Ramazan bayramını kilo almadan geçirmenin püf noktaları

Bilhassa Ramazan ayında geçirilen uzun soluklu açlıkların peşinden bayram sabahı kurulan geniş kahvaltı sofraları, gün içinde ikram edilen tatlılar, hamur harcı işleri ve ağır yemekler mide hastalıkları, sindirimin zorlaşması, yüksek şeker gibi sağlık sorunları doğurabiliyor. Bayram zamanlarında meydana getirilen kaçamaklar da süratli bir halde ve sağlıksız kilo alımına neden oluyor. 
Diyetisyen Tuğçe Sert, Ramazan Bayramını rahat ve sağlıklı geçirmek adına dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan püf noktaları paylaşıyor:

•  Bayram sabahı çok ağır olmayan bir kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz. Yumurta, peynir, tahıllı ekmek, yeşillik, zeytin, 1 tatlı kaşığı bal ya da reçel tüketebilirsiniz.

  Midenize birden yüklenmemek ve kan şekerinizi dengelemek için ara öğün yapabilirisiniz. Ara öğünde meyve, pişmemiş fındık, pişmemiş badem, sütlü kahve tercih edebilirsiniz. Bilhassa öğleden sonraki ara öğünde tok tutan peynir + grisini ya da ayran + biçim bisküvi gibi tercihler kullanabilirsiniz.

•  Gittiğiniz yerlerde tatlı tüketiminize dikkat etmelisiniz. Olabildiğince porsiyonlarınızı küçültmeye, sütlü tatlı tercih etmeye itina göstermelisiniz.

•  Ana yiyecek yanında bolca salata, yoğurt, tahıllı ekmek ya da bulgur pilavı tercih edebilirsiniz.

•  Ramazan ayında günlük su tüketiminizin 2-2,5 litre olmasına itina göstermelisiniz. Sıvı alımınızı çoğaltmak adına şekersiz komposto, ayran, süt tercih edebilirsiniz. Meyve suları ve asitli içeceklerden olabildiğince uzak durmalısınız. 

  Oldukça yağlı, kızartılmış, hamur harcı ağırlıklı yiyecekler tüketmemelisiniz. Izgara, haşlama yada fırında pişmiş bir yiyecek tercih etmelisiniz.

•  Günde 30 dakika ya da haftada 3 gün 45 dakika yürüyüş hayata geçirmeye dikkat etmelisiniz. Hareket etmek hem fazladan aldığınız kaloriyi yakmanızı sağlar hem de metabolizmanızı hızlandırır.

•  Sindiriminizi düzenlemek için günde birkaç fincan rezene çayı ya da yeşil çay içebilirsiniz.
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın