Pitaya (Ejder Meyvesi): Genç Görünümü Destekliyor

Ejderha yada ejderha yumurtalarını duydunuz, peki şimdiye kadar asla ejderha meyvesini duydunuz mu? Eğer duymadıysanız, bu efsanevi meyveyi öğrenmelisiniz. Bu sebeple ejder meyvesinin yararları sizi şaşırtabilir. Ejder meyvesi, pitaya olarak da adlandırılır. Sağlığınız için çok şey yapabilen tropik, leziz bir süperbesindir. Aslına bakarsak, pitayanın yararları içinde anti-aging, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve şeker stabilizasyonu bulunur ki; bu ötekiler içinde diyabetli olanlar için yararlıdır. Ejderhalar gerçek olmayabilir, sadece adaş meyvesi kesinlikle gerçektir. Ejder meyvesinin insan vücuduna nasıl yarar sağladığına bir göz atalım.

Otoimmün Sistemi Destek sunar

Ejder meyveleri, flavonoidler ve gribe karşı savaşan C vitamini ile doludur. Bağışıklık sistemi için çok uygundur. Aslına bakarsak, bir havuçtan daha çok C vitamini ihtiva eder ve bu ejder meyvesini çevresindeki en iyi vitamin C gıdalarından biri haline getirir. Ejder meyveleri de antioksidan sıralamasında içeriyor ve bu özgür radikallerin frenlenmeye başlamasına destek oluyor. B1, B2, B3 vitaminini ve kalsiyum, fosfor, demir, protein, niasin ve lifler, bağışıklık sistemini görkemli şekilde destekleyebilecek bir ekip oluşturduğu için daha çok yarar sağlıyor.

Ejder meyvelerindeki mikro gıda maddeleri de etkileyicidir. Journal of Food Science Dergisi’nde gösterilen bir araştırma, polifenol ve flavonoid içeriğini ve ejder meyvelerinin içinden ve kabuğundan alınan örneklerin; çeşitli kanser hücre çizgilerine etkilerini gözlemledi. Her iki durumda da, anti kanser aktivitesi ve fenolik içerik ile antioksidan tesir içinde direkt bir ilişki olduğu ortaya çıktı. Bu pitaya özünün besin olarak kıymetli bir bileşen olmasıyla birlikte; kozmetik, nutrasötik ve hatta farmasötik uygulamalar yapabileceğini düşündürüyor. Tüm bunlar meyvenin bağışıklık kazandırma kabiliyetindendir.

Sindirime Destek Olur

Liflerin sindirime destek bulunduğunu ve lif elde etmenin en iyi yolunun meyve ve sebzeler bulunduğunu biliyoruz. Ejder meyvesi, sabah bağırsak hareketine destek olabilecek iyi oranda lif ihtiva eder. Kabızlığı ve irritabl bağırsak sendromu sorunlarını ortadan kaldırmaya bile destek olabilir.Ejder meyvesinin tazesi için 100 gram başına ortalama 1 gram lif ve kurutulmuş versiyonun 100 gramı için ortalama 10 gram lif ihtiva eder ve bu da yüksek lifli bir besin maddesi olduğu anlamına gelir. Birazcık daha lif elde etmek için, pitayanın kabuğunu bile yiyebilirsiniz.

Ejder meyvesinin sindirime yararlı olmasının bir başka sebebi ise ihtiva ettiği oligosakaritlerden meydana gelmektedir. Bu oligosakaritler, prebiyotikler olarak işe yarayıp, bağırsak sağlığını ve sindirim kabiliyetini geliştirirler. 3 Biotech Dergisi’nde gösterilen araştırmaya gore beslenme düzeninde, prebiyotik gibi fonksiyonel bileşiklerin kullanılması; aşırı kiloluluk, kanser, aşırı duyarlılık, vasküler hastalıklar ve dejeneratif hastalıklarla dolu yaşam standardını iyileştirmek için cazip bir alternatif gibi gözüküyor.

 

Diyabeti Önler ve Tedaviye Destek Olur

Lif içeriğini ve bunun sindirime nasıl destek bulunduğunu artık bildiğiniz gibi fakat lif bununla beraber kan şekeri seviyelerini dengelemeye ve düzgüsel kan şekerini korumaya destek olabilir. Ejder meyvesi, yüksek glisemik dizin gıdalar yedikten sonrasında şeker artışını önlemeye destek olabilir.

Journal of Pharmacognosy Research dergisinde gösterilen bir araştırma, ejder meyvelerinin, deneklerdeki oksidatif stres üstünde pozitif sonuçlar verdiğini ve bunun diyabet ile ilişkili olabilecek bazı semptomların azaltılmasında yararlı bulunduğunu buldu. Ejder meyvesinin obez farelerde insülin direncini nasıl etkilediğini inceleyen daha çok araştırma, ejder meyvelerini tüketimin; diyabet ve diyabet emareleri riskini azaltmaya destek bulunduğunu bulmuştur.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Aynı emek verme, şeker hastalığına ve oksidatif strese ilişkin ejder meyvelerinin yararlarına da dikkat çekerek, meyvenin kalp üstündeki etkilerini de değerlendirdi. Koroner kalp hastalığı gibi kardiyovasküler hastalıklardan her yıl kaç şahıs öldüğüne ilişkin sayılar şaşırtıcı; tahminlere gore, dünyadaki tüm ölümlerin ortalama %31’i kalp problemlerinden yaşanıyor ve yılda 175 milyon şahıs kalpten vefat ediyor.

Farmakognozi Araştırma Dergisi’nde piyasaya çıkan emek verme ejder meyvesini muhteşem kolesterol düşürücü bulunduğunu: İyi kolesterolü geliştirirken fena kolesterolü düşürmeye destek olabileceğini gösterdi. Buna ek olarak, tekli doymamış yağların muhteşem bir deposu olduğundan, kalbi iyi durumda tutmaya destek olabilir.

Ve ejder meyvesinin içindeki ufak siyah tohumları unutmayalım. Onlar, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri doludur. Araştırmalar, bu omega-3 ve omega-6’ların mesele yaratan trigliseridleri düşürebildiğini ve kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını gösteriyor.

Genç Görünümü Destekliyor

Antioksidanlar vücudun iç kısmını iyi durumda tutma mevzusunda mükemmeldir; pitayadaki küçük siyah antioksidanlar, cilt için şaşırtıcı derecede kuvvetli bir kombinasyon ihtiva eder. Bu durumda C vitamini içeriğine bağlı olarak; cildi sıkı ve nemli tutarak mükemmel bir iş çıkarır ve genç bir görünüm kazandırır.

Ek olarak, ejder meyvelerindeki fosfor; yaşlanma karşıtı bir tesir sağlar. Vücudun her hücresinde bulunan mühim bir mineral olan fosfor, toplam vücut ağırlığının % 1’ini oluşturur. Bu sebeple her hücrede bulunur; bu hücrelerin onarım üstündeki tesiri derimizin gençliği için ve erken yaşlanmayı önlemede önemlidir.

Kanseri Önleyebilir

Ejder meyvesi fitoalbümin ihtiva eder ve fitoalbüminler C vitamini ve mineral konsantre ederler. Bu durum ejder meyvelerini ;antioksidan ve kanser önleyici özellikleri sebebiyle kıymetli kılar. Kanser önlemede destek olabilecek başka bir özellik daha var: İçerdiği likopen! Domateslerde de bulunan likopen; yiyeceğe parlak kırmızımsı rengini veren maddedir ve çalışmaların neticeleri; prostat, göğüs, akciğer, karaciğer ve deri kanseri için kimyasal önleyici etkisinde bırakır içerebileceği yönündedir.

Bir çalışmada, kanserli hücrelerin likopen ile tedavi edildiğinde; yaşamakta güçlük çektiğini ve mühim seviyede azaldığını gösteriyor. Yumurtalık kanseri değerlendirmesi, likopen tedavisinden sonrasında kanserli hücre sayılarında bir düşüş gözlemledi.

Ejder Meyvesinin Gıda Değerleri: 100 gram ejder meyvesinde;

50 kalori

11 gram karbonhidrat

1.1 gram protein

0.4 gram yağ

3 gram lif

20.5 miligram C vitamini

1,9 miligram demir

0.05 miligram B2 vitamini

0.04 miligram B1 vitamini

22.5 miligram fosfor

8.5 miligram kalsiyum

0.16 miligram B3 vitamini bulunur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın