Ramazan'dan sonra 8 adımda metabolizmanızı hızlandırın

Bayramla beraber bazı beslenme kurallarına uymak metabolizmayı dengeleyip, vücudun yeniden düzgüsel düzenine kavuşmasını sağlayabiliyor. Dyt. Istek Çilek, Ramazanda yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak için 8 öneride bulunmuş oldu. 

1. Güne kahvaltısız başlamayın 

Ramazanda uzun dönem açlıkla beraber yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak için yeniden öğün düzenini sağlamak gerekir. Bilhassa kahvaltının vaktinde yapılması ve atlanmaması çok önemlidir. Şundan dolayı kahvaltı, gün içindeki enerji ihtiyacının düzenlemesine destek sunar. Bununla beraber 3-4 saatte bir azca miktarlarda beslenmek, metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlar. 

2. Vücudunuzu susuz bırakmayın

Ramazanda, vücudun gereksinim duyan su, oruç sebebiyle kafi oranda alınamamaktadır. Bu da vücutta bazı sağlık problemlerine yol açabilir. Bayramda günlük su tüketimine itina gösterilmeli ve kafi sıvı alımı belirli bir düzende olmalıdır. Su tüketimi gün içinde belirli saatlere yayılmalı ve her saat başı bir bardak kuralı tercih edilmelidir. 

3. Ağır yiyeceklerden ve kızartmalardan uzak durun

Yağlı, tuzlu ve baharatlı beslenme seçimi bilhassa ramazan ayında iftar sofralarında tercih edilir. Yüksek kalorili ve büyük porsiyonlu ağır yiyecekler, ciddi oranda kilo alımına neden olur. Ramazan süresince iftarda bu tür yiyecekler tüketen kişilerin, bayramla beraber yeme alışkanlıklarını değiştirmesi ve gıda miktarını dengelemesi çok önemlidir. Bayramda mümkün olduğunca kızartmalardan, çok tuzlu ve çok şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Daha çok sebze ağırlıklı ve kalsiyumdan varlıklı beslenme, kızartma yerine ızgara, haşlama yada fırında pişirme şekilleri benimsenmelidir. 

4. Sütlü tatlılar tercih edin

“Bayram tatlısı” anlayışı günümüzde artık terk edilmesi ihtiyaç duyulan bir alışkanlıktır ve bayramda da tatlının minimum düzeyde olduğu beslenme düzenini oluşturulması gerekir. Yüksek oranda şeker ağırlıklı beslenmenin, hem genel sağlık durumuna tesiri hem de kilo aldırıcı özelliği göz ardı edilmemelidir. Bir dilim baklava 250, 2 madlen çikolata 50-60, 2 lokum 70 kaloridir. Diyabet ve metabolik sendrom gibi hastalıklar şekere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Tatlı tüketilecekse, hamurlu ve şerbetli
özellikte olanların yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

5. Hazır içecekler yerine ev limonatası tüketin

Gazlandırılmış içecekler ve hazır satılan meşrubatlar, yüksek kalorili olmaları ve koruyucu kimyasal madde içerikleriyle sağlıksızdır. Bunların devamlı olarak tüketimi de kilo alımına neden olur, insülin direncini negatif etkisinde bırakır. Hazır içecekler yerine evde yapılmış limonata, vişne suyu, naneli ayran gibi sağlıklı alternatifler tercih edilmelidir. Sıcak yaz günlerinde hem serinleterek ferahlatan hem de gereksiz kalori almanın önüne geçen içeceklerle sağlıklı bayram sofraları hazırlanabilir. 

6. Liften varlıklı besinler tüketin

Ramazanda beslenme düzenine bağlı olarak bağırsak hareketlerinde yavaşlama ve kabızlık gibi şikayetler de çoğunlukla yaşanmaktadır. Halk içinde “huzursuz bağırsak sendromu” olarak da malum “irritabl bağırsak sendromu” olan kişilerin yaşam kalitesi mühim oranda etkilenir. Bu yüzden liften varlıklı taze meyve ve sebze tüketimine itina gösterilmelidir. Devam eden bağırsak problemleri ise kesinlikle gastroenteroloji uzmanı tarafınca değerlendirilmelidir.

7. Uyku düzeninizi oluşturun 

Uyku kalitesinin, iştah yönetimi ve hormon dengesi ile direkt ilişkisi olduğu malum bir gerçektir. Bu yüzden ramazanda beslenme alışkanlıkları ile beraber değişen uyku düzenini de tekrardan eski haline getirmek için bayramla beraber uyku tertipli tekrardan oluşturulmalıdır. Gece 23.00 ve sabah 05.00 saatleri içinde uykuda olmaya, bu saatler içinde beslenmemeye dikkat etmek gerekir. 

8. Bayram ziyaretlerini yürüyerek yapın

Ramazanda oruç sebebiyle daha azca hareket edilmekte ve enerji harcanmaktadır. Asansör yerine merdivenleri kullanmak, gece kısa yürüyüşler yapmak, daima otomobil kullanmak yerine bazı gereksinimler için yürümeyi tercih etmek, ramazan sonrasında metabolizma hızının düzenlenmesi için yararlıdır. Bayram süresince yapılacak ziyaretlerde de kısa mesafeleri yürümek, vücuda direnç kazandıracaktır.
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın