Çemen Otu: Vücutta İltihap Oluşumunu Azaltır

Çemen otu, sağlığınızı değiştirecek ve yaşamınızı daha iyi hale getirebilecek şaşırtıcı bazı sağlık faydalarına haizdir. Nasıl mı? Hepsi irin tedavisi yararından geliyor. Son araştırmalara gore, çemen otu hem cinsel yaşamınızı hem de üreme işlevinizi iyileştirmek ve bebekler için sütü artırmanın yanı sıra hem iç hem de dıştaki iltihaplanmayı azaltmaya destek sunar.

Çemen Otu Nedir?

Çemen otu, açık yeşil yaprakları ve ufak beyaz çiçekleri olan bir bitkidir. Bezelye familyasındandır (Fabaceae) ve ek olarak Yunan samanı olarak bilinir (Trigonella foenum-graecum). Çemen otu bitkisi iki ila üç metre boyundadır ve tohumluklarında 10 ila 20 ufak, düz, sarımsı kahverengi, keskin kokulu ve aromatik tohumlar bulunuyor.

Çemen otu, kereviz, akçaağaç şurubu yada yanmış şekere benzeyen birazcık acı bir tada haizdir ve çoğu zaman ilaç yapmak için kullanılır. Bununla beraber, çemen otu pişirildiğinde çok daha hoş bir tada haizdir. Tohumları çemenin genel anlamda kurutulmuş ve öğütülmüş olarak en çok kullanılan kısımlarıdır. Yapraklar çoğu zaman yiyecek pişirmede kullanılır.

Çemen otu takviye olarak alınabilir yada iltihaplanmayı iyileştirmek için cilde uygulanan bir macun oluşturmak için kullanılır. Çemen otu sabun ve kozmetikte kullanılabilir.

Çemen otu ve yağının; antimikrobiyal, antioksidan, antidiyabetik ve antitümör aktivitelere haiz olduğu bilinmektedir. Şimal Afrika, Ortadoğu, Mısır ve Hindistan’da yetiştirilmiştir. Emülgatör olarak işlev görür ve besin için koyulaştırma maddesi ve dengeleyici madde olarak kullanılabilir. Ek olarak besin hazırlamada bir baharat ve aroma verici olarak da kullanılır.

Çemen Otu ve Gıda Değerleri

1 çorba kaşığı çemen otunda aşağıdaki gıda içinde ne olduğu bulunmaktadır:

35.5 kalori

6.4 gram karbonhidrat

2.5 gram protein

0,7 gram yağ

2,7 gram lif

3.7 miligram demir (Günlük ihtiyacın % 20’si)

0.1 miligram manganez (Günlük ihtiyacın % 7’si)

0.1 miligram bakır (Günlük ihtiyacın % 6’sı)

21 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın % 5’i)

32,6 miligram fosfor (Günlük ihtiyacın % 3’ü)

0.1 miligram B6 vitamini (Günlük ihtiyacın % 3’ü)

Sindirim Sorunlarını Çözer ve Kolesterol Düzeylerini İyileştirir

Çemen otu, mide bulantısı, kabızlık ve midenin iltihaplanması gibi çok sayıda sindirim problemine destek olabilir. Mesela çemen otunda bulunan suda çözünebilen lif, kabızlığı hafifletmeye destek sağlar. Sindirimi tedavi etmek için çalışır ve antienflamatuvar tesirleri sebebiyle çoğunlukla bir ülseratif kolit rejim tedavisi planına dahil edilir.

Çemen otu ek olarak damar sertliğine ve yüksek kolesterol ve trigliserit seviyeleri gibi kalp rahatsızlığına haiz kişilere yarar sağlıyor. Aslına bakarsak Hindistan dışındaki bir emek verme, insüline bağımlı olmayan diyabetli insanlara günde iki kez 2.5 gr çemen otunun üç ay süreyle verilmesinin iyi (HDL) kolesterolü etkilemeden, trigliseritlerle beraber doğal olarak kolesterolü mühim seviyede düşürdüğünü gösterdi.

Vücutta İltihap Oluşumunu Azaltır

Çemen otu aşağıdaki durumlara bağlı iltihaplanmayı azaltmaya destek sağlar:

Ağız yaraları
İltihaplı deri lezyonları
Bronşit
Cilt yüzeyindeki dokuların enfeksiyonu
Tüberküloz
Kronik öksürük
Kanser
Böbrek hastalıkları

Çemen otunun, Ayurvedik tıp uygulayıcıları tarafınca binlerce senedir tıbbi özellikleri sebebiyle kullanıldığı ortaya çıkarıldı. Kan şekerini düşürmek söz mevzusu olduğunda; diyabet gibi metabolik bozuklukların yönetimi de dahil olmak suretiyle birçok şey için yararlı olduğu bildirildi.

Çemen otu, midede şeker emilimini yavaşlatıyor ve insülini uyarıyor. Geleneksel Çin tıbbında, bir balgam söktürücüsü olarak bilinir ve vücuttaki iltihabı parçaladığı söylenir.

Internasyonal İmmünofarmakoloji’de gösterilen araştırmalar, artritik sıçanlar üstünde çemen otunun antienflamatuvar ve antioksidan etkilerini incelemiş ve çemen otunun iltihapla savaşım etme gücü teyit edilmiştir. Bununla beraber çemen otunun sıçanlarda doğal bir artrit tedavisinde etkili olabileceği de görülmüştür.

Erkeklerde Libidoyu Artırır

Erkekler için çemen otu kullanmak kasık fıtığı, erektil disfonksiyon ve kellik gibi öteki adam sorunlarını azaltabilir. Bu sebeple çemen otu, cinsel uyarılmayı ve testosteron seviyelerini artırabilir.

Hastalıkları tedavi etmek yada cinsel performansı iyileştirmek için doğal bitkiler kullanmadan ilkin bir doktora danışmak en iyisidir. Çemen otundan üretilen takviyelerin erkeklerde cinsel arzuyu ve performansı artırdığı ve doğal olarak iktidarsızlığı iyileştirdiği gösterilmiştir.

Fitoterapi Araştırması’nda gösterilen bir çalışmada, erektil disfonksiyon öyküsü olmayan 25 ila 52 yaş arasındaki 60 adam, altı hafta süresince günde bir plasebo yada 600 miligram çemen otu özütü aldı. Kişiler kendilerini değerlendirdi. Katılımcılar, çemen ile aldıkları neticeleri kaydettiler ve takviyenin libido üstünde pozitif bir tesiri bulunduğunu bildirdiler. Sonuçta çemen otu özütünün cinsel uyarılma, enerji ve dayanıklılık üstünde mühim bir tesiri olduğu ve iştirakçilerin düzgüsel testosteron seviyelerini korumasına destek olduğu bulunmuş oldu.

Emziren Annelerin Sütünü Artırıyor

Çemen otu ek olarak emziren bayanlara yardım eder. Çemen otu, bir kadının anne sütünü artırabilir, şu sebeple süt tedarikini çoğaltmak için lüzumlu olan bir galaktagog olarak işlev görür. Bu, süt yayınlarını uyarır ve süt üretimini 24 saat gibi kısa bir sürede artırabilir.

Çemen otunun emzirme için güvenli olup olmadığında dair daha çok araştırmaya gereksinim duyulsa da, birkaç emek verme süt akışını teşvik etmek için kullanımını not eder. Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp, Eczacılık Bilimleri Dergisi ve Internasyonal Baytar Hekimliği gibi kurumların tümü bu mevzuda yayınlanmış çalışmalara haizdir.

Vücut Dışındaki İltihaplanmayı da Azaltır

İç yangının azaltılmasına ilaveten, çemen otu kimi zaman dışarıdan tedavi olarak kullanılır, doğrusu bezle sarılıp ısıtılır ve deriye direkt uygulanır. Bu, dış iltihabı azaltır ve tedavi edebilir:

Kaslardaki ve lenf düğümlerinde ağrı ve şişme
Gut
Yaralar
Bacak ülserleri
Siyatik
Kepeklenme
Egzama

Bölgeyi ilkin kontrol etmek ve yanmadığından yada tahriş olmadığından güvenilir olmak önemlidir.

Yiyeceklere Lezzet Katar

Çemen otu çoğunlukla Hint yemeklerinde bulunan köri gibi baharat karışımlarında bulunur. Ek olarak yansılamak akçaağaç şurubu, gıdalar, içecekler ve tütünlerde aroma maddesi olarak kullanılır. Çemen otu bitkisinin yaprakları salatada kullanılabilir ve Hint yemeklerinde taze ve kurutulmuş yapraklar kullanılır.

Yeme Bozukluklarına ve Kilo Almaya Destek Olur

Çemen otu, iştah artışı sağlar. Pharmacology Biochemistry and Behavior’da gösterilen bir emek verme, çemen otu özütünün yiyecek davranışına etkilerini araştırdı. Yiyecek tüketimi ve beslenme motivasyonunun yanı sıra metabolik endokrin değişimleri belirlemek için deneyler gerçekleştirildi.

Sonuçlar, çemen otu özünün tertipli olarak oral yolla alınmasının, yiyecek tüketimini ve yiyecek motivasyonunu mühim seviyede artırdığını gösterdi. Raporda, bununla beraber, tedavinin anoreksia durumunda yeme isteğinin azalmasını engellemediği de açıklandı.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, anoreksia nevroza vakalarında, 250 ila 500 miligram çemen otunu günde üç kez almanızı önerir sadece çocuklar için güvenli olmayabilir. Bu yüzden herhangi bir ilaç yada doğal tedaviye başlamadan ilkin doktorunuza danışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın