Centiyane: İştah kaybını azaltır

Gentiana lutea, 2.000 yıldan fazla bir süredir Avrupa’da geleneksel tıp sistemlerinde kullanılan acı bir bitkidir.

Karaciğer ve sindirim yardımcısı olarak, Ayurveda ve Geleneksel Çin Tıbbı’nda uzun bir kullanım öyküsü vardır. Bu bitki, hazımsızlık, karaciğer fonksiyon bozukluğu ve bitkinlik için geleneksel olarak kullanılır. Birçok etken bileşiği içinde, gentiopicroside ve amarogentin bulunur.

Öteki acı bitkiler ve gıdalar gibi, safranın uyarılmasına, karaciğer, safra kesesi ve öteki organların detoks edilmesine destek olduğundan, sindirim sağlığını desteklemek için yararlıdır. Öteki yararları içinde, enflamasyonla savaşım etmek, sinir sistemini desteklemek, dayanıklılığı çoğaltmak ve kalp sağlığına destek olmak yer alır.

Centiyane Nedir?

Kökü (Gentiana lutea L.), Alpler ve Himalaya Dağları’na özgü Gentianaceae ailesinden acı bir bitkidir. Bitkisel tıpta, bilhassa mide rahatsızlıklarının, karaciğer hastalıklarının tedavisinde ve sindirime destek olmak için çok uzun süredir kullanılır. Bugün, en çok Avrupa, Çin ve Şimal ABD’nın bazı bölgelerinde yetiştirilmektedir.

İsmi ne anlama geliyor? Bitkinin Gentius adlı İllyrian kralının adını almış olduğu söylenir (llyria, Balkan Yarımadası’nın batısındaki Romalılar tarafınca fethedilen bir bölge). Kayıtlar, Gentius’un bitkinin tıbbi özelliklerini ilk keşfeden şahıs bulunduğunu ve iyileştirici tonikler yapmak için kullandığını göstermektedir. Gentianaceae ailesinin 400’den fazla değişik türü vardır ve bazıları bitkisel ilaçlarda kullanılır.

Ne için kullanabilirsiniz? Tarihte, aşağıdaki sorunları tedavi etmek için kullanıldı:

Karaciğer hasarı
İştah, ishal, gaz, şişkinlik, mide ekşimesi ve mide bulantısı gibi mide ve sindirim problemleri
Migren
Sinüs enfeksiyonları
Adet ağrıları
Kronik bitkinlik ve zayıflık
Saçta egzama
Yüksek gerilim
Parazitler
Sedef hastalığı
Saç dökülmesi
Sarılık
Gut
Hepatit
Candida (mantar)
Besin alerjileri ve intoleransı
Bebek büyümesi ve gelişimi

Sindirim, Karaciğer ve Safra Kesesi Fonksiyonunu Geliştirmeye Destek Olur

Tükürük, safra ve enzim atılımı üstündeki tesirleri sebebiyle geleneksel olarak “gastrik uyarıcı” olarak kullanılır. İnce bağırsaklardaki enzimlerin salgılanmasını uyarabildiği ve gastrik sekresyonu artırabildiğine dair bazı kanıtlar vardır, bu da gıdaların parçalanmasını ve gıda maddelerinin emilimini kolaylaştırır. Sindirim için yararlarından bazıları şunlardır:

İştah kaybını azaltır
Mide bulantısı, mide ekşimesi ve ishali tedavi eder
Ağız zarlarını ve tat alma tomurcuklarını uyararak, tükürük üretimini iyileştirir
Gastrik sıvıların ve safra salgısının üretilmesine destek sunar
Karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarını destek sunar

Yüzyıllar süresince, kuvvetli acı tadı ile karaciğer ve detoks destekçisi olarak bilinir. Gut, sarılık, dispepsi ve dizanterinin, doğal olarak tedavi edilmesine destek sunar. Geleneğe gore, en çok iştah kaybı ve mide bulantısı gibi sindirim semptomlarını iyileştirmede etkilidir. Bir araştırmada, hastalara günde 600 miligramlık bir centiyane kökü verilmesinin karın ağrısı, bulantı, mide ekşimesi, şişkinlik, kabızlık, iştah kaybı ve kusma gibi semptomları hafifletmeye destek olduğu bulunmuş oldu.

Genel karaciğer sağlığını desteklemek için, Taraxacum officinale olarak da malum karahindiba kökü gibi öteki karaciğer temizleyicileriyle beraber kullanmanız tavsiye edilir. Karahindiba kökü sık sık kurutulur ve bitkisel çaylara eklenmiş olur. Karahindiba kökü ve yapraklarının hem karaciğeri koruduğu, hem de bakterilerle savaştığı ve gözlerinizi sağlıklı tuttuğu gösterilmiştir.

Oksidatif Stres ve Kronik Hastalıklarla Mücadeleye Destek Olur

Öteki besleyiciliği yoğun bitkilerde olduğu gibi, hücrelerin özgür köktencilik hasarından (oksidatif stres olarak da adlandırılır) korunmasına destek olan antioksidan özelliklere haizdir. Etken bileşikleri, enfeksiyonlara karşı koruma sağlamak ve arterlerde ve daha ufak kan damarlarında oluşan ziyanı azaltmak için de yararlıdır.

Kardiyovasküler, solunum ve sindirim sistemlerine yarar elde eden antienflamatuvar etkilere haizdir. Mesela isovitexin; vasküler düz kas dokusunu sakınan ve hücresel nitrik oksit (NO) aktivitesini artıran doğal bir anti-aterosklerotik ajandır. Bu, arterioskleroz ve arterlerin sertleştirilmesi için faydalıdır. Ek olarak tansiyon düşürücü tesirleri vardır.

Secoiridoidal, ridoid glikozitler, gentiopicroside, xanthones, polyphenols ve flavone gibi bileşenlerin, antienflamatuar ve anti-tümör tesirleri sebebiyle kansere karşı korunmaya destek olabileceğine dair bazı ön kanıtlar da bulunmaktadır.

Enflamasyon ve Ağrıyı Azaltmaya Destek Olabilir

Bu bitki içinde bulunan etken bileşiklerin, iltihapla savaştığı ve rahatsızlığı azaltmak için beyindeki ağrı yollarını pozitif bir halde modüle etmiş olduğu gösterilmiştir. Ek olarak eklem ağrısı, bitkinlik ve güçsüzlüğe neden olabilen antikorları ve otoimmün reaksiyonları azaltmaya destek olabilir.

Kan damarlarını genişletebilir ve kan dolaşımın iyileştirilmesine destek olarak genel iyileşmeyi kolaylaştırır. Bu yüzden kimi zaman migren, adet ağrıları, mide ağrıları, kas spazmları ve daha fazlasını tedavi etmek için kullanılır. Ek olarak, eritrisin olarak adlandırılan bir bileşiğinin, spazmları ve krampları azaltan, sakinleştirici ve kas gevşetici tesirleri olduğu gösterilmiştir. Ek olarak yüksek tansiyonu düşürmeye ve ağrı ya da strese cevap olarak hızlanan kalp ritmini yavaşlatmaya destek olabilir.

Yaraların ve Enfeksiyonların Tedavisine Destek Olur (Sinüs Enfeksiyonları Dahil)

Çeşitli yara ve mantar enfeksiyonlarının tedavisi için cilde uygulanır. Zararı olan bakterileri öldürmüş olduğu ve yaralara yada hasarlı dokulara kan akışını iyileştirdiği gösterilmiştir. Bir takım emek verme, antimikrobiral ve antifungal özelliklere haiz bulunduğunu bulmuştur. Sinüs enfeksiyonu semptomlarının (sinüzit) tedavisine destek olduğu gösterilen, Sinupret adlı bir formülde öteki bağışıklık sistemini güçlendiren otlar ile birleştirildiği bilinmektedir.

Bu bitkideki bileşikler ek olarak, leptospira, Pseudomonas aeruginosa, proteinusbacillus vulgaris ve Salmonella typhi gibi başka enfeksiyonlara neden olabilecek bakterileri inhibe etmeye de destek olabilir. Bakterilerle savaşmaya ek olarak, Candida albicans’ın neden olduğu ve mantar enfeksiyonlarını azaltmaya destek olduğu gösterilmiştir.

Sinir Sistemini Destek sunar

Centiyane, kas gerginliğini rahatlatmaya ve doğal bir yatıştırıcı olarak hareket etmeye destek olarak merkezi sinir sistemine yarar sağlar, bununla beraber yorgunluğu azaltmaya da destek sağlar. Hayvan çalışmalarında, gentiopicroside, swertiamarine ve sweroside dahil olmak suretiyle, içinde bulunan secoiridoid bileşiklerin dayanıklılığı artırdığı ve kas yorgunluğunu azalttığı gösterilmiştir.

Sinir sistemini desteklemek için kombine ederek kullanabileceğiniz bir başka bitki, asırlardır bitkinlik, strese bağlı semptomlar, öksürük, soğuk algınlığı, mide-bağırsak sorunları ve üreme sorunları tedavisinde kullanılan meyan kökü isminde olan adaptojendir. Meyan kökü aslına bakarsak centiyanenin daha etkili olmasına destek olabilir. Çin tıbbında çoğu zaman “rehber ilaç” olarak kullanılır, bu sebeple öteki bitkileri ve ilaçları daha yararlı hale getirmeye destek sunar.

Yan Tesirleri

Centiyane kökü kimi zaman ülser dahil olmak suretiyle mide-bağırsak rahatsızlığı olan kişilerde sindirim sistemine zarar verebilir. Kan basıncını düşürür ve kan şekerini (glukoz) etkileyebilir, bu da potansiyel olarak halsizliğe ve baygınlığa yol açabilir, bu yüzden kan şekeri ve tansiyonu denetim altına almak için ilaç alıyorsanız, öncelikle bir doktorla konuşmanızı tavsiye ederiz.

Ortaya çıkabilecek ihtimaller içinde yan etkisinde bırakır içinde mide tahrişi, bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, cilt tahrişi ve mide asitliğini artırma sayılabilir. Yan etkisinde bırakır yaşarsanız, derhal kullanmayı bırakın ve bir ya da iki gün içinde kendinizi daha iyi hissetmezseniz doktorla konuşun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın