Sıcaklarda kalbi koruyan 9 önemli kural

Kucak kucak su için

Aşırı sıcaklarda terlemeyle oluşan sıvı kaybının yerine konulması için bolca su içmek yaşamsal öneme haiz. Bilhassa sıcaklığın en fazla olduğu 11.00-15.00 saatleri içinde, saatte bir 2-3 bardak su içmeyi dikkatsizlik etmeyin. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Refik Erdim kişinin kilosuna nazaran değişmekle beraber, yazları 2,5-3 litre su tüketilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. 

Bu içeceklere dikkat! 

İdrar söktürücü özelliği sebebiyle vücutta sıvı kaybını arttırabileceği için kahve ve çay gibi içecekleri tüketmekten kaçının. Şekerli, gazlı ve alkollü içecekleri de bilhassa öğlen saatlerinde tüketmemeniz gerekiyor. Bunun sebebi, bilhassa alkolün sıcağın negatif etkilerinin hissedilmesini engellemesi ve sıvı kaybını arttırması. Kalp yetersizliğiniz var ise maden suyu gibi sodyum içinde ne olduğu fazla olan sıvılardan kaçınmalısınız. Bu sebeple sodyumdan varlıklı sıvıların fazla içilmesi vücutta sıvı tutulmasını arttırarak kalp yetmezliği bulgularını kötüleştirebiliyor. Ek olarak günde ne kadar sıvı tüketmeniz icap ettiğini de doktorunuza kesinlikle danışmalısınız. 

Kıyafetleriniz pamuklu ve bolca olsun

Aşırı sıcaklarda açık renkli, pamuklu ve bolca giysileri tercih edin. Bu tip giysiler yüksek hava geçirgenliği ve terlemeyi azaltıcı özellikleriyle sıcak havanın negatif etkilerini azaltabiliyorlar. Eğer dışarıda dolaşmanız gerekiyorsa geniş siperlikli şapka, güneş gözlüğü kullanın, ayakkabılarınızın da rahat ve açık olmasına itina gösterin. 

Serin ve kapalı ortamlarda bulunun

Güneşin yeryüzüne en dik geldiği 11.00-15.00 saatleri içinde, çok lüzumlu değilse dışarı çıkmayın, serin ve kapalı ortamlarda vakit geçirin. Vücut ısısını düşürmek için klimalı ve serin ortamlarda bulunmaya itina gösterin.

Sporu akşam serinliğinde yapın

Spora asla ara vermeyin. Sadece güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği 11.00-15.00 saatleri içinde, aşırı terlemeye yol açarak kalbi yoracağı için açık havada spor yapmayın. Sporu akşam saatlerine erteleyin yada serin ve kapalı yerlerde hayata geçirmeye itina gösterin. Eğer dışarıda spor yapmanız gerekiyorsa süreyi 90 dakikayla kısıtlamalı, tempoyu yavaş yavaş arttırmalı ve bolca sıvı tüketmelisiniz. Suyla birlikte tuz kaybı da olacağı için mineral yönünden varlıklı ve şekersiz sporcu içeceklerini tercih edebilirsiniz. 

İlaç dozlarına dikkat! 

Kalp damar hastalığı yada kalp yetmezliği gibi sağlık problemleriniz var ise tatile çıkmadan ilkin kesinlikle doktorunuzla görüşerek ilaç dozlarını ayarlanmasını sağlayın. Bilhassa idrar söktürücü ilaçlar kullanan hastaların gerekirse ilaç dozlarının aşırı sıcak havalarda azaltılması gerekiyor. Şundan dolayı idrar söktürücü ilaçlar sebebiyle gelişen aşırı sıvı kaybı gerilim düşüklüğü ve buna bağlı bayılmalara yol açabiliyor. Ek olarak tabip önerisi olmadan kesilen ilaçlar aşırı gerilim yükselmesi sonucu kalp kriziyle sonlanabiliyor. 

Yemekten derhal sonrasında yüzmeyin

Kalp hastalığınız var ise güneş ışınlarının daha azca şiddetli olduğu sabah yada akşamüstü saatlerini tercih edin ki vücudunuz fazla yorulmasın. Ek olarak kan dolaşımının büyük kısmı yemekten derhal sonrasında sindirim sistemine yönlendiği için kas dokusuna giden kan akımının azalmasına bağlı kaslarda kramplar ve bitkinlik gözlenebiliyor. Bu sebeple aç karnına yada yemekten minimum 2-3 saat sonrasında yüzmenizde yarar var. Bunların yanı sıra bilhassa 11.00-16.00 saatleri içinde sahilde güneşlenmek sıcak çarpması riskini arttırdığı için kesinlikle önerilmiyor. 

Suya ansızın atlamayın

Uzun süre güneş altında durduktan derhal sonrasında denizde yada havuzda soğuk suya atlamak vücudun genişlemiş cilt damarlarında ani büzülmeye sebep olarak ölümcül ritim bozukluklarına sebep olabiliyor. Bu yüzden suya ansızın atlamayın, vücudunuzu suya alıştırarak girin. Ek olarak soğuk duş damarlarda büzülmeye yol açacağı için tansiyonu yükseltebiliyor. Damarlarda büzülme uzun sürdüğü takdirde bu tablo kalp krizine kadar ilerleyebiliyor. Dolayısıyla yazları soğuk duş almaktan kaçının, suyun ılık olmasına dikkat edin. 

Sofranızda sindirimi kolay besinler olsun

Sıcak havalarda vücut ısısının ayarlanabilmesi için vücut yüzeyine yakın atardamarların iç organlara nazaran daha çok kanlanmaları gerekiyor. Yiyecek yedikten sonrasında dolaşımdaki kanın mühim bir miktarı sindirim sistemiyle ilgili organların kanlanması için kullanılıyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Refik Erdim bu yüzden kan dolaşımının cilde yönlendirilmesi için sindirimi kolay besinler tüketilmesi icap ettiğini belirterek şu önerilerde bulunuyor:

“Sindirim sistemini yormamak için sık sık ve azca oranda yiyecek yemeli, gene sıvı kaybını azaltmak için sulu gıdaları tercih etmelisiniz. Zeytinyağlı gıdalar, sebzeler ve meyvelerin sindirimini nispeten daha kolay oluyor. Bunun haricinde, soğuk olarak hazırlanan ve tüketilen çorbalar da vücut ısının düşürülmesine katkıda bulunabiliyor. Pişirme usulü olarak da haşlama, buğulama ve ızgara yöntemlerini tercih etmelisiniz.”
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın