Ev yapımı sporcu içeceği tarifi

Kemikleriniz vücudunuzdaki en sert mineral maddelerdir ve hem de yaşayan ve büyüyen dokulardır. Bunlar ilk olarak iki maddeden oluşur; kolajen (bir protein) ve kalsiyum (bir mineral).

Kemikler, iç organları korumak ve kasları desteklemek de dahil olmak suretiyle tüm vücutta kuvvet, denge ve destek sağlar. Sıhhatli kemikler, görünüşünüzü iyileştirmek ve senelerce genç görünmenizi sağlamak için lüzumlu olan duruş sağlığı için de önemlidir.

Kuvvetli kemikler ile beraber, vücudunuzun sağlıklı ve etken kalmak için bol miktarda enerjiye ihtiyacı vardır. Kafi enerji olmadan, en kolay görevleri bile tamamlamanız olanaksız hale gelebilir. Bir çok vakit bitkin ve halsiz hissedersiniz, sevdiğiniz tüm eğlence dolu aktivitelerin tadını çıkaracak enerjiniz kalmaz.

Kemiklerinizi korumak ve vücudunuzu güçlendirmek söz mevzusu olduğunda, asla geç kalmış sayılmazsınız. Yaşınız ne olursa olsun, vücudunuzun kuvvetli kemikler oluşturmasına ve korunmasına destek olmak için rejiminizi ve yaşam tarzınızı değiştirebilirsiniz.

Kalsiyum, magnezyum, potasyum, D vitamini, K vitamini, betakaroten ve protein gibi mühim gıdaları içeren iyi bir rejim kuvvetli kemikler oluşturabilir, dayanıklılığınızı artırabilir ve sıkı bir antrenmandan yada fizyolojik aktivite ile dolu bir günden sonrasında daha süratli iyileşmenize destek olabilir. Dengeli bir rejimle beraber tertipli egzersiz yapmak da aynı derecede önemlidir.

Gün boyu enerjik kalmanız için lüzumlu olan tüm gıda maddelerini elde etmek amacıyla güne bir bardak sağlıklı meyve suyu ile başlayabilirsiniz. Kemikleri güçlendirmek ve vücuda enerji vermek için yapabileceğiniz ev yapımı meyve suyunun ana bileşenleri alttadır:

1 kase doğranmış pişmemiş ıspanak

1 bardak portakal suyu

1 salatalık (doğranmış)

2 adet yeşil elma (ufak parçalar halinde dilimlenmiş)

1 parça kök zencefil (soyulmuş)

Bu gıdaları tek başına tüketebileceğiniz gibi, ek olarak sularını sıkıp, değişik kokteyl içecekler de hazırlayabilirsiniz. Daha çok yararlanmak için, hepsini beraber bir blender yardımıyla sıkıp, içmenizi tavsiye ederiz.

Ispanak

Ispanak, kemik sağlığınız için lüzumlu olan besinler açısından yoğun bir yeşil sebzedir. K vitamini bakımından tavsiye edilen günlük değerin % 181’ini sağlayabilir. Yalnız 1 bardak ıspanak, varlıklı bir K vitamini deposudur. Bu vitamin, kemikleri yok edebilen hücreler olan osteoklast miktarını azaltmaya ve çoğalmasını önlemeye destek sunar. Bununla beraber kemik sağlığı için mühim olan kalsiyum ve magnezyum gibi mühim gıda maddeleri ihtiva eder.

Portakal Suyu

Bu narenciye suyu, kaslar ve kemikler için mühim bir gıda olan D vitamini ve C vitamini bakımından yüksektir. D vitamini, vücudun kuvvetli kemikleri korumak için lüzumlu olan kalsiyumu emmesine destek sağlar. D vitamini eksikliği, yumuşak, ince ve kırılgan kemiklere neden olabilir. Bu, çocuklarda raşitizme ve yetişkinlerde osteoporoza yol açabilir.

Amerikan Journal of Clinical Nutrition Dergisi’nde gösterilen 2003 tarihindeki bir çalışmada, portakal suyunun vitamin D takviyesi ile güçlendirildiğinde, vücutta D vitamini düzeylerini artırmakta etkili olduğu ve böylece yetişkinlerde osteomalazi ve osteoporozun önlenmesine destek olduğu bildirilmektedir.

Salatalık

Salatalık; A vitamini, B vitaminleri, C vitamini, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller açısından varlıklı bir kaynak olarak lanse edilir. Toplu olarak, bu mineraller yalnız vücudunuzu nemlendirmekle kalmaz, hem de daha kuvvetli kemiklere de katkıda bulunur. Salatalıktaki karbonhidratlar ve B vitamini, yiyecekleri glikoza dönüştürmeye destek sağlar ve bu da size enerji sağlar.

Salatalık doğada oldukça alkalidir ve vücudunuzun pH seviyelerini düzenlemeye destek sunar. Ek olarak bağ dokularının büyümesine ve kuvvetlenmesine destek olan silika ihtiva eder. C vitamini açısından varlıklı portakal suyu ile beraber tüketildiğinde salatalık, ürik asit düzeylerini vücudunuzun dışına çekerek ve böylece gut yada artrit ağrısını önleyerek yada azaltarak, size destek olabilir.

Yaşlanma Araştırması ve Klinik Uygulaması Dergisi’nde gösterilen 2016 tarihindeki bir araştırmaya nazaran, salatalık, hücrelerde ve bağ dokularındaki suyun tutulmasına destek olarak genel sağlığınızı güvence eder.

Yeşil Elma

Bu leziz meyve, kemik sağlığını destekleyen muhteşem bir gıda deposudur. Yeşil elma, phloridzin isminde olan bir flavonoid ihtiva eder, bu da inflamasyon belirteçlerini azaltarak ve kemik yoğunluğunu artırarak osteoporoz riskini azaltabilir. Ek olarak, içindeki C vitamini, kasları, kan damarlarını, kemikleri ve kıkırdağı sakınan kolajen üretimi için gereklidir. Elmadaki antioksidan ve antienflamatuvar bileşikler kemik yoğunluğunu ve enerjisini artırmaya destek sağlar.

Zencefil

Zencefilin, kemik sağlığını artırdığı ve eklem ağrısını dindirdiği bilinmektedir. Kuvvetli antienflamatuvar özelliklere haiz olan ve gingerol olarak malum eşi olmayan bir organik bileşiğe haizdir. Gingerol, kemikleri etkilemeye bile başlamadan ilkin sitokinler gibi enflamatuvar bileşiklerin baskılanmasında mühim bir rol oynar.

Ev Yapımı Enerji İçeceği Nasıl Yapılır?

Yeşil elmaları ufak parçalar halinde kati ve meyve sıkacağı yada blender içine atın.
Ispanak yapraklarını sapları ile beraber meyve sıkacağına ilave edin.
Ondan sonra, salatalık parçalarını ve bir parça kök zencefili de blender içine ilave edin.
Portakal suyunu ilave edin.
İyice karıştırın. Gerekirse, daha iyi bir kıvam elde etmek için birazcık su ilave edin.
Suyu bir bardağa dökün ve isterseniz birkaç küp buz ilave edin.
Her gün 1 kere ve bilhassa sabahları bu içeceği tüketebilirsiniz.

Ek ipuçları:

Pestisitler ve öteki yabancı maddelerden arındırmak için kullanmadan ilkin daima meyve ve sebzeleri akan suyun altında yıkayınız.
Maksimum yarar için, bilhassa organik salatalık, ıspanak ve elma kullanın.
Oksitlenmeyi en aza indirgemek ve meyve suyunun gıda kıymetini iyileştirmek için, tarife bir limon suyu da ekleyebilirsiniz.
İsteğe bağlı olarak, 1 tatlı kaşığı keten tohumu da ekleyebilirsiniz.
Meyve suyu hazır olduğunda, sağlık yararlarını kaybetmemesi için derhal içilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın