Karabuğday çayı: Yumurtalık fonksiyonunu artırır

Zayıflama sürecinizi hızlandırmak için ideal bir glütensiz seçenek mi aramıştınız? Rejiminize sağlıklı ve değişik bir içecek eklemek ister misiniz? Eğer cevabınız evetse, bu çay sağlık açısından büyük faydalar sağlar ve glüten içermez. Daha fazlasını bilmek ister misiniz? Bu yazıyı okumaya devam edin!

 

Karabuğday Nedir?

Karabuğday pek çok tahıl gevreğinde bulunan, sadece tahıl türlerinin hiçbirinde bulunmayan bir bitkidir. Buğday gibi tane tane olduğundan dolayı, ekmek ve makarnada çoğunlukla kullanılır. Karabuğday çayı bitkinin tohumlarından üretilir. Tadı hafiftir ve sağlık amaçları haricinde eğlenmek için de kullanılır. Emekler kilo yitirilmesine destek bulunduğunu, kan damarlarının sağlığını geliştirdiğini ve kan kolesterolünü azalttığını göstermektedir. Karabuğday çayı üstüne meydana getirilen ön araştırma umut vericidir ve çaydaki gıda ve kimyasalların gıda takviyesi olarak kullanılabileceğini ileri sürmektedir.

Karabuğday Çayın Yararları Nedir?

İnanılmaz sağlık yararları şunlardır:

Ödem Oluşumunu Önler

Avrupa Farmakoloji Dergisi’nde gösterilen bir çalışmaya nazaran, Karabuğday çayı, Kronik Venöz Yetmezlikten meydana gelen ödem şişliklerinin tedavisinde oldukça etkilidir. Emek verme, bir gruba karabuğday çayı verilirken öteki hastalara plasebo çayı verildi ve insan hastalar üstünde gerçekleştirildi. Araştırmacılar, Karabuğday çayını tüketen hastalarda, öteki gruptaki hastalardan daha çok mühim gelişme yaşandığını kaydettiler. Emek verme, çayın güvenli bulunduğunu, Kronik Venöz Yetmezlik problemi olan ödem hastalarını pozitif yönde etkilediğini ve ödemin ilerlemesini engelleyebildiğini söylüyor.

Kardiyovasküler Sağlık İçin Önemlidir

Amerikan Kalp Dergisi’nde gösterilen, Kardiyovasküler Bozukluktan (CVD) şikayetçi 220 postmenopozal hanım üstünde yürütülen prospektif bir emek verme, haftada minimum altı kez Karabuğday tanelerinin yada çayın tüketilmesinin Kardiyovasküler bozukluk işaretlerini ve ilerlemesini denetlemek için yararlı bulunduğunu gözlemlemiştir. Ek olarak yüksek gerilim ve yüksek kolesterol dahil olmak suretiyle  postmenopozal hanımlarda öteki yaygın sağlık problemlerinden korunmaya destek sağlar.

Kan Şekerini Azaltır

Ziraat ve Besin Kimyası Dergisi’nde gösterilen bir makalede, Karabuğday çayının yada konsantresinin diyabetik sıçanlarda kan glukoz düzeyini azalttığı belirtilmektedir. Sadece, çayı yada konsantreyi hazırlama işlemi, düzgüsel yöntemden değişik şekilde gerçekleştirilmiştir.

Böbrek Fonksiyonunu Geliştirir

Karabuğday konsantresi yada yüksek yoğunluklu çay, kasıtlı olarak böbrek hasarına maruz bırakılan farelere verildiğinde, böbrek fonksiyonunda belirgin düzelme gözlemlenmiştir ve böbrek hastalığı ilerlemesini yavaşlatmıştır. Sadece, gözlem hemen hemen insanlarda denenmemiştir sadece böbrek problemleri olan insanlarda benzer sonuçlar vermesi beklenmektedir. 

 

Diyabet Tedavisinde Faydalıdır

Bir çalışmada, Karabuğday çayında bulunan bileşenlerin, diyabetik farelerde kan şekeri seviyelerinin düşürülmesinde yararlı olduğu bulunmuştur. İçerisinde bulunan rutin, yeni yöntemlerle kullanıldığında tip 2 diyabetin önlenmesinde son aşama yararlıdır. Başka bir plasebo kontrollü emek verme, Karabuğday tohumu aslı yada çayının, kasıtlı olarak diyabetli laboratuvar hayvanlarına verildikten sonrasında, uygulamadan 90 ve 120 dakika sonrasında, kandaki glikoz düzeylerini % 12 ila 19 düşürdüğü sonucuna varmıştır. Öteki taraftan, plasebo grubu hayvanlarda herhangi bir glikoz azalması gözlemlenmemiştir.

Bilim adamları, hem hayvanlarda hem de insanlarda hücre sinyallerinde ve glikoz metabolizmasında mühim bir rol oynadığı bulunan bir chiro-inositol bileşiğinin varlığına bağlı olarak glikoz düşürücü tesiri olduğuna inanmaktadır. Araştırmacılar, chiro-inositolün insülin olarak hareket edebileceğini ve vücut hücrelerinin insüline duyarlılığını artırabileceğine inanıyor.

Yumurtalık Fonksiyonunu Artırır

New England Journal of Medicine’de gösterilen bir insan çalışmasına gore, Karabuğday tohumları ve taneleri, polikistik over sendromundan şikayetçi olan hastalarda insülin hareketlerini artıran D-Chiro-Inositol ile yüklüdür. Böylece, yumurtlama fonksiyonunun iyileştirilmesine, tansiyon seviyelerinin düşürülmesine, serum androjen ve plazma trigliserit konsantrasyonlarının azalmasına katkıda bulunur.

Kanser ve Kalp Hastalığına Karşı Korur

Tahıllarda ve karabuğday gibi tam tahıllarda bulunan fitobesinler, sindirimin ve bazı mide ve safra kesesi sorunlarının iyileştirilmesinde son aşama yararlıdır. Karabuğday bitkisi, vücudu göğüs kanseri ve öteki hormona bağlı kanserlere ve kalp hastalığına karşı koruduğu malum, bir tür dost flora ihtiva eder. Karabuğday çayı yada kahvesi gibi içeceklerdeki lignan içinde ne olduğu nispeten düşük olmasına karşın, tertipli tüketimi vücudun kansere karşı savaşım kabiliyetini mühim seviyede iyileştirir ve kalp sorunlarını azaltır.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

Karabuğday suda çözünen, çözünmeyen ve yağda çözünen antioksidanlar bakımından çok zengindir. Tocotrienoller, E vitamini, fenolik asitler, selenyum ve fitik asit dahil olmak suretiyle çeşitli besinler açısından zengindir. Bunlar, vücudun bağışıklık düzeyini iyileştirmede son aşama yararlıdır. Antioksidanlar vücutta bulunan toksik özgür radikallerle savaşır, böylece zararı olan viral, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Kilo Vermenize Yardım Eder

Kalorisiz sayılabilir ve bu yüzden yüksek kalorili içecekler için ideal bir alternatiftir. Yüksek kalorili içecekler yerine tüketildiğinde, zayıflamanıza destek sunar. Bu çayın kilo kaybı üstündeki tesiri hakkında pek fazla kanıt bulunmamakla beraber, araştırmacılar içinde doğal olarak bulunan bir antioksidan olan kateşinin, kilo kaybını destekleyebileceğine inanmaktadır. Aşırı kiloluluk ile ilgili detaylı bir emek verme, karabuğday yada yeşil çaydaki özütlerin, kilo kontrolüne destek olmasıyla meşhur olan kateşin içerdiğini ortaya çıkarmıştır.

 

Kafeinsiz Bir İçecektir

Yeşil çay antioksidan açısından zengindir ve kilo kaybı ve genel sağlık için yararlıdır. Sadece, rejiminizdeki kafein miktarını azaltmanız ve düşük oksalatlı bir rejim uygulamanız gerekiyorsa, tüketmemeniz daha yararlı olur. Karabuğday çayı buna en iyi alternatiftir. Yeşil çayın tüm faydalarını bünyesinde barındırır ve böbrek taşı oluşumunu önlemek isteyenler için ideal bir seçim olabilir. Karabuğday çayı içindeki vitexin ve rutin kan akışını iyileştirir ve varis oluşumunu ve bacaktaki ödemi önler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın