Siyah havuç: Alzheimer Hastalığı İle Mücadele Edebilir

Birçok şahıs aslına bakarsak siyahını görmemiş yada yememiş olabilir, sadece havucun bu çeşidi Asya ülkeleri gibi dünyanın öteki yerlerinde oldukça yaygındır ve herhangi bir rejim için sağlıklı bir katkıdır.

Siyah Havuç Nedir?

Bir havuç çeşididir ve bilimsel olarak “Daucus carota subsp” olarak bilinir. En çok Çin ve Hindistan’da bulunur. Havuç, geleneksel olarak Türkiye’de ve dünyanın öteki yerlerinde turuncu olabilir, sadece kırmızı, mor, beyaz, sarı ve siyah olmak suretiyle birçok renkte de olabilir. Renkteki değişiklik temel olarak çeşitli türlerde bulunan bileşiklerin konsantrasyonundan meydana gelmektedir. Mor ve siyah çeşitlerin koyu rengi yüksek konsantrasyonda antosiyanin sinyali verirken, turuncu ve sarı havuç betakaroten ve öteki etken maddeler bakımından daha yüksek olma eğilimindedir.

Siyah havuç, beyaz yada turuncu havuçtan kesinlikle değişik olan benzersiz bir tada haizdir. Siyah havuçların kendileri için beklenmedik bir tatlılığı ve ince bir baharatlı tadı vardır. Bu havuç dışarıdan siyah olsa da, bir çok havzada renk olarak daha açık renkte olacaktır. Siyah havuç, yetiştirildiği Doğu’da yaygın olarak bulunur, sadece hususi ve ithal dükkanlarında bu benzersiz renkli sebzeleri bulabilirsiniz. Özüt olarak ek olarak sağlık özellikleri için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Siyah havuç özütü, mor yada siyah renkli havuçtan elde edilir. Dünya Havuç Müzesi (World Carrot Museum), bu havuç çeşitlerinin köken olarak Ortadoğu bulunduğunu ve Türkiye yada Suriye’de ilk ortaya çıkmış olabileceğini söylüyor. Mısır, Pakistan, Hindistan, Afganistan ve Türkiye’de daha yaygındır.

İçerisinde Antosiyaninler Barındırır

Siyah havuca renk veren içerik antosiyaninlerdir. Ziraat ve Besin Kimyası Dergisi’nin Nisan 2011 sayısında gösterilen bir araştırma, dört çeşit siyah havuçta (Antonina, Beta Sweet, Deep Purple ve Purple Haze) antosiyanin bileşimini araştırdı ve bir takım antosiyanin seviyesi bulunmuş oldu, antosiyaninin türüne bağlı olarak 100 gram başına 1.5 miligramdan 100 gram başına 97.9 miligrama kadar antosiyanin içermektedir.

Antosiyaninin Yararları Nedir?

Siyah havuçtaki antosiyaninler, antioksidan özellikleri ile birçok sağlık faydası sağlar. Ziraat ve Besin Kimyası Dergisi’nin Mart 2011 sayısında meydana getirilen araştırma, antosiyaninler ile Alzheimer hastalığı gibi nörolojik işlev bozukluklarını tedavi etme potansiyeli içinde bir korelasyon bulunduğunu belirtti. Ek olarak kanser tedavisinde de yararlı olabilir: Mayıs 2011’de gösterilen ve Moleküler Beslenme ve Besin Araştırması Dergisi’nde gösterilen kanıtlar, antosiyaninlerin kemoterapi esnasında sağlıklı hücrelere zarar verebilecek toksinlere karşı koyabileceğini göstermektedir.

Boya Malzemesi Olarak Kullanılır

Siyah havuç çoğunlukla doğal bir besin boyası olarak kullanılır. Özütün rengi, üzüm özütü ile (kırmızı, mor yada mavi) benzerdir. Besin üreticileri siyah havuç özünü üzüm suyu konsantresine yerine kullanabilir. Ek olarak carmine denilen böceklerden oluşan bir renk tonuna doğal bir alternatiftir.

Sağlığa Yararları Nedir?

Gıda açısından varlıklı olan siyah havuç, rengini antosiyaninlerden alır ve Alzheimer hastalığı gibi hastalıkları tedavi etme, bilişsel kabiliyeti artırma, iltihabı azaltma, sindirimi optimize etme ve kanseri önleme gibi bazı mühim sağlık yararlarına haizdir.

Romatoid Artrit Tedavisine Yardım Eder

Siyah havucun etken içeriklerden bazıları, romatoid artrite neden olan problemler gibi kronik hastalıkları önleyebilir ve oksidatif stresin yavaşlamasına destek olabilecek antienflamatuvar özelliklerin yanı sıra antioksidan özelliklere de haizdir.

Kanser Tedavisine Destek Verir

İnanılmaz derecede yüksek antosiyanin miktarı ile, vücudunuz için kanserli hücrelere karşı muhteşem bir destek oluşturur. Antioksidanlar özgür radikalleri ortadan kaldırmaya ve vücuttaki kanserli aktiviteyi nötrleştirmeye destek olabilir.

Sindirim Sağlığını Denetim Edebilir

Havuç sağlıklı bir sindirim sistemi için lüzumlu olan rejim lifi açısından aşırı derecede yüksektir. Lif, bağırsak hareketini düzenlemeye ve bağırsaktaki gıda emilimini iyileştirmeye destek olabilir. Ek olarak, lif kolesterol düzeylerini düşürmeye destek olabilir ve şeker hastaları için iyi bir haber olarak; vücuttaki insülin ve glikoz salınımını düzenler.

Alzheimer Hastalığı İle Savaşım Edebilir

Siyah havuçtaki antioksidanlar, Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı gibi sinir tıkanıklığı ve nörodejeneratif hastalıklara sebep olduğu malum, beyinde beta amiloid plak birikimini azaltarak yarar sağlayabilir.

Göz Sağlığını Geliştirir

Havuç, direkt göz sağlığını koruması ile malum betakaroten arzıyla ünlüdür. Bir antioksidan olarak işleyen betakaroten, maküler soysuzlaşma riskini düşürmek, katarakt gelişimini yavaşlatmak ve görüşü düzenlemek gibi görevleri üstüne alıyor. İçerisindeki vitamin A, bilhassa yaşlanınca göz sağlığını ve görmeyi korumak için ihtiyaç duyulan en mühim besleyicilerden biridir.

Ağız Sağlığı ve Diş Bakımına Destek Olur

İçerisinde bulunan besinler vücudun bakterilerle ve ağız kanalıyla giren diş etleri ve dişlerde yaşayan toksinlerle savaşma kabiliyeti ile bağışıklığı geliştirmeye destek sağlar. İçindeki bazı mineraller antibakteriyel olabilir ve diş çürümelerini önleyebilir. Havuç ek olarak, yiyeceklerden sonrasında yenilirse, plak ve lekeleri dişlerden temizlemeye destek olabilir. Bir kez yedikten sonrasında, içindeki lif, bağırsaktaki istenmeyen bakterileri temizleyerek, bağışıklık artırıcı gıda maddelerinin daha iyi sindirilmesini teşvik ederek ve doğal bir sindirim sistemi fırçası gibi davranarak, bağışıklığı artırır.

Yan Tesirleri Nedir?

Çeşitli avantajlar sağlamasına karşın, ciltte renk değişikliği, alerjik reaksiyonlar, gaz ve tansiyon sorunları gibi bazı yan etkisinde bırakır mümkündür. Bu yüksek yan etkilerin bir çok, yüksek potasyumlu, yüksek betakarotenli sebzelerin aşırı oranda tüketilmesi durumunda ortaya çıkar. Bu gıdaları aşırı oranda tüketmek, bilhassa gastrointestinal sisteminizin sağlığı için tehlikeli olabilir. Ek olarak, bazı insanoğlu gibi havuç için doğal bir alerjiniz var ise, şişme, kızarıklık ve mide sorunlarını önlemek için tüm çeşitlerinden kaçınılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın