Dinlence sonrası için cilt bakım maskeleri

Tüm bir yaz tatili süresince cildin güneşe maruz kalan bölgelerinde deri döküntüleri, koyu lekeler ve yanıklar görülebiliyor. Uzmanlar, her dinlence döneminde karşılaşılması organik olan bu tür cilt sorunlarının çözümü için evde de yapılabilecek organik cilt bakımı maskelerinin kullanılabileceğini belirtiyor.

Yaz tatili, birçoğumuz için deniz, kum ve güneş demek… Bilhassa güneş, yüzümüzü güldürse de beklenmedik sorunlara neden olabiliyor. Kış süresince nemsiz kalmış olarak kuruyan ve matlaşan cilt, ani bir halde güneşle temas ettiğinde çeşitli sorunların yaşaması kaçınılmaz oluyor. Atopik bünyeli bireylerde bu sorunların tesiri daha yoğun ve uzun sürebiliyor. Güneşe maruz kalan bölgelerde deri döküntüleri, koyu lekeler, yanıklar görülebiliyor.

Prof. Dr. Arzu Demir Erol, dinlence süresince karşılaşılan güneşin negatif etkilerinin giderilebilmesi için dinlence dönüşü evde de yapabilecek bitkisel ve naturel maskelerle cilde bakım yapılmasını öneriyor.

İşte uzmanların aynı fikir olarak önerilmiş olduğu ve güneşin zararı olan etkilerini ciltten yok ederek sıhhatli ve kusursuz bir cilt ortaya çıkaracak organik cilt bakım maskeleri…

Düzgüsel ve kuru ciltler için cilt bakım maskeleri

Düzgüsel ve kuru cilt tipine haiz olup yazın güneşin etkisiyle cildinde çeşitli problemler ortaya çıkanlar, avokado maskesi ve bal maskesini deneyebilirler.

Avokado Maskesi

1 tane püre avokado, 1 çorba kaşığı ısıtılmış bal, 1 çay kaşığı limon suyu.

Hepsi karıştırılarak yüze uygulanır ve 15 dakika bekletilir. Cildinizi oldukça kuru hissediyorsanız limon suyu yerine Hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz.

Bal Maskesi

1 çorba kaşığı ısıtılmış bal, yarım çay kaşığı toz tarçın, 1 çay kaşığı limon suyu.

Hepsi karıştırılarak yüze uygulanır ve 15 dakika bekletilir. Bu maskelere ilave olarak rahatlatmak amacıyla 2 tane yeşil çay poşeti gözlere uygulanabilir.

Bal: Nemlendirici, antibakteriyel, yatıştırıcı, organik laktik asit ve varlıklı aminoasit deposu.
Avokado: Vitamin E, yağ asitleri ve organik lipid deposu. Yaşlanmaya ve strese bağlı hücresel yıpranmaları onaran bileşenler ihtiva eder.
Tarçın: Naturel 5-alfaredüktaz inhibitörü, lipaz peroksidasyonuna ve bakteriyal üremeye engel olur. İçindeki kateşin cildin sıkılaşmasına ve hücrelerin yenilenmesine neden olur.
Limon: Varlıklı, C vitamini deposu sıkılaştırıcı tonik
Yeşil Çay: Enflamasyonu azaltır ve antioksidan özelliğe haizdir.

Akne, egzama ve kızarık ciltler için cilt bakım maskeleri

Cildinde devamlı akne, egzama ve kızarıklıklarla karşılaşanların bu sorunları güneşin de etkisiyle artış gösterecektir. Bu tür cilt sorunları için ise uzmanlar yulaf maskesini öneriyor.

Yulaf Maskesi

3 çorba kaşığı yulaf unu, yarım su bardağı sıcak su, 1 çorba kaşığı bal, 2 çorba kaşığı yoğurt.

Sıcak su ve yulaf unu karıştırılarak 5 dakika unun yumuşaması sağlanır. Öteki malzemelerde ilave edilerek blenderdan geçirilerek benzeşik bir karışım elde edilir. Yüze uygulanan bu karışım 15 dakika bekletilir ve ılık su ile yıkanır.

Not: Bu karışım pat şeklinde yüzde yada vücuttaki egzamalar üstüne de uygulanabilir. Tedavi için 25 dakika bekletilmesi uygun olur.

Genç ve parlak ciltler için cilt bakım maskeleri

Bazıları her ne kadar ciltlerinin genç ve parlak olmasının verdiği özgüvenle bakıma gereksinim duymasa da güneşin yakıcı tesirleri her türlü cildi negatif yönde etkilemektedir. Bundan dolayı genç ve parlak cilde haiz olanlar için uzmanlar, cildin mevcut halini korumak için antioksidan maske önerisinde bulunuyor.

Antioksidan Maske

1 tane şeftali, 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı limonsuyu.

Hepsi blenderdan geçirilerek püre haline getirilir ve gözlere gelmeyecek şekilde yüze uygulanır. 15 dakika sonrasında yüz ılık su ile yıkanır. Aynada parlak, canlı ve genç bir ciltle karşılaşacaksınız.

Yağlı ve problemli ciltler için cilt bakım maskeleri

Devamlı cilt sorunları yaşayan ve yağlı cilde haiz olanların ciltleri güneşten en oldukça etkilenecek ciltlerdendir. Bu yüzden yağlı ve problemli cilde haiz olanların dönüşümlü olarak çilek ve limon maskesi ile kızarıklık azaltan maske yapmaları öneriliyor.

Çilek ve Limon Maskesi

10 tane orta boy çilek, 2 çorba kaşığı limon suyu, 1 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı bal.

Tüm ürünler ezilerek sürülmesi kolay hale getirilir. Kesinlikle blender ile püre haline getirilmemelidir. Karışım yüze uygulanır ve 10 dakika bekletilir. Sıcak havlu yüze örtülerek 3 dakika beklenir ve soğuk su ile yüz temizlenir.

Çilek: Salisilik asit ihtiva eder ve akne oluşumu ve gözeneklerdeki genişlemeye engel olur.
Limon Suyu: Yaşlanmış ve ölü deriyi uzaklaştırır ve gözenekleri daraltır.
Yoğurt ve Bal: Antibakteriyal tesir sağlarlar.

Kızarıklık Azaltan Maske

1.5 çorba kaşığı yulaf unu, 2 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı tatlı elma sirkesi, 1 çay kaşığı bal, 1 su bardağı demli yeşil çay- sıcak.

İlk dört araç-gereç bir kasede karıştırılır. Üstüne sıcak yeşil çay ilave edilerek benzeşik bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılır. Karışım yüze uygulanır ve 15 dakika bekletilir. Sıcak ıslak bezle temizlenir. Ilık su ile yıkanır. Kesinlikle sabun kullanılmamalıdır. Tedavi için bu uygulama haftada 2 kez tekrarlanmalıdır.

Kırılgan ciltler için cilt bakım maskeleri

Her koşul altında etkilenen ve duyarlılık düzeyi oldukça yüksek olan kırılgan ciltler için salatalık maskesi en ideal naturel cilt bakım yöntemidir.

Salatalık Maskesi

1 kabuğu soyulmamış iri doğranmış salatalık, 2 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı maya, 1 çorba kaşığı yulaf, 1 çay kaşığı bal.

Salatalık ve yoğurt blenderdan geçirilir. Öteki malzemeler ilave edilerek karıştırılır. Temiz yüze uygulanarak 20 dakika bekletilir ve ılık su ile yıkanır.

Tüm ciltler için cilt bakım maskeleri

Cilt tipi ayırt etmeksizin güneş kaynaklı çeşitli cilt sorunları ile karşılaşanlar yada cildini güneşin etkilerinden korumak isteyenler için detoks maskesi biçilmiş kaftan.

Detoks Maskesi

2 çorba kaşığı yeni hazırlanmış kahve, 2 çorba kaşığı kakao tozu, 1 çorba kaşığı bal, 3 çorba kaşığı yoğurt.

Blenderdan geçirilen benzeşik maske yüze uygulanır ve 10 dakika bekletildikten sonrasında ılık su ile yıkanır. Yıkama esnasında güneşten hasar görmüş derinin uzaklaştırılabilmesi için yüze hafifçe hafifçe masaj yapılmalıdır. Fazla hazırlanmış maskeyi birazcık sulandırarak dirseklere yada vücudunuzda gereksinim duyduğunuz bölgelere uygulayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın