Ginseng Çayı: Stresi Azaltır ve Enerji Verir

Ginseng, dünyadaki en popüler bitkisel ilaçlardan biridir ve yüzyıllar süresince Asya ve Şimal ABD’da kullanılmıştır.

Yerli Amerikalılar, ginseng köklerini uyarıcı ve baş ağrısı tedavisi olarak kullandı, ek olarak infertilite, ateş ve hazımsızlık için de kullanılıyor. Bugün, yalnız 6 milyon Amerikalı ginsengi tertipli olarak kullanmaktadır.

Ginseng, fikir, konsantrasyon, bellek ve fizyolojik dayanıklılığı çoğaltmak için kullanılır. Hem de depresyon, kaygı ve kronik yorgunluğa destek olabilir. Bağışıklık sistemini artırdığı, enfeksiyonlarla savaşım etmiş olduğu ve erektil disfonksiyonu olan erkeklere yardım etmiş olduğu de biliniyor.

Ginseng Nedir?

Ginsengin 11 türü vardır, bunların hepsi Araliaceae ailesinin Panax cinsine aittir. Panax botanik adı Yunancada “tam şifa” anlamına gelir. “Ginseng” adı hem Amerikan ginsengi (Panax quinquefolius) hem de Asya yada Kore ginsengi (Panax ginseng) anlamına gelir. Gerçek ginseng bitkisi Panax cinsine aittir, bu yüzden Sibirya ginsengi gibi öteki türlerin ayırıcı olarak değişik işlevleri vardır.

Panax türlerinin benzersiz ve yararlı bileşiklerine ginsenosit deniyor ve şu anda tıbbi kullanım potansiyellerini araştırmak için klinik araştırma yapıyorlar. Hem Asya hem Amerikan ginsengi ginsenositler ihtiva eder, sadece değişik türleri değişik miktarlarda içeriyor. Araştırmalar çeşitlilik göstermektedir ve bazı uzmanlar hemen hemen ginsengin tıbbi özelliklerini belirtecek kafi veri olduğuna ikna olmamıştır, sadece yüzyıllar süresince insanoğlu yararlı bileşiklerine ve sonuçlarına inanmıştı.

Ginseng ve Ginseng Çayı Gıda İçeriği

Amerikan ginsenginin, yırtıcı doğada nesli tükenmek suretiyle, bu yüzden hasattan korumak için çiftliklerde yetiştiriliyor. Amerikan ginsengi bitkisinin kök çevresinde dairesel bir halde büyüyen yaprakları vardır. Çiçekler sarı ve yeşil şemsiye şeklindedir. Bitkinin merkezinde büyürler ve kırmızı meyveler üretirler. Ginseng büyüdükçe daha değerlidir ve daha pahalıdır, bundan dolayı ginsengin yararları yaşlı köklerde daha çok bulunur. Ginseng, tetrasiklik triterpenoid saponinler (ginsenositler), poliasetilenler, polifenolik bileşikler ve asidik polisakkaritler de dahil olmak suretiyle çeşitli farmakolojik bileşenler ihtiva eder.

Stresi Azaltır ve Enerji Verir

İngiltere Beyin Performansı ve Beslenme Araştırma Merkezi’nde meydana getirilen kontrollü bir çalışmada, üç çeşit ginseng ve plasebo tedavisi verilen 30 gönüllü ile bir emek verme yapılmış oldu. Emek verme, ginsengin ruh durumu ve zihinsel işlevini geliştirme kabiliyeti hakkında veri toplamak için yapılmış oldu. Sekiz gün süresince 200 miligram alınan ginsengin, ruh halindeki düşüşü yavaşlattığı sadece iştirakçilerin zihinsel aritmetiğe tepkilerini de yavaşlattığı bulunmuş oldu. 400 miligramlık doz ile sekiz günlük tedavinin zihinsel aritmetikte gelişme sağlamış olduğu görüldü.

Merkezi İlaç Araştırma Enstitüsü’nde Farmakoloji Kısmı’nde meydana getirilen bir başka araştırma Panax ginseng çayının kronik stresli sıçanlar üstündeki etkilerini kontrol etti ve “mühim anti-stres özelliklerine haiz olduğu ve stres kaynaklı bozuklukların tedavisinde kullanılabileceği” bulunmuş oldu. Ginseng çayı içerek kronik stresi azaltabilir ve adrenal yorgunluğu atlatabilirsiniz. Ek olarak ginseng çayı muhteşem ülser tedavisi olarak kullanılabilir.

Beyin Fonksiyonunu İyileştirir

Ginseng çayı beyin hücrelerini uyarır ve konsantrasyon ve bilişsel etkinlikleri geliştirir. Kanıtlar Panax ginseng kökünü 12 hafta süresince günlük olarak almanın Alzheimer hastalığı olan insanlarda zihinsel performansı artırabildiğini gösteriyor. Cenup Kore’deki Klinik Araştırma Enstitüsü’nde Nöroloji Kısmı’nde meydana getirilen bir çalışmada ginsengin Alzheimer hastalığının bilişsel performans üstündeki etkinliği araştırıldı. Ginseng tedavisinden sonrasında katılımcılar iyileşme gösterdi ve bu iyileşme üç ay süresince devam etti. Ginseng tedavisini bıraktıktan sonrasında, iyileşmeler denetim grubu seviyelerine geriledi.

Bu, ginsengin ve tertipli ginseng çayı içmenin Alzheimer hastalığının doğal tedavisi olarak çalıştığını göstermektedir. Bu mevzuda daha çok araştırma yapmak gerekse de, bir ön emek verme Amerikan ginsengi ve ginkgo biloba kombinasyonunun doğal olarak Dikkat eksikliği ve hiperaktif bozukluğun giderilmesine destek bulunduğunu bulmuştur.

Antienflamatuvar Özellikleri Barındırıyor

Kore’de meydana getirilen garip bir araştırma, kırmızı ginsengin ileri kanser için kemoterapi yada kök hücre transplantasyonundan sonraki çocuklar üstünde yararlı etkilerini ölçtü. Emek verme, bir yıl süresince her gün 60 miligram kırmızı ginseng alan 19 hastayı inceledi. 6 ayda bir kere kan örnekleri toplandı ve tedavinin bir sonucu olarak beyine sinyal gönderen ve hücre büyümesini düzenleyen sitokinler yada ufak proteinler hızla azaldı, bu da denetim grubundan daha iyi bir farklılıktır. Bu emek verme kırmızı ginsengin kemoterapiden sonrasında kanserli çocuklarda inflamatuvar sitokinlerin stabilize edici etkisine haiz bulunduğunu düşündürmektedir.

Sıçanlar üstünde meydana getirilen Amerikan Çin Tıbbı Dergisi’nde gösterilen bir 2011 araştırması da kırmızı ginsengin inflamatuvar sitokinler üstündeki tesirini ölçtü. Sıçanlara 7 gün süresince 100 miligram kırmızı ginseng aslı verdikten sonrasında, ginseng iltihaplanmanın derecesini mühim seviyede azalttı ve daha ilkin beyinde meydana gelen hasarı düzeltmeye başladı.

Bir başka hayvan emek vermesi, ginseng çayının antienflamatuvar yararlarını ölçtü. Kırmızı ginseng, alerjik rinitli (çoğu zaman çocuklarda ve erişkinlerde görülen yaygın bir üst solunum yolu inflamatuar hastalığı olan) 40 farede anti-alerjik özellikleri için kontrol edildi. En sık görülen alerjik rinit emareleri; tıkanıklık, burun kaşıntısı ve hapşırıktır. Araştırmanın sonunda kırmızı ginseng, farelerde burnun alerjik irin reaksiyonunu azalttı.

Kilo Vermenize Yardım Eder

Bir öteki şaşırtıcı ginseng yararı, doğal bir iştah bastırıcı olarak çalışabilme kabiliyetidir. Ek olarak metabolizmanızı hızlandırıyor ve vücudun daha süratli bir oranda yağ yakmasına destek oluyor. Chicago’daki Bitkisel Tıp Araştırmaları için Tang Merkezi’nde meydana getirilen bir araştırma, Panax ginsengin erişkin farelerde anti-diyabetik ve anti-obezite etkilerini ölçtü. Farelere 12 gün süreyle vücut ağırlığına bakılarak kilogramı başına 150 miligram ginseng özütü enjekte edildi. Beşinci günde, ginseng kullanan farelerin açlık kan şekeri seviyeleri mühim derecede daha düşüktü. 12. günden sonrasında, farelerde glikoz toleransı artmış ve toplam kan şekeri seviyeleri yüzde 53 oranında azalmıştır.

2009’da meydana getirilen benzer bir araştırma, Panax ginsengin farelerde aşırı kiloluluk ve ilgili metabolik sendromların ginseng ile olan iyileştirilmesinin dirimsel bir rol oynadığını ortaya koydu.

Cinsel İşlevi İyileştirir

Ginseng çayı içmenin yada takviyesi almanın cinsel uyarılmayı geliştirdiği ve erkeklerde erektil disfonksiyonu tedavi etmiş olduğu görülüyor. 2008’de meydana getirilen dizgesel bir derlemede erektil disfonksiyonun tedavisinde kırmızı ginsengin tesirini değerlendiren 28 klinik çalışmada; ginsengin kullanımının önemine dair bilgiler sağlanmıştır.

Değerlendirilen 28 çalışmanın altısı, ginseng kullanımından sonrasında penis kontrolü ile erektil işlevi geliştirdiğini bildirdi. Dört emek verme, kırmızı ginsengin cinsel işlev için öteki takviyelere kıyasla daha etkili bulunduğunu bildirdi.

2002’de Southern İllinois Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı’nda meydana getirilen araştırmalar, ginsengin ginsenosid bileşenlerinin penil ereksiyonu direkt doğruya kolaylaştırdığını gösteriyor. Endotel hücrelerinden ve perivasküler sinirlerden nitrik oksit salınması, direkt erektil dokuyu etkilemektedir.

Üniversitenin araştırması ek olarak ginsengin merkezi sinir sistemini etkilediğini ve hormonal davranışı kolaylaştıran beyin aktivitesini mühim seviyede değiştirdiğini gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın