Kilo vermeye yardımcı 5 mucize besin

Dünya genelinde değişen yaşam koşulları insanoğlunu hareketsiz bir yaşama itiyor. Değişen bu koşullar ne yazık ki hem dünya da hem de Türkiye’de aşırı kiloluluk sıklığını artırıyor. Türkiye’de aşırı kiloluluk hanımlarda yüzde 41.5 erkeklerde ise yüzde 21.5’e yükselmiş durumda. Kısaca buda Türkiye’de her 3 hanımdan ve her 5 erkekten birinin obeziteyle karşı karşıya olduğu gerçeğini ortaya koyuyor. Aşırı kiloluluk, kalp-damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok kronik hastalığa zemin hazırlıyor. Ek olarak yaşam kalitesi ve beklenen yaşam süresini negatif yönde etkiliyor. 

Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan, kilo vermeyi kolaylaştıracak bununla beraber sağlıklı ve metabolizmayı hızlandıran 5 mucizevî besini sıraladı.

Kalsiyum zengini yoğurt

Türk mutfağının eğer olmazsa olmazlarından yoğurt, sofralarımızda derhal hergün tükettiğimiz bir gıda. Yoğurdun sindirime destek olması, osteoporozu önlemesi, kalsiyum ve fosfor ihtiyacımızı karşılaması ve bilhassa karın çevresindeki yağların yakımına destek olması gibi birçok faydası var. Ek olarak protein içinde ne olduğu de yüksek olduğundan daha uzun süre tokluk sağlar ve bu sayede gıda alımını azaltır. İçerdiği konjugelinoleic asit yardımıyla bel çevresindeki yağları yakmaya destek olur. Eğer zayıflama sürecindeyseniz diyetinizde yoğurda kesinlikle yer verin.

Gıda deposu yulaf

Sofralarımızda yulaf hala hakettiği yeri bulamasa da yavaş yavaş beslenmemize eklediğimiz bir gıda haline gelmiş durumda. Peki, nedir yulafı bu kadar mühim kılan? Ilk olarak yulaf, öteki 

Tahıllara nazaran daha yüksek oranda posa içeriyor. Ek olarak demir, manganez, çinko, E vitamini, folat, öteki B grubu vitaminlerinin de iyi bir deposu. En mühim özelliklerinden biri iyi bir selenyum deposu olması. Selenyum, antioksidan etkiye haizdir ve bu sayede DNA tamiri ve bazı kanser türlerinin riskinin azalmasında etkili. 

Yulaf ihtiva ettiği beta glucan yardımıyla kolesterolü düşürür, kan glikoz düzeyini dengeler, daha uzun süre tokluk sağlar ve bağışıklığı sağlamlaştırır. Meydana getirilen bir çalışmada kahvaltıda yulaf tüketenlerde tüketmeyenlere gore vücut kitle indeksleri daha düşük bulunmuştur. Lif içinde ne olduğunun yüksek olması sebebiyle kan şekerini dengeleyip uzun süre tokluk sağlamış olduğu için zayıflama sürecine destek olur. Ara öğünlerde yada kahvaltıda yoğurt ya da sütle kolaylıkla tüketilebilir. 

İştah azaltan ananas

Anavatanı Orta ABD olan ananas, günümüzde tüm tropik bölgelerde yetişiyor ve kolayca ulaşılabilen bir meyve.İçeriğindeki bromelain enzimi yardımıyla sağlık üstünde birçok pozitif etkiye haiz. Ek olarak bolca oranda antioksidan, vitamin ve mineral içeriyor. 

Bromelain enzimi kanın pıhtılaşmasını önleyerek kalp krizi ve inme riskini azaltır. Bunun haricinde proteinden varlıklı gıdaların sindirimine destek sağlar. Bir öteki mühim tesiri de ödem atımına destek olmasıdır. Zayıflama sürecinde ise bromelain yağların sindiriminde vazife alan lipaz enzimi ile beraber emek vererek yağ yakımını hızlandırır. Ek olarak iştahı da azaltarak zayıflamaya destek sağlar. 100 gram ananas yalnız 50 kalori olduğundan zayıflama sürecinde ara öğünlerde kolaylıkla tüketilebilir. 
 

Antioksidan yeşil çay

Camellia Sinensis L bitkisinin yapraklarının değişik değişik fermentasyon işlemlerine maruz bırakılması sonucu yeşil çay, oolong çayı ve siyah çay oluşmaktadır. Yeşil çay ise fermente olmamış çay yapraklarıdır. En mühim özelliklerinden biri antioksidan etkiye haiz kateşin polifenollerini bolca oranda içeriyor olması.

Bilhassa Epigallocathechin-3-Gallat (EGCG) yağ yakımını artırmaktadır. Ek olarak sempetik sinir sistemi aktivasyonunu artırdığı için metabolizmayı hızlandırır ve bu sayede enerji harcamasını da artırır. Yeşil çay ekstratı ile 3 ay süresince 70 şahıs üstünde meydana getirilen bir çalışmada hem vücut ağırlığında hem de bel çevresinde mühim şekilde azalma görülmüştür. Günlük tavsiye edilen miktar 2-3 fincan yeşil çaydır. Sadece bilhassa gerilim ve böbrek hastaları ile hamileler doktoruna danışmadan tüketmemeli. 

Kırmızıbiber mucizesi

Solanaceae familyasının Capsicum cinsinden olan acı kırmız biberin ana vatanı Cenup ABD. Türkiye’de de bilhassa Cenup Doğu Anadolu bölgesinde yetiştirilir. Meydana getirilen çalışmalarda acı biberin muhteviyatında vücudun bütününde mühim rol oynayan birçok etken bileşen saptanmıştır. 

Bunların en önemlilerinden biri kapsaisindir. Kapsaisin, kırmızıbibere acı hususi durumunu verir. Kapsaisinin ağrılı irin, romatoidartrit, Alzheimer gibi birçok hastalık üstünde pozitif tesirleri vardır. Ek olarak meydana getirilen emekler antikanserojen etkiye haiz bulunduğunu da gösteriyor. Öteki etkilerinden biri de zayıflamaya destek olması. Ek olarak rejimde tükettiğimiz kırmız biber, enerji alımını baskılayabilir ve tokluk hissi sağlayabilir. Bu sayede de yiyecek yeme isteği azalır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın