Yüz lekelerine ne iyi gelir?

Güzel yüzündeki o çirkin izler seni çok mu rahatsız ediyor? Sivilceler, bilhassa gençler için utanç verici bir sorun olabilir. Bu cilt hastalığı ilk olarak; androjen seviyelerinin yükselmesinden oluşur. Öteki nedenler yağlı kozmetik ürünler, hamilelikte hormonal değişimler, kalıtım, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, stres vb. olabilir. Bu sivilceler geçebilir sadece bıraktığı yaralar yüzünüzün güzelliğini bozar. Sivilceler ve benzeri yüz lekelerinden kurtulmak için aşağıdaki doğal şekilleri uygulayabilirsiniz.

Karbonat

2 çay kaşığı karbonatı suyla karışmasını sağlayarak ince bir macun hazırlayın. Hazırladığınız karışımı enfekte olmuş alana uygulayın ve birkaç dakika beklettikten sonrasında, sudan geçirin.

Alternatif olarak, ek olarak 5 çorba kaşığı bal, 1 çay kaşığı toz tarçın, 2 çorba kaşığı karbonat ve yarım limon suyu karışımı uygulayabilirsiniz. Macun haline getirdiğiniz karışımı yüzünüze uygulayın ve 5 dakika sonrasında paklayın. Haftada bir yada iki kez bu çareyi kullandığınızdan güvenilir olun. Naturel olarak ölü deriyi temizleyebilir.

Shea Yağı ve Hindistancevizi Yağı

Kesik yada yanık gibi bir yaralanma geçirmişseniz, alanı ıslatmadan, nemli ve kapalı tutun. Yarayı nemli tutmak için pişmemiş shea yağı yada hindistancevizi yağı kullanabilirsiniz. Bu, yara izini önlemeye yada yara izinin çok büyük, derin yada kaşındırıcı olmamasına destek olabilir.

Shea yağı ve hindistancevizi yağında bulunan omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar cildi onarır. Buna ek olarak, shea yağı ve hindistancevizi yağı cildin nemlendirilmesinde çok etkilidir, şundan dolayı bazı kir oluşumunu en aza indirmeye destek olmak için devam eden bir rutinin parçası olabilirler. Yalnız shea yağı yada hindistancevizi yağını deriye günde iki ila üç kez uygulayın. Shea yağı ve hindistancevizi yağı cildiniz için çok yararlı olduğundan, yıkamaya gerek kalmamıştır. Bununla beraber, ipek giysilerinin üstünde kir yapabilir, dikkat etmelisiniz.

 

Elma Sirkesi

Elma sirkesi sıkılaştırıcıdır ve yüz lekelerine karşı etkili bir antiseptik ve etkili bir tedavi olan doğal bir dezenfektandır. Ek olarak elma sirkesi ölü deri hücrelerini ortadan kaldırmaya destek olabilir, sivilce izlerinin tamamen yok olmasını bile sağlayabilir. Elma sirkesini balla karıştırın; sonrasında bir parça pamuk kullanarak cilde yada etkilenen bölgeye uygulayın. Ortalama 10 dakika beklemeye alın ve durulayın. Bunu günde iki ila üç kez yapabilirsiniz.

 

Aloe Vera

Uzun süredir birçok cilt hastalığına destek olmak için muhteşem doğal bir deva olarak malum aloe vera; yara izlerini de iyileştirebilir. Hasar gören cildi yatıştırmakla kalmaz, bununla beraber iyileşme sürecini hızlandırarak hasarlı dokuları yeniler hale getirmeye destek olabilir. Emekler, aloe veranın yara iyileştirici tesirleri, yara izi kaldırma kabiliyeti de dahil olmak suretiyle kapsamlı olarak yararlarını doğrulamıştır.

Direkt aloe vera yaprağında bulunan taze jel benzeri maddenin kullanılması daha iyi olsa da, sağlıklı besin mağazalarında bulunan saf aloe vera jellerini de kullanabilirsiniz. Aloe vera yaprağını kullanmak için dışındaki yeşil kabuğu soyarak jel benzeri maddeyi çıkarın. Jeli direkt lekeli bölgeye uygulayın. Mümkünse ortalama otuz dakika yada daha uzun süre beklemeye alın. Süratli kurumuş olduğu için o şekilde yatabilirsiniz.

Bunu günde iki yada üç kez uygulamaya çalışın. Yüz lekelerini azaltmanın yanı sıra, cildinize güzel bir parlaklık da verebilir ve kırışıklıkları azaltarak sıkılaşmaya yardım edebilir.

Yulaf Ezmesi

Bir fincan pişmiş yulaf unu ve yarım limon suyuna 1 çay kaşığı bal ilave edin. Cildinize bu karışımla masaj yapın ve otuz dakika beklemeye alın. Ondan sonra ılık su ile sudan geçirin. Aynı işlemi haftada bir yada iki kez tekrarlayın. Yulaf cildi sakinleştirir.

Fuller Toprağı

Fazla yağ emme özelliğine haiz olduğundan Fuller toprağı en iyi sivilce ve yara izi tedavisi olarak düşünülür. Gül suyu, fuller toprağı ve sandal ağacı tozu eşit oranlarda karıştırılarak bir balçık hazırlayın. Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve kuruttuktan sonrasında paklayın. Haftada bir kez aynı prosedürü uygulayın.

Limon Suyu

Günlük olarak yüz lekeleri için limon suyu kullanın. Gözeneklerden kirleri çıkarır. Tüm yapmanız ihtiyaç duyulan bir dilim limon alıp etkilenen bölgeyi ovmaktır. Birkaç saat süresince beklemeye alın ve yüzünüzü su ile paklayın.

Öteki bir seçenek, gül suyunu ve limon suyunu eşit miktarlarda karıştırmak ve enfekte alanı bu karışımla yıkamaktır. Ek olarak bir çorba kaşığı limon suyu, bir çorba kaşığı badem yağı ve 1 çorba kaşığı balı karıştırın. 2 çorba kaşığı da süt ilave edin. İyice karıştırın ve uygulayın.

Gül Suyu ve Sandal Ağacı Tozu

Bir macun hazırlamak için gül suyunu ve sandal ağacı tozunu karıştırın. Yüz lekelerine uygulayın ve bir gece süresince yüzünüzde bekletebiliyorsanız beklemeye alın. Ertesi sabah, soğuk suyla sudan geçirin. Maskenin içine birazcık da limon suyu ekleyebilirsiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı yüz lekelerinden kurtulmak için harikalar yaratır. Cildi nemlendirir ve kolajen üretimini destek sunar. Ellerinize birkaç damla zeytinyağı alın ve banyo yapmadan ilkin yara izlerini ovun. Ortalama 2 saat sonrasında gliserin içeren sabun ile banyo yapın. Herhangi bir gelişme görene kadar bu çareyi kullanmaya devam edin.

Domates

Kusursuz ve parlak bir cilt elde etmek için yüz lekelerine domates posası uygulayın. Maskeyi hazırlamak için bir domates ve salatalığı karıştırın. Yara izinize uygulayın ve bir saat süresince beklemeye alın. Sonrasında su ile sudan geçirin. Daha iyi netice almak için aynı işlemi her gece tekrarlayın.

Ya da, 2 domates püresi ile 1 salatalık ve 2 avokadonun suyunu karışmasını sağlayarak bir domates maskesi hazırlayabilirsiniz. Bu maskeyi yüzünüze uygulayın ve 15-20 dakika sonrasında su ile paklayın.

Çemen Otu

Yara izlerini ve yüz lekelerini gidermek için; Yeşil çemen otu yapraklarını ezerek pürüzsüz bir bitkisel macun hazırlayın. Lekeli bölgeye uygulayın. 10 ila 15 dakika sonrasında, ılık su kullanarak yüzünüzü paklayın. İşlemi 3 ila 4 gün süresince gerçekleştirin.

Ya da, 1 tatlı kaşığı çemen otu alıp ince bir toz haline getirmek için iyice ezin. Bölgeye kolayca sürülebilmesi için birazcık sıcak su ilave edin ve lekeli bölgelere uygulayın. 20 dakika sonrasında sudan geçirin. Bunu haftada 2 ila 3 kez yapın.

Nane

Nane, yüz lekeleri ve sivilce yara izlerini iyileştirmenin en iyi yollarından biri olarak kabul edilir. Birazcık taze nane yaprağı ezerek suyunu çıkarın. Bu nane özsuyuna zerdeçal tozu da ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı yada yalnız nane suyunu yara izine yada lekeli bölgelere uygulayın.

Bal

Birkaç dakikalığına yüz lekelerine bal uygulayabilirsiniz. Ondan sonra düzgüsel su ile sudan geçirin.

Yada iki kaşık bala birkaç damla limon suyu katın; sivilce izlerinize ve yüz lekelerinize uygulayın. Birkaç dakika sonrasında yüzünüzü paklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın