencefili karıştırın. Bu karışımı her sabah yiyin.
Ek olarak günde iki kez zencefil çayı içebilirsiniz.

Muz

Muz, kırışıklıkların ve ince çizgilerin sebepleriyle savaşım eden vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengindir. Haftada iki kez kullanmak, cildinizi canlandıracak ve kırışıklıkları doğal bir halde tedavi edecektir.

İki olgun muzu ezin ve püre yapın. Püreyi kırışık bölgelere uygulayın. Minimum otuz dakika beklemeye alın ve peşinden ılık suyla sudan geçirin. Bazı cilt nemlendiricilerle destekleyin.
Alternatif olarak, birazcık bal ile beraber bir muz püresi ve avokado karışımı kullanabilirsiniz. Cildinize sürün, 20 dakika süresince beklemeye alın ve sonrasında sudan geçirin.

Badem

Badem, yaşlanma sürecini geciktiren ve kırışıklıkları tedavi edebilen muhteşem bir lif, E vitamini, demir, çinko, kalsiyum, folik asit ve oleik asit deposudur.

Pişmemiş bademleri birazcık ıslatın. Sabah olunca, üstündeki kahverengi kabuğu soyun ve ezip kalınca bir macun haline getirin. Kırışıklardan kurtulmak için macunu cildinize, hatta gözünüzün altına uygulayın. 20 ila 30 dakika beklemeye alın ve sonrasında ılık su ile sudan geçirin. En iyi netice için, bunu günlük olarak yapın.
Ek olarak yaşlanmanın etkilerini geciktirmek için badem yağını cildinize de uygulayabilirsiniz.

Havuç

Havuç, kolajen üretimini destekleyen ve cildin pürüzsüz olmasını elde eden yüksek A vitamini içeriğine haizdir.

Yumuşak hale gelene kadar suda iki yada üç büyük havuç kaynatın. Bir macun yapmak için havuçları birazcık balla karıştırın. Direkt yüzünüze uygulayın. Ortalama otuz dakika kadar beklemeye alın ve peşinden ılık suyla durulayın.
Öteki bir seçenek, her sabah ve akşam havuç suyu ve balı karıştırıp cildinize uygulayın. Yıkamadan ilkin ortalama 10 dakika süresince bekletebilirsiniz.
Ek olarak, günlük olarak pişmemiş havuç tüketin.

Limon Suyu

Limon suyu, ölü deri hücrelerinden kurtulmaya destek olan sitrik asit açısından zengindir. Ek olarak koyu lekeler, kırışıklıklar, ince çizgiler ve koyu halkalar gibi öteki yaşlanma belirtilerinin solmasına destek olacak bir derin temizlik maddesi ve büzücü olarak da çalışır.

Cildinize hafifçe limon suyu sürün. 5 yada 10 dakika beklemeye alın ve yüzünüzü suyla durulayın. Bunu günde iki ila üç kez yapın.
Alternatif olarak, bir çay kaşığı yoğurt, bal, E vitamini yağı ve limon suyunu karıştırabilirsiniz. Yüzünüze gösterim ve yıkamadan ilkin 15 ila 20 dakika beklemeye alın.
Öteki bir seçenek ise kırışıklıkları tedavi etmek ve yaşlanmayı geciktirmek için yüzünüze amla tozu (Bektaşi üzümü) ile karıştırılmış limon suyu uygulamaktır.

Ananas

Ananas, cildin elastikiyetini arttıran, nemlendiren ve ölü deri hücrelerini de ortadan kaldıran enzimlere haizdir. Meyve bununla beraber cilt sağlığını artıran antioksidanlar, lifler ve vitaminler açısından da zengindir.

Etkilenen cilt bölgesi üstüne ananas sürün. 20 dakika kurumaya bırakın ve sonrasında ılık yada soğuk su ile durulayın.

Su

Tertipli olarak su içmek, kırışıklıkların tedavisi için en kolay ve en etkili doğal yöntemlerden biridir. Su, vücudu nemlendirir ve cildin rutubet seviyesini korur. Vücut susuz kaldığında cildiniz çoğu zaman daha yaşlı görünür. Musluk suyu, zaman içinde cildinize zarar verebilecek kimyasallar içerebileceğinden, saf ve arıtılmış su içtiğinizden güvenilir olun.

Günde minimum iki litre içme suyu tüketin. Sabahları güne başlarken bir bardak su için ve gün süresince yanınuzda bir şişe su bulundurun. Alkol ve gazlı içeceklerden uzak durun.

Ek ipuçları:

Bilhassa güneş tepede olduğunda güneşe maruz kalmaktan kaçının.
Kronik stres, hücresel cilt yaşlanmasını hızlandırır.
Kolajene zarar verebileceğinden ve erkenden kırışıklıklara neden olabileceğinden sigara içmeyin.
Rejiminize portakal, yaban mersini, greyfurt, ananas, brokoli, biber, ıspanak ve lahana gibi C vitamini açısından varlıklı besinler ilave edin. C vitamini kolajen oluşumunu destek sunar ve özgür radikallerle savaşır. Omega-3 yağ asitleri açısından varlıklı besinler de cildinizin genç görünmesini sağlar.
Uykunuzu almaya çalışın ve kırışıklıkları önlemek için sırt üstü uyumayı tercih edin.
Kırışıklıkları artıracağı için çok fazla mimik yapmayın.

Yaşlanma, ciltte kırışıklıkların ve ince çizgilerin oluşumuna neden olan doğal bir olgudur, sadece bu yöntemler süreci yavaşlatmanıza destek olacaktır. Gelecek seneler için daha genç görünebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın