Yaz sıcaklarında diyabet hastalarına 8 önemli uyarı

Diyabetlilerin güneşe maruz kalması riskli

Yaz mevsiminin çok yoğun ve sıcak olarak yaşandığı bölgelerde, diyabet hastalarının güneş ışınlarıyla direkt teması sakıncalıdır. Hastaların, güneş ışınlarının dik geldiği öğle vakitlerinde dışarı çıkmaları durumunda, koruyucu tedbir almaları gerekir. Bu sebeple güneşe maruz kalmak terlemeyle beraber sıvı ve elektrolit yitirilmesine neden olur. Bu da kan şekerinin yükselmesine ve kan basıncının düşmesine neden olur. Bunların yanı sıra diyabet hastalarında sinir hasarı sonucu duyu kaybı da oluştuğundan, güneşin zararı olan ışınları sebebiyle vücutlarında yanıklar görülebilir. 

Kola ve meyve suyu yerine su tüketilmeli 

Yaz mevsiminde diyabet hastalarının bolca oranda sıvı tüketmesi önerilmektedir. Kola, meyve suyu gibi kan şekerini yükselten içeceklerden uzak durulmalıdır. Çay, kahve gibi içecekler ise günlük sıvı alım miktarına dahil edilmemelidir. Bilhassa su tüketiminin tercih edilmesi, diyabet hastaları için önemlidir. Glisemik indeksi yüksek olan karpuz, kavun, üzüm, şeftali, kiraz gibi yaz meyveler sınırlandırılmalıdır. Naturel şeker içinde ne olduğu de olsa bu meyvelerin kan şekerlerini yükselten tesiri bulunmaktadır. 

Beslenme alışkanlıkları düzenlenmeli 

Aşırı sıcakların yaşandığı yazları, günlük öğünleri denetim altına alması ihtiyaç duyulan diyabet hastalarının, tertipli beslenmesi ve öğün atlamaması da çok önemlidir. Bilhassa kahvaltı zamanı iyi ayarlanıp, öğle yemeği zamanında yenilmelidir. Bu sebeple öğün atlama ve düzensiz beslenme, hiperglisemiye neden olur ve kan şekeri dengesinin bozulmasına neden olur. Kızartma gibi yağlı yiyeceklerden ve kırmızı etten uzak durulması, bolca sebze tüketimine itina gösterilmesi önerilmektedir. Ek olarak yaz aylarının olmazsa olmaz tatlılarından kabul edilen dondurmadan da uzak durulmalıdır. 

Diyabet hastalarının uyması ihtiyaç duyulan kurallar

1.Susuz kalınmamalı, bolca su ve sıvı tüketilmelidir. Su ihtiyacı olmasa bile su içilmelidir. Bu sebeple susuzluk hissi sıcaklarda gerçek su ihtiyacını göstermekte yetersiz kalabilir.

2.Sıcağın zararı olan etkilerinden korunmak için; bolca, açık renkli, pamuklu giysiler tercih edilmelidir.

3.Yazları şeker düzeyini denetim altına almak için düşük kalorili gıdalar tüketilmelidir. Bu sayede hastaların ilaç ve insülin ihtiyacı azalabilir.

4.Diyabet hastalarının 10.00-16.00 saatleri içinde açık havada bulunması sakıncalıdır.

5.Alkollü ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır.

6.Ayak parmak aralarında mantar olan diyabetliler, yara açılmasına neden olabileceğinden parmak arası terlik giymemelidir.

7.Diyabetliler yazın kumda yürüyüş yaparken dikkat etmeli güneşin altında kalış sürelerini iyi ayarlamalıdır.

8.Şeker hastaları denize çıplak ayakla girerken dikkatli olmalı. Denizde ayakları midye kesmesi ile oluşan yaralar, ciddi ayak problemlerine yol açabilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın