Tatlının üzerine bir parça peynir yiyin

Ramazan’ın bitmesine sayılı günler kaldı. Oruç sonrasında kucak kucak tatlı, şekerleme ikramları sunulacak. Ramazan Bayramı’nda çoğunlukla tüketilen şekerleme, çikolata, tatlı ve asitli içecekler ise dişlerin çürümesine zemin hazırlayabilir. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Bayramda dişlerinizi fırçalamak yetmez; diş aralarında kalan tatlı artıkları yada lokum gibi dişlere yapışan şekerlemeler için kürdan değil, kesinlikle diş ipi kullanılması gerekiyor” diyerek uyarıyor.

Diş ipi kullanın 

Ramazan Bayramı’nda ziyaret edilen neredeyse her evde tatlı tüketildiğini belirten Kökdemir, dişlerin tertipli fırçalanmamasıyla oluşacak diş çürüklerinin kaçınılmaz bulunduğunu belirtti. Tatlı ve asitli içecek tüketiminin en aza indirilmesi icap ettiğini belirten Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Dişler ne kadar fırçalanırsa fırçalansın, diş ipi kullanılmadıktan sonrasında diş çürümelerinin önüne geçilemez” dedi.

Öğünlerden derhal sonrasında tüketin 
Diş hekimi Pertev Kökdemir, Ramazan Bayramı’nda ağız ve diş sağlığının korunması için önerilerde bulunmuş oldu:

• Tatlı, şeker, lokum yada çikolata gibi yiyecekler ağız içinde asidik bir ortam oluşturarak dişlerde çürümeye neden olur. Bu çeşit gıdalar, mümkün olduğunca öğünlerden derhal sonrasında tüketilmelidir.

• Asidik ortamın bazik ortama dönüşmesini sağladığından dişlerinizi fırçalayamadığınız yerlerde peynir yiyin. Asidik ortamı azaltmak için ağzınızı bolca suyla çalkalayın. 

• Tatlı tüketiminin derhal arkasından bolca ılık su için ya da şekersiz sakız çiğneyin. Bolca su tüketimi ağız kokusunun giderilmesinde de yarar sağlar.

• Diş aralarına sıkışan besin artıkları kürdan gibi sert maddeler kullanılarak uzaklaştırılmaya çalışılmamalı, diş etlerine zarar verilmemeli. 

• Lokum gibi yapışkan şekerlemeler tükettiğiniz vakit dişlerinizi fırçalamak kafi olmaz, diş aralarında kalan bu şekerlemeler sadece diş ipi kullanılarak uzaklaştırılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın