Vajinal spekulum nedir, ne işe yarar?

Vajinal spekulum, jinekologunuzun vajinal duvarlarınızı açmak için kullandığı, çoğu zaman metalden yapılmış bir cihazdır. Vajinal spekulumun bu kullanımı jinekoloğunuza vajinanın ve serviksin görsel olarak incelenmesini ve Pap smear testi için lüzumlu olan servikal hücreleri toplamanın bir yolunu sağlar . vajinal spekulum nedir, vajinal spekulum ne işe yarar gibi soruların cavaplarını merak ediyorsanız haberimizi okumaya devam edin. 

Vajinal spekulum nedir?

Vajinal spekulum vücudun belli bölgelerini incelemek için kullanılan metalden yapılmış demir bir cihazdır. Vajinal spekulum aleti, vajina duvarını açmaya destek sağlar. Bu sayede doğum denetim doktorları vajinayı rahat bir halde denetim edebilir,  servikslerinizi rahat bir halde görebilir.  Bununla beraber vajinal spekulum servikslerinizin rahat bir halde görüntülenmesine de destek olmaktadır.

Vajinal spekulumun lüzumlu olduğu,  Pap Smear’a neden ihtiyacım var?
Pap smear, serviks kanserini taramak için meydana getirilen bir testtir.Çoğu zaman bu testin her yıl yapılması önerilmektedir, sadece Pap smear testi artık 21 yaşın altındaki bayanlar içinde lüzumlu görülmeye başlanmıştır. eğer ki 30 yaşın üzerindeyseniz ve pap smear testini şimdiye kadar asla yaptırmadıysanız, doktorunuza danışıp, pap smear testini muhakkak yaptırmanız icap ettiğini ihmal etmeyin. pap smear testini bir HPV taraması ile beraber 5 yılda bir yeniden kontrol edilirsiniz. Düzgüsel Pap kontrol neticeleri öyküsü olan 65 yaş üstü bayanlar Pap smear’larının tamamen ortadan kaldırılmasını sağlayabilir.

Eğer hala Pap smear testlerinin tavsiye edilmiş olduğu yaş aralığındaysanız ve sonuçlarınız anormal servikal değişimleri gösteriyorsa, o vakit kolposkopi gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kolposkopi, doktorun serviks’i daha yakından görmesini elde eden bir tanı testidir.

Vajinal spekulum ne işe yarar?

Tabip tarafınca ilk olarak belden aşağı olan bölgeyi açmanız gerektiği söylecektir. orta ve baldır bölümünüze büyük bir kağıt havlu doldurularak ayaklarınızı sedyenin üstüne yerleştirip kaldırmanız istenecektir.
Tabip sonrasında bacaklarınızı masanın kenarına doğru aşağı doğru indirir ve böylece bacaklarınız eğilir ve her iki tarafa kolayca açılır.

Vajinaya yağlanmış vajinal spekulum yerleştirilecektir. Bu olduğunda derin nefes almayı ve kaslarınızı mümkün olduğunca gevşetmeyi ihmal etmeyin. Bu da vajinal kasların gevşemesine destek olacak ve muayeneyi daha azca acıyla atlatmanızı elde edecektir. Vajinal spekulum ile muayene gerçekleşirken acı hissinin olması kaslarınızı ve kendinizi sıkıyor olmanızdan meydana gelmektedir.

Ondan sonra, ufak bir fırça yada süpürme işlemi yapılarak doktorunuz serviksten örnek hücreleri alacaktır. Bu, rahim boynunun fırça yada çubukla hafifçe ovulmasıyla yapılır. Bazı bayanlar hafifçe bir hastalık hissederken, bazı bayanlar bu yapılırken hiçbir şey hissetmezler. 

Vajinadan numune alındıktan sonrasında spekulum hafifçe vajinadan çıkarılır.

Vajinal Deformasyonu Düzeltmek Mümkün Mü?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın