Yaz beslenmesinde 7 kritik öneri

Yeşil yapraklı mevsim sebzeleri tüketin
Vücut direncinizi çoğaltmak için mevsim sebzeleri ve meyveleri tüketin. Günde 4-5 porsiyon sebze, 2-3 porsiyon meyve tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirmek için mühim. Bilhassa yeşil renkli sebzeler folik asit, potasyum ve C vitamininden varlıklı olduğundan kesinlikle tercih edilmeli. 
    
Yağlı besinler ve kızartmadan kaçının
Kızartma ve kavurma gibi yağlı besinler yerine daha çok ızgara, fırında, buğulama yöntemleriyle yapılmış yiyecekler tüketin.

Meyvede aşırıya kaçmayın
Meyve tüketiminde aşırıya kaçmayın. Bundan dolayı meyvenin içeriğindeki şeker miktarı süratli kilo artışını bununla beraber getirebiliyor. Tatlı tüketiminde hamur harcı işi tatlılar yerine sütlü tatlılar, meyve tatlıları yada dondurma tüketmek daha doğru bir tercih. Sadece aşırıya kaçmayın. 

Suyu dikkatsizlik etmeyin
Yazları beslenmede dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim mevzu su tüketimi. Sıcaklıklarla beraber vücuttan su atımı da artacağı için kilo başına 30 ml su tüketmeyi dikkatsizlik etmeyin. Günlük su tüketimini 2,5-3 litre civarında tutmak sağlık açısından oldukça mühim. Ek olarak egzersiz yaptığınızda da daha çok su tüketmeye itina gösterin.

Gazlı içeceklerden kaçının
Sıvı ihtiyacının karşılanması ve serinlemek için suyun haricinde süt, ayran, maden suyu, şekersiz limonata, soğuk bitki çayları, şekersiz kompostolar ve taze sıkılmış meyve suyu gibi içecekleri de tercih edebilirsiniz. Gazlı içecekler, aşırı çay ve aşırı kahve tüketiminden kaçının.

Dört yapraklı yonca modelini uygulayın
Beslenme ve Rejim, Fitoterapi Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili “Günlük beslenmenizde 4 yapraklı yonca modelini uygulayın. Bu kafi ve dengeli beslenmenize destek olacaktır. 4 yapraklı yoncanızı 4 ana gıda grubundan oluşturun. Her yaprak 1 gıda grubunu oluşturmaktadır. Bu gruplar; süt ve ürünleri grubu (süt, yoğurt, ayran, cacık), et-kuru baklagiller-yumurta-peynir, ekmek-tahıl grubu (ekmek, makarna, pilav, çorba…) ve meyve-sebze grubudur” diyor.

İyice çiğneyerek yiyin
Doygunluk hissi, yiyecek yendikten 15-20 dakika sonrasında hissedilmeye başlanıyor. Bu yüzden yavaş yavaş yiyecek yemeye itina gösterin. Yiyecek esnasında lokmalar içinde yemeğinize sık sık ara verin.

Yaz ayları için örnek menü

Sabah:
Açık çay yada rezene yada ıhlamur
Azca yağlı azca tuzlu peynir
Yumurta
Tam buğday ekmeği
Zeytin (tuzu azca)
Bolca yeşillik, domates, salatalık
Ara: 1 porsiyon meyve (kiraz, erik, karpuz vb)
Öğle:
Azca yağlı et, tavuk ya da balık (Izgara, haşlanmış yada fırında tercih edilmeli) Et, tavuk ya da balık yiyecek istemeyenler kurubaklagil yemeği tüketebilir.
Tam buğday ekmeği yada bulgur pilavı
Kaymaksız yoğurt yada ayran ya da cacık
Bolca salata
Ara: 1 porsiyon meyve yada yarım bardak taze sıkılmış meyve suyu yada 2 top dondurma
Akşam:
Zeytinyağlı sebze yemeği
Tam buğday ekmeği
Kaymaksız yoğurt yada ayran
Bolca salata
Gece yatmadan 2 saat ilkin: Süt yada kefir

Açık büfede bunlara dikkat!
Bilhassa tatillerde açık büfe yiyecek sunan yerlerde fazla oranda gıda tüketmemeye itina gösterin. Değişik yemekler alsanız da toplamının 1 porsiyonu aşmamasına dikkat edin. Bilhassa tabağınızın dolu görünmesi için salata ve sebze çeşitlerine daha çok yer verin. Kızartma, kavurma ve hamurlu yiyeceklerden uzak durmaya çalışın. Fırında, ızgara yöntemiyle pişirilmiş yiyeceklere ağırlık verin. Bununla beraber mayonez, krema, yağlı sos eklenmiş yiyecekleri seçmeyin yada miktarını çok sınırı olan tutmaya çalışın.

Besin zehirlenmelerinden korunmak için!
Besin zehirlenmelerinden korunmak için hijyene ehemmiyet verin. Yazları artan gıda zehirlenmeleri çoğunlukla hafifçe seyirli ve kısa süreli hastalıklar olmalarına rağmen ağır seyrettiği durumlar da olabiliyor. Bilhassa dışarıda ve açıkta satılan yiyecekleri tüketmeyin. Acele bozulan potansiyel riskli gıdaları (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletmeyin. Besinlerin satın alınması, hazırlanması ve pişirilmesi, saklanması aşamalarında hijyene dikkat edin.
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın