Işkın Otu: Kemik sağlığını iyileştirir

Sağlığa olan yararları; kilo kaybını artırma, sindirimi iyileştirme, Alzheimer hastalığını önleme, kemik büyümesini teşvik etme, nöronal hasarı önleme, cildi sağlıklı kılma, kanseri önleme, metabolizmayı optimize etme, dolaşımı iyileştirme ve çeşitli kardiyovasküler koşullara karşı koruma becerisi ihtiva eder.

Işkın Nedir?

Oldukça garip bir geçmişi olan benzersiz bir bitki olup Polygonaceae familyasına aittir. Yaygın olarak bir sebze olarak kabul edilir, sadece ABD’da, bir meyve olarak kabul edilir, şu sebeple çoğunlukla mutfak uygulamalarında bir meyve olarak kullanılır. Bilimsel olarak, kalınca bir köksapın tepesinden çıkmış yaprakları olan otsu çok senelik bitkidir. Yaprak sapları aslına bakarsak en yaygın kullanılan parçalarıdır, kimi zaman tatlı bir yemekte kullanılır.

Senenin her zamanı, dünyanın değişik yerlerinde yetiştirilir, bu yüzden neredeyse her mevsimde yaygın olarak bulunur. Seralarda yetiştirilebilir ve geleneksel ışkın dışarıda yetiştirilirken, tatlı olanı serada da yetiştirilebilir.

Üçgen yapraklardaki oksalik asit miktarı son aşama yüksek olduğu ve ciddi hastalıklara neden olabileceği için, zehirli olduğuna dair yaygın bir inanç ortaya çıkmıştır. İlginç bir halde saplar yenen tek yeridir. Bitki aşırı soğuğa maruz kalırsa, tehlikeli asit sapa göç edebilir, bu yüzden düzgüsel iklimde yetişen ışkını, ılık yada ılıman bir alanda saklamaya dikkat edin.

İlk olarak ortalama 400 yıl ilkin Birleşik Krallık’ta ortaya çıktı ve eşi olmayan ve tatlı tadı sebebiyle turtalar, kekler ve meyve sularına tatlı meyve olarak ilave etmek için kullanıldı. Işkınlı pasta, dünyanın çeşitli yerlerindeki ortak tatlılardan biridir. Bununla beraber, aslına bakarsak sebze olarak bilinir ve çok besleyici ve sağlıklıdır. Fakat neden? İçinde bulunan mükemmel gıda öğelerinden bazılarını keşfedelim!

Gıda Kıymeti

İnsanların ışkın yetiştirmesinin ve tüketmesinin başlıca sebeplerinden biri şaşırtıcı şekilde besleyici kıymeti olmasıdır. Mineraller, vitaminler, organik bileşikler ve vücudumuzun sağlıklı kalması için ideal olan öteki besinlerle doludur. Bu kıymetli bileşenlerin bazıları rejim lifi, protein, C vitamini, vitamin K, B karmaşık vitaminleri, kalsiyum, potasyum, manganez ve magnezyumdur. Organik bileşikler açısından, beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi polifenolik flavonoidlerin varlıklı bir deposudur. Şimdi, bu bileşenleri içeren ışkının, uzun sağlık yararları listesine bir göz atalım!

100 gram ışkın aşağıdaki gıda değerlerine haizdir:

Su: 93.61 g.

Enerji: 21 kcal

Protein: 0.9 g.

Toplam yağ: 0.2 g.

Karbonhidrat: 4.54 g.

Lif: 1,8 g.

Şeker: 1.1 g.

Kalsiyum: 86 mg.

Demir: 0.22 mg.

Magnezyum: 12 mg.

Fosfor: 14 mg.

Potasyum: 288 mg.

Sodyum: 4 mg.

Çinko: 0.1 mg.

C vitamini: 8 mg.

Tiamin: 0.02 mg.

Riboflavin: 0.03 mg.

Niasin: 0.3 mg.

Vitamin B6: 0.02 mg.

Folat: 7 μg

A vitamini: 102 IU

E Vitamini: 0,27 mg.

Vitamin K: 29.3 μg

Kilo Vermenize Yardım Eder

Piyasadaki en düşük kalorili sebzelerden biridir ve zayıflamaya çalışan fakat gene de sağlıklı kalmak isteyen insanoğlu için önerilir. 100 gramı yalnız 21 kaloriye haizdir, bu yüzden yemekten çekinmeyin. İçindeki çeşitli organik bileşiklerin vücudun metabolizması üstündeki tesiri ek olarak vücudun yağ yakma oranını mühim seviyede artırabilir, böylece başka bir halde de zayıflamanıza destek sunar.

Kardiyovasküler Hastalıkları Azaltır

İçindeki yağ ve kolesterol aşırı düşüktür, sebze kardiyovasküler sağlık için bir tehdit oluşturmaz ve kan damarlarının duvarlarından fazla kolesterolü kazıyan rejim lifinin varlığına bağlı olarak, iyi kolesterol düzeylerini artırabilir. Ek olarak, ışkındaki etkisi altına alan antioksidan miktarı, özgür radikallerin kalp hastalığına ve öteki tehlikeli sağlık koşullarına neden olmasını engeller.

Sindirime Destek Olur

Sindirim sistemi genel sağlığımızda büyük bir rol oynamaktadır, bu yüzden sindirim sisteminin sağlıklı ve tertipli olması önemlidir. Işkında yüksek oranda bulunan rejim lifi, dışkıyı kıvamlandırarak ve bağırsak hareketlerinin muntazam ve tertipli olduğundan güvenilir olarak sağlıklı bir sindirim sistemini güvence eder. Geleneksel şekilde kabızlık için tedavi olarak kullanılmıştır, sadece kısa sürede bunun neden bu şekilde kuvvetli bir tesirinin bulunduğunu ortaya çıkarılmıştır. Kabızlık ve öteki sindirim sorunlarını hafifleterek, şişkinlik, kramp ve hatta kolorektal kanser gibi daha ciddi gastrointestinal bozuklukları önleyebilirsiniz.

Alzheimer Hastalığını Önler

Işkında en belirgin olan vitamin aslına bakarsak K vitaminidir ve öteki vitaminlerin yanında fazla dikkat çekmese de, K vitamini beyin ve nöronal sağlıkta çok mühim bir rol oynamaktadır. Beyin hücrelerinin oksidasyonunu önleyebilir ve bilişsel aktiviteyi uyarabilir, böylece Alzheimer hastalığının başlamasını geciktirmeye yada hatta önlemeye destek olabilir.

Kemik Sağlığını İyileştirir

Beyindeki sinir dejenerasyonundan korunma görevi ile beraber, K vitamini de osteotropik aktiviteyi teşvik eder, doğrusu kemik büyümesini ve onarımını uyarır. Varlıklı oranda kalsiyum ve ışkında bulunan öteki minerallerin birleşimi ile beraber kemik korumasında mühim bir oyuncudur.

Kanseri Önlüyor

Antioksidanlar, vücudun her yerinde özgür radikalleri nötralize etme kabiliyeti sebebiyle son yıllarda çokça araştırılmıştır. Özgür radikaller, sağlıklı hücrelerin mutasyona uğramasına yada ölebilmelerine neden olabilen, çoğu zaman kanser yada öteki kronik hastalıklara neden olan hücresel metabolizmanın yan ürünleridir. Işkın, iyi bir betakaroten deposu ve lutein ve zeaksantin gibi öteki polifenolik bileşikler, vitamin A’ya benzer şekilde hareket ederek cildi ve gözleri özgür radikallerin etkilerinden korur. Diyetinizde iyi oranda antioksidan bulunması, erken yaşlanmayı, kataraktı, maküler dejenerasyonu ve kırışıklıkları önlemeye destek olabilir. Ek olarak, bu polifenolik bileşikler oral ve akciğer kanserlerinin önlenmesine yardım eder.

Kan Dolaşımını İyileştirir

İçerisinde bulunan iz oranda bakır ve demir, yeni kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik etmek, vücudun toplam RBC sayısını çoğaltmak ve vücudun lüzumlu alanlarının oksijenlenmesini çoğaltmak için yeterlidir; bu sayede vücut fonksiyonlarını iyileştirir ve genel metabolizmasını artırır.

Diyabet Tedavisine Yardım Eder

Bazı araştırmalar, sebzenin kökünde bulunan bileşiklerin kan şekeri düzeylerini ve hatta kolesterolü düşürmede destek olabileceğini gösterdi. Rhaponticin isminde olan etken bileşik, diyabetiklere yararlı bulunmuştur.

Naturel Saç Boyama Ürünü Olarak Kullanılabilir

Işkın kökü saçlarınıza açık kahverengi yada sarı saçlı renk tonunu veren iyi bir oksalik asit dozu ihtiva eder. Oksalik asit varlığı saç renginin daha uzun süre dayanmasına yardım eder ve kafa derisine zarar vermez.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Kuvvetli doğasından dolayı evvel böbrek rahatsızlığınız var ise yada bazı gastrointestinal rahatsızlıklarınız var ise almanız önerilmez; zira bu tarz şeyleri daha da kötüleştirebilir. Ek olarak, evlatların yada evcil hayvanların yapraklarını yemediğine dikkat edin. Yapraklarda bulunan oksalik asit zehir seviyelerine bağlı ölüm vakaları bildirilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın