Kilo vermeye yardım eden bitkiler

Guggul Özütü

Guggul, hem de guggal, devadhupa, Balsamodendrum mukul ve guggulu sudha olarak malum Hindistan’da yerli bir ağaç olan Commiphora mukula’nın sakız reçinesidir. Ayurvedik tıpta çağlardan beri kullanılmaktadır. Guggul özütü, guggulsterone isminde olan, kolesterol düşürücü, anti-kanser ve anti-anjiyojenik özelliklere haiz bir fitosteroid ihtiva eder. Guggul; tiroid fonksiyonunu uyarır, böylece metabolizma hızını artırır ve kalori yakmaya destek sağlar. Son olarak guggul, fena kolesterolü (LDL kolesterolü) düşürmeye katkıda bulunur ve bu yüzden ateroskleroz tedavisinde kullanılır.

Ginseng

Ginseng, etli kökleri olan yavaş büyüyen uzun ömürlü bir bitkidir. Bu bitki çoğunlukla Çin, Butan, Şimal ABD, Kore ve doğu Sibirya gibi soğuk bölgelerde yetişir. Çinliler tarafınca yüzyıllardır ilaç olarak kullanılmıştır. Araştırmalar, ginsengin stres, şeker hastalığı, düşük kolesterol ve kan şekeri seviyelerini düzenlemek için kullanılabileceğini gösteriyor. Stres, kan şekeri ve yüksek kolesterol, fena sağlık ve kilo artışı için katkıda bulunur. Ginseng, metabolizmanızı artırmanıza destek sunar ve gün içinde enerjinizi yüksek meblağ. Bu yüzden, ginseng çayı içmek zayıflamaya destek sunar.

Hibiskus Çayı

Parlak kırmızı renkli hibiscus çiçeğ özütünden hazırlanan Hibiskus çayı, vücuttaki fazla sudan kurtularak zayıflamaya destek sağlar. Yüksek lifli diüretik özellikleri vardır ve şişkinliği önlemeye destek sunar. Hibiskus, başka bir enzim olan amilaz üretimini inhibe eden, fazolamin isminde olan bir enzim ihtiva eder. Amilaz, karbonhidratı şeker moleküllerine dönüştürmeye destek sunar. Ve bu yüzden amilaz üretimini sınırlayarak, vücut tarafınca karbon emilimini azaltır. Ek olarak, hibiskus çayı düşük kalorilidir ve tokluğu artırır.

Yerba Mate Çayı

Yerba mate, geleneksel Cenup ABD içeceğidir, olgunlaşmış ve kurutulmuş yerba mate bitkisinden üretilir. Piyasadaki enerji içeceklerinin içeriklerinden biridir. Yerba mate, polifenol ve ksantin ihtiva eder, kafein ksantinlerden biridir. Yerba matenin kan şekeri düşürücü özelliklere haiz olduğu ve ek olarak diyabet riskini azaltmaya destek olduğu bulunmuş oldu. Bununla beraber ruh halini artırmaya destek olan, enerji düzeylerini yüksek tutan, iştahı bastıran ve kilo yitirilmesine destek olan fitobesinler ihtiva eder.

Yeşil Çay

Kuşkusuz yeşil çay, daima kilo vermek için en iyi bitki çayıdır. Kateşinler olarak adlandırılan antioksidanlar açısından zengindir. Epigallocatechin gallate olarak malum kateşinlerden biri; metabolizma güçlendiricisidir. Yeşil çay, kahve ile karşılaştırıldığında daha azca oranda kafein içerse de, içindeki kafein, yağ yakmayı ve kas performansını artırmaya destek sunar. Yeşil çay, yiyecek yeme isteğini engelleyecek ve yemekten 30 dakika ilkin tüketirseniz daha azca yiyecek yemeyi sağlayacak muhteşem bir iştah bastırıcıdır.

Pu Erh Çayı

Pu-erh Çay, adını Çin’deki Pu-erh kentinden alır, fermente bir çaydır. Çay yaprakları ilkin fermente edilip mikroplar tarafınca oksitlenmeden ilkin kurutulur. Şarap gibi, bu çay yaprakları çaylara lezzet ve tat katmak için bekletilir. Pu-erh çayı dalağı sağlıklı tutarak ve böylelikle muntazam sindirim ve emilime destek olarak çalışır. Bu da, kilo yitirilmesine neden olan metabolik hızı artırır.

Aloe Vera

Aloe vera, etli yaprakları olan gövdesi olmayan bir bitkidir. Yapraklarında bir jel barındırır ve bu jel; cilt ve saç sorunları, bağırsak sorunları ve ek olarak kilo yitirilmesine yardım eden detoks işlemine destek sağlar. Detoks metabolizmayı hızlandırır ve muntazam işleyen metabolizma kilo vermeyi hızlandırır.

Tarçın

Popüler bir Hint baharatı olan tarçının hem tatlı hem de kuvvetli bir lezzeti vardır. Tarçın metabolizmayı hızlandırmaya destek sağlar. Kan şekerini düzenlemeye destek sunar. Bununla beraber kan şekeri, LDL kolesterol ve trigliseridlerin azaltılmasında dirimsel bir rol oynar. Avantajlarıyla şeker hastalığı olanlar için ideal bir çeşni haline gelir. Tarçın, kan şekeri regülasyonunu geliştirmeye destek olan glikoz metabolizmasını da artırabilir.

Kakule

Eşi olmayan bir lezzet sunan kakule öteki adıyla elaichi bir öteki popüler Hint baharatıdır, malum bir termojeniktir, bu da vücudu ısıtmak için yakıt olduğu ve yağ yaktığı anlamına gelir. Kakule bununla beraber metabolizmayı artırır ve vücudun daha çok yağ yakmasına destek sağlar. Karnınızı ansızın tıkayan gaz oluşumunu engeller. Kakule, eski Hint tıbbi sisteminde ve Ayurveda’da yaygın şekilde kullanılmıştır. Vücudunuzun metabolik hızını çoğaltmak için yemeğinize birazcık kakule ilave edin.

Sarımsak

Bu bitki, kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde destek olan, bağışıklık sisteminizi geliştiren ve ölümcül kansere karşı savaşmak için ortak soğuk algınlığını iyileştiren büyülü şifa özellikleri ile beraber gelir. Son araştırmalar bu büyülü bitkinin bel bölgesindeki yağları eritebildiğini gösteriyor. Sarımsak, açlık isteğini bastıran ve metabolizmayı artıran allicin isminde olan eşi olmayan bir bileşim içeriyor.

Arnavut Biberi

Beyonce’nin meşhur zayıflama rejiminin de ana maddesi olan Arnavut Biberi, kapsaisin açısından varlıklı bir bileşiktir. Malum bir termojenik olarak, kapsaisin vücudun ısı üretmek için yağ yakmasına neden olur. Yağ dokusunu çözdüğü ve kalori alımını azalttığı bilinmektedir. Arnavut biberi, bununla beraber kandaki yağ seviyelerini düşürmeye destek sunar.

Karabiber

Biberden bahsederken karabiberi de unutmayalım. Arnavut biberinin bir kuzeni olan karabiber piperine bakımından zengindir. Karabibere karakteristik lezzetini veren şey, piperine içeriğidir. Piperine özelliklerinden biri, zayıflamaya destek olan yağ hücrelerinin oluşumunu engellemektir. Yağ yakma sürecini hızlandırmak için karabiber ve Arnavut biberini birleştirebilirsiniz.

Zencefil

Zencefil metabolizmayı % 20 artırır, bu da kalori yakma sürecini hızlandırır. Bu bitkiden ufak bir parça yemeğinize ilave edin ve aşırı kiloluluk ile nasıl savaştığını görün. Boğaz ağrısı ve öteki bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılabilir. Bağırsakları yatıştıran antioksidan ve antienflamatuvar özelliklere haizdir. Zencefilin, iştahınızı bastıran özelliklere haiz olduğu gösterildiğinden, açlık duymayacağınızdan güvenilir olabilirsiniz.

Kimyon

Kimyon, Hint mutfağında neredeyse her tarifte kullanılan başka bir popüler baharattır. Vücudun lüzumlu enerjiyi almasına destek sunar ve muhteşem bir sindirim yardımcısıdır. Kimyonu zayıflamada etkin bir madde haline getiren bu sindirim özelliğidir.

Karahindiba

Karahindibanın yalnız görünüş güzel değildir, hem de yenilebilir de! Aslına bakarsak yararlı gıda maddeleri ile doludurlar. Karahindibanın, sindirim sürecini yavaşlattığı yayınlandı. Bu, kendinizi daha uzun süre doygun hissetmenizi sağlar; bu da, çok fazla yiyemeyeceğiniz anlamına gelir. Karahindiba, rejim lifi, antioksidanlar, mineraller ve K vitamini bakımından zengindir. Ek olarak özgür radikallere hücum eden ve karaciğerinizi korumaya destek olan beta-karoten ihtiva ederler.

Zerdeçal

Zerdeçal, parlak sarı pigmentli bir kök bitkidir ve Cenup Asya’ya özgüdür. Hindistan’da yüzyıllar boyu ilaç olarak kullanılmıştır. Curcumin, zerdeçala parlak rengini veren bir bileşiktir ve yağ eritme özelliği vardır. Zerdeçal kandaki fena kolesterol düzeylerini düşürmeye destek sunar ve iltihaplanmayı azaltmaya destek sağlar.

Hardal Tohumu

Hardal tohumları hardal bitkisinin siyah yada sarımsı beyaz tohumlarıdır. Çoğunlukla Hindistan, Nepal, Macaristan, Kanada ve ABD’de yetişir. Çoğunlukla Hint körilerinde, çeşni olarak ve salata sosu olarak kullanılır. Hardal tohumu düşük karbonhidrat ve kalori ihtiva eder ve vitamin B12, folat, tiamin ve niasin bakımından zengindir. Bununla beraber omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir ve fena kolesterol düzeylerini düşürmeye destek sunar.

Kişniş Tohumu

Bu aromatik baharat tertipli olarak Hint, Bangladeş ve Pakistan mutfaklarında kullanılmaktadır. Kişniş tohumları tohumlar kahverengileşince bitkiden hasat edilir. Antioksidanlar, sağlıklı yağlar ve bakır, potasyum, çinko, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller ihtiva eder. Bağışıklığı artıran C vitamini bakımından da zengindir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın