Alıç: Endişeyi ve kaygı düzeylerini azaltır

Etkisi altına alan sağlık yararları içinde; kan basıncını düzenleme, endişeyi azaltma, kalbinizi çeşitli şekillerde koruma, sindirimi iyileştirme, solunum sağlığını iyileştirme, göğüs ağrılarının sertliğini azaltma, ruh halini geliştirme, bağırsak enfeksiyonlarını tedavi etme ve cildinizin görünümü ve sağlığını iyileştirme bulunur.

Alıç Nedir?

Benzer şekilde adı geçen alıç çalıları ve ağaçlarının meyvesidir. Birazcık değişik meyve üreten çeşitli türleri vardır, sadece en yaygın çeşidin adı Crataegus rhipidophylla’dır. Meyveleri kırmızı ve pembemsi renktedir. Bir tür olarak, başta Şimal ABD, Avrupa ve Asya’nın ılıman bölgelerinde olmak suretiyle kuzey yarımkürede yaşamış olduğu görülmüştür. Belirli bir dereceye kadar çileğe benzemekle beraber, erik gibi çekirdek ihtiva eder.

Tatlı ve mayhoş aromaları sebebiyle, bilhassa Asya kültürlerinde içecek ve şekerlerde yaygın olarak kullanılırken, Avrupa’da ve Şimal ABD’da reçel yada jöle yapımından kullanımı yaygındır. Kuvvetli bir lezzeti vardır. Bu büyüleyici meyve, sağlığa olan yararları açısından geleneksel olarak Hindistan, Çin ve öteki pek çok ülkede sindirime destek olarak kullanılıyordu ve öteki geleneksel tıp sistemlerinde kardiyovasküler sağlık güçlendiricisi olarak kullanılır. Lezzeti göz ardı edilen bu meyve, keşfedildikçe ve her geçen gün daha çok ilgi görmeye devam ederken, hakkında meydana getirilen araştırmalar sürüyor.

Gıda Kıymeti

Sağlığa olan faydası esas olarak meyvede bulunan vitaminler, mineraller ve organik bileşiklerden oluşan benzersiz karışımdan elde edilir. Alınan en kıymetli bileşenlerin bazıları, vücutta antioksidan bileşikler olarak işlev gören C vitamini, vitexin, rutin, kateşin, saponin ve çeşitli antosiyanitler gibi folik asit de dahil olmak suretiyle mühim oranda B vitaminleri ihtiva eder. İçerisinde bulunan birçok kimyasal bileşikten ve besleyici içerikten bazıları alttadır:

Hiperozid de dahil olmak suretiyle flavonoidler
Pentasiklik triterpenler
Acantolik asit
Neotekalik asit
Kolin
Asetilkolin
Klorojenik asit
Kafeik asit
B1 vitamini
B2 vitamini
C vitamini
Kalsiyum
Demir
Fosfor

Sağlık Yararları Nedir?

Sağlığa olan yararları göğüs ağrısını azaltma, kan basıncını düzenleme ve bağışıklık sistemini güçlendirme becerisi ihtiva eder. Öteki yararlarına beraber göz atalım.

Göğüs Ağrılarını Azaltır

Göğüs ağrıları, daima bir kalp krizinin göstergesi olmasa da son aşama acı verici olabilir. Göğüs ağrılarından şikayetçi olursanız, çoğu zaman bir kardiyovasküler meseleyi işaret edebileceğinden doktorunuzla konuşmalısınız. Sadece, geleneksel tıpta binlerce senedir olduğu gibi alıç, göğüs ağrılarının sertliğini mühim seviyede azaltabilir.

Kalp Sağlığını İyileştirir

Ilk olarak kalp üstündeki pozitif tesirleri sebebiyle hem geleneksel hem de çağıl tıpta övgüyle söz edilen bir meyvedir ve aslına bakarsak övülmesinin ardında çok iyi bir sebep vardır. Alıç, sağlığınızı koruyarak, nefes darlığını azaltarak, enerjiniz artırarak ve yorgunluğu gidermek suretiyle kardiyovasküler problemler yaşama şansını azaltabilir. Bu ufak meyvelerdeki organik bileşikler, saponinler, kateşinler ve öteki yararlı antioksidanların kapsamlı sıralaması, kalp sağlığını etkileyen tehlikeli özgür radikallere karşı çok kuvvetli bir tabanca olabilir.

Kan Basıncı Düzeylerinde İstikrar Sağlıyor

Kan basıncını yükseltmeyen yada düşürmeyen eşi olmayan besin maddelerinden biridir. Aslına bakarsak kan basıncını dengeler. Kan basıncınız çok yüksek yada çok düşük olursa, alıçtaki bileşik karışım, vücudunuzda ve sisteminizde sağlıklı bir tansiyon oluşturabilir, bu da hipotansiyon ve hipertansiyon hastaları için çok değerlidir.

Bağışıklık Sistemini Artırıyor

Alıçta bulunan C vitamini, vücudunuzdaki tehlikeli toksinleri ortadan kaldıran antioksidanların yanı sıra genel sağlık durumunuzu çoğaltmak için beyaz kan hücrelerinin aktivitesini de artırır. C vitamini içinde ne olduğu yüksektir.

Endişeyi ve Kaygı Düzeylerini Azaltır

Bu alıç meyvesinin en tartışmalı kullanımlarından biridir, sadece pek çok geleneksel tıp uygulamasında; stres, kaygı ve hatta depresyon gibi bazı ruhsal koşullar için kullanılmıştır. Son zamanlarda kalp kırıklığına ve hatta bir aile üyesinin kaybını yaşamış insanlara sunulurken, ruh halini iyileştirebileceği de söyleniyor. Enzimatik olarak, hormon düzeylerimizi etkileyebilir. Bu da geçmişte bu kadar çok kültürün bu sağlık yararlarına neden inandığını açıklıyor.

Enerji Düzeylerini Artırır

Alıç meyvesinin, koroner kan damarlarını genişlettiği bilinmektedir. Bu kan damarları, vücutta daha çok kan dolaşımına izin verir ve böylece de daha yüksek bir enerji yada uyanıklık düzeyine neden olabilir. Vücudunuzun tüm bölümleri doğru şekilde oksijenlendiğinde, bilişsel becerileriniz gelişir, enerji seviyeniz yükselir ve metabolizmanız en uygun seviyelerde çalışabilir.

Sindirim Sağlığını Geliştirir

Alıçta bulunan lif, bir tüm olarak sindirim sürecinizi geliştirir ve kabızlık, şişkinlik, kramp ve kolon kanseri vb. daha ciddi koşullar gibi herhangi bir problemi ortadan kaldırırır. Ek olarak, gıda sindirimini iyileştirmek için bağırsak florasıyla etkileşime giren çeşitli organik bileşikler vardır.

Cilt Sağlığını Korumaya Yardım Eder

Alıç meyvesindeki antioksidan içinde ne olduğu, bilhassa yanıklar, yaralar yada akneler üstünde cilde topik olarak uygulandığında yararlıdır. Organik bileşiklerin bazıları doğada antienflamatuvardır ve iyileşen yaralar üstündeki kaşıntıyı azaltmak için yada egzama yada sedef hastalığı gibi öteki cilt koşulları için iyidir.

Bağırsak Enfeksiyonlarını Ortadan Kaldırır

Bu meyveler, gıda alımını iyileştirerek ve kabızlığı ortadan kaldırarak sindirim sağlığını iyileştirmenin yanı sıra, bağırsak enfeksiyonlarının ortadan kaldırılmasında da etkili bulunduğunu kanıtlamıştır. Ek olarak içindeki lif de boşaltımı kolaylaştırır.

Kolesterolü Dengelemeye Yardım Eder

Fena kolesterol birikimi ciddi sağlık komplikasyonlarına yol açabilir. Yüksek kolesterol, kalp hastalığı riskinizi ikiye katlayabilir. Araştırmalar, alıç yağının düzgüsel kolesterol düzeylerini desteklediğini gösteriyor. Bir hayvan emek vermesi, yüksek kolesterollü tavşanlara verilen bitki özlerinin kolesterol düzeylerini düşürmeye destek bulunduğunu buldu. Farelerle ilgili bir başka çalışmada ise, fena (LDL) kolesterol düzeylerini düşürdü.

Oluşabilecek Yan Etkisinde bırakır Nedir?

Bazı insanoğlu mide rahatsızlığı, terleme, bitkinlik, mide bulantısı yada baş dönmesi yaşarlar ve daha ciddi yan etkisinde bırakır içinde nefes darlığı, şiddetli alerjik reaksiyonlar, kalp düzensizlikleri ve ruhsal değişimler sayılabilir. Bu meyveyi rejiminize eklemek için ilkin doktorunuzla konuşun ve bu yan etkilerden herhangi birine maruz kalırsanız derhal doktora gidin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın