Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Soğuk havalarda ve mevsim geçişlerinde pek çok şahıs azca ya da çok boğaz ağrısı ya da boğaz yanması problemi yaşar. Bilhassa de sıcak bir yiyecek ya da içecek tükettikten sonrasında ağızda ve dilde yanma hissedilir. Kişinin boğazında iltihaplanma olması, alerjik bir bünyeye haiz olması, besinlerin normalden sıcak olması, baharatlı ve acı olması da boğazda yanmaya sebep olur. Bazı kişilerde ise gastrik sıvılar ve asitler boğaz dokularıyla direkt temasa girdiğinde boğazda yanma olur. Bu yanma hissinin çok seyrek yaşanması durumunda pek fazla önemsenmezken bunun gün içinde birkaç kez tekrarlanması yaşam standardını düşürebilir.

Boğaz yanması neden olur?

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH)

Sindirimle ilgili pek çok sorunda mide, bağırsak ve boğazın sağlığı negatif etkilenmektedir. Kronik bir sindirim hastalığı olan gasroözofageal reflüde de mide asidi özofagusa geri döndüğü için boğazda yanma ortaya çıkar. Boğaza geri dönen mide asidi özofagusunuzun astarını tahriş eder ve bu alanda yanma hissi yaratır. Bu asit reflüsü yada mide ekşimesi şikayetleri haftada 2 kereden fazla görülüyorsa kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

Alerjiler

Her hangi bir besine ya da havadaki tozlara karşı olan alerjiler boğazda yanma hissine sebep olabilir. Bir çok kişinin yaşamış olduğu havadaki parçacıklara karşı alerji problemi, boğazını tahriş edebilir ve yanma hissi uyandırabilir. Bu bağlamda alerjik kişiler bazı gıdalardan, kirleticilerden, bilhassa baharda ağaçlık alanlardan uzak durmalılar. Zira bunlar boğazda tahriş, kaşıntı, yanmaya sebep olarak, iltihaplanma, baş ağrısı ve mide bulantısına ortam hazırlayabilir.

Özofajit (yiyecek borusu iltihabı)

Yiyecek borusunun iltihaplanması durumu olan özofajit problemi da boğazda yanma hissine sebep olabilir. Bu rahatsızlıkta hem boğazda hem de göğüs bölgesinde ağrı da hissedilir. Yiyecek borusu iltihabı problemi kişinin irin önleyici ilaç kullanımı, cerrahi yada kemoterapi uygulanması sebebiyle ortaya çıkabilir.

Grip ve soğuk

Kişinin soğuk algınlığı yada grip gibi viral enfeksiyonlar yaşaması durumunda boğazında yanma hissi meydana gelebilir. Boğaz yanmasına burun akıntısı, burunda tıkanıklık, ateş ve öksürük gibi ek emareler de eklenmişse gripten anlatmak mümkündür.

Boğaz kuruluğu

Boğazda yanma ve ağrı hissi çoğu zaman sabahları ortaya çıkar. Bunun da en mühim sebeplerinden birisi kişinin gece süresince burnundan değil de ağzından nefes alarak boğazının kurumuş olmasıdır. Boğazdaki kuruluk, boğazı tahrişe daha açık hale getirmektedir. Bu kuruluk da, boğaza mukus salan kanallar olan solunum borusunun astarında oluşan bir hasara bağlı olabilir.

Östaki borusundan boşaltım

Boğazda yanma hissinin birçok sebebi, boğazın arka kısmını ve burnu orta kulağa bağlayan yol olan östaki tüplerinden drenaj yapılması kısaca suyun, sıvının uzaklaştırılmasıdır. Östaki tüpleri orta kulakta basıncı korumaya destek olmaktadır. Fakat bir enfeksiyon oluşursa ya da üşütme durumu var ise bu denge değişmektedir. Bu şekilde bir durumda da orta kulakta sıvı birikir ve boğaza sızar, dolayısıyla da boğazda yanma hissi olur.

Enfeksiyon

Enfeksiyonlar vücudun her bir alanına zarar vermektedir. Bilhassa de bakteriyel ve viral solunum yolu enfeksiyonlarında boğazda yanma ve ağrı hissi yaşanabilir. Kişinin alt solunum yolu enfeksiyonları yaşaması durumunda nefes borusu, bronş ve akciğerleri etkilerken, üst solunum yolu enfeksiyonunda boğaz, burun pasajları ve sinüsler etkilenir.  Bronşit, larenjit, sinüzit, pnömoni yada grip gibi enfeksiyonlarda boğaz yanması da kaçınılmazdır.

Yanık ağız sendromu

Ağız kuruluğu, çeşitli enfeksiyonlar, protez kullanımı, diyabet, anksiyete, depresyon, bazı ilaçların kullanımı, beslenme yetersizlikleri, alerjiler ve karın gazı reflüsü gibi pek çok sebepten dolayı kişide yanık ağız sendromu yaşanabilir. Bu durumda kişinin ağız içinde devamlı bir yanma hissi oluşur, şahıs tat kaybı ya da tadın değişmesi, ağızda ve dilde kuruluk, diş, dudak, boğaz ve damağınızı etkileyen yanma hissi yaşar. İşte bu şekilde seyreden yanık ağız sendromu da  boğaz yanmasına sebep olur.

Boğaz yanmasının emareleri nedir?

Boğazda hissedilen yanma tek bir sebepten kaynaklanmadığı gibi, tek bir emare de göstermez. Aksine probleminin altında yatan nedene bağlı pek çok emare görülebilir. Boğaz yanmasının emareleri genel olarak;

Yutkunmada güçlük,
Yutarken boğazda ağrı,
Sesin çok kaba ya da çok kısık çıkması,
Konuşurken boğazda ağrı hissi,
Boğazda kaşıntı,
Boğazda kızarıklık,
Bademciklerin şişmesi olarak sıralanabilir.

Boğaz yanmasında üst solunum yolu enfeksiyonları ile beraber;

Baş ağrısı,
Yüksek ateş,
Boyun lenf düğümlerinin şişmesi,
Devamlı burun akıntısı ve hapşırma,
Kuru ya da balgamlı öksürük,
Gözlerin sulanması gibi semptomlar da görülebilir.

Boğaz yanması nasıl tedavi edilir?

Boğaz yanması problemi derhal her insanın yılda birkaç kez yaşamış olduğu sorunlardan birisidir. Bu sebeple de çoğu zaman doktora gitmek yerine evde bazı doğal ürünlerle iyileştirme yoluna gidilir. Kolay bir sorundan kaynaklanıyorsa iyileştirici uygulamalarla birkaç gün içinde mesele ortadan kalkar. Eğer ciddi bir enfeksiyon var ise tüm iyileştirici uygulamalara karşın 1 hafta 10 gün gibi bir süre hastalık devam eder. Sadece 1 hafta ve daha uzun devam eden boğaz yanması durumlarında ya da çok ciddi hastalık vermesi durumunda doktora gidilmelidir. Evimizdeki doğal uygulamalarla boğaz yanmasını hafifletebilmek için;

Tüm besinler tüketilmeden ilkin 5-10 dakika soğumaya bırakılmalı,
Sıcak, sert, baharatlı, ekşi yada çıtır gıdalar tüketilmemeli,
Gün içinde bol miktarda sıvı ve bilhassa su içilmeli,
Boğazdaki tahrişi hafifletmek ve yanmış dokuyu yenilemek için sabah ve akşamları bal yenmeli,
1 çay bardağı kadar soğuk süt içilmeli yada birkaç kaşık soğuk yoğurt tüketilmelidir.

Boğaz yanmasından meydana gelen ağrıyı hafifletmek için doktorun önerilmiş olduğu ağrı kesiciler alınabilir. Boğazda oluşan tahriş ve kaşıntıyı azaltmak için gene tabip kontrolünde pastil yada öksürük damlaları alınabilir.

Boğaz yanması için doğal tedavi şekilleri

Gargara

Boğaz yanması, tahriş, boğaz ağrısı sorunlarını gidermenin en doğal çözümlerinden birisi tuzlu ılık su ile gargaradır. Bu karışıma zerdeçal tozu ya da karbonat da ilave edilerek gargara yapılabilir.

Bal

Bal ağrı kesici, mikrop öldürücü ve bakteri yok edici özelliklere haiz olduğundan enfeksiyon, irin kaynaklı pek çok rahatsızlığın doğal tedavi ürünü olarak kullanılmaktadır. Hipertonik ozmotik olarak işlev gören ve inflamasyonlu dokulardan su çekerek hastanın rahatsızlığını azaltan bal, boğaz yanmasında da doğal bir ilaç olabilir. Bunun için sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı bal yutulabilir. Bunun yanında 1 fincan bitki çayının içine yada sıcak suya 2 tatlı kaşığı bal ilave ederek gün içinde birkaç kez tüketilebilir. Ek olarak 1 bardak ılık suyun içine yarım limon sıkılır, 1 tatlı kaşığı da bal ilave ederek içilebilir.

Sarımsak

Sarımsak doğada bulunan en etkili antibakteriyel ve antiseptik gıda maddesidir. Bu sebeple de öteki tüm enfeksiyonlar gibi boğaz enfeksiyonunu da kolaylıkla iyileştirebilir. Bunun için pişmemiş sarımsak yiyecek en doğru seçenek olmakla beraber, sarımsağı bu şekilde tüketemeyenler için sarımsak kapsülleri de vardır.

Limon suyu

Limon, neredeyse her derde ilaç bir gıda maddesidir. Enerji vermesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, solunum ve sindirim sistemlerinin fonksiyonlarını desteklemesi sebebiyle limon mutfakların baş köşesindedir. Bu bağlamda boğaz ağrısı ve boğaz yanması için de 1 bardak suya yarım limon sıkarak içmek önerilir. Limonlu su boğazdaki virüsler ve bakteriler için asidik bir çevre yaratır ve enfeksiyonları yok eder.

Zencefil

Tüm kış hastalıkları ve enfeksiyon sorunları için zencefilden faydalanılması önerilir. Bu bağlamda boğaz ağrısı ve yanması için de 1 çay kaşığı zencefil tozu, 1 çay kaşığı bal ve yarım limon suyunu 1 çay bardağı sıcak suyun içinde karıştırıp içmek önerilir.

Zerdeçal

Zerdeçal yemeklerde, çorbalarda kullanılan kuvvetli bir antioksidan baharattır. Zerdeçalın faydalarına dair meydana getirilen bilimsel araştırmalarda birçok ciddi hastalığın tedavisinde çok etkili bulunduğunu tespit etmişlerdir. Bağışıklık sistemini güçlendiren, enfeksiyonları yok eden zerdeçal, boğaz yanması tedavisi için de çok faydalıdır. Boğaz yanması durumunda yarım çay kaşığı zerdeçal, 1 çay kaşığı tuzu 1 su bardağı sıcak suyun içinde karıştırıp gargara yapmak önerilir.

Elma sirkesi

Antibakteriyel özelliklere haiz olan elma sirkesi, boğaz ağrısı tedavisine destek sağlar. Bunun için 1 çorba kaşığı elma sirkesi, bir çay kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı bal 1 bardak ılık suyun içinde karıştırılır. Hazırlanan karışım ılık halde günde 2 kez içilir. Bu sayede ağrı, acı ve yanma hissi ortadan kalkar.

Hatmi çiçeği çayı

Hatmi çiçeği kökü, enfeksiyon giderici etkiye haizdir. Bu sebeple de enfeksiyonlardan meydana gelen boğaz sorunlarında hatmi çiçeği çayı önerilir. Boğazı yatıştırmak, öksürüğü gidermek ve boğaz ağrısını yok etmek için hatmi çiçeği çayı içilir. Sadece gebelikte ve emzirme dönemlerinde ve diyabet hastalarında hatmi çiçeği çayı uygun değildir.

Ekinezya çayı

Ekinezya bitkisi bağışıklık sistemini güçlendirici, vücudu uyarıcısı ve enfeksiyonu önleyici özellikleriyle bilinir. Ek olarak ekinezyanın antibakteriyel ve antiviral özellikleri bilhassa boğaz ağrısının iyileşmesini hızlandırıcı tesir göstermektedir. Bunun için boğaz yanması vakalarında gün içinde 2 bardak ekinezya çayı içilmesi önerilir.

Okaliptüs çayı

Okaliptüs bitkisi, her mutfakta bulunan, sık kullanılan bir bitki olmamakla beraber soğuk algınlığı vakalarında çoğunlukla tercih edilir. Okaliptüs çayı günde 2 bardak tüketildiğinde boğazı yatıştırır ve yanma hissini giderir. Bununla beraber okaliptüs çayı hazırlanırken çıkan buharın solunması tüm solunum sistemine iyi gelir, boğaz yanmasını hafifletir.

Papatya çayı

Papatya çayı stresi giderici, uykuyu düzenleyici ve kasları rahatlatıcı özellikleri dolayısıyla sık sık tüketilmektedir. Bununla beraber papatya çayı irin önleyici özelliği de boğazla ilgili rahatsızlıklarda iyileştirici özelliklere haizdir. Bu bakımdan boğaz yanması durumunda da papatya çayının yatıştırıcı etkisinden yararlanmak mümkündür.

Muz

Oldukça varlıklı bir potasyum deposu olan muz, midedeki asit üretim seviyesini denetim altında tutmaya destek sunar. Muzun içindeki bileşenler mide içeriğini fazla asit üretiminin zararı olan etkilerinden koruyucu etkiye haizdir. Muzun lif içinde ne olduğu yüksek olduğundan, sindirimi hızlandırarak asit dengesini sağlar ve boğazda yanma hissini önler. Bu bağlamda bilhassa de mide problemlerinden meydana gelen boğaz yanmasında muzun tedavi edici etkisinden anlatmak mümkündür.

Süt

Süt, vücutta asit birikmesini önleyen ve üretilen fazla asidin absorbe edilmesine destek sunar. Sütün yüksek oranda kalsiyum içinde ne olduğu yardımıyla süt, asit birikmesi sorununu giderir. Boğaz yanması sorununda da ballı ya da mütevazı süt tüketilmesi önerilir.

Yukarıda sayılan önerilerin yanında boğaz yanması durumunda;

Sıvı tüketimini arttırmak,
Evde, ofiste ortamı nemlendirmek,
Sigaradan, sigara dumanından ve tozlardan uzak durmak,
Aşırı sıcak ve soğuk içecek tüketmemek,
Vitamin kıymeti yüksek gıdalar tüketmek önerilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın